Nerozhodná

Poviedky na počkanie - Occamova britva
Podporte scifi.sk
Milenka bolo patologicky nerozhodné dievča a k smrti ju to ubíjalo. Nemohla sa prebrať z ustavičnej zádumčivosti. Zdalo sa, že zachmúrenú vrásku medzi obočím ma vpísanú do čela už naveky. Keď ste jej položili otázku, trvalo aj pol minúty, kým sa vymotkala z bludných chodieb svojej mysle. Pomaly a namáhavo presunula pohľad z komplikovaného vnútorného sveta do ešte komplikovanejšej reality, trikrát zamrkala a potichúčky a rozvážne odpovedala. Na úplne inú otázku, samozrejme.
„Vzájomná láska,“ povedala nežne, „je deštruktívna sila, ktorá vedie k zničeniu dvoch bytostí, aby z nich vzniklo jedno. Vedie k splynutiu a strate identít, znamená byť pohltený a pohltiť aj toho druhého. Preto je žiadané, aby sa vo vzťahu vždy našiel jeden, ktorý sa zachová ako čurák a tým úspešne predíde vzájomnému pohlteniu a hrdinsky zachráni obe vzácne ľudské individuality.“
Ako to u zádumčivých ľudí obyčajne býva, aj Milenka mala alternatívnych teórií o láske mnoho. Láska je biochemicky podmienená duševná porucha. Láska je podlý trik, ktorým nás evolúcia núti množiť sa. Láska je prianie, aby bol objekt lásky šťastný. Láska je intenzívny cit, na ktorom poľahky vznikne závislosť... a tak ďalej, teórie každým týždňom pribúdali, vzájomne si odporovali a zmetená Milenka sa ocitla na pokraji zúfalstva, pretože si nevedela vybrať jednu a správnu teóriu.
Rozhodla sa raz a navždy vyriešiť teóriu o láske a keď konečne usúdila, že jej na to chýbajú praktické skúsenosti, zašla za mužom, ktorého považovala za výnimočne múdreho a už od malička sa v jeho prítomnosti rozochvievala od blaha. Za zamračenej noci, keď ich nemohlo rušiť ani mesačné svetlo a nikto sa o nich nemohol dozvedieť, si k nemu nahá ľahla do postele. Pošepky ho požiadala o pomoc a vymenovala aspoň polovicu svojich teórií o láske. Ale ten nechápavec nie aby dievčinu usmernil praktickou ukážkou a zasvätil ju do pravej podstaty lásky, zdržanlivo vysvetlil, že problém rozmanitosti svojich teórií by mala namiesto líhania si k nemu do postele vyrieši pomocou Occamovej britvy.
Milenka teda ráno zašla do holičstva, vypla si plavé kadere na temeno, požičala si od holiča Occamu britvu, oprela si ju o biele labutie hrdlo a jedným hlbokým zárezom vyriešila zmätenú rozmanitosť svojich teórií.

Monika Herda

Monika Herda

Diskusia

Stano Lacko
Oki, toto som cital ako druhe, cize to iste ako u Sana, trocha ten nazov temy predurcil vysledok, lebo za tu hodinu sa na toto vymysliet asi nic ine ani nedalo, jedine ak by mal niekto nieco v hlave a zhodou okolnosti by mu to sadlo do temy.
09.02.2014
Culter
10, 10, 10... smiech s mrazením. Už len George R. R. Martin vraždí svoje hlavné postavy a čitateľových obľúbencov rovnako drasticky ako ty. Odteraz budú všetky práce s Milenkou len memoáre, jedine, žeby si ju nabudúce počas nejakého pekelného rituálu oživila... ale gradácie tvojich príbehov sú BRUTAL ŠPICA! Otázka na záver: Definícia v ktorej sa vyskytuje slovo´čurák´ je tvoja vlastná, alebo prebratá? Inak výborne...
09.02.2014
Monika Herda
Heh, je to jedna z definícií, ktoré mám, ale rozhodne to nie je tá, ktorú považujem za pravdivú. Vytvorila som ju pre pána Krampušovského do novely, ktorú píšem teraz, a je inšpirovaná približne tým, ako blízky vzťah nevedome vnímajú osoby so schizotypovou poruchou osobnosti :D No a samozrejme tým, čo som prežila teraz nedávno... :P
09.02.2014
Dávid Novotný
wow that escalated quickly:)) super to s tou sofistikovanou definiciou a zaklincovanie curakom mi trochu pripomenulo Matkina (to myslim v dobrom, ak by to nahodou niekto bral ako urazku:) akurat sa nestotoznujem s tym ze holic mal Occamovu britvu, netreba to pomenovanie opakovat, staci nechat medzi riadkami.... inak super:)
09.02.2014
jurinko
Vyborne. Jazyk pouzivas majstrovsky, psychologiu (nielen) postav mas zmaknutu, spolu je to nechutne dobra kombinacia :-)
09.02.2014
kAnYs
A fantasticky prvok je kde? Scifi.sk, anyone? Samotna poviedka v pohode, ale bolo z toho citit, ze je inspirovana vlastnou frustraciou z mileneckych vztahov. Na com samozrejme nieje nic zle :) Posobilo to melancholicky, sebaluto a depresivne, takze ucel to asi splnilo. Len ja niesom na taketo sebalute emo veci. Takze, technicky super, obsahovo (zo subjektivneho hladiska) nic moc, a chybal mi tam fantasticky prvok. Zas ale no, za hodinu sa zazraky nedaju spravit :)
09.02.2014
Monika Herda
Nj, na fantastické prvky v poslednej dobe akosi zabúdam... Ono je zaujímavé, že poviedky, ktoré ja považujem za vtipné sa iným často zdajú byť depresívne. Ja som sa pri písaní dobre bavila, celé mi to prišlo aj s tým podrezaním preexponované a komické. Ale hej, každý máme svoju predstavu o vtipnosti :) A je blbosť spájať si moje osobné prežívanie s každou postavou, ktorú vytvorím, lebo to by som už dávno musela písať z blázinca ako jedinec skladujúci sa z niekoľkých vzájomne si odporujúcich osobností :P Treba to brať tak, že mám rada psychológiu a rada v svojej tvorbe posúvam city do extrémnych podôb.
09.02.2014
kAnYs
Necital som od teba okrem tohto zatial nic, takze moj komentar sa tyka cisto tejto konkretnej poviedky. Nemyslel som ani ze by si mala skusenosti s dobrovolnou izolaciou, asocialnym spravanim a myslienkami na samovrazdu :) Myslel som fakt, ze si si vybrala na semanticku temu pribeh o dievcati ktora je frustrovana zo svojich milostnych vztahov a zadanie si do toho primiesila iba ako korenie na zaver. Ono za hodinu toho clovek moc nevymysli a tym padom napise akurat tak to co ho ako prve napadne. A kedze ta ako prvu napadlo toto, v spojeni s tym ako vyznievali tie teorie o laske, ma prve napadlo, ze to bude nieco s cim mas zlu skusenost, alebo nieco co je momentalne na popredi tvojej mysle. Tot fsjo :) No harm intended.
10.02.2014
Nadalan
Zvrat v poslednej vete - like it :-) Podľa názvu ma vôbec nenapadlo, ako by to mohlo skončiť. Takže prekvapenie sa dostavilo. Ale inak úplne mi to prevedenie poviedky nesadlo. Asi to je tým, že som sa v niektorých častiach musela vrátiť o jednu vetu - dve naspäť a čítať znovu. Dobrý pocit však prevládol a dala som 8 bodov.
11.02.2014
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.