prihlásenie | registrácia   Login with Facebook
scifi.SK -=- scifi space: Sonda Voyager 2 sa blíži k okraju slnečnej sústavy
Spacenews


 
spacenews PRIDAJ VLASTNÚ SPRÁVU
Sonda Voyager 2 sa blíži k okraju slnečnej sústavy
10.10.2018 14:21 | Kategória: Nové - Veda | Zdroj: gizmodo | Autor: Ivana Kráľová
Voyager 2 je neďaleko hranice slnečnej sústavy.
Veda na scifi.sk - Poloha sond Voyager 1 a 2


Pred šiestimi rokmi sa stala sonda Voyager 1 prvým objektom vyrobeným ľuďmi, ktorý sa dostal do medzihviezdneho priestoru. Nedávno sonda Voyager 2 vyslala signály, že teraz sa blíži aj jej odchod z našej sústavy.

NASA vo svojom vyhlásení uviedla, že dva z prístrojov Voyageru 2 zaznamenali vo svojom okolí nárast rýchlo sa pohybujúcich častíc nazývaných vesmírne žiarenie. Podľa vedcov je v heliosfére (oblasti, kde sú častice a magnetické pole pod vplyvom Slnka) časť vesmírneho žiarenia blokovaná. Zvýšené množstvo týchto častíc znamená, že sonda môže byť v blízkosti heliopauzy, čiže vonkajšej hranice heliosféry.

„V nasledujúcich mesiacoch sa toho mnoho dozvieme, stále však nevieme kedy dosiahneme heliopauzu,“ uviedol vedec projektu Voyager Ed Stone. „Zatiaľ sme sa tam nedostali -to jediné môžem s istotou povedať,“ dodal vedec.

Veda na scifi.sk - Sonda Voyager 2


Sondy Voyager 1 a 2 boli vypustené v roku 1977, aby preskúmali Saturn a Jupiter. Voyager 1 sa neskôr vydal na misiu mimo slnečnej sústavy, zatiaľ čo Voyager 2 pred začiatkom putovania, ktoré potrvá dekády, tiež získal dáta z Uránu a Neptúnu. Sondy spravili mnoho objavov, odoslali na Zem dôležité dáta a priniesli nádherné fotografie planét. Po 40-tich rokoch vedci tieto sondy stále riadia, aj keď už majú nové misie – skúmajú hranice slnečnej sústavy a prostredníctvom rádiových vĺn vysielajú naspäť informácie.

Sonda Voyager 1 namerala zvýšenú úroveň kozmického žiarenia, sprevádzanú náhlym nárastom hustoty okolitej plazmy, v máji roku 2012 a o tri mesiace neskôr preletela heliopauzou. Je možné, že teraz sa k nej približuje aj Voyager 2. Jamie Rankin, vedec z Princetonu, ktorý využíva informácie z Voyagerov, však podotkol, že sonda Voyager 2 zatiaľ medzihviezdny priestor nedosiahla.

Randy Gladstone, vedec Southwest Research Institute pracujúci na misii New Horizons, vysvetlil, v čom je dôležitý druhý prelet heliopauzou: „Keď sa niečo robí druhýkrát, ukáže sa, či ste tomu naozaj porozumeli alebo nie. Voyager 2 prechádza úplne iným priestorom, a aj keď sa súčasné modely tomu môžu prispôsobiť, je takmer isté, že tieto modely sú príliš jednoduché, aby to zachytili dokonale. V takýchto situáciách sa vždy veľa naučíme (je to podstatný dôvod prečo máme Voyager 1 a Voyager 2).“

Veda na scifi.sk - Voyager 2 slnečnú sústavu opustí aj so slávnym odkazom pre vesmíranov


Nedá sa s určitosťou povedať, kedy opustí Voyager 2 slnečnú sústavu a či to bude v dohľadnom čase. Máme tu ale ďalší dôkaz toho, aké neuveriteľne pôsobivé tieto misie sú. Voyager 2 je teraz od Slnka vzdialený viac než 17 miliárd kilometrov, čo je 118-krát väčšia vzdialenosť ako tá, čo od neho delí našu Zem. Voyager 1 sa nachádza takmer 21 miliárd kilometrov od Slnka, čo je 144-krát ďalej, ako je od neho Zem. To, že sú tak ďaleko, im napriek tomu nebráni v tom, aby nám posielali zaujímavé vedecké poznatky ani pomáhali objavovať vesmír mimo oblasti vplyvu Slnka.

Článok prevzatý z: gizmodo
Ivana Kráľová

Som fanúšička filmov, seriálov a kníh rôznych žánrov a tiež popkultúry.
Kvalita tejto spacenews: Ak chceš hodnotiť spacenews, musíš byť prihlásený
diskusia zobraz diskusiu
Strana:|<  <  (1)  >  >| 
Príspevok:
Sledovanie: odoberať nové príspevky v téme na email (len pre registrovaných).
Registrovaný užívateľ
Neregistrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zabudli ste svoje heslo?
Otravuje ťa neustále vyplňovanie mena, emailu či krkolomné rozpoznávanie textu.
Zaregistruj sa, kde si môžeš vytvoriť svoj profil a po prihlásení je tento formulár pre teba už minulosťou.
Meno:
Email: (nebude zverejnený)
Podmienky: čítal som a súhlasím s podmienkami
  Podporte scifi.sk

  Cosplay týždňa
Diskusia: 0 (začiatok)
staršie  
Facebook
 
Twitter
 
Súvisiace linky
 
Súvisiace články
NASA si chce vyskúšať vesmírny biliard
17.09.2018 17:00
Diskusia: 2 (začiatok)
 

copyright © 1995 - 2018, Force Majeure
scifi.sk, ročník 2018, vychádza denne, ISSN 1339-8180

Vydavateľ: Force Majeure, Boženy Němcovej 5, 08005 Prešov
Zástupcovia redakčnej rady: Stanislav Lacko, Alexander Schneider, Roman Schnellbach