Diskusia 1/1: Liečba železom

Filmová história scifi

Diskusia

Juraj Orolín
Rovno dodám, že tam sú štylistické a občas i gramatické chyby. Bohužiaľ, sám ich mnohokrát neviem zachytiť, keďže si sám inštinktívne dopĺňam slová ktoré tam chcem mať aj pri opätovnej kontrole. Budem preto rád za spätnú väzbu aj v rámci pravopisu.
12.04.2021

Goran
Začínajúci autor začína veľmi dobre! :) Vidno, že máš toho veľa načítaného a množstvo aj v češtine... čo sa odrazilo na nejakých tých čechizmoch, ak si k tomu pridáme pár chýbajúcich čiarok a sem tam nejaký preklep (pravopis celkom ovládaš, len robíš chyby z nepozornosti), alebo štylistickú nedokonalosť, jedná sa o jediné "technické" nedostatky poviedky. No to je toho!!! Nemáš sa za čo ospravedlňovať, to sa časom vycibrí. Väčšina autorov - a ešte k tomu začínajúcich, píše oveľa horšie. A to teraz nehovorím o gramatike, kdeže! Veď je to napísané veľmi dobre! Čítalo sa to samo! Pekný knižný štýl. Možno trošku pulpový, ale to nevadí, ja také rád! Solídna pseudohistorická kvázislovanská fantasy s detektívnou zápletkou, praskajúcimi hláškami, prirovnaniami ako z detektívok drsnej školy alá Chandler, k tomu řízná naturalistická meč a mágia - niekedy doslova :D, koho by už len takáto poviedka nepotešila? Mňa skutočne potešila. Nech ti nenaprší do nosa, nie je to literárny skvost :D - ešte nie ;) Ale poviedka, za ktorú sa takto uverejnenú na nete naozaj nemusíš hanbiť. Vážne tu patrí k tým lepším, podľa mňa výraznejšie lepším.
Dobre, je príliš konvenčná, mix Červenáka a Sapkowského, možno ešte cítiť vplyv nejakých známych českých autorov, všetko toto vychádza z dávneho-pradávneho Howarda, ALEEEE Ty sa nepokúšaš o nejaké umenie - spájanie Hemingwaya s Virginiou Woolfovou, pravda? :D Chceš spraviť poctivý žánrový kúsok. Pravú a britkú fantasy, čo sa na nič nehrá a chce potešiť čitateľa, ktorý také môže. No podarilo sa!
Vytknem Ti opis súboja, ktorý sa dal napísať lepšie, živšie, živelnejšie, nápaditejšie. Vytknem Ti jednoduchosť príbehu. Priamočiarosť nie je na škodu, ale jasný problém, ktorý je jasne vyriešený a lineárne sa od začiatku ku koncu posúva k istému vyvrcholeniu... V tomto prípade je azda všetko príliš očividné a samozrejmé. Nemusíš nutne miasť čitateľa ako tuná Tomáš (Staviteľ) vo svojich príbehoch, ale chcelo by to viac.
Často pri takýchto príbehoch vytýkam epizodickosť. Tu nie, hoci sa jedná iba o jednu epizódu dobrodružstiev dvojice, medzi ktorými funguje zaujímavá dynamika (aj keď trošku klišé, tvrďák zaúčajúci zelenáča, zvedie ich dokopy náhoda a vytvorí sa postupne medzi nimi puto - ale to nevadí) a obe sú mi svojím spôsobom sympatické; je to úplne v poriadku, lebo príbeh nie je vytrhnutý z celku, próza nie je len kapitolou akéhosi epicky širšieho diela, ale je to regulárna poviedka, ktorá si pýta k sebe ďalšie, aby z toho napokon vznikol pútavý cyklus. A hoci sa dá čítať pekne osamote, čitateľ sa bude iste zvedavý na ďalšie dobrodružstvá.
Hodnotil som ako 8 z 10. Vysoko? Neviem... napriek istým nedostatkom ma to totiž naozaj bavilo!
12.04.2021

Goran
A ešte na dve pripomienky som zabudol - podľa mňa je nemožné, v praxi neuskutočniteľné počas súboja telo na telo - s chladnými zbraňami - vytiahnuť kušu a ešte ju aj nabiť a vystreliť na požadovaný cieľ, hoci by to bola i kuša príručná. A malé kuše náš stredovek nepoznal, ja viem, je to fantasy, ale predsa... z toho vyplýva ešte ďalšia vec, čo mi "neštimovala". Historická fantasy by sa mala vernejšie pridŕžať dejepisných reálií, čistá fantasy by zas nemala obsahovať zjavne slovanské alúzie - Morena, Živa atď. Ale to som už možno hnidopich, budem to brať tak, že to je nejaká alternatívna realita, kde sa dejiny i svet vyvíjali týmto smerom :) - napokon, nebolo by to zábavné, konečne by aj tá mágia takto napriamo fungovala! :)
12.04.2021

Ingrid Zambová
Ahoj, Juraj, Tvoju poviedku som ako prvá hodnotila vysoko ( pred mojim hodnotením si mal 0). Komentár som hneď nechcela písať, lebo som mala výhrady a bola som zvedavá, čo napíšu iní. Chcem oceniť, že si sa na poviedke namakal. Tiež postupujem tak, že najprv urobím prvý nástrel a potom text "donekonečna" vylepšujem doplňovaním viet, či slov. Do deja si ma vtiahol a zaujal tak, že som ju bola schopná prečítať do konca. Gramatické chyby riešiť nechcem. Ak aj autor urobí gramatické, či štylistické chyby v texte, je tu korektor, ktorý navrhne lepšie riešenie. Mala som vážnejší dôvod prečo som Ti nedala plný počet, ale len 8: chýbali mi osobitosť a originalita. Až príliš sa mi Tvoj text podobal na Červenáka. Autor by si mal nájsť vlastnú jedinečnú cestu. Držím palce, aby sa Ti to podarilo :-)
13.04.2021

Amaterius
keďže už aj v predošlých komentároch zaznelo hodnotenie pridám ho aj ja. Dal som 9; keby boli aj pol body dal by som 8,5, nie je to objektívne. Som fanúšik, som zaujatý a presne toto je ten typ textu, ktorý ma baví, aj keď mnohé vyššie komentáre boli trefné. Ja doplním len pár detailov.
mŕtvoly by pálili buď za mestom, alebo na kraji a nie na námestí, aby sa smrad pekne rozšíril do celého mesta;
kresťanská symbolika vyvoláva otázky, keďže uctievajú Boha Cisára
pri pitve si spomenul, že to nebol roľník, mal modrú košeľu vyšívanú zlatom. To je všetko ok, len chcem dodať takú pikošku, že modrú farbu smeli v stredoveku nosiť aj sedliaci a to vo sviatočné dni, na zlatu niť by ale asi peniaze nemíňali
píšeš, že nikto nevedel, prečo začala rebélia a hneď v ďalšej vete vysvetľuješ, prečo začala :D ale inak pekné, pripomenulo mi to pogrom v Rivii :D
a tá časť o Sebešovi bola vynikajúca, za to by som dal 11 bodov z 10
13.04.2021

Juraj Orolín
Ďakujem krásne všetkým za spätnú väzbu, ani by som nečakal toľko pozitívnosti. Priznám sa, aj som zabudol na to, že som sem tú poviedku umiestnil, ale teraz keď som si prečítal komentáre, mám hneď motiváciu vytvoriť pokračovanie. Medzitým sem zrejme nahodím trošku iné, tentokrát aj kratšie diela.
Goran triafa presne moje inšpirácie, je to zrejme celkom očividné heh. Súboje, aj iné časti potrebujú vycibriť, niektoré drobnejšie chyby zrejme vznikli aj počas skracovania diela, aby sa vôbec zmestilo na stránku. Mám niekedy tendenciu písať príliš obšírne a potom na ďalšej strane ide všetko hŕŕ hŕŕ. Čo sa týka toho mixu (pseudo)historického a fantastiky - je to dôsledok mojej nerozhodnosti, či tento svoj svet bude historický, respektíve nejaká alternatívna história, alebo čisto fantastický. Vo výsledku mi z toho vznikol spoj oboch, čo zrejme môže miasť.
Pre Ingrid - trefa, podobne ako Goran. Sám spätne cítim svoje inšpirácie, niektoré až príliš. Avšak, budem k sebe blahosklonný a poviem, že to je taký prvý odrazový mostík, kým si vytvorím niečo aspoň trochu vlastné. Aspoň v to dúfam :^).
Amaterius si presne všíma istý môj neduh a to, že chcem niečo stoj čo stoj umiestniť do príbehu a neviem to vždy logicky oddôvodniť. Napriek tomu to robím, čo môže tvoriť isté nezrovnalosti. Alebo to bola jednoducho moja nepozornosť alebo nevedomosť, čo si budeme hovoriť. Ale som rád za to výtky, viem aspoň, čo treba zlepšovať. A nakoniec, som rád že Šebeš potešil. Aj keby len jediného človeka, beriem to ako úspech. ;^)
19.09.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.