Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.
EPIZÓDA: Schizogénia (Schizogeny)
PLOT
MLADÝ CHLAPEC SA STÁVA HLAVNÝM PODOZRIVÝM Z VRAŽDY SVOJHO NEVLASTNÉHO OTCA.
Podporte scifi.sk

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
SYNOPSIA / OBSAH
V Coats Grove v okrese Michigan šestnásťročného chlapca Bobbyho Richa jeho nevlastný otec Phil vyhreší za to, že si nedokončil svoju prácu. Bobby zodvihne na Phila lopatu, ale vzápätí ju pustí a uteká do neďalekého sadu. Phil uteká za ním. Krátko nato Phila v sade hľadá jeho manželka Patti. V sade objaví Philovo telo zakopané v blate tak, že mu von zo zeme trčí len hlava a časť hrudníka. Blízko pri Philovi na zemi kľačí Bobby.
Scullyová uskutoční pitvu na Philovom tele. V jeho žalúdku objaví niekoľko kilogramov hliny. Jej záver je ten, že Phila zabil Bobby. Uvažuje, že Bobby možno vykopal jamu, do ktorej Phil spadol. Všimne si tiež ranu na Philovom členku - akoby od povrazu. Mulder sa neskôr rozpráva s Bobbym, ktorý tvrdí, že jeho nevlastný otec ho bil. Patti Scullyovej povie, že jej to pripadalo tak, že Bobby sa Philovi snažil pomôcť dostať sa von zo zeme. Tiež povie, že jej syn sa podrobuje terapii kvôli častému hnevu.
Agenti preto navštívia Bobbyho terapeutku Karin Matthewsovú. Karin Bobbyho opíše ako obeť fyzického násilia. Bobby svojej kamarátke Líze Baiocchiovej povie, že aj ona sa musí vzoprieť svojmu otcovi - presne ako to on urobil s Philom. Keď Líza prichádza domov, jej nahnevaný otec ju žiada, aby sa prestala stretávať s Bobbym. Nahnevaná Líza odchádza do svojej izby. Krátko nato niečo rozbije okno a uchopí pána Baiocchiho za krk.
Na druhý deň je na trávniku pred domom objavené jeho mŕtve telo. Scullyová si myslí, že pán Baiocchi umrel na následky toho, že ho niekto "vystrčil" von oknom. Neskôr sa agenti dozvedajú, že Líza je tiež pacientkou Karin Matthewsovej. Karin Mulderovi povie, že sa zbližuje s obeťami násilia preto, lebo ich chce povzbudiť k tomu, aby sa nebáli postaviť sa svojim trýzniteľom.
S pomocou súdneho lekára Mulder v šiji pána Baiocchiho objaví malú triesku čerstvého dreva. Porovná fragment so živým drevom vonku pred domom pána Baiocchiho. Sú si podobné. O krátky čas neskôr sa agenti zoznámia s mužom, ktorý sa volá Ramirez a po okolí sa pohybuje so sekerou v ruke. Agentom povie, že stromy naokolo hynú. Keď sekerou zatne do jedného stromu, vytečie z neho krv.
Karin pozve Lízu k sebe domov. Líza zo spálne začuje, ako sa Karin rozpráva s nejakým mužom. Zvedavá Líza mieri do pivnice, kde objaví mužské telo. Vystrašená sa obráti ku dverám a vidí, že dvere niekto zatvorí. Karin neskôr Líze povie, že musí zostať potichu, aby v pivnici zostala v bezpečí.
Mulder zistí, že Karinin otec pred 20 rokmi zahynul podobnou smrťou ako Phil. Agenti vykopú rakvu pána Matthewsa a nájdu ju prázdnu. Ku Karininmu domu prichádza Lízina teta Linda. Karin ju informuje, že Líza je momentálne preč, no Linda pri odchode zisťuje, že Líza je uväznená v suteréne. Lindine telo z ničoho nič rozpárajú konáre neďalekého stromu. Líza zisťuje, že pôvodkyňou neznámeho mužského hlasu bola Karin.
Scullyová a Mulder prehľadajú Karinin dom, kde nájdu telo, ktoré už pred nimi objavila Líza. Mulder vie, že ide o telo Karininho otca. Karin agentov zamkne v pivnici, ale Mulder ich silou vylomí. Vonku nájdu vystrašenú Lízu. Mulder sa snaží sledovať Karin, ale do cesty jeho auta spadne strom. Karin mieri do domu Richovcov a potom s Bobbym do sadu. Naraz Bobbyho schmatne koreň a začne ho sťahovať pod zem. Mulder sa ho pokúša zachrániť a súčasne kričí na Karin, aby nepočúvala hlas svojho mŕtveho otca. Ďalší koreň začne vzápätí pod zem sťahovať aj Muldera. Prichádza Ramirez so sekerou v ruke. Zabije ňou Karin. Neviditeľná sila Karininho mŕtveho otca povolí. Mulder sa neskôr dozvedá, že Karin bola v detstve obeťou týrania. Roky sa nedokázala postaviť svojmu otcovi a ani po jeho smrti sa nedokázala vyrovnať so svojou bolestnou minulosťou. A tá ju nakoniec pohltila.