Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.
EPIZÓDA: Redux (Redux)
PLOT
24 HODÍN PREDTÝM, AKO SCULLYOVÁ VYŠETROVACEJ KOMISII OZNÁMILA, ŽE MULDER SPÁCHAL SAMOVRAŽDU, SA AGENTI DOZVEDAJÚ, ŽE STOPY SPRISAHANIA VEDÚ AŽ K FBI. MULDER TAJNE PRENIKNE DO BUDOVY VÝSKUMNEJ POBOČKY MINISTERSTVA OBRANY, KDE DÚFA, ŽE NÁJDE LIEK NA SCULLYOVEJ RAKOVINU.
Filmová história scifi

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
SYNOPSIA / OBSAH
(pokračovanie predchádzajúcej epizódy)
24 hodín predtým, ako Scullyová komisii oznámila, že Mulder spáchal samovraždu, sa ocitáme doma u Muldera. Jeho zbraň leží na stolíku. Mulder len veľmi ťažko nesie pomyslenie na to, že uplynulé 4 roky veril obyčajnému klamstvu: že vo vesmíre nie sme sami a že jeho sestru pred 23 rokmi uniesli mimozemšťania. Teraz je presvedčený, že táto viera nikam neviedla. Stal sa obeťou podvodu. Ba čo viac: podľa slov pracovníka Ministerstva obrany Michaela Kritschgaua Scullyovej jej rakovinu spôsobili tí istí ľudia, ktorí ho oklamali a to všetko v mene ich osobného záujmu, aby ho prinútili uveriť, aby uveril klamstvu. Keby šlo len o jeho osobnú tragédiu, bolo by ľahšie túto cestu hneď ukončiť (zbraň na stolíku), no Mulder vie, že teraz musí predovšetkým hľadať a nájsť liek na Scullyovej rakovinu. Z týchto myšlienok Muldera vytrhne zvonenie telefónu. Mulder po zaváhaní zodvihne a na druhom konci linky sa mu ozve Kritschgau. Chce Muldera varovať, lebo zistil, že po ich poslednom rozhovore ho niekto tajne sledoval. Kritschgau má preto dôvodné podozrenie, že Muldera po celý čas tiež sledujú. Mulder sa zahľadí hore smerom ku stropu - a všimne si tam malý objektív optickej kamery. Kábel vedie do bytu nad ním. Mulder rýchlo uteká hore schodmi, vykopne dvere do bytu a zbraňou namieri na Scotta Ostelhoffa, vraha z predchádzajúcej epizódy, ktorý z bytu nad Mulderovým bytom tajnou kamerou sledoval dianie v Mulderovom byte. Ostelhoff z ruky na dlážku pustí papier, ktorý sa narýchlo snažil spáliť. Mulder nohou horiaci kus papiera zadupe, no na okamih pritom pozrie na dlážku, čo Ostelhoff okamžite využije k tomu, aby do rúk schytil svoju pušku. Zaznie výstrel.
Je už po polnoci, keď sa unavená Scullyová vracia k sebe domov. Prekvapí ju tam Mulder. Povie jej o Ostelhoffovi. Mulder ho v sebaobrane strelil priamo do tváre. Vo vrecku mu potom našiel preukaz pracovníka Ministerstva obrany a papier, ktorý sa Ostelhoff pokúšal zničiť, je výpisom o sedemnástich telefonických hovoroch na ústredňu FBI. Mulder má podozrenie, že ich sledujú od samotného začiatku ich spolupráce na Aktoch X. "To by znamenalo, že počas štyroch rokov sme neboli ničím viac ako figúrkami v hre, že to všetko bola lož," reaguje Scullyová. Agenti si uvedomujú nesmiernu dôležitosť tohto nového zistenia. Nevedia, komu môžu veriť, ale Mulder si je istý, že sa nájdu i ľudia, ktorým sa dá veriť. Scullyová namieta, že s takýmito obvineniami aj tak nateraz nič nezmôžu. "Nie, ale ak oni klamú nám, tak môžeme aj my im," presviedča Scullyovú Mulder. "A lož nás dovedie k pravde." Mulder má plán, ako sa dopátrať k pravde a odhaliť totožnosť ľudí, ktorí ich oklamali.
Scullyová teda v retrospektíve z predchádzajúcej epizódy mŕtveho Ostelhoffa v Mulderovom byte identifikuje ako Muldera. Na miesto činu prichádza Skinner a Scullyovej sa pýta, ako ho identifikovala, keďže policajné oddelenie hlási, že telo sa následkom výstrelu do tváre nedá identifikovať bez testov. Scullyová mu povie, že Muldera videla už ráno a mal na sebe rovnaké šaty. Scullyová sa obráti a odchádza k výťahu, no Skinner ju zastaví slovami, že s ňou chce hovoriť sekčný šéf Blevins. Je presvedčený, že Scullyová pred nimi niečo tají.
