Kto sa smeje naposledy? (recenzia Batman, který se směje)

Batman a Scott Snyder je duo obľúbené aj u tuzemských komiksákov. Okrem new 52 série tu vyšli aj event Temné Noci: Metal a komiks Batman: Černé Zrcadlo, na ktoré práve nadväzuje Batman, který se směje. Ako dopadol tento počin, sa dozviete v recenzii.
10Geek
Filmová história scifi
Ohlásenie českého vydania komiksu Batman, který se směje určite nebolo pre nikoho prekvapením. Crew predsa vydali príbehy a udalosti, ktoré mu predchádzali. Menovite celá new 52 Batman séria, epický event Temné Noci: Metal a vynikajúci komorný príbeh Batman: Černé zrcadlo. Takže aj keď oznámenie nebolo prekvapením, moja zvedavosť bola veľká. Ako správny zberateľ mám celú minisériu v originál zošitovkách a niekoľkokrát prečítanú. Práve preto ma zaujímalo, ako si so všetkými nástrahami tohto komiksu poradí česká verzia. Som teda rád, že svoj recenzentský výtlačok mám úspešne za sebou a môžem sa s Vami podeliť o svoje dojmy.
Batman, který se směje - Obálka - Obálka prvého českého vydania Obálka prvého českého vydania
Batman, který se směje - Obálka - Obálka prvého českého vydania Disclaimer
Všetky vyššie menované komiksy spája meno ich autora. Scenáre k nim napísal hviezdy Scott Snyder, ktorý sa rád realizuje hlavne v žánri hororu. Tam aj v ranej fáze svojej kariéry zažiaril a pozornosť si získal vďaka sériám ako Wytches a American Vampire. Im vďačí za to, že si ho všimli v DC Comics a po tie-in minisérii World of Flashpoint: Superman a Batman: Gates of Gotham mu do rúk zverili hlavnú Batman sériu a všetko ostatné je len história. Dnes má exkluzívnu zmluvu s DC Comics, ale stále sem-tam napíše aj niečo nezávislejšie. Napríklad vynikajúce série Undiscovered Country alebo Nocterra. Snyder teda nie je žiadny nováčik a pre mnohých čitateľov je jeho meno zárukou kvality.
Batman, který se směje - Scéna - Vrrrum Vrrrum
Batman, který se směje - Scéna - Vrrrum Disclaimer
Ako som spomínal, Batman, který se směje priamo nadväzuje na udalosti eventu Temné Noci: Metal, ktorý u nás v troch knihách vydalo vydavateľstvo Crew a mierne prepojenie má aj s temným psychologickým thrillerom Batman: Černé Zrcadlo, ktoré v rámci edície Legendy DC tak isto vydalo Crew. Žáner psychologického thrilleru je príhodný práve aj pre dnes rozoberaný komiks. Nejde o obrovské epické dobrodružstvo, akým bol Metal, ale skôr o komornejšiu detektívku. Aj keď stávky sú extrémne vysoké, presne ako to má Snyder rád. Príbeh nás privádza k záhadnému prípadu, v ktorom sa v Gotham City začnú objavovať telá Bruceov Waynov. Každý z nich je iného veku a jazvy na ich telách hovoria jasným odkazom, že každý z nich v určitom bode svojho života skoncoval s kariérou Batmana. Netreba byť najlepším detektívom na svete, aby ste pochopili, že sa jedná o Bruceov z alternatívnych vesmírov a že niekto sa Batmanovi snaží ukázať, ako systematicky likviduje jeho šťastné verzie. Tým niekým nie je nik iný než Batman, ktorý sa smeje. Kombinácia Batmana a Jokera z Temného Multivesmíru, ktorú čitatelia spoznali v evente Metal. Ako si však Batman poradí so svojou stelesnenou nočnou morou, ktorá kombinuje šialenosť Jokera s inteligenciou a výcvikom Batmana? To, že bude nútený vykonať extrémne rozhodnutia, nie je žiadnym spoilerom.
Batman, který se směje - Scéna - Zas sa hrbíš Zas sa hrbíš
Batman, který se směje - Scéna - Zas sa hrbíš Disclaimer
Hneď na začiatok musím povedať, že sa jedná o najlepšiu Snyderovu prácu s Batmanom od čias Černého Zrcadla. Žáner temného psychologického thrilleru mu perfektne sadne a práve v týchto vodách sa cíti ako doma. Aj s postavou Batmana si už preskákal naozaj veľa, preto mu rozumie a vie výborne vystihnúť jeho vnútorný hlas. Hlavne keď píše dialógy medzi Bruceom a Alfrédom, tak je to vyslovene zlato. Alfréd bol vždy srdcom celej bat-rodiny a keď ho ešte píše aj talentovaný autor, je radosť čítať tieto scény. Ako som spomínal, Snyder je tiež majster budovania napätia a tiesnivej, bezútešnej atmosféry. Tak isto veľmi rád dostáva hrdinov do situácií, v ktorých ide o všetko a zdanlivo z nich nie je úniku. Zatiaľ to znie ako bezchybný komiks, že? Nuž, nie je všetko také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá.
Batman, který se směje - Scéna - Úsmev! Úsmev!
Batman, který se směje - Scéna - Úsmev! Disclaimer
