Nové dobrodružstvá vo vesmíre Babylonu 5

Musím vás sklamať, nejde o nový oficiálny seriál, film, komiks alebo videohru, ale „iba“ o fanfiction vo forme stolovej rolovej hry (RPG) alebo po slovensky hry na hrdinov, ktorou sme počas posledného lockdownu spolu s priateľmi nadviazali na našu poslednú kampaň v tomto svete.
Podporte scifi.sk
Ak ale prahnete po nových príbehoch z Babylon 5 univerza ako ja, neostáva vám nič iné, ako...

Urob si sám

O tejto téme – ako vaše obľúbené seriály, filmy, či všeobecne frančízy alebo IP (Intellectual Property) prežívajú v každom z nás – som hovoril pred pár rokmi v rámci prednášky na niektorom zo slovenských conov. Ako príklad som uvádzal práve môj obľúbený seriál – Babylon 5. Tento je mŕtvy už niekoľko desiatok rokov a ani v budúcnosti sa neočakáva jeho oživenie. Dôvodov je viacero, najväčším z nich je asi nevôľa hlavného vlastníka práv Warner Bros. vôbec investovať do tejto frančízy (za čím je vzájomná závisť a nevraživosť medzi divíziami WB) a zároveň rozdelená štruktúra práv (bratia Warneroví vlastnia všetko okrem kinofilmu, práva ku ktorému vlastní zasa JMS, ale to sa možno stratí, keď COVID konečne úplne zničí kinopriemysel, my si kúpime všetci 80-palcové televízory a filmy sa budú streamovať).
Späť k téme. Naše interakcie s nejakým fiktívnym univerzom ho udržujú nažive, najmä ak sa jedná o produktívne a nielen receptívne činnosti. Jedno, či hráte práve kartovú hru alebo stolovú hru či dokonca hru typu wargame zasadenú do tohto sveta, píšete fanfiction poviedky alebo novely – vašimi vzájomnými interakciami s ostatnými hráčmi, novými konšteláciami postáv a miest v danom univerze, vytvárate nové situácie, nanovo prežívate trochu iný príbeh, oživujete ho a rozvíjate. A ak vám nevadí, že to nie je kánon, a stačí, že môžete takto objavovať nové zákutia daného vesmíru, tak ste objavili váš grál. Zároveň: ak niečo, čo chcete, nevyrobí niekto iný, musíte si to vyrobiť sami.

Nový rok – Nová kampaň

A tak som aj ja začal pred nejakým časom tvoriť novú kampaň pre mojich priateľov vo vesmíre Babylonu 5. Naša predchádzajúca skončila začiatkom minulého roku po 29 epizódach. Družina sa v nej dožila konca roku 2259, ktorého druhá polovica bola ovplyvnená najmä Narnsko-Centaurskou vojnou. Dozvedela sa, že pracovala pre tajnú organizáciu, ktorej úlohou je vytvorenie galaktického impéria založeného na vzájomnom porozumení s cieľom udržania mieru v Galaxii. Preto bunky tejto organizácie – ako je aj bunka našej družiny – pozitívne ovplyvňujú rozličné situácie a snažia sa svojím konaním predísť politickým či vojenským rozporom medzi jednotlivými nárdomi, ktoré by mohli túto finálnu misiu ohroziť…
Koncom roku boli však svedkami útoku na lídrov organizácie. Predtým, než mohli útočníkov zastaviť, bola všetkým bunkám organizácie vyslaná správa, aby sa zhromaždili v narnskom systéme Binan. Tam na nich už čakali centaurský krížnik a – prekvapenie – neznáma temná pavúkovitá loď, ktorí vyzvali všetkých, aby sa vzdali a pridali na stranu veľkej Centaurskej republiky pod novým velením. Naši hrdinovia však vyburcovali ostatné bunky k útoku…
The Babylon Project - Scéna - Budúcnosť v pasci - S01 E29 - Babylon 5 RPG
The Babylon Project - Scéna - Budúcnosť v pasci - S01 E29 - Babylon 5 RPG Disclaimer
Nové 6-dielne dobrodružstvo priamo nadväzuje na tieto udalosti… a tvorí akýsi predslov ku kampani roku 2260. Hráči sa totiž rozhodli, že si nahádžu nové postavy, ktoré sa pridajú ako ďalšia bunka v rámci tejto novej organizácie, a ja som chcel plynulejšie prejsť od tejto k novej skupine postáv. Zároveň máme nového hráča (a ďalšieho staro-nového sme získali počas tohto dobrodružstva), takže začínať s novou skupinou je kvázi rovnocenné pre všetkých.
Dosť bolo slov, pristúpme k činom. Spomínané prvé dobrodružstvo si môžete pozrieť na našom YouTube kanáli. Následne od 17.01.2021 našu skupinu budete mať možnosť sledovať naživo počas hrania na Twitchi scifisk! Prajem príjemné sledovanie a teším sa na živé vysielanie!
The Babylon Project - Celý záznam - Babylon 5 RPG - S02 E01 - Príchod na Tirrith Disclaimer

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB