Diskusia 2/2: Což takhle dát si guláš

Filmová história scifi

Diskusia

Martin Chabada
Mám momentálne obrovské množstvo hobby, ktoré mi berú čas a energiu - okrem písania poviedok som rádioamatér, fanúšik historických počítačov, baví ma filozofia, história, politika a otázky prežitia/reštartu civilizácie, hraničné oblasti vedy, dokonca skúšam písať technologické články do novín (a oni mi za to aj platia), ešte k tomu treba občas aj niečo zarobiť (to sa písaním nedá).
Ak by som to mal vyšperkovať na 100%, tak by to dva roky stálo v šuplíku a pravdepodobne nikdy neuzrelo svetlo sveta. Posielam to teda, podľa Paretovho princípu, v 80% stave - život nie je dokonalý.
11.06.2024
mayo
Postavy a ich konanie mi pripadali viacmenej uveriteľné (teda až na ten guláš na konci, akoby tam chýbal ešte nejaký ďalší stupienok alebo dva, po ktorých sa k tomu dopracovali). Ja by som asi tiež len tak neodišiel z domu keby som naozaj nemusel, bez informácií čo sa deje vonku.
Nerozumel som, ako Tibor usúdil, že sú poslední ľudia v paneláku, znelo to akoby bytovka bola dosť veľká (pár poschodí), tak ako to mohol vedieť, ale OK, možno už dlhšie nič nepočul, alebo to len tak motivačne poznamenal. Inak "pár" je v tomto význame hovorové slovo, takže by nemalo byť mimo priamej reči (ale aj ja ho používam tam kde sa nemá, heh)
Ešte mi prišla ako rušivá takáto postupnosť viet: "Dvere jedného bytu sú otvorené dokorán. Pred ním svieti mláka zo zaschýnajúcej krvi." prvá veta hovorí o do korán otvorených dverách, takže druhá plynule nenadväzuje - lebo hovorí o byte. Čitateľ sa môže zaseknúť na "pred ním" (lebo čakal "pod nimi"). Slová v prvej vete by sa dali prehodiť, ale jednoduchšie by bolo napísať, že "spod prahu sa šíri mláka..." A potom ešte: "Stopy tejto telesnej tekutiny", to mi znie ako nadbytočná formulácia, lebo samozrejme všetci vieme, čo je to krv, inde by to nevadilo ale tu sa práve začína niečo napínavé diať postavám priamo pod nosom, a každé jedno nadbytočné slovo čitateľa zdržiava.
Alebo tiež „Tá, čo tu bývala,“ opravuje ho Klára. „Toto je ženský byt,“ = nemusela mu prekladať, že čo myslela prvými 4 slovami, lebo to bolo jasné.
Ústa mechanicky prehĺtajú. - asi skôr prežúvajú?
A že si spojil farbu jedla s krvou na dlážke, to je pekný náznak toho čo sa bude neskôr diať, myslím že normálne by to človeka asi pri jedení nenapadlo :)
Hasič sa mohol aj vyhovoriť, že potrubie vedie cez jeho byt šachtou k susedom o poschodie vyššie a tak :) to by potom mohlo vysvetľovať prečo sa im aj chystal otvoriť napriek tomu že nemal plyn, ale rozumiem že ide o reflex, keď je za dverami úradná osoba alebo záchranár.
Hasičská sekera je dosť úzka, takže sa ňou asi ťažko dá "odseknúť hlavu" naraz, keby to Tiborovi trvalo celých 5 minút tak by to bol ešte väčší krvák, nie? ;)
Ináč to, že hasičov premohli, čo tu už v komentároch ľudia kritizovali ako neuveriteľné, by si mohol vysvetliť aj tak, že sa zistilo, že konzumácia ľudského mäsa spôsobuje nejakú degeneráciu či pomalú zombifikáciu alebo čo... (ako BSE). My nevieme, prečo vôbec nastala apokalypsa, mohol to byť trebárs nejaký vírus / prión. Ono za normálnych okolností (že proste vypadli siete a nastala anarchia) by asi trvalo poriadnu chvíľu, kým by sa ľudia začali takto hromadne žrať medzi sebou, pretože ešte stále je kopec iných možností.
Páčili sa mi aj viaceré prirovnania. Myslím, že čo si chcel poviedkou povedať, sa podarilo, iste že téma má potenciál a nepochybujem, že by si to vedel spracovať aj lepšie, ale na druhej strane máš určite veľa iných nápadov ktoré by skôr stáli za čas a námahu.
13.06.2024
mayo
PS: A načo loviť? Zábavné by bolo, keby do auta na zadné sedadlá naložili oboch hasičov a do kufra kotlík. Taký 90kg jedinec nasýti pol paneláku takže by im vydržal na celý road trip. Teda, ak by mali dostatok bombičiek s plynom.
13.06.2024

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.