Minority Report

Tom Cruise zisťuje na vlastnej koži, ako ľahko sa s lovca môže stať korisť.
Podpor scifi.sk 2% dane
Tom Cruise - John Anderton je spickový detektív Washingtonského policajného oddelenia. Na rozdiel od svojich kolegov vsak chytá zlocincov za pomoci troch telepatických médií (v anglictine - Pre-Cogs), ktoré dokázu vidiet zlociny, co sa este len majú stat. Ich vízie vzdy odhalia crepiny budúceho zlocinu, ktoré sa John snazi poskladat do logického celku aby z nich následne urcil kde a za akých okolností sa má daný zlocin vlastne odohrat. Táto zvlástna spolupráca funguje vo Washingtone uz 6 rokov a za celý ten cas sa v meste neodohrala ani jedna vrazda. Ved kazdy, kto i len pomyslí na zlocin, je v zápätí zatknutý jednotkami (precops). Celý systém bezal az doteraz v testovacej prevádzke a podla jeho predstavitelov práve nastal cas rozsírit ho po celej krajine. Lenze systém má aj svojich odporcov, nie kazdemu sa paci ze môze íst za mreze aj ked nic nespachal. Johna vsak tieto "politické" zálezitosti velmi nezaujímajú, on si chce len robit svoju prácu najlepsie ako vie a popritom este zabudnút na nestastnú smrt svojho jediného syna. Bezvýhradne verí systemu, ktorému dáva vsetko - ved telepati sa este nikdy nezmýlili. Áno obcas sa stane, ze sa na vsetkých detailoch hned nezhodnú, ale nakoniec vzdy ukázu na jedného páchatela. Ich najnovsia vízia vsak za páchatela dalsej vrazdy oznací práve Johna. Od tohto momentu sa z prenasledovatela stáva stvanec a jeho jedinou sancou na záchranu je dokázat svoju nevinu.
Minority report je po A.I. uz druhým Spielbergovým sci-fi filmom po dlhsej odmlke, pocas ktorej sa viac venoval producentským zálezitostiam vo svojej spolocnsti - Amblin. Na rozdiel od A.I. má Minority report ovela sviznejsie tempo (aj ked pri takmer rovnakej dlzke) a je plný dychberúcich akcných scén. Je zaujímavé, ze oba vznikli na motívy krátkych poviedok a oba majú pritom dlzku vyse dvoch hodín:) O Spielbergovi sa vravi, ze vzdy dokáze diváka dostat tam, kde ho chce mat. V prípade tohto filmu to platí dvojnásobne. Celý cas vo vás zrie myslienka, ze ste na tej správnej stope a viete ako sa film bude dalej vyvíjat, ale v závere si uvedomíte, ze ste sa len nechali vodit za nos. Nie je to ten typ prekvapujúcej pointy akú ponúklo napr. Vanilkové nebo, ale aj tak vás nahnevá ako lahko ste sa nechali oklamat. Minority report pripomína skor klasický akcný film, nez scifi. Aj ked vizuálne efekty sú neprehliadnutelne, posobia ovela menej rusivo nez tie z nových hviezdnych vojen, ci spidermana. Je to hlavne preto, ze Spielberg sa viac sústredil na scenár a samotné remeselné spracovanie filmu ako na triky.
Minority report je bezpochyby dalsím prírastkom k tohtorocnej bohatej nádielke kvalitnej scifi. Zdá sa, ze tento rok sa s dobrými filmami akoby vrece roztrhlo. A to nás este len cakajú pokracovania Lord of the rings, Harry Potter ci X-Menov.

Wyktor Tepes

Wyktor Tepes

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB