spacenews

Filmová história scifi
Od tvorcov hier ako Penumbra a Amnesia: The Dark Descent prichádza atmosférická hororovka, ktorá je zasadená do budúcnosti, blízkej i vzdialenej. Hlboko pod oceánskou hladinou sa tak rozvíja predstavenie, ktoré si dalo za cieľ ísť pod kožu. V recenzii sa pozrieme, ako sa to tvorcom podarilo. Zároveň sa vyskytnú spojlery tam, kde to bude nevyhnutné pre vysvetlenie hodnotenia.
Do kín zavítal nový film z univerza Harryho Pottera, tentokrát sme sa ale pozreli na veci, ktoré predchádzali deju okolo čarodejníka s jazvou na čele. Otázka bola, dá sa sfilmovať asi stostranová knižka, ktorá má v zásade formu „učebnice“ a navyše bez postáv, na ktoré sme zvyknutí? Ukázalo sa, že to môže byť celkom príjemný zážitok. V recenzii sa vyskytujú spojlery tam, kde sa im nedalo vyhnúť.
Po dlhšom útlme, ktorý zažil žáner strategických hier sa s týmito titulmi za posledný rok roztrhlo vrece. Nemohlo to minúť aj podskupinu, ktorú označujeme súhrnným pojmom „grand-strategy“. Tu už dlho kraľuje štúdio Paradox Entertainment, ktoré sa vydalo dobyť vesmír. Ako sa im to darilo rozoberieme v tejto recenzii.
Nejnovší prírastok do edície Európska Space Opera od nakladateľstva Brokilon sľubuje príbeh o nevedomí, ktoré mení človeka s každým jeho prežitím, hľadaní nesmrteľnosti, energetickú krízu a dva nezmieriteľné štáty, ktorých úlohy sú načrtnuté iba zdanlivo, na pozadí omnoho väčšieho konfliktu. Space opera s dúškom transhumanizmu a možno niečo militaristického. Ak chcete vedieť, ako sa autorke darilo, pozývam vás na prečítanie recenzie.
Na zborník Spektrum fantázie sme sa pozorne pozreli a zhodnotili, čo sa v ňom nachádza. Našli sa veci, ktoré potešili, ale aj také, nad ktorými ostával rozum stáť. Prečítajte recenziu, kde sa pozorne pozrieme, ako sa jednotlivým poviedkam darilo. V recenzii som sa snažil vyhnúť spojlerom, niekedy to však nešlo.
Už počin z roku 2013 zasadený do sveta Lary Croft dával tušiť, že séria oprášila všetko dobré, čo v sebe mala, nahodila nové grafické ošatenie a vytvorila akýsi reštart série. Rise of the Tomb Raider je teda sequelom k predošlému titulu, ktorý stavil hlavne na prieskum, výzvu „človek verzus príroda“ a v neposlednom rade, pútavý príbeh. Preliezanie hrobiek, vytváranie a vylepšovanie vlastného vybavenia, výpravy a boje s nepriateľmi, pričom nechýba ani porážanie neporaziteľných nepriateľov. Táto hra sa naozaj vydarila a ašpiruje na titul hry roka.
V každom žánre existuje hra, ktorá nevyzerá veľmi vážne, čo sa týka Visual Novel, tam to hádam platí dvojnásobne. NEKOPARA Vol. 1 sa tvári ako ľahká a veselá oddychovka, no pri nahliadnutí pod túto jej fasádu tu nájdete veľmi hlboké myšlienky o oddanosti, priateľstve, láske, či vernosti, skrátka o všetkých tých veciach, ktoré sprevádzajú v živote hádam každého.
Nebýva zvykom prinášať recenzie Early Access hier (angl. včasný, predbežný prístup, pozn. autora), nakoľko je zvykom, že zvyknú obsahovať bugy a chyby, ktoré sa vývojári snažia predbežným prístupom po spätnej väzbe odstrániť. Ak však ide o titul, ktorý je veľmi sľubný už v tejto fáze, zaslúži si svoje hodnotenie. A to pre túto adaptáciu z Warhammer univerza platí stopercentne.
Herný titul s dôrazom na hľadanie stôp, atmosféru a v neposlednom rade aj prežitie, ktoré navyše okorenil štipkou hororu a mysterióznosti, sa rozhodol pokúsiť sa načrtnúť, čo sa stalo s členmi Djatlovovej výpravy, ktorá z ničoho nič zmizla v noci z 1. na 2. februára 1959. Tak, ako samotná predloha, aj hra pozbierala veľmi rozporuplné hodnotenia v rozmedzí 40 – 90 %. Prečo tomu bolo tak skúsime odhaliť v tejto recenzii.
Záhadný svet ležiaci mimo čas, ktorému dominuje veža známa ako Toren. Pyšné ľudstvo postavilo túto stavbu vedené víziami mága, bolo však potrestané drakom, ktorý uväznil mesačné svetlo. Všetkú nádej predstavuje cesta malého dievčaťa, ktoré má nájsť svoj osud v tejto adventúre od brazílskeho indie štúdia Swordtales.