Spes

Slnečné lúče sa odrážali od lesklého povrchu vesmírnej lode a dopadali na neosvetlený kontinent pod ním. Najväčšia stavba v dejinách. Ukrývajúca všetky vedomosti ľudstva, Nesúca nádej, ale aj...
Podporte scifi.sk
Slnečné lúče sa odrážali od lesklého povrchu vesmírnej lode a dopadali na neosvetlený kontinent pod ním.
Najväčšia stavba v dejinách.
Ukrývajúca všetky vedomosti ľudstva.
Ukrývajúca každý jeden druh života, aký je na Zemi, v podobe malých buniek s DNA. Nesúca postup, ako z týchto živočíchov spraviť ekosystém podobný Zemi. Nesúca popredných vedcov, kapacity, ktoré ich budú vedieť prispôsobiť iným podmienkam.
Spes. Nádej. Pre ľudí, pre ľudstvo.
Nešlo o žiadnu prírodnú neodvrátiteľnú katastrofu, nešlo o výbuch Slnka, či o zánik jadra. Nešlo o koniec sveta, ako to kedysi dávno ľudia predpovedali. Šlo o politiku. Hnusnú politiku, ktorá jednej strane, pár ľuďom, mala priniesť moc a tých zvyšných uvrhnúť do otroctva. Tak si to ľudia interpretovali. Lenže si neuvedomili všetky fakty, ktoré to otroctvo so sebou prinášalo.
Derekove myšlienky sa uberali všetkými smermi. Spomínal. Na dobu, kedy sa prvýkrát stretol s možnosťou vymýšľať operačný systém pre Spes. Vedel, že to musí spraviť. Pretože na celom svete neexistoval nikto iný, kto mal také vedomosti ohľadne programovania a kto mal k dispozícii toľko šikovných a schopných ľudí ako on. Podujal sa na to. A spravil to. Systém, ktorý ten vesmírny koráb mal ovládať.
Myslel na to, ako dlho mu to trvalo. Zasvätil tomu spolu s mnohými géniami 8 rokov svojho života, vytvoril niekoľko programovacích jazykov, v ktorých napísal celý riadiaci program. Niekoľkokrát. Až kým nebol definitívne hotový. Taký program, s akým sa ani najmodernejšia armádna technológia nestretne najbližšiu dekádu. A bežní smrteľníci si na ňu budú musieť počkať minimálne dvakrát toľko.
Myslel na politiku. Na ľudí, ktorí ho zamestnali, ktorí mu dali prácu a ktorí to od neho po celé tie roky požadovali. Počas tých rokov bol zasvätený do mnohých častí obrovského plánu, ktorý mal nastať. Ale až v ďalšom desaťročí.
Spes mala slúžiť na zachovanie ľudského druhu a tiež aj na zachovanie všetkých ostatných živočíchov, ak by sa niečo v pláne pokazilo. Plán bolo nastoliť absolutizmus. Absolútny a definitivny absolutizmus, v ktorom by sa každý jeden človek musel podriadiť vládnucej Elite. A nikdy v živote by nemal možnosť dosiahnuť na pozície, kde by bola Elita.
Spes mala slúžiť ako riadiace centrum Elity. Ako riadiace centrum, v ktorom by boli tí najbohatší a najmocnejší ľudia zamestnávajúci tých najlepších vedcov, ktorí by spoločne pracovali na tom, ako vládnuť svetu.
Derek to neschvaľoval. Uvedomoval si fakt, že tento absolutizmus na jednej strane prinesie ľuďom pokrok, o akom sa im doteraz nesnívalo, ale na druhej strane ľuďom zoberie slobodu. Zamyslel sa nad demokraciou. Nad politickým systémom, v ktorom si mocní kupovali chudobných a pod nálepkou slobody im dávali možnosti sa pohybovať v určitých medziach. Nad politickým systémom, v ktorom ale nikto slobodný nebol.
Pretože najmenej slobody má ten, kto je fanaticky presvedčený o opaku.
Derek to neschvaľoval. Vedel, že je to lepšie riešenie, ako demokracia, ktorou sa svet riadil už stáročia. Vedel, že ľudia budú mať skutočnú slobodu cestovať všade po planéte a po Slnečnej sústave, ale vedel tiež, že nikdy nebudú mať možnosť s tým niečo zmeniť. Ale...
Znovu sa zamyslel.
Každý systém sa vyvíja. Každý jeden. A toto bude pre ľudí veľmi veľký skok. Tá technológia, tie možnosti, ten potenciál... to všetko, čo bol doteraz len teplý sen ľudí, ktorí snívali o lepšom zajtrajšku. To všetko sa môže naplniť. A pritom mocenská elita zostane stále pri moci. Pritom ľudia, ktorí vládnu svetu doteraz, mu budú vládnuť aj naďalej. Vlk sa nažerie a ovca zostane celá.
Spes... nádej. Nádej pre ľudí, že desaťkrát dlhší život im prinesie viac šťastia. Nádej pre ľudí, ktorí vďaka malému genetickému vylepšeniu, ktoré im Elita sprístupní, budú mať viac šťastia. Viac šťastia ako v systéme, v ktorom sa každý jeden snažil vyjebať s každým druhým a to všetko pod rúškom dobrých úmyslov.
Takto aspoň budú ľudia vedieť, na čom stoja.
A ja budem do smrti na tejto lodi a budem tvoriť nové a nové programovacie jazyky a programy. Ale bude ten život predsa o niečo lepší?
Derek nebol filozof, vedel uvažovať o všeličom, ale nechcel sa zamýšľať nad témou, ktorá bola rozhodnutie každého jedného človeka. Každý jeden človek môže mať život lepší. Plnší. A krajší. Šťastnejší.
Nebol filozof, nepremýšľal o tom, ako dosiahnuť to, aby boli ľudia šťastní. On si svoje šťastie našiel. Ženu, tri krásne dcéry a možnosť byť medzi Elitou ľudstva na obežnej dráhe Zeme. Túto otázku, otázku osobného šťastia, tú chcel nechať druhým.
Bol programátor. A nemal dokončený program pre plánovaný druh stíhačiek.
Vstal z postele, zapol tablet a znovu sa venoval svojej práci. Tak ako každý deň, každý týždeň, každý mesiac, každý rok. Tak ako sa jej venoval každý na lodi Spes, ktorá predstavovala nádej pre ľudstvo, nový začiatok.
Tri veci mu prebehli mysľou, predtým ako sa pustil do práce. Prvá bola obraz princípu, ktorý bol napísaný v hlavnej konferenčnej miestnosti v strede Spes.
Každý systém sa vyvíja. Žiaden nie je dokonalý. Stvorili sme systém, ktorý dovoľuje ponechať moc mocným a ktorý ľuďom umožňuje žiť plnohodnotný život. Omnoho lepší ako ten, ktorý žili doteraz. V histórii o nás povedia, že sme boli otrokári. Ale v skutočnosti sme len ďalší stupeň vývoja. Nemôžeme premýšľať nad dokonalým politickým systémom. Vždy príde lepší ako dôsledok evolúcie. Druhá vec bol malý dodatok:
Nech už s daným systémom príde hocikto, vždy budeme pripravení si svoju moc chrániť. Systémy sa menia, ale my zostaneme. Elita.
Tretia vec bolo jeho odmietnutie. V hĺbke duše vedel, že to takto nie je správne a že ľudia mali prísť s niečím lepším.
Derek sa zahĺbil do myšlienok programovania.
Slnečné lúče sa odrážali od diskovitého tvaru lode a bežný obyvateľ Európy by tak mohol pozorovať novú hviezdičku na oblohe. Ale pravda, kto z nich by si všimol zmenu?

