Diskusia 2/2: Vesmírne svetlo

Podporte scifi.sk

Diskusia

mayo
pohladal som par cisielok, ak to nahodou niekoho zaujima: ako vravi Ash, vesmir bol na zaciatku nepriehladny (a to vraj trvalo 377000 rokov). ale prve hviezdy vznikli az o nejakych 400 milionov rokov. a ta inflacna faza trvala nepatrny zlomok sekundy, 10 na minus 32-hu, a nafukla vesmir 10 na 26-tu krat. vo vesmire sa sice nic nemoze pohybovat rychlejsie nez svetlo, no mnohe galaxie sa vzhladom na nas pohybuju rychlejsie prave vdaka rozpinaniu vesmiru. my ich vsak od toho momentu uz nemozeme pozorovat, pretoze svetlo z nich k nam nikdy nedoleti. keby sme sa vsak dokazali dostat niekde tam na okraj nasho sucasneho "pozorovatelneho vesmiru", asi by sme ich znova uvideli (dobehli by sme v ustrety ich svetlu).
30.09.2014

mayo
existuje aj viacero teorii o premenlivej rychlosti svetla (skusal to aj Einstein), je to vsak mozne asi len v exotickych vesmiroch alebo casoch, kde hmota ako ju pozname, nieto este galaxie, sotva mozu existovat. nato aby to vsetko vzniklo musia byt mnohe kozmologicke konstanty velmi presne vyladene (to zas otvara priestor pre uplne ine debaty: kto ich vyladil ;) okrem toho, blizko centra nasej galaxie by na oblohe nebolo proste vidiet viac hviezd, je tam pravdepodobne tolko prachu ze by ziarila cela obloha. okrem toho, vsetko to gama ziarenie by uz v zarodku zahubilo vsetky formy nam podobneho zivota.
sorry za odbocku, co sa tyka poviedky, tak v podstate suhlasim s ostatnymi, treba po sebe citat a prepisovat, niektore vety posobia az komicky napr. "Elyir vytiahla amulet a podala jej ho do rúk. Keyia nechápala ako sa jej dostal do rúk." viem ako je to myslene, ale rusi to.
30.09.2014

Aleš Horváth
Pripadalo mi to ako Superman, tesne pred zničením Kryptonu. Stavba spoločnosti i podobne veci. Trochu som sa stratil v postavach a vzťahoch medzi nimi.
Ako fyzikár sa nebudem venovať radšej príbehu. Tiež si myslím, že označenie fantasy lepšie opisuje príbeh ako scifi.
Pointa príbehu sa mi páčila a možno pri inom začiatku a prehladnejšom písaní(nejde len o patetický štýl) by sa to dalo.
01.05.2016

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.