Áno, Batman, který se směje je najlepším Snyderovým Batmanom od čias Černého Zrcadla. Za týmto si stojím, ale to nič nemení na fakte, že v komikse je množstvo vecí, ktoré mi vadia a nad niektorými nedokážem privrieť oči. Začnem s tým, ako Snyder dostáva hrdinov do neriešiteľných situácií, z ktorých ani on sám netuší, ako sa dostať. Konce sú jeho achillovou pätou a najväčším problémom jeho komiksov. Rád totiž uteká k riešeniu formou tzv. deus ex machina, kde sa všetko zázračne vyrieši „mimo záber“ a nikto vlastne nevie, ako sa záchrana udiala. Ale dobre, s týmto už človek akosi počíta, keď otvára komiks písaný týmto pánom. Čo je ale neodpustiteľné, sú chyby v kontinuite. Batman, ktorý sa smeje na konci eventu Metal prišiel o ruku, ale v tomto diele, čuduj sa svete, sú obidve ruky bezchybné. Najhoršie na tom je, že keď sa na to Snydera pýtali v rozhovore, priznal, že na to proste zabudol. To je v poriadku, každý má právo zabudnúť. Sme ľudia, sme nedokonalí. Ale nemá náhodou obrovský korporát, akým je DC Comics, zamestnancov, ktorí sú platení práve za to, aby takéto veci kontrolovali a dávali pozor, aby sa nestali? Hovorí sa im editori a v tomto prípade zlyhali na plnej čiare. Posledná veľká vec, ktorá mi vadí, je, že postavy z temného multivesmíru stále ctia Batmanovu tajnú identitu a pred nezasvätenými postavami hovoria o Batmanovi a Bruceovi Waynovi ako o dvoch rozdielnych osobách. Prečo? Fakt, prosím, vysvetlite mi niekto v komentároch prečo, ak to viete. Keď sa na to pozriem z akejkoľvek strany, príde mi to vyslovene nelogické.
Batman, který se směje - Scéna - Dosť! Dosť!
Batman, který se směje - Scéna - Dosť! Disclaimer
Presuňme sa k výtvarnej stránke komiksu, o ktorú sa postaral legendárny Jock. So Snyderom pracoval práve na už viackrát spomínanom komikse Batman: Černé zrcadlo, sérii All Star Batman a na horore Wytches. Okrem toho pracoval na komiksoch ako Green Arrow: Year One, Nightwing, alebo Hellblazer. Jock patrí k tým výtvarníkom, o ktorých môžeme tvrdiť, že majú nezameniteľný a osobitý štýl a ich prácu spoznáte na prvý pohľad. Jeho obálka s Jokerovou tvárou vytvorenou z netopierov je vyslovene legendárnym dielom, ktoré krášli tričká a plagáty a drvivá väčšina komiksákov okamžite presne vie, o čom tu píšem. Jeho práca vyniká práve v hororoch a temných psychologických záležitostiach. Práve preto bol tou najlepšou voľbou pre tento príbeh. Aby som bol objektívny, tak musím uznať, že v akčných scénach nemá až takú silu, čo môžeme vidieť hlavne v úvodnej veľkolepej akčnej naháňačke. Keď ale príde na zobrazenie nočných môr a roztrieštenej psychiky, tak tam predvádza vizuálnu hostinu. Verte mi, že ja si pochutnám rád. Mimochodom, musím pochváliť aj fakt, ako na seba obálky prvej a poslednej kapitoly krásne nadväzujú a zrkadlia jedna druhú.
Batman, který se směje - Scéna - Chcelo by to dentálnu hygienu Chcelo by to dentálnu hygienu
Batman, který se směje - Scéna - Chcelo by to dentálnu hygienu Disclaimer
O české vydanie sa postaralo vydavateľstvo Crew a na pulty predajní komiks priniesli v peknej pevnej väzbe s prebalom. Vydanie je prakticky totožné s tým, čo ponúka aj americké vydanie. Čiže dostávame hlavný príbeh a ako bonus alternatívne obálky a skice postáv. Čo sa týka väzby, tá mi však prišla chatrnejšia. Všetko, samozrejme, drží pokope v poriadku, ale aj tak sa nedokážem ubrániť pocitu, že sa v Crew na kvalite materiálu väzby, resp. viazania, šetrilo. Na čo som bol najviac zvedavý, bol preklad. Prekladať komiksy Scotta Snydera musí byť nadľudský výkon. Snyder miluje slovné hračky, prešmyčky s písmenkami a podobné záludnosti, pri ktorých si prekladatelia môžu aj vlasy vytrhať. Napríklad v úvodnej scéne Batman naháňa gang na diaľnici a pri tom komunikuje s Alfrédom cez vysielačku. V rozhovore sa, okrem iného, zmienia aj o tom, že Gothamská poisťovňa ponúka poistenie na škody spôsobené Batmanom. Toto poistenie sa v originálnom znení volá The Dark Knight Returns, čo je takmer geniálny vtip a krásny odkaz na legendárnu rovnomennú klasiku Franka Millera. V češtine vyšla pod názvom Návrat Temného Rytíře a názov poistenia sa dá okrem tohto významu aj chápať ako Temný rytier vracia (v tomto prípade peniaze za škody). Tu máme však nevyriešiteľnú prekladateľskú situáciu. Preložiť to vo význame bližšiemu k poistke alebo významovo bližšie k easter eggu? Tak či onak zabijeme vtip, pretože ostane navždy stratený v preklade. Jan Kukrál, ktorý sa postaral o český preklad, sa rozhodol názov poistky preložiť ako Návrat Temného Rytíře a zachoval tak odkaz ku klasike. Čo mu nijako nevyčítam, pretože ako som už písal, nejde to preložiť tak, aby ostal vtip plnohodnotne zachovaný. Pán Kukrál mal rozhodne s celým komiksom náročnú prácu a vôbec mu toto zadanie nezávidím. Čo ale musím vytknúť, je, že nepozná hlavné postavy bat-rodiny a Steph (Stephanie Brown/Spoiler/Batgirl) preložil v mužskom rode. Ako „Stephovi“. Skutočne? Stačilo sa pozrieť na panel, ktorý prekladal, a spočítať si mužov a ženy na ňom, keď už nepozná postavy. To je ale jediný detail, ktorý prekladu vyčítam. Práve naopak, musím pochváliť, že preklad zachoval „tajné správy“ ukryté v dialógoch posledných troch kapitol príbehu. Za to, mimochodom, chválim aj Snydera, pretože toto je zaujímavá pridaná hodnota a keď komiks vychádzal pôvodne v USA, užil som si na internetových fórach kopec zábavy pri analyzovaní správ s ostatnými fanúšikmi.

Záver: Batman, krerý se směje je veľmi dobrý, aj keď určite nie dokonalý komiks. Hutná a temná atmosféra ženie čitateľa vpred príbehom a Snyderova práca s gothamskými postavami je naozaj prvotriedna. To všetko podtrháva skvelá Jockova kresba, ktorá dokáže doslova vytiahnuť nočné mory na svetlo sveta. Škoda, že tomu celému podkopáva nohy typický Snyderovský koniec, chyba v kontinuite a niekoľko veľkých nelogickostí. Každopádne, Batman, který se směje by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika Batmana a ani milovníkov žánru temného psychologického thrilleru. Aj keď má svoje chyby, tak je to veľmi kvalitný komiks, ku ktorému sa rád vrátim.

Hodnotenie: 80%

Batman, který se směje
Pôvodný názov: Batman who laughs
Scenár: Scott Snyder
Kresba: Jock
Jazyk: Český
Preklad: Jan Kukrál
Počet strán: 232
Väzba: Viazaná s prebalom
Rok vydania: 2022
ISBN: 9788076791817

Recenzný výtlačok poskytlo vydavateľstvo Crew, ktorému týmto ďakujem.
Nakladatelství Crew Reklamné logo
Nakladatelství Crew Disclaimer

10Geek

10Geek
My name is my name

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB