Jujutsu Kaisen (2020)

Yuuji Itadori is a boy with tremendous physical strength, though he lives a completely ordinary high school life. One day, to save a friend who has been attacked by Curses, he eats a finger of Ryoumen Sukuna, taking the Curse into his own soul. From then on, he shares one body with Sukuna. Guided by...

Info

Slov. názov Jujutsu Kaisen
Orig. názov 呪術廻戦
Hodnotenie 80 % (1 hodnotení)
Anotácia Yuuji Itadori is a boy with tremendous physical strength, though he lives a completely ordinary high school life. One day, to save a friend who has been attacked by Curses, he eats a finger of Ryoumen Sukuna, taking the Curse into his own soul. From then on, he shares one body with Sukuna. Guided by the most powerful of sorcerers, Satoru Gojou, Itadori is admitted to the Tokyo Prefectural Jujutsu High School, an organization that fights the Curses... and thus begins the heroic tale of a boy who became a Curse to exorcise a Curse, a life from which he could never turn back.
Tvoje hodnotenie

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
Osoby a obsadenie
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Minirecenzie

8HitBoy @HB 29.01.2021 17:20:31
8
Aj napriek nudnej shounen premise je Jujutsu Kaisen až prekvapivo dobré. Viaceré momenty tohto anime sú nádherným spôsobom dohnané až na hranu absurdna takým fajn JoJo-esque štýlom. Príbeh navyše rieši pomerne aktuálne a skľučujúce témy, spojené so životom v rýchlej a nehostinnej súčasnosti. Prekvapenie roka 2020.

Články

Jujutsu Kaisen pokračuje filmom ešte tento rok

Ešte sme si ani nestihli vydýchnuť po napínavom finále nového šónen trháku a už tu máme info o jeho pokračovaní.

0 komentárov

Videá

Trailer - 『劇場版 呪術廻戦 0』解禁映像
Jujutsu Kaisen - ending
Jujutsu Kaisen - trailer