Hra o tróny - Young adult edition (recenzia trilógie Moře střepů od Joea Abercrombieho)

Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že som niekedy doslova až alergický na subžáner Young Adult. Ako sa však hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo. Jednou z nich je séria Moře střepů od Joea Abercrombieho, vydaná pod záštitou nakladateľstva Laser.
Podporte scifi.sk
Joe Abercrombie je známy predovšetkým vďaka svojej grimdark fantasy První zákon (The First Law), a vydobil si ňou postavenie jedného z najuznávanejších súčasných autorov fantastiky. Ide o krvavú fantasy plnú cynizmu, násilia, akcie a zaujímavých postáv. Autor sa popri písaní tejto série rozhodol, že svoj štýl skúsi preniesť aj do poľa YA. Výsledkom je niečo, čo by som označil za Hru o tróny: Young Adult edition.
Abercrombie dokázal svoj cynický štýl zapracovať do YA vskutku majstrovsky. Hrdinovia sú mladí, sympatickí, čelia problémom svojho veku, avšak zároveň sú zamotaní do surových intríg, a postupom času sami dospievajú nie práve do toho, čo by sme nazvali úžasnymi dobrákmi. Dej týchto kníh sa nekončí svadbou a že všetci žili šťastne až naveky, i keď nejaké tie pekné momenty sa nájdu, ale človek má vždy (a to myslím v dobrom) po príbehu pachuť toho, že nech sa deje čokoľvek, nech sa vykonajú bohvieaké hrdinstvá, aj tak vždy vyhrá ten najväčší hajzel. Postavám sa často rúca svet, ako si ho predstavovali, strácajú svoje ideály, a na to, aby prežili, musia často zahodiť svoje morálne hodnoty. Dovolím si povedať, že Abercrombie vynašiel nový žáner - Grimdark Young Adult... Povedal by som, že tak ako cynicky „parodoval“ v Prvom zákone Pána Prsteňov a tolkienovskú fantasy, tak tu máme zasa cynickú paródiu na YA fantasy a jej trópy.
Moře střepů - Trilógia
Moře střepů - Trilógia Disclaimer
V tomto odstavci nájdete malé spoilery, ak sa im chcete vyhnúť, preskočte na ďalší odsek.
Napríklad v prvej knihe máme príbeh mladého kripľa z vládnucej rodiny, ktorým každý opovrhuje, musí vládnuť, aj keď nechce, je zradený a plánuje získať späť to, čo mu patrí. Vytvorí si okolo seba nesúrodú partiu a ide sa na to. Hrdinu čakajú tvrdé skúšky a prerod na... Doteraz to znie s miernymi výkyvmi ako každé YA, ktoré poznáme. Lenže ouvej. Hrdina sa vskutku mení, háčik je v tom, že sa postupne stáva chladnou a vypočítavou sviňou... V dvojke máme zasa dvojicu postáv, medzi ktorými sa vyvíja romantická linka. Na tie mám normálne zväčša alergiu, ale tuto to bolo proste skvelé. Obe postavy k sebe pociťujú sympatie, avšak často sa všetko kurví a viazne na takmer nevinných nedorozumeniach a nepochopeniach. A keď sa aj nakoniec niečo z toho urodí, k ideálu z rozprávok to má stále ďaleko.
Moře střepů -Půl světa
Moře střepů -Půl světa Disclaimer
Séria pozostáva z troch kníh, Půl krále, Půl světa a Půl války. Ústredný motív je vojna/vzbura kniežatstva Gettska proti nadvláde Veľkráľa, ktorý ho chce pokoriť. V každej knihe sú príbehy vyrozprávané z pohľadu niekoho iného, avšak hlavný hrdina z prvého dielu, Jarvi, ostáva celú sériu ústrednou postavou. V druhom diele vidíme udalosti z pohľadu tvrdohlavého dievčaťa nasraného na celý svet menom Trnka Bathu a dobromyseľného, i keď naivného a zadubeného chlapca Branda. Ten chce byť bojovníkom a zároveň dobrým človekom, čo je v tomto krutom svete nie práve najlepšia kombinácia. V treťom sú to princezná Skara z vyplieneného kráľovstva, mladý zurvalec Raith a ministerský učeň Koll. Zaujímavé je, že tieto postavy sa vždy už predtým nepatrne, často iba zmienkou v jednej vete, zjavili už v predošlom dieli alebo dieloch.
Čo sa hodnotenia jednotlivých kníh týka, zoradil by som ich presne podľa vydania. Prvý diel bol so svojím na hlavu prevráteným vývojom hlavného hrdinu najlepší. Dvojka, kde máme tiež veľmi sympatické postavy a zaujímavú romantickú linku, bola tiež veľmi super. Dlho a s očakávaním som čakal na tretí diel, bohužiaľ, musím povedať, že som bol ním troška sklamaný. Nové postavy neboli ani zďaleka také dobré ako v predošlých dieloch. K tomu ich bolo v jednej knihe toľko, koľko v predošlých dvoch knihách dokopy. Vzhľadom na počet strán, ktorý je dokonca oproti druhému dielu výrazne menší (a to tam boli len dve postavy), to spôsobuje, že tu je málo priestoru a celkovo kniha pôsobí uponáhľane. Namiesto epického záveru tu máme koniec skôr cynický, čo je síce zaujímavá zmena, ale osobne som od knihy predsa len očakával viac. Samozrejme, má aj svoje klady, číta sa rovnako ako predošlé diely skvelo, sú v nej zábavné bojové scény a bitky, a pár veľmi škaredých plot twistov.
Veľmi zaujímavý je svet, kde je príbeh zasadený. Škoda, že sa mu Abercrombie nevenoval hlbšie. Kniha je síce označovaná za fantasy, ale osobne by som ju bližšie definoval ako akési historické post-apo. Mágiu či čarovné bytosti nečakajte. Kultúra, ktorú tu máme, je očividne založená na historických Vikingoch. Skutočne zaujímavé sú však bájne elfské ruiny roztrúsené po celom tomto svete, pred ktorými majú postavy veľký rešpekt. Nemusíte byť Sherlock Holmes, aby ste si všimli, že ide o pozostatky modernej ľudskej civilizácie, ktoré nabrali v degenerovanej ľudskej spoločnosti mýtický význam, čo sa odzrkadľuje aj na mytológii, kde sa elfovia snažili poraziť bohov a boli za to zničení.
Na záver by som ešte chcel vyzdvihnúť parádny preklad Romana Tilcera ktorý naozaj nemá chybu.
Joe Abercrombie
_
Joe Abercrombie je britský autor fantasy patriaci medzi najvýraznejšie talenty tohto žánru posledného desaťročia. Spisovateľské ostrohy si vydobyl vďaka trilógii First Law, na jej úspech potom nadviazal v ďalších knihách z rovnakého sveta.
Narodil sa posledný deň roka 1974 v historickom mestečku Lancaster, pričom obe tieto skutočnosti poznačili jeho život. Tá prvá mu dala špecifický zmysel pre humor, a tá druhá ho zase priviedla k záujmu o históriu. V škole nijako neexceloval, pokiaľ však nepočítame medzi výukové predmetmi hranie počítačových hier, snívanie o veľkých dobrodružstvách či kreslenie máp imaginárnych miest. Keď odišiel študovať psychológiu na univerzitu, niektorých z týchto záujmov sa musel vzdať, hrania hier však nie. Po ukončení štúdia sa presťahoval do Londýna, kde sa nejakú dobu potĺkal okolo televíznej produkcie, aby sa nakoniec stal nezávislým strihačom. Jeho špecializáciou boli dokumentárne filmy a hudobné prenosy. Táto práca mu ponechávala veľké množstvo voľného času, ktorý začal od roku 2002 vypĺňať písaním príbehov s fantasy tematikou.
Každá kniha, ktorú Joe Abercrombie napíše, je jedinečná a originálna. Stavia pritom na skvele prepracovaných postavách a dejovej zápletke plné prekvapivých zvratov a nečakaných udalostí. Abercrombie sa s fantastikou stretával už od detstva. Najvýraznejšie ho pritom ovplyvnili Tolkienov Pán prsteňov, Čarodej Zememoria Le Guinovej, Moorcockov Corum či neskôr Martinova Pieseň ľadu a ohňa. Sám začal písať už na univerzite, kedy dával dohromady dobrodružstvo bojovníka Logena Devítiprsťáka. Pristupoval však k téme príliš vážne, preto výsledok nebol veľmi dobrý. Počas prestávky medzi zamestnaniami to v 2002 s Devítiprsťákem skúsil ešte raz a začal písať román The Blade Itself (č. ako Sama čepel).
Po dvoch rokoch bol hotový rukopis, nasledovalo obligátne kolo ponúk a zamietnutí rukopisu. Text zaujal až v nakladateľstve Gollancz, takže v roku 2006 uzrel svetlo sveta prvý diel trilógie First Law (č. ako První zákon), ktorý mohol začať lámať srdcia čitateľov. Rovnaká situácia sa opakovala pri druhej knihe Before They Are Hanged (2007) (č. Když budu viset) a tretej Last Argument of Kings (2008) (č. ako Poslední argument králů), len tých zlomených sŕdc bolo viac. Po ukončení trilógie sa Abercrombie rozhodol zmapovať ďalšie časti svojho sveta, a tak vznikli knihy Best Served Cold (2009) (č. ako Nejlépe chutná za studena) či The Heroes (2011) (č. ako Hrdinové) a Red Country (2012) (č. ako Rudá země). Do vôd YA a mládežníckej fantastiky zavítal v trilógii Shattered Sea (č. ako Moře střepů), pozostávajúcej z kníh Half a King (2014) (č. ako Půl krále), Half the World (2015) (č. ako Půl světa) a Half a War (2015) (č. ako Půl války). Do sveta Prvého zákona sa po rokoch vrátil knihou A Little Hatred (2019) (č. ako Trocha zlé krve), prvou časťou novej trilógie, odohrávajúcej sa o mnoho storočí neskôr, v dobe priemyslenej revolúcie. Druhý diel vyšiel v roku 2020 pod názvom The Trouble With Peace (2020), tretí s názvom The Wisdom of Crowds je plánovaný na jeseň 2021. Poviedky zo sveta Prvého zákona boli vydané v 2016 v zbierke Sharp Ends (č. ako Ostré konce).
Dnes sa ešte stále príležitostne venuje strihu, avšak inak sa väčšinou živí písaním. V súčasnosti žije a pracuje v Londýne so svojou manželkou a dvoma dcérami.

Verdikt: Suma sumárum, Moře střepu je parádny a temný výlet do YA literatúry. Knihy sa čítajú skvelo a príbeh si parádne pohráva s (otravnými) zabehnutými trópmi. Záver série je síce trocha slabší, celkovo to však až tak nevadí. Knihu môžem bez akýchkoľvek zábran odporúčiť aj staršiemu čitateľovi.

Hodnotenie: 75%

Joe Abercrombie: Půl krále (Half a King)
Séria: Moře střepů 1
Vydavateľstvo: Laser (Euromedia Group)
Jazyk: český
Vydanie: prvé
Rok vydania: 2018 (2014)
Počet strán: 328
Väzba: brožovaná / mäkká
Preklad: Roman Tilcer
ISBN: 978-80-7549-953-0

Joe Abercrombie: Půl světa (Half a World)
Séria: Moře střepů 2
Vydavateľstvo: Laser (Euromedia Group)
Jazyk: český
Vydanie: prvé
Rok vydania: 2019 (2015)
Počet strán: 328
Väzba: brožovaná / mäkká
Preklad: Roman Tilcer
ISBN: 978-80-7617-985-1

Joe Abercrombie: Půl války (Half a War)
Séria: Moře střepů 3
Vydavateľstvo: Laser (Euromedia Group)
Jazyk: český
Vydanie: prvé
Rok vydania: 2021 (2015)
Počet strán: 424
Väzba: brožovaná / mäkká
Preklad: Roman Tilcer
ISBN: 978-80-242-7230-6

Dearon

Dearon
Som veľký fanúšik fantastiky, predovšetkým žánru fantasy. Dávam prednosť hlavne klasike ako Tolkien, Kay či Williams ale nepohrdnem ani drsnejšími vecami ako Sapkowski, Martin či Červenák.

Diskusia

Matej Klago
Vyzerá to zaujímavo, dosť si ma na túto triológiu navnadil, určite prečítam :D Btw ten svet mi z tvojho popisu trochu primomína svet z trilógie Roztrieštená ríša od Marka Lawrenceho, a to je jeden z mojich obľúbených autorov - tento fantasy svet je tiež vlastne post-apo nášho sveta, a pozostatky našej kultúry tam pre nich nadobudli mýtický význam... Taktiež hrdinovia tam nie sú žiadne zidealizované kladné postavy, niekdy sú to riadni hajzli :) Takže som veľmi rád, že som (možno) vďaka tejto recenzii našiel niečo podobné...
30.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB