Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.
EPIZÓDA: Postmoderný Prométeus (The Post-Modern Prometheus)
PLOT
TÁTO ČIERNOBIELA EPIZÓDA AKTOV X VZDÁVA HOLD SVETOZNÁMEMU PRÍBEHU O DOKTOROVI FRANKENSTEINOVI. OBYVATELIA VIDIECKEHO MESTEČKA V NEJ TVRDIA, ŽE PO OKOLITEJ KRAJINE SA POHYBUJE NEZNÁMY NETVOR.
Panteón majstrov hrôzy

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
SYNOPSIA / OBSAH
Shaineh Berkowitzová doma pozerá televíziu. Programom v televízii je zaujatá natoľko, že nespozoruje, že do domu vstúpil niekto cudzí. Neznáma osoba vstúpi do kuchyne a na sporáku začne pripravovať niečo, čo zadymí miestnosť. Shaineh zacíti dym. Z oblaku dymu sa naraz vynorí tvor, ktorý má namiesto jednej tváre dve a blíži sa ku Shaineh.
V aute Scullyová Mulderovi za volantom nahlas číta list, ktorý mu poslala Shaineh. Opisuje v ňom, ako pred osemnástimi rokmi do jej domu vstúpil cudzinec. Vzduch bol naraz plný dymu a po okolí sa rozliehal spev speváčky Cher. Shaineh sa prebudila až o tri dni neskôr a zistila, že je tehotná. Vysvetľuje, že videla Muldera v televíznej šou a dúfa, že by jej mohol pomôcť vysvetliť, čo sa vtedy stalo. Scullyová sa pochybovačne pozrie na Muldera.
U Shaineh doma agenti nájdu veľa komiksov, ktoré nakreslil jej syn Izzy a netvor v nich vyzerá presne ako netvor, ktorého pred rokmi videla Shaineh. Izzy tvrdí, že tvor sa volá Veľký Mutant a je miestnou legendou. Vraj ho tu videlo už veľa miestnych ľudí a vraj má rád sendviče s orieškovým maslom. Izzy a jeho priatelia zavedú agentov do lesa, kde použijú jeden taký sendvič, aby tvora vylákali z úkrytu. Mutant naozaj príde, ale vystraší sa a dá sa na útek. Mulder ho prenasleduje a stretáva sa so starcom, ktorý tvrdí, že ešte väčší netvor ako Mutant je jeho syn Dr. Francis Pollidori, ktorý má vedieť o Mutantovi viac.
Agenti ho teda navštívia. Pollidori priznáva, že robí rôzne experimenty s genetickou manipuláciou. Keď neskôr Pollidori necháva svoju manželku Elizabeth doma osamote, celý dom pokryje veľká cirkusová plachta tak ako aj v prípade Shaineh.
Agenti si uvedomujú, že celé mesto si myslí, že FBI zbiera materiál do televíznej šou o Mutantovi. V novinách sa totiž objavil článok, ktorý cituje ich slová počas príhody v lese, keď striehli na Mutanta. Agenti v tej chvíli vedia, že Izzy si tajne nahral ich rozhovor. Počas cesty autom si Mulder všimne Pollidoriho dom a plachtu na ňom a spomenie si na slová Shaineh. Agenti utekajú do domu, kde nájdu iba bezvládne telo Elizabeth. Krátko nato aj oni dvaja strácajú vedomie a upadajú do bezvedomia v dôsledku dymu, ktorý zaplavil celý dom. Z dymu však nevystúpi Mutant, ale starec s plynovou maskou na tvári.
Keď sa agenti preberú, Elizabeth im rozpovie svoj príbeh. Opíše útočníka ako ohavne vyzerajúceho muža s dvomi tvárami. Kým Mutant v pivnici starca pozerá televíziu, starého muža napadne jeho vlastný syn Dr. Pollidori a zaškrtí svojho otca.
Pred miestnou poštou sa zhromaždí dav ľudí. Pracovník pošty tvrdí, že našiel Mutanta. Zo zadnej miestnosti vytiahne niekoho s gumovou maskou na tvári. Je to Izzy. Všetci sa začnú smiať. Agenti poslali vzorku látky, ktorá produkuje dym na analýzu a stopa ich dovedie až k starcovi. Na jeho farme sa stretávajú sa s mladou novinárkou, ktorá im opíše, že bola svedkom toho, ako Mutant starca pochoval. Na farme sa objaví nahnevaný dav ľudí vedený Pollidorim. Hľadajú Mutanta. Agenti ho nájdu ešte pred nimi dolu v pivnici. Mutant je vystrašený a agenti ho bránia pred pobúreným davom. Dr. Pollidori tvrdí, že Mutanta stvoril starec. Naraz však prehovorí sám Mutant. Vysvetľuje, že pred 25 rokmi starý muž zistil, že jeho syn vykonával tajné experimenty, ktorých nešťastným produktom bol aj on sám. Starý muž si k Mutantovi vypestoval otcovský vzťah a chcel mu stvoriť družku a preto sa medzi nimi vytvorilo silné puto. Dav si postupne uvedomuje, že Mutant nie je žiadny netvor, ale že vinníkom je Pollidori. Neskôr Pollidoriho odvezie polícia. Agenti sa rozhodnú splniť Mutantovi jeho želanie - a spolu s ním navštívia nočný klub, kde Cher svojmu najväčšiemu fanúšikovi Mutantovi zaspieva obľúbenú pieseň.