Sonda Voyager 2 sa blíži k okraju slnečnej sústavy

Voyager 2 je neďaleko hranice slnečnej sústavy.
Filmová história scifi
Veda na scifi.sk - Poloha sond Voyager 1 a 2
Veda na scifi.sk - Poloha sond Voyager 1 a 2 / Zdroj Disclaimer
Pred šiestimi rokmi sa stala sonda Voyager 1 prvým objektom vyrobeným ľuďmi, ktorý sa dostal do medzihviezdneho priestoru. Nedávno sonda Voyager 2 vyslala signály, že teraz sa blíži aj jej odchod z našej sústavy.
NASA vo svojom vyhlásení uviedla, že dva z prístrojov Voyageru 2 zaznamenali vo svojom okolí nárast rýchlo sa pohybujúcich častíc nazývaných vesmírne žiarenie. Podľa vedcov je v heliosfére (oblasti, kde sú častice a magnetické pole pod vplyvom Slnka) časť vesmírneho žiarenia blokovaná. Zvýšené množstvo týchto častíc znamená, že sonda môže byť v blízkosti heliopauzy, čiže vonkajšej hranice heliosféry.
„V nasledujúcich mesiacoch sa toho mnoho dozvieme, stále však nevieme kedy dosiahneme heliopauzu,“ uviedol vedec projektu Voyager Ed Stone. „Zatiaľ sme sa tam nedostali -to jediné môžem s istotou povedať,“ dodal vedec.
Veda na scifi.sk - Sonda Voyager 2
Veda na scifi.sk - Sonda Voyager 2 / Zdroj Disclaimer
Sondy Voyager 1 a 2 boli vypustené v roku 1977, aby preskúmali Saturn a Jupiter. Voyager 1 sa neskôr vydal na misiu mimo slnečnej sústavy, zatiaľ čo Voyager 2 pred začiatkom putovania, ktoré potrvá dekády, tiež získal dáta z Uránu a Neptúnu. Sondy spravili mnoho objavov, odoslali na Zem dôležité dáta a priniesli nádherné fotografie planét. Po 40-tich rokoch vedci tieto sondy stále riadia, aj keď už majú nové misie – skúmajú hranice slnečnej sústavy a prostredníctvom rádiových vĺn vysielajú naspäť informácie.
Sonda Voyager 1 namerala zvýšenú úroveň kozmického žiarenia, sprevádzanú náhlym nárastom hustoty okolitej plazmy, v máji roku 2012 a o tri mesiace neskôr preletela heliopauzou. Je možné, že teraz sa k nej približuje aj Voyager 2. Jamie Rankin, vedec z Princetonu, ktorý využíva informácie z Voyagerov, však podotkol, že sonda Voyager 2 zatiaľ medzihviezdny priestor nedosiahla.
Randy Gladstone, vedec Southwest Research Institute pracujúci na misii New Horizons, vysvetlil, v čom je dôležitý druhý prelet heliopauzou: „Keď sa niečo robí druhýkrát, ukáže sa, či ste tomu naozaj porozumeli alebo nie. Voyager 2 prechádza úplne iným priestorom, a aj keď sa súčasné modely tomu môžu prispôsobiť, je takmer isté, že tieto modely sú príliš jednoduché, aby to zachytili dokonale. V takýchto situáciách sa vždy veľa naučíme (je to podstatný dôvod prečo máme Voyager 1 a Voyager 2).“
Veda na scifi.sk - Voyager 2 slnečnú sústavu opustí aj so slávnym odkazom pre vesmíranov
Veda na scifi.sk - Voyager 2 slnečnú sústavu opustí aj so slávnym odkazom pre vesmíranov / Zdroj Disclaimer
Nedá sa s určitosťou povedať, kedy opustí Voyager 2 slnečnú sústavu a či to bude v dohľadnom čase. Máme tu ale ďalší dôkaz toho, aké neuveriteľne pôsobivé tieto misie sú. Voyager 2 je teraz od Slnka vzdialený viac než 17 miliárd kilometrov, čo je 118-krát väčšia vzdialenosť ako tá, čo od neho delí našu Zem. Voyager 1 sa nachádza takmer 21 miliárd kilometrov od Slnka, čo je 144-krát ďalej, ako je od neho Zem. To, že sú tak ďaleko, im napriek tomu nebráni v tom, aby nám posielali zaujímavé vedecké poznatky ani pomáhali objavovať vesmír mimo oblasti vplyvu Slnka.
Článok prevzatý z: gizmodo

Ivana Kráľová

Ivana Kráľová
Som fanúšička filmov, seriálov a kníh rôznych žánrov a tiež popkultúry.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB