Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.
EPIZÓDA: Emily (Emily)
PLOT
MULDER A SCULLYOVÁ HĽADAJÚ LIEK NA CHOROBU, KTOROU TRPÍ EMILY.
Filmová história scifi

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
SYNOPSIA / OBSAH
(pokračovanie predchádzajúcej epizódy)
Scullyová prežije predstavu, v ktorej v noci kráča cez púšť. "Začína sa to tam, kde sa to končí-- v ničote," hovorí. Okolo zúri piesočná búrka. "Prichádza ku mne nočná mora zrodená z najhlbších obáv a ja som bezbranná," pokračuje. Hovorí, že cesta vpred pre ňu nesľubuje nič viac ako zrkadlo jej vlastnej minulosti. "Až kým napokon nedosiahnem jej koniec. A stojím pred pravdou, ktorú už viac nemôžem popierať. Sama, ako vždy," zakončí svoje úvodné slová Scullyová. Na zemi v piesku nájde svoju retiazku s krížikom. Jej telo sa pomaly premení na piesok a vietor ho rozfúka po nehostinnej púšti.
Ako sme sa dozvedeli v predchádzajúcej epizóde, Scullyová má dcéru Emily. Mulder prichádza za Scullyovou do škôlky. Scullyová mu povie, že ho potrebuje ako svedka v súdnom procese o posúdení jej žiadosti o adopciu Emily. Mulder ju informuje, že Frohike sprístupnil databázu, z ktorej vyplynulo, že podľa záznamov je matkou Emily žena menom Anna Fugazziová, čo je slangový výraz pre podvod. Varuje Scullyovú, že ľudia za sprisahaním urobia čokoľvek, aby ochránili Emily.
Na súde Mulder trvá na tom, že matkou dieťaťa je Scullyová - a preto má nárok na adopciu. Povie, že zistil, že Scullyovej počas únosu odobrali všetky jej vajíčka a preto teraz nemôže mať deti. Scullyová obdrží ďalší záhadný telefonát. Hovor tentoraz prišiel z detského strediska. Malá Emily je podrobená vyšetreniam. V jej šiji je objavená neznáma cista. Keď sa z nej doktorka snaží odobrať vzorku, vytečie z nej zelená tekutina. Výpary spôsobia doktorke bolesti v očiach a doktorka stráca vedomie.
Dr. Calderon medzitým odmietne prezradiť výsledky liečby, ktorej sa Emily podrobila. Neskôr sa stretne s dvomi mužmi z domu Simovcov. Muži si uvedomujú, že Mulder Calderona sledoval a priviedol ho až k nim. Mimozemskou dýkou zabijú Calderona a vezmú na seba jeho podobu. Jeden z nich mieri do nemocnice a dá Emily injekciu so zelenou látkou. Všimne si ho Scullyová, ale mužovi sa podarí utiecť.
Mulder a Scullyová sa o tom neskôr rozprávajú cez telefón. Mulder si myslí, že Calderon dal Emily injekciu preto, lebo chce, aby prežila. Scullyová sa pýta, prečo im teda odmietol vydať výsledky liečby. Mulder je presvedčený, že to preto, aby ich zmiatol. V dome starostlivosti o dôchodcov Mulder objaví dôkazy, že ženy, ktoré tu žijú - a medzi nimi aj Anna Fugazziová - sa podrobujú nejakému druhu experimentu a dostávajú hormonálne injekcie. Objaví živé ľudské embryo plávajúce v zelenej tekutine. Vezme ampuly so zelenou tekutinou a odchádza. Pri odchode sa stretáva s detektívom Kresgem. Keďže sa nepoznajú, Kresge namieri na Muldera zbraňou a vezme mu ampuly. Na druhej strane chodby sa naraz objaví jeden z "Calderonov". Mulder Kresgeho varuje, aby naňho nestrieľal. Mulderovi sa podarí zmocniť sa jednej ampuly a utiecť. Kresge vystrelí na "Calderona" a je zasiahnutý výparmi z jeho rany.
Stav Emily sa neustále zhoršuje. Dostane sa do kómy a zanedlho umiera. Na pohrebe sa Scullyová Muldera pýta, prečo bola Emily vlastne stvorená. Mulder nemá jednoznačnú odpoveď. Scullyová zodvihne veko rakvy. Namiesto tela Emily tam však ležia len vrecká s pieskom. Medzi nimi je aj retiazka s krížikom, ktorú Scullyová darovala Emily. Scullyová uchopí retiazku do ruky a prežije predstavu, ktorý sme videli na začiatku epizódy.