Veľká červená škvrna na Jupiteri mizne

Venujte pozornosť najnovším snímkam Jupitera – Veľká červená škvrna sa scvrkáva. Všetko nasvedčuje tomu, že priebehu 20 rokov nadobro zanikne.
Filmová história scifi
Jeden z najikonickejších objektov našej slnečnej sústavy pravdepodobne zmizne. Veľká červená škvrna existuje na Jupiteri už stáročia. Ide o obrovskú búrku (konkrétne anticyklónu) dvojnásobne väčšiu ako Zem. Vedci však predpokladajú, že skôr než o 20 rokov úplne zanikne.
Najnovšie snímky Jupitera nasvedčujú, že Veľká červená škvrna sa scvrkáva, informuje portál Space.com. Pri tom, ako búrka víri, sa na jej okraji formujú čepeľovité výbežky a tie sa od nej buď oddelia, alebo sa rozptýlia v okolitom plyne. Tým sa anticyklóna nepretržite zmenšuje.
Vedecký pracovník NASA, Glenn Orton, uvádza, že Veľká červená škvrna mení svoje rozmery stabilným tempom (spôsobilo zmenu oválneho tvaru búrky na menší kruh).
Veda na scifi.sk - Sonda Juno
Veda na scifi.sk - Sonda Juno / Zdroj Disclaimer
V súčasnosti obieha okolo Jupitera sonda Juno (kozmická loď NASA), vedci získavajú dané informácie práve vďaka nej.
Podľa space.com v priebehu júla Juno opäť preletí ponad Veľkú červenú škvrnu. Vedeckí pracovníci dúfajú, že sonda im pomôže získať viac poznatkov o osude búrky na obrej planéte.

Petronela Pavlíková

Petronela Pavlíková
.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB