Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.
EPIZÓDA: Obchádzka (Detour)
PLOT
MULDER A SCULLYOVÁ NA FLORIDE PÁTRAJÚ PO SKUPINKE NEZVESTNÝCH ĽUDÍ.
Filmová história scifi

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
SYNOPSIA / OBSAH
Vo floridskom lese si dvaja zememerači robia svoju prácu, keď vtom jeden z nich znenazdajky zmizne pod zemou. Druhý pochopí, že niečo nie je v poriadku a dá sa na útek. Ľahne si poza peň stromu na zemi, aby si odpočinul a na zemi si všimne tvár s červenými očami, ktorá je podobná ľudskej tvári. Ani sa nestačí spamätať a aj on s výkrikom zmizne pod zemou.
Počas poľovačky v tom istom lese dvanásťročný Louis a jeho otec objavia vybavenie, ktoré tu zostalo po zememeračoch. Otec pošle syna domov po pomoc. Keď chlapec beží lesom domov, lesom sa ozvú dve rany z pušky.
Mulder a Scullyová sedia v aute s agentmi Michaelom Kinsleyom a Carlou Stonecypherovou. Ich cieľom je seminár, na ktorom majú agenti pomocou svojich schopností a zručnosti riešiť problémy, ktoré by sa im mohli prihodiť v reálnom živote. Je to cvičenie pre agentov FBI, ktoré Mulder považuje za stratu času. Prichádzajú k zátarase na diaľnici. Agenti vidia, že vonku je rozruch. Mulder opúšťa auto a rozhodne sa zistiť, čo je vo veci. Michele Fazekasová, ktorá má na starosti pátraciu akciu, Muldera informuje o tom, že v lese sa stratilo niekoľko ľudí a že na zemi bola nájdená skupina stôp, ktoré nikto nevie identifikovať. Scullyová sa snaží Muldera presvedčiť, aby pokračovali v ceste na seminár, lebo je to ich povinnosť. Mulder však prenajme izby v moteli a na seminár čoskoro zabudne.
V tú noc niekto nepovolaný vstúpi do rodinného domu, v ktorom žije malý Louis s matkou. Vystrašený Louis agentom neskôr povie, že videl neviditeľného tvora so žiarivočervenými očami. Mulder v dome objaví ďalšiu skupinu stôp. Nalieha na Fazekasovú, že tvora musia nájsť čo najrýchlejšie. S pomocou Jeffa Glasera, ktorý obsluhuje infračervený prístroj, sa štvorica vydáva do lesa hľadať neznámeho útočníka. Počas "výletu" Mulder uvažuje o tom, že neznámy tvor možno na ľudí útočí v odozve na to, že zasiahli do jeho životného prostredia. Infračervený prístroj odhalí dve postavy, ktoré sa pohybujú v protichodných smeroch. Štvorica sa rozdelí na dvoch a dvoch a sledujú obe postavy. Keďže však majú len jeden infračervený prístroj, Fazekasová čoskoro mizne pod zemou.
Mulder si uvedomuje, že tvorovia ich rozdelili zámerne, aby ich ľahšie premohli. Trojica pokračuje v pátraní po tvoroch a po Fazekasovej a Mulder si spomenie na jeden starý prípad z Aktov X, v ktorom bolo jedno mesto terorizované primitívne vyzerajúcimi ľuďmi so žiarivočervenými očami. Miestni ľudia im hovorili "morovia", lebo sa dokázali dokonale maskovať. Mulder, Scullyová a Glaser spozorujú ďalších tvorov. Glaser s infračerveným prístrojom vpredu agentov vedie stále hlbšie do lesa. Mulder sa však od skupinky oddelí a sleduje neznámy pohyb v lese. Zo svojej skrýše naňho vyskočí jeden z tvorov a hoci naňho Mulder včas vystrelí, tvorovi sa podarí utiecť. Krátko nato sa Glaser oddelí od Scullyovej a aj on bez stopy mizne pod zemou.
Pod zem je následne stiahnutý aj Mulder. Scullyová však prichádza včas, aby Mulderovi pomohla. Mulder je z útoku v šoku a Scullyová sa snaží udržať jeho telesnú teplotu. Nasledujúce ráno Scullyová hľada nejaké jedlo a Mulderovi v jednom okamihu zmizne z očí. Mulder ju nájde na dne malej jaskyne, do ktorej Scullyová spadla. V jaskyni Scullyová objaví telo Fazekasovej aj iné telá ľudí, ktorí boli napadnutí. Sú ešte nažive, ale rýchlo potrebujú lekársku pomoc. Scullyová si všimne jedného z tvorov stojaceho celkom neďaleko. Mulder jej hodí svoju zbraň, ale čoskoro tam skočí aj on, lebo hore sa objavil ďalší tvor. Postava sa pohne vpred smerom k agentom a tak Scullyová neváha a vystrelí. Bytosť padá na zem. Agenti sa priblížia k jeho takmer neviditeľnému telu a uvedomujú si, že je to človek, ktorý sa nejakým zvláštnym spôsobom dokáže maskovať a tak splynúť s okolitou prírodou. V jaskyni nakoniec oboch agentov nájdu Kinsley a Stonecypherová.
Mulder si všimne slová "Ad Noctum" ("do temnoty") vyryté na jednom kole v jaskyni. Zdôrazňuje, že takého nápisy v minulosti na koly vyrývali prví španielski prisťahovali. Ich potomkovia teraz brali návštevníkov lesa ako nepriateľov a preto ich sústavne prenasledovali. Sledovali každého, kto vstúpil do lesa. Mulder si uvedomuje, že Scullyová je sama v moteli. Ponáhľa sa za ňou. Nájde ju a obaja rýchlo odchádzajú preč. Keď sa za nimi zabuchnú dvere, pod posteľou sa objaví dvojica žiarivočervených očí.