Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.
EPIZÓDA: Redux II (Redux II)
PLOT
SCULLYOVÁ NÁSLEDKOM VYVÍJAJÚCEJ SA RAKOVINY UPADÁ DO KÓMY A MULDER MÁ PÁR HODÍN NA TO, ABY JU ZACHRÁNIL.
Podporte scifi.sk

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
SYNOPSIA / OBSAH
(pokračovanie predchádzajúcej epizódy)
Mulder vstúpi do nemocnice a hľadá Scullyovú, ktorá náhle skolabovala počas vypočúvania. Čoskoro nájde jej bezvedomé telo ležiace na nemocničnom lôžku. Skinner mu vysvetľuje, že Scullyová je v dôsledku šoku na pokraji medzi životom a smrťou.
Keď Mulder odmieta spolupracovať so Skinnerom, je eskortovaný do budovy FBI a vypočúvaný sekčným šéfom Blevinsom. V miestnosti je prítomný aj Postarší agent. Mulder však odmieta spolupracovať a opúšťa kanceláriu. Muž s cigaretou sa stretne s Prvým starcom a Tichým Willym - zabijakom Syndikátu. Prvý starec vyčíta Mužovi s cigaretou to, že umožnil Mulderovi utiecť z výskumného ústavu Ministerstva obrany a tým ohrozil bezpečnosť ich projektu. Muž s cigaretou však hovorí, že Mulder je pre nich oveľa cennejší nažive. Keď Muž s cigaretou odchádza, Prvý starec Tichému Willymu povie, že môže konať.
Scullyová opäť nadobudne vedomie. Mulderovi povie, že si myslí, že Skinner je tým, kto ich zradil. Mulder jej však povie, že Skinner si informáciu, že osoba nájdená v Mulderovom byte nie je Mulder, necháva pre seba, čím spochybní Scullyovej domnienku. Scullyová vie, čo Mulderovi hrozí a preto mu navrhne, aby vedeniu FBI povedal, že Ostelhoffa zastrelila ona. Prosí ho, aby jej dovolil dať význam tomu, čo sa jej stalo. Mulder však vie, že to nemôže urobiť - nielen kvôli sebe, ale aj kvôli Scullyovej rodine a kvôli pravde. Ich rozhovor je prerušený Scullyovej matkou a Daniným bratom Billom. Bill nepriamo obviní Muldera z toho, že je zodpovedný za stav jeho sestry. Krátko nato sa Muž s cigaretou stretáva s Mulderom. Informuje Muldera, že kovová tuba, ktorú Mulder našiel v tajnej miestnosti Pentagónu obsahuje mikročip, ktorý je liekom na Scullyovej rakovinu. Mulder v tube mikročip skutočne nájde a Scullyová je ochotná overiť si, či implantácia ďalšieho čipu do jej šije zastaví rakovinu, ktorú spôsobilo vyňatie prvého čipu.
Kritschgau zatiaľ svedčí pred konzíliom FBI. Popiera, že pozná totožnosť človeka, ktorý zabil Ostelhoffa (mŕtveho muža v Mulderovom byte). Vyhlási, že jeho vlastný syn umrel v dôsledku vládnych sprisahaní. Skinnera dovedie na stopu neznámej firmy pod názvom Roush.
Muž s cigaretou sprostredkuje stretnutie medzi Mulderom a jeho sestrou Samanthou. Dospelá Samantha Mulderovi povie, že krátko po únose sa ocitla v hotelovej izbe a bolo jej povedané, že Muž s cigaretou je jej otec. Mulder Samanthe povie, že ich matka je ešte stále nažive - a že Muž s cigaretou ju oklamal. Zmätená Samantha odchádza naspäť do auta za Mužom s cigaretou, pričom tvrdí, že si všetko potrebuje premyslieť a neskôr sa Mulderovi ozve. Nasadne do auta a spolu s Mužom s cigaretou odchádzajú preč. Muž s cigaretou neskôr Mulderovi povie, že Kritschgau ho oklamal množstvom "sladkých lží". Navrhne Mulderovi, aby opustil FBI a pracoval preňho. Mulder odmieta.
Blevins Muldera informuje, že obdržal výsledky balistického testu, ktoré dokazujú, že guľka, ktorá zabila Ostelhoffa, vyšla z Mulderovej zbrane. Blevins pred Mulderom obviní Skinnera z toho, že pracuje na tajných úlohách. Mulder tomu odmieta veriť a odmieta ukázať prstom na Skinnera a povedať, že zradcom je práve on. Pred zodpovedaním otázok týkajúcich sa Ostelhoffovej smrti Mulder nakoniec prezradí vedeniu FBI totožnosť človeka, ktorý v FBI pracoval na tom, aby sabotoval jeho a Scullyovej prácu - tým človekom je sekčný šéf Scott Blevins. V takmer rovnakej chvíli Tichý Willy zasiahne Muža s cigaretou strelou z pušky. Muž s cigaretou padá na zem. Blevins sa vracia do svojej pracovne. Tam už naňho čaká Postarší agent so zbraňou v ruke. Zaznie výstrel a Blevins padá mŕtvy na zem. Postarší agent potom umiestni zbraň do Blevinsovej ruky, aby to vyzeralo ako samovražda.
Skinner neskôr Mulderovi povie, že Muž s cigaretou je zrejme mŕtvy. Hoci sa jeho telo nenašlo, množstvo krvi na mieste činu nedáva takmer žiadnu nádej. Skinner Muldera informuje, že Blevins rovnako ako Kritschgau pracoval pre bližšie nešpecifikovanú firmu Roush. Mulder s radosťou informuje Skinnera o tom, že Scullyovej rakovina je na ústupe. Nevie, čo spôsobilo obrat a myslí si, že sa to ani nikdy nedozvedia.