Mulder medzitým pomocou Ostelhoffovej karty prenikne do stráženej budovy výskumnej agentúry pokrokových projektov Ministerstva obrany. Ponad scénu počujeme jeho príhovor: "Spojenie armády so sprisahaním, ktorému sme čelili, bolo nepopierateľné. Muž, ktorý leží mŕtvy v mojom byte, pracoval pre pokrokovú výskumnú pobočku Ministerstva obrany. Nebol som si istý tým, čo tu nájdem, ale môj zločin mi umožnil prístup. Kým verili Scullyovej lži, že ležím mŕtvy na podlahe svojho bytu, pravdu som tu mal na dosah ruky. No ak by odhalili našu lož, spolu s ňou by odhalili i mňa so Scullyovou."
V Ústredí FBI zatiaľ Scullyová so Skinnerom prichádzajú do Blevinsovej pracovne. Blevins Scullyovú informuje, že Ministerstvo obrany im dalo vedieť, že tesne pred Mulderovou samovraždou sa s Mulderom skontaktoval pracovník ich ministerstva a poskytol mu utajené informácie. Scullyová namieta, že svoje tvrdenia nepodložil dôkazmi. Skinner jej ukáže fotku Michaela Kritschgaua, ako sedí v Mulderovom byte. Scullyová začne byť podozrievavá, na čo ju Blevins informuje, že na večer zvolal vypočúvaciu komisiu, pred ktorou bude Scullyová musieť všetko podrobne vysvetliť.
Mulder sa v budove pobočky Ministerstva obrany stretne s Kritschgauom. Dozvedá sa, že karta, ktorú našiel vo vrecku mŕtvemu Ostelhoffovi, mu umožňuje prístup na štvrtú úroveň, kam nemôže ani Kritschgau. "Máte prístup ku všetkému, pán Mulder," uisťuje ho Kritschgau. V Mulderovom byte sa medzičasom ukáže Muž s cigaretou. Zahľadí sa na krvavú škvrnu na dlážke a smutne do rúk uchopí fotku Muldera a jeho sestry Samanthy, keď boli ešte malými deťmi.
Scullyová v FBI zavolá na ústredňu a zisťuje, že hovory z tajného zoznamu boli z ústredne prepojené na telefónnu vetvu kancelárií vedenia FBI. Hoci v záznamoch nie je k dispozícii informácia o tom, o ktorý konkrétny aparát šlo, mohol to byť aj aparát námestníka Skinnera. Scullyovej vzápätí zavolá Dr. Vitagliano z Americkej univerzity. Mal preskúmať vzorky ľadu obklopujúceho telo domnelého mimozemšťana (z predchádzajúcej epizódy) a zistil niečo dôležité.
Kritschgau Muldera zatiaľ informuje, že štvrtá úroveň v budove, v ktorej sa nachádzajú, predstavuje oddelenie biologickej karantény. Je tam množstvo laboratórií a dômyselné oddelenie na uschovávanie vzoriek DNA prakticky každého Američana narodeného po roku 1945. "Toto je ten podvod, do ktorého vás zatiahli," pokračuje Kritschgau. Korene tohto podvodu podľa Kritschgaua siahajú 50 rokov späť ku koncu 2. svetovej vojny. To v tomto čase začala armáda rozširovať historky o takzvaných "lietajúcich tanieroch". Potrebovali odviesť pozornosť od svojich armádnych stratégií (vtedy vývoj atómovej bomby a teraz predovšetkým biologických zbraní a manipulácie s DNA) a ako do lona im vtedy spadli udalosti v Roswelli roku 1947. Čím viac to popierali, tým viac ľudí tomu uverilo -- že pristáli mimozemšťania. Všetko to bol na príkaz vykonštruovaný krycí príbeh, boli otvorené oficiálne vyšetrovania, objavili sa prvé svedecké výpovede. Bolo to práve v roku 1947, keď sa uskutočnil prvý nadzvukový let. Zanedlho bolo každé experimentálne lietadlo označené za UFO. Následne sa objavili historky o únosoch. Niektorí civilisti boli v rámci tajného vládneho projektu skutočne unesení a projekt pokračuje dodnes. "Počuli ste, ako v súčasnosti armáda a CIA popierajú haváriu v Roswelli? Aký je dôsledok? Iba viac a viac tých, ktorí uverili," pokračuje Kritschgau. Mulder však namieta, že on "tých mimozemšťanov" už videl na vlastné oči. "Videli ste iba to, čo chceli, aby ste uvideli," objasňuje mu okolnosti Kritschgau. Keď sa Mulder pýta na údajné telo mimozemšťana, Kritschgau mu objasní, že iba dôsledná vedecká ohliadka by mohla dokázať, že šlo o podvod. Všetko bolo načasované tak, že Scullyová v tom čase už bude po smrti. A rozhodne nie je jediná, kto za to všetko zaplatil svoju daň. I Kritschgauov syn sa z vojny v zálive vrátil s podlomeným zdravím. "Veríte, že i preňho sa tu nájde liek?" pýta sa Mulder. "Musím tomu veriť," odvetí Kritschgau. S tým Mulder odchádza za dvere vedúce na štvrtú úroveň.
Muž s cigaretou sa medzitým stretáva s Prvým starcom. Chce vedieť, prečo mu nikto nedal vedieť, že Muldera sledovali. Prvý starec tvrdí, že o tom nič nevie. Muž s cigaretou