Diskusia 1/1: Noc hrôzy

Filmová história scifi

Diskusia

Kr4b
Začnem hneď prvým dialógom - podľa mňa pôsobí neprirodzene. Rose povie „Jedine kto by to dokázal je mutant. Niečo sa chystá a my sme asi kľuč k tomu aby sa im to podarilo.“ a Matt miesto toho, aby sa snažil zistiť viac, pretože Rose očividne vie viac než on, sa jej spýta na oblečenie. Wtf? Celá úvodná scénka je naviac príliš uponáhľaná a vyzerá to asi tak, že autorka načrtla príbehové línie a vhodila do nich čitateľa, akoby to bol hotový obraz. Postavy hneď od začiatku takto prichádzajú o hĺbku a je vidieť, že sa za tým všetkým skrýva autorka v rôznych maskách. Nepôsobia ako samostatné žijúce osobnosti. Okrem toho sú tu použité vyslovene divné slovné spojenia CITÁCIA: "sme v zelenej hore a dosť ďaleko a vysoko od mesta" (apod). V dialógu môžeš použiť akokoľvek čudné vety, ale nebolo by odveci pre začiatok trošku sledovať, ako rozprávajú ľudia okolo teba. No a.. bacha na gramatiku.
06.12.2014
Kr4b
Chce to viac premakať postavy, štylistiku, gramatiku a dej. Čítaj koľko vládzeš a ono sa to už na teba nabalí. A skús sa občas vcítiť do kože postáv. Ako by si konala, keby si sa zobudila uveznená na neznámom mieste? nebála by si sa, nebola by si zmetená a dezorientovaná? Napadlo by ťa vôbec uvažovať racionálne? A! Tá uponáhľanosť (spolu s pomerne zlou štylistikou) uberajú dej o všetko napätie. Od začiatku som sa o nikoho nebál a od polovice som preskočil každú druhú vetu, aby som bol konečne na konci. Než čitateľovi naservíruješ príbeh a/lebo myšlienku či plottwist, nauč sa zvládnuť formu. Čítaj, čítaj, čítaj, píš, píš píš, nechaj to potom odležať, po mesiaci si to po sebe prečítaj a odstráň toľko chýb, koľko nájdeš :) nemusíš sem vešať všetko, občas sa stene, že napíšeš ničo "bez perspektívy". zaves to najlepšie, my ťa tu zdrbeme a ty sa podľa toho budeš môcť zlepšovať :)
06.12.2014
zuna
Tvoje postavy sú veľmi ploché, výstižnejšie ako Kr4b to ani nedokážem povedať. Za každou sa skrývaš ty vo veľmi priehľadnej maske. Cítiť, že zmýšľaš romanticky, to je dobre, ale chce to viac.
Gramatika a štylistika - bieda.
06.12.2014
Culter
Slová vídať a vydať majú rôzny význam. A to je len jeden prípad z mnohých. Daj svoje diela skontrolovať niekomu, kto gramatike naozaj rozumie. A nielen to. Popros ho, nech ti chyby vyznačí, aby si ich videla a učila sa ich odstraňovať, respektíve vôbec nerobiť. Keď niečo napíšeš, nechaj príbeh ´odležať´ a vráť sa k nemu o pár dní, lepšie týždňov. Určite tam sama zbadáš nedostatky a odstrániš ich. Je to práve to množstvo chýb, ktoré mi bránilo v kľude čítať príbeh, na ktorý som sa vôbec nesústredil.
06.12.2014
Kr4b
btw, dal som 3
06.12.2014
Nadalan
Kr4b, zuna a Culter boli veľmi milí a ohľaduplní vo svojich komentároch, za čo klobúk dolu. Trošku som sa pri ich čítaní ukľudnila. Gramatika - katastrofa! Pri tom niektoré slovné spojenia naznačujú, že autorka číta a má fantáziu. Ale prečo potom toľko chýb? Dĺžne, tvrdky, mäkčene, čiarky - zle. Gramatika je základný stavebný kameň každého autora. Ako písal Culter, pomáha, keď si niekto tvoj text prečíta a poopravuje chyby. Ideálne s revíziami, aby si videla, čo bolo zle. (To znamená, že oprava textu bude farebne označená spolu s pôvodným textom.) Využi textový editor, klasika je Word, ktorý dokáže podčiarknuť gramatické chyby a preklepy. Pozor na opakujúce sa slová, nesprávny slovosled, vynechané slovíčka. Sústreď sa najskôr na krátke príbehy, poviedky. Nacvič na nich štylistiku.
08.12.2014
jurinko
„Tak si to tu uži dráha moja.“ - Teda, pocul som uz nelichotive prirovnanie, ked je zena ako "plocha draha", ale ze sa tak necha aj oslovovat, tak to som teda necakal :-D "Chytil ma oboma rukami za pas a pritiahol k sebe." - tak, tak, spravna zena ani v romantickej chvili nestraca hlavu a pas ma pevne priviazany k telu, ved co ak by sa z Jamesa vyklul obchodnik s bielym masom, ktory by jej ho zobral a nutil ju cele dni pracovat na hydinovej farme a cele noci vo vykricanom dome. "Povedal a odišiel mihnutím oka." - ech, to je betar, ten William, este je aj carodej, ze iba okom mihne a uz odide ;-) "Zrazu všetko nabralo rýchly spad." - no ty koky, este aj jadrova vojna tam bola? Ci len niekde buchla elektraren, ze sa zrazu objavil spad? (tu hrubku v slove "rychly" som opravil ;-) ) Inac, William je celkovo zaujimava postava. Najprv je carodej, co odchadza mihnutim oka, potom je zrazu upir..
09.12.2014
jurinko
[pokr.] co sa prejavi tak, ze prezije zasah drevenym kolom do srdca (ktory vo vseobecnosti okrem smrtelnikov zabija aj upirov), potom je sam diabol, nasledne sa pozera ocami demona, a napokon je z neho dvojmetrova rohata prisera. No pecka. Kazdopadne, kedze to bola iba jedna scena, aj to zle napisana, tak nehodnotim. Odporucam vela (VELA!) citat. A vyberat si nieco ine ako Evitovky, Twilight a podobne kraviny. Ked chces pisat literaturu, skus citat literaturu ;-)
09.12.2014
jurinko
No dobre, tak viac scen. Ale aj tak - je z toho vidiet, ze je to nejaky uvod, nema to dej, je to plne chyb, a tak to aj tak ako poviedku hodnotit nemozem. Keby bola takto napisana cela poviedka, s dejom, tak by to u mna bolo niekde medzi 1 a 2, podla kvality deja. Ale aj keby to bol Harry Potter, strihnuty Panom prstenov, vyrozpravany s invenciou Davida Gemmella a vtipom Douglasa Adamsa, tak vzhladom na formalnu uroven textu by to na viac ako 3 byt nemohlo.
09.12.2014
zuna
som si oprskala monitor práve :-)))
09.12.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.