Budú ľudia raz chodiť na Mesiac výťahom?

Vedci predstavili myšlienku vesmírneho výťahu, ktorý by mohol naozaj fungovať.
2% 2021
Vedci predstavili myšlienku vesmírneho výťahu, ktorý by mohol naozaj fungovať.
Bolo by oveľa jednoduchšie uniknúť z gravitačného poľa Zeme, ak by na to neboli potrebné silné rakety.
Práve táto myšlienka stojí za projektom Spaceline, novým konceptom vesmírneho výťahu, ktorý by spájal Zem a Mesiac a zároveň by enormne znížil náklady na cestovanie do vesmíru.
Podľa výskumu vedcov z Columbijskej univerzity a Cambridgu by bol Spaceline pripevnený na povrchu Mesiaca a ako olovnica visel nad geostacionárnou obežnou dráhou Zeme a tam čakal, kým by sa po ňom astronauti „nevyšplhali“ do kozmu. Štúdia poukazuje na to, že Spaceline je možné skonštruovať z dostupných materiálov, pričom by mohol značne a uľahčiť cestovanie do vesmíru, ba dokonca vybudovanie osídlenia mimo Zeme.
Veda na scifi.sk - Umelcova predstava výťahu na Mesiac
Veda na scifi.sk - Umelcova predstava výťahu na Mesiac / Zdroj Disclaimer
Namiesto toho, aby sa raketa vystrelila až na obežnú dráhu, stačilo by, aby sa astronauti dostali k začiatku kábla, čo by znížilo náklady. Keď by sa loď dostala do vákua, mimo dosahu gravitácie a atmosférického tlaku, spojila by sa s káblom a mohla po ňom stúpať ďalej.
Zephyr Penoyre, jeden z autorov štúdie, sa pre stránku Futurism vyjadril: „kábel sa stane súčasťou infraštruktúry podobne ako prvé železnice – pohyb ľudí a zásob sa tak podstatne zjednoduší a uľahčí oproti rovnakej ceste do vesmíru.“
V práci sa uvádzajú, že kábel by malo byť z bezpečnostných dôvodov upevnený na Mesiaci, nie na Zemi, keďže z dôvodu rotácie a gravitačnej sily planéty by mohlo prasknúť ešte pred svojím dokončením. Penoyere a jeho spoluautorka Emily Sandfordová, v štúdii uvádzajú, že najvhodnejší materiál sú uhlíkové nanorúrky.
Veda na scifi.sk - Celý záznam - Čo je to vesmírny výťah Disclaimer
Na základe výpočtov v štúdii sa zdá, že by sa dalo použiť niekoľko existujúcich materiálov – len treba nájsť taký, čo by bol najpevnejší pri daných rozmeroch.
Pokiaľ ide o samotné lano, vedci skúmali niekoľko tvarov, nakoniec dospeli k káblu, ktorý by bol na oboch koncoch čo najužší, aby ho nezničil gravitačný tlak, no v strede by bol posilnený, aby sa predišlo pretrhnutiu. V tejto fáze astronómovia zatiaľ nezohľadnili kozmický odpad na obežnej dráhe Zeme. Penoyre však poukázal na ďalšie projekty, ktoré sa s touto výzvou vyrovnali.
Veda na scifi.sk - Diagram vesmírneho výťahu
Veda na scifi.sk - Diagram vesmírneho výťahu / Zdroj Disclaimer
Ak všetko pôjde, ako má, a Spaceline sa jedného dňa stane skutočnosťou, predpokladá sa, že vedci ho použijú aj na upevnenie teleskopov, výskumných centier či ďalších zariadení, ktoré by sa nachádzali v Lagrangeových bodoch, čiže na miestach, kde gravitačné sily Zeme aj Mesiaca pôsobia rovnako silne, no v opačných smeroch.

Kristína Poloncová

Kristína Poloncová
Knihomoľka, študentka prekladateľstva a verný geek

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB