Hulk - recenzia

Oproti všetkým poverám a kritikám - konečne inteligentné spracovanie komiksovej predlohy. Veľký zelený muž je príjemným prekvapením na plátnach našich kín pre každého fanúšika Marvelu.
2% 2021
Hulk, The - Poster Hulk, The - Poster
Neviete si predstaviť, ako som sa vnútorne pred týmto filmom bránil. Príjemne prekvapený trailerom, ktorý vypustil Ang Lee začiatkom tohto roku som sa radoval na ďalšie sfilmovanie jedinečného komiksu. Potom ma ale dostihli klebety o stupídnosti filmu a nude, ktorú si musí fanúšik v kine vytrpieť. Zanevrel som. Priznávam, zanevrel som a odmietol som sa na to ísť pozrieť. (Vidíte, aspoň mám pádny dôvod, prečo táto recenzia vychádza s takým meškaním.)
Nakoniec ale zvíťazila moja zvedavá bunka mozgová a so zakúpeným lístkom som vstúpil do kina, ktorého počet návštevníkov som mohol spočítať snáď aj na mojich prstoch. Ale nič, aspoň bude pokoj a môžem si vystrieť moje nohy, povedal som si.
Intro ma veľmi neprekvapilo. Typicky Marvelovsky poňaté je tvorené rýchlym pohybom po a medzi štruktúrami pripomínujúcimi DNA, bunky, medúzy či vesmír. Ich vzájomná premena nás žiaľ iba povrchne upriami na pôvodnú myšlienku - prepojenosť všetkého života. Vcelku rýchlo stráviteľne je podaný - zaujímavo ešte vnútri intra - celý pôvod ságy: David Banner je vojenským vedcom, ktorého cieľ je pomocou biotechnológií vytvoriť nezničiteľného vojaka. Keďže mu ale armáda pokusy na ľuďoch zakáže, rozhodne sa - ako každý správny šialený vedec - svoj preparát vyskúšať na vlastnom tele. Jeho nešťastím je ale až zistenie, že časť jeho zmenenej DNA zdedil aj jeho malý syn Bruce.
Hulk, The - Komiks - Dr. Bruce Banner Hulk, The - Komiks - Dr. Bruce Banner
Hulk, The - Komiks - Ultimate Savage Hulk Hulk, The - Komiks - Ultimate Savage Hulk
Film zčasti zodpovedá deju komiksu a histórii Hulka. Najsilnejšie témy (rozpor medzi Burceom a jeho otcom - mimochodom, v komikse sa volá Brian a nie David, vražda Bruceovej matky, emocionálny vzťah k Betty Rossovej) boli z komiksového spracovania prevzané. Zmeny sa im ale nevyhli a musím priznať, že dokonca pôsobia veľmi dobre. (Samozrejme, skalní fanúšikovia budú nadávať, ale ja takým nie som a teda si môžem tvrdé slová odpustiť.) Z inkarnácií Hulka zažijeme iba jednu - a to základnú (Savage Hulk s inteligenciou dieťaťa a princípom "čím viac hnevu, tým viac sily").
Hulk, The - Premena Hulk, The - Premena
Počas viac ako dvoch hodín sa totiž na plátne neukáže ani toľko z fyzickej podoby Hulka ako z toho, prečo je ako superhrdina tak zaujímavý: jeho osobnosť a jej skryté zákutia. Film má určitý cieľ, ktorým je rozobratie a zistenie pôvodu Hulka, jeho nielen fyzického ale najmä psychického pôvodu. Ang Lee sa s týmto tématom vyhral vynikajúco a konečné zistenie pôvodu nočných môr Burcea Bannera pôsobí katarzne. Dielko si zakladá práve na vývoji postáv a ich osobnosti. Silnou stránkou scenára sú práve dialógy.
Jeho druhým pilierom je obrazové spracovanie, ktoré sme zatiaľ nevideli: komiks na filmovom plátne. Ang Leeho spracovanie je perfektnou ukážkou inovatívneho prístupu k pôvodnému zámeru natočiť komiks - jenotlivé scény sa na plátne zobrazujú z niekoľkých uhlov, z niekoľkých pohľadov. Prehod medzi scénami je mnohokrát riešený akoby prechodom z jedného orbázkového rámca na stránke komiksu do druhého. Je tu stále možnosť, že tento zámer môže spôsobiť viac rozruchu a chaosu, ale ja osobne ho pokladám za výsostne vydarený.
Hulk, The - Hulk a vojaci Hulk, The - Hulk a vojaci
Ak si dobre spomínam na niektoré kritiky, skoro všetci ktritizovali špeciálne efekty vo filme - a najmä samotnú podobu Hulku, ktorá vyzerá ako z gumy, je neforemná, prehnane umelá. Úplne súhlasím. ILM podalo fušérsku prácu a nabudúce by som určite kontaktoval ľudí, ktorí pracovali na Pánovi Prsteňov, pretože ako jediným vhodným porovnaním k Hulkovi je podľa mňa práve postava Gluma. A zatiaľ čo Glum perfektne zasadá do prostredia pôsobí Hulk artificiálne a priam nevhodne plasticky. Premena na Hulka a späť na Brucea je vytvorená celkom pekne, no pri tej to končí. Ostatné špeciálne efekty sú ale celkom pekné, najmä efektne na mňa zapôsobilo bleskovodné cestovanie Hulka v zajatí jeho otca ku koncu filmu.
Hulk, The - Láska Hulk, The - Láska
Hulk, The - otec Hulk, The - otec
Z hereckých kvalít zaujme najmä Nick Nolte sťa šialený ale brutálne vynikajúci David Banner aka Otec. Jennifer Connellyová (Betty) vyzerá vynikajúco a to je možno jej jediná pozitívna stránka. Tak ako Eric Bana (Hulk) ani ona nezasvietila sťa hollywoodska hviezdička. (Nieto ešte pionier!)
Čo ale na filme zaujme je niekedy hudba. Orientálne motívy veľmi dobre oživujú niekoľko scén, aj keď dôvod ich použitia nie je veľmi evidentný.
Suma sumarum: Po dlhom čase konečne príjemné prekvapenie inteligentného spracovania komiksovej predlohy. Ang Lee prekvapuje najmä fokusom na dialógy a vývoj osobností hrdinov. Podporené jeho zaujímavou obrazitvornosť a dizajnom sa film stáva príjemným odbočením z nudných (napr. Daredevil) transformácií marvelovského univerza.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Alexander Schneider
Hej, všimli ste si, že vo filme hraje aj Daniel Dae Kim (z Crusade z Babylonu 5) a dokonca sa vo filme ukázal dvakrát! Super!
16.07.2003

Stano Lacko
Super film. V tomto filme je vsetko co chybalo v ostatnych komixovych spracovaniach. Dialogy (spiderman), vyprava (spiderman), ... (spiderman). Ach, ak sa vam pacil spiderman, budete z tohoto filmu sklamany. Treba na neho trocha inteligencie. Proste je to perfektne spracovany komix. 10/10
17.07.2003

Roland Axenberg
Suhlasim so Stanom, Hulk je super komixovka, asi najlepsia a trochu komicke spracovanie hulka prekvapivo vobec nevadi, dokonca by som povedal, ze je to zamer:) Oplati sa vidiet uz len pre vizualnu stranku - naozaj spickove a inovativne su hlavne prechody medzi zabermi. Drama, psychologia, akcia s humornym nadhladom - super!!!
18.07.2003

Vlado Eisenhammer
No, musím priznať, že film ma v celku prekvapil. Spočiatku som nadával, že ten film musí byť jednoducho o ničom, ale po jeho zhliadnutí musím zmeniť svoj názor. V skutku sú tu riešené psychologické problémy, čo som nečakal, ale filmu to dalo aspoň hĺbku. Osobne ale nejako nežeriem to komiksové poňatie filmu. Záber z viacerých kamier skutočne miestami skôr narobil zmätok, takže nemuselo byť, ale filmu to nijak neublížilo. A čo sa týka trikov. Pre mňa bol HULK na fotkách z filmu dosť ako anima, ale vo filme bola tá plasticita celkom znesiteľná, navyše mi bola prirodzenejšia ako keby mal HULK vyzerať ako normálny neplastický a zároveň kožovitý človek. Zaujímavé je len to, že vždy keď HULK rástol vždy roztrhal všetko svoje oblečenie až na jeden kus. Ten bol vždy elastický, zaujímavé . Vo filme ma však zarazilo, ako došlo k samotnej nehode. Veď predsa keď niečo opravujem, tak nemám všetko pripravené ako by som robil experiment. Hádam to odstavím a rýpem sa v tom, poprípade ak nemôžem odstaviť, tak zabezpečím!! To však nemení fakt na tom, že film je v celku podarený. A D.Elfman tuším tesne pred komponovaním ústrednej témy (flauta a husle) pozeral na Totall Recall. Fakt dobrý filmík na predlohe komixu.
25.07.2003

Dusan "Muti" Kudrec (Anonym)
No dalo sa to pozriet. Ale aj tak. Co sa tyka spracovania comixov u mna vedie X-men a X2.
19.08.2003

Karol Szollos (Anonym)
Hulka som videl zatiaľ tri-krát, ale myslím, že to nebolo dosť.Je to perfektne vypracovaný film a tým myslím hlavne počítačové efekty! To s tým oblečením mohli domyslieť fakt lepšie, ale na kvalite mu to neubralo! Ak Muti tvrdí, že X-men a X-men2 sú lepšie ja hovorím, že je to iní príbeh a všetky tieto filmy sú perfektné! Nazdar
10.02.2004

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2003)

Hulk