Sarlej

Sarlej

Diskusia

Aldeberan
politické scifi zamyslenie? :-O neviem, mne, ako človekovi, ktorý študuje politické vedy to prišlo... no banálne a plytké, bez urážky. Trochu Hegela, trochu dialektiky a trochu obyčajného pohŕdania dnešným systémom (lebo ten súčasný systém je vždy najhorší) a pritom neviem, či to autor urobil úmyselne, alebo proste len má štandardné názory, ktoré nevie priradiť k správnej škatuľke... priemerné internetové dielko - davam 5
25.09.2010
jurinko
Skoda, ze to nemalo dej. Ako zaklad na nejake normalne dielo to mohlo byt ok. Ale takto to vysumelo do prazdna. Strasne mi vadilo asi 300krat pouzite slovo "nadej" (prehanam, ale bolo ho fakt moc). Trosku skepse a kvazi zamyslenia niekedy neskodi, akurat, ze som nezachytil nejake nove myslienky. Odvar stokrat pocuteho, ktory si nezapamatam (a vlastne nebol ani podrobne vysvetleny). Aldeberan ma pravdu: bolo to plytke. Neviem, ci sa treba pustat do nejakeho hlbsieho rozboru, ale napadli ma dve veci: "historia nas oznaci za otrokarov" <- preco? Ved ked vladnu celemu svetu, tak tvoria historiu oni. Kto ich zvrhne a odhali celemu svetu krutu pravdu? "najmenej slobody ma ten, kto je fanaticky presvedceny o opaku" <- tu by som len dodal, ze podla mna je fanatizmus (k comukolvek) nieco, co obera cloveka o slobodnu volu. A sak dobre. Je pondelok, uprsano a aj ked plytke, ale moze byt. Dal som 7
27.09.2010
Maijro
skoda toho konca.. cele mi to pripadalo, ze hoci derek zil na spese, o co slobodnejsi bol ako ti na zemi, ked musel stale robit dokola to iste... preco radsej na konci nebola nejaka poriadna akcna vzbura mysle jedneho cloveka, ktory mal tu moc zvrhnut cely systém... keby si aspon na konci tomu dodal trochu stavy, tak by to bolo ovela lepsie... nebol to zly napad, ale dal by sa spracovat ovela lepsie
27.09.2010
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.