G. Orwell: 1984

Zvlášt pre nás, obyvateľov bývalého socialistického bloku bude prekvapivé s akou prestnosťou dokázal Orwell vylíčiť realitu na ich životov z obdobia pred rokom '89, snáď nám to pripomenie aké hodnoty sme znovunadobudli.
Filmová história scifi
Eric Blair, píšuci pod umeleckým pseudonymom George Orwell, sa narodil 25. januára 1903 v Indii. Šesť rokov bol členom britskej koloniálnej polície v Barme. Neskôr žil v Paríži a Londýne. Bol tulákom, žil medzi chudobou. Stal sa učiteľom, kníhkupcom a nakoniec redaktorom. Bojoval v Španielskej občianskej vojne, kde bol ranený. Svoje životné skúsenosti spísal v mnohých článkoch, reportážach a románoch. Po celom svete sa preslávil satirou Zvieracia farma, ktorá sa kriticky zaoberá politickými pomermi v Sovietskom Zväze. Jeho vrcholným dielom je považovaný utopický román 1984, ktorý napísal v roku 1948 ako tažko chorý človek. Aby mohol knihu dopísať odmietol odísť na liečenie, pričom rok po jej vydaní, 21. januára 1950, George Orwell zomrel.
Hlavným hrdinom je bežný úradník zamestnaný na Ministerstve pravdy, ktorý je nespokojný so svojím životom a stavom spoločnosti - Winston Smith. Skrz jeho životné osudy nám autor otvára okno do anti-utopistického sveta budúcnoti: Spoločnosť je ovládaná despotickou Stranou, ktorá rozhoduje o všetkých aspektoch života. Dozvieme sa akými mechanizmami sa Strana udržuje pri moci - stretneme sa z Ideopolíciou, organizáciou ktorá vyhľadáva a trestá závadné (akékoľvek iné, než Stranou schválené) myšlienky, spoznáme základné princípy a účel newspeaku, ktorý slúži na obmedzenie slobodného myslenia a snaží sa dokonca svojou koncepciou znemožniť formuláciu kacírskych myšlienok. Spolu z Winstonom sa budeme zamýšľať nad heslami strany: Vojna je mier. Sloboda je otroctvo. Nevedomosť je sila. Prejdeme celým mučením v podzemí Ministerstva Lásky, budeme si s O'Brianom hľadieť do očí a okúsime smrť.
Pravda, len ak si nájdete chvíľku a prečítate si túto pozoruhodnú knihu. Zvlášt pre nás, obyvateľov bývalého socialistického bloku bude prekvapivé s akou prestnosťou dokázal Orwell vylíčiť realitu na ich životov z obdobia pred rokom '89, snáď nám to pripomenie aké hodnoty sme znovunadobudli.

Pavol Vaškovič

Pavol Vaškovič

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(1949)

1984