Shadow & Bone recenzia

Videli sme Shadow & Bone. Čo na to hovoríme?
Podporte scifi.sk
Už od chvíle ako som sa prvýkrát dopočula, že sa chystá seriál podľa mojich obľúbených kníh od Leigh Bardugo, netrpezlivo som naň čakala. Hltala som každú novú informáciu od oznámenia hercov, cez fotografie z natáčania až po samotné trailery. Preto niet divu, že akonáhle ho Netflix konečne vypustil do sveta, doslova som ho zhltla. A pri záverečných titulkách mi bolo jasné, že to nie je naposledy, čo ho vidím. Tu je hneď niekoľko dôvodov prečo.
Herci
Keď tvorcovia prvýkrát oznámili herecké obsadenie, bola som, ako zrejme mnoho fanúšikov, trochu na pochybách. Predsalen, keď vidíte hercov v ich civilnom oblečení, niekedy je ťažké predstaviť si ich ako postavy, ktoré ste si pri čítaní kníh zamilovali. No už prvé zábery všetky moje pochybnosti úplne rozptýlili. Každou scénou mi bolo viac a viac jasné, že casting nemohol dopadnúť lepšie. Pri pohľade na Bena Barnesa (Temnan), Jessie Mei Li (Alina Starková), Freddyho Cartera (Kaz Brekker) a aj ostatných som mala pocit, akoby vyliezli zo samotných kníh. Neviem si predstaviť, že by ktorákoľvek postava mohla byť obsadená lepšie. Vrany dokonca vyzerali tak ako niektoré fanúšikovské kresby, ktoré som na internete videla (najmä Inej a Kaz). Nehovoriac o samotných hereckých výkonoch, ktoré boli prirodzené, uveriteľné a ľahko dokázali diváka vtiahnuť do deja. Jednoducho som sa do nich zamilovala na prvý pohľad.
Tieň kostí - Produkcia - Shadow & Bone cast cast
Tieň kostí - Produkcia - Shadow & Bone cast Disclaimer
Prepojenie oboch knižných sérií
Každý fanúšik kníh od Leigh Bardugo vie, že v nich sa dejové línie Aliny a Vrán nikdy nepretli, keďže udalosti Vranej šestky sa odohrávajú až po tom, čo je Alinin príbeh ukončený. Preto sme boli všetci zvedaví, ako to tvorcovia spravia, keď oznámili, že v prvej sérii uvidíme takmer všetky postavy z oboch sérií. A nepochybne sme aj trochu tŕpli, aby to týmto spojením nepokazili.
Po zhliadnutí seriálu však musím priznať, že to spravili priam majstrovsky. Scény s Vranami pekne vyplnili hluché miesta Alininho príbehu a zároveň nám ponúkli niektoré flashbacky, o ktorých sme čítali vo Vranej šestke. Nehovoriac o tom, že sme sa dočkali celého príbehu o tom, ako sa spoznali Nina a Matthias! Tie scény patria medzi moje najobľúbenejšie a neskutočne som sa z nich tešila.
Tieň kostí - Scéna - Crows Crows
Tieň kostí - Scéna - Crows Disclaimer
Dej
Keď som zistila, že seriál bude mať len osem častí, zľakla som sa, ako do nich chcú tvorcovia napchať toľko udalostí z prvej knihy a ešte to aj prepojiť s Vraňou šestkou. Musím však uznať, že aj toto spravili priam majstrovsky. V jednotlivých dieloch vidíme všetky dôležité scény z Tieňa kostí a, ako som už písala, aj niektoré udalosti odohrávajúce sa len vo flashbackoch Vranej šestky, to všetko doplnené aj o celkom nové scény, ktoré dej krásne obohatili. Diely som hltala jeden za druhým, ani chvíľu som sa nenudila, ale sedela som v napätí a čakala, čo sa stane ďalej, hoci mám všetky knihy prečítané. Napriek tomu ma seriál dokázal zaujať a priklincovať na gauči bez pohnutia dvakrát celé štyri hodiny.
Tu musím spomenúť aj nádherné autorkino cameo. Veľmi sa mi páčilo, že sa len nemihla niekde v pozadí, ako to vo väčšine adaptácií býva. Režisér jej doprial peknú poklonu a moje srdce pri tej milej scéne zaplesalo radosťou.
Tieň kostí - Scéna - Darklina Darkling and Alina
Tieň kostí - Scéna - Darklina Disclaimer
Kostýmy a efekty
Každý kto videl aspoň fotografie zo seriálu, musí uznať, že kostyméri si tu prišli na svoje a vytvorili pre griše naozaj nádherné kefty. Zároveň zachovali atmosféru cárskeho Ruska, ktorým je Ravka inšpirovaná. Nedokázala som sa vynadívať na nádherné detaily, ktorými všetko dozdobili. Vizuálne efekty zas boli urobené veľmi šikovne. Svetlo, ktoré Alina dokázala privolať, vyzeralo nádherne, až som sa pri jednej scéne pristihla, ako na ňu hľadím s otvorenou pusou.
Tieň kostí - Scéna - Alina Stark Alina Stark
Tieň kostí - Scéna - Alina Stark Disclaimer
Aby som to zhrnula, rozhodne seriál odporúčam všetkými desiatimi. Mne osobne sa páčil viac než Umbrella Academy alebo dokonca Zaklínač, ktorí boli doposiaľ mojimi netflixovými favoritmi. Pre všetkých milovníkov Young Adult je Shadow & Bone povinná jazda a ak ste nečítali knihy, určite siahnite aj po tých. Tento rok nás totiž čaká aj posledný príbeh z Ravky (zrejme pod názvom Vláda vlčíc), ktorý by mal na jeseň vyjsť vďaka úžasnej Ivke Cingelovej, ktorá dáva do svojich prekladov aj srdce.
Nechápem, na čo ešte čakáte. Zapínajte Netflix, ja idem spraviť presne to...
Shadow and Bone - Trailer - Shadow and bone - official trailer Disclaimer

Ella

Ella
Milovníčka fantasy, sci-fi a všetkého normálne nenormálneho :)

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB