Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2019)

Priveľa dobrých vecí, primálo času, nič, čo by sme dôverne nepoznali...
Filmová história sci-fi časť 9. (2010-2020)
Nestíham. Nadprodukcia. Priveľa dobrých vecí, primálo času, nič, čo by sme dôverne nepoznali. Skutočným problémom však nie sú tie úplne nové veci, ani nové veci, ale staré veci, staršie a najstaršie, rokmi preverené, čo človeka v príslušnej dobe nadchli natoľko, že sa rozhodol, že niekedy v budúcnosti sa k nim vráti a tak suší na harddisku gigabajty filmov a seriálov a keďže som z generácie, ktorá nedokáže uveriť, že veci už budú online naveky, hromadia sa mi doma blu ray a dvd, ktoré si raz v budúcnosti plánujem pozrieť.
Stále tomu verím a dokonca mám aj systém, v ktorom striedam čosi, čo ešte nepoznám, s čímsi, čo už áno, ale chcem to poznať ešte lepšie, a tak sa dívam znova.
Každý rok si napríklad dám reprízu seriálu Firefly, ktorého štrnásť epizód pokladám za vôbec to najlepšie, čo na platforme space opery vzniklo a samozrejme nejde o objektívny hodnotiaci súd, skôr mám len ten seriál radšej, ako všetky ostatné. A áno, mám a hneď druhá je Buffy, keby sa niekto pýtal.
Už pri Buffy je ale problém, o ktorom hovorím, mimoriadne vypuklý. 121 plus-mínus trištvrtehodinových epizód znamená nejakých 91 hodín, čo sú necelé štyri dni. Trolinka treba medzi tým aj pospať, takže celá Buffy sa dá pohodlne pozrieť za povedzme týždeň. A dá a je to ten najlepšie strávený čas, len kde ho vziať?
Nikde, a tak človek rozmýšľa, že sa odstrihne, že celkom rezignuje na novinky, aby mohol všetok svoj čas tráviť so starými láskami. Babylon 5, Farscape, Lexx - tieto veci, náramne rád by som si ale znova pozrel aj Twillight Zone a vlastne aj tie Akty X a Deadwood a Sopranovcov a áno, aj Teóriu veľkého tresku či IT Crowd a to sme len pri seriáloch a už mi je viac menej jasné, že to do smrti nemám šancu stihnúť, aj keby som s tým začal hneď teraz.
Lebo naozaj sú v živote dôležitejšie veci: rodina, práca a tak ďalej. A knižky by som si rád mnohé znova prečítal. A komiksy a mizéria už je tu znova v plnej sile.
A to som pôvodne chcel písať o seriáloch, čo už síce nie sú úplne najčerstvejšie, horúce novinky, ale majú niekoľko mesiacov a dokonca rokov, ale pre nedostatok času som ich videl len nedávno a sú také vynikajúce, že sa k ním určite chcem vrátiť. Len to asi nestihnem, tak si ich pozrite aspoň vy. Vikingane, respektíve Nordsemen, mimoriadne vtipný seriál o Vikingoch, ktorí už v ôsmom storočí objavili politickú korektnosť a vyprázdnené korporátne tliachanie a What We Do In The Shadows, upírsky mockumentary seriál inšpirovaný rovnomenným filmom, v ktorom Taika Waititi a Jemaine Clement predvádzajú, prečo treba určite vidieť aj ich prvú spoločnú vec, seriál Flight of the Conchords.
Tiež sa k nemu chcem v budúcnosti vrátiť, len sa mi to asi nepodarí. A potom, že večný život by bol problém. Možno pre ľudí bez koníčkov, za seba ale môžem povedať len: „Sem s ním!“

Juraj Malíček

Juraj Malíček
Teoretik pokultúry, azda jediný človek na svete, ktorému sa podarilo dvakrát priviesť ku koncu ten istý časopis. R.I.P. Fantázia - on za to môže. Príležitostne publikuje, rád nakupuje v papiernictve a vo videohrách preferuje brokovnicu.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB