Diskusia 1/1: Dispozičná porucha osobnosti- trojitý agent

Podporte scifi.sk

Diskusia

Arcey
Nápad fajn, postava trojitého agenta tiež ok, ale to prevedenie... fuuu, veľmi zle napísané. Ak je to tvoja ďalšia poviedka, ktorú si odoslal skôr ako si dostal rady na prvý tvoj text tak ok, beriem. Nevedel si, kde robíš chyby. Ale poďme po poriadku.
Naozaj. Vážne. Úplne. Prestaň. Používať priamu reč cez pomlčky a s malým začiatočným písmenom. Strašne to reže oči. Je pre teba náročné namiesto toho používať úvodzovky? Máš k tomu citový odpor alebo čo? Skús svoje dialógy prepracovať cez úvodzovky a budú hneď lepšie. To je iba základ, v tvojom prípade tie dialógu vôbec nefungujú. Skús si ich prečítať nahlas. Prípadne skús si urobiť scénku, kde budeš raz jedna postava raz druhá a zistíš, že takto ľudia nerozprávajú. Štylistika v tvojich vetách je kostrbatá, komplikovaná a chaotická. Uvádzacie vety v dialógoch používaš zle. Príklad na prvú vetu:
,,Pripravte sa,'''' zašepkala veliteľka a obrátila hlavu k tímu. Zrak jej padol na Rileyho, kolegu a budúceho manžela. Usmiala sa. Zdvihla ruku a potom ju švihla dolu. "Teraz!"
Ďalší príklad:
,,Prišli ste po informácie?,'''' ukázal Rus na čip, ktorý mal zavesený na krku. ,,Riley mi to prezradil.''''
Ďalší príklad:
,,Ja som ich nechcel zaťažovať s našou dohodou, súdruh,'''' zazubil sa Riley. ,,Môžete začať.''''
Verím, že tieto príklady ti ukážu, ako písať dialógy a uvádzacie vety v nich lepšie. Odporučil by som ti zobrať si nejakú fantasy alebo scifi knihu a naozaj sa pozrieť ako funguje vetná skladba, lebo ty to máš väčšinou porozhadzované krista krážom. Neustále opakuješ tie isté slová. Skús nájsť vhodné synonymá, aby to nevyznelo, že máš slabú slovnú zásobu. Skús si tento príbeh premyslieť v have ešte raz, napísať si osnovu ako bude prebiehať dej a skús podľa toho napísať znovu tento istý nápad. Nie, neprepisuj, neopravuj, skús úplne od začiatku to napísať. Určite to nenapíšeš rovnako a možo to bude aj lepšie. Hlavne sa skús s tým hrať, inak to nepôjde. A ako som ti už písal viackrát, bez čítania kníh to nepôjde. Ale gro nie je iba čítať, ale všímať si ako sa buduje zápletka, ako sa predstavujú postavy, ako sú vedené dialógy, ako sa striedajú scény a podobne. Ak chceš písať, tak toto by ti mohlo pomôcť.
24.11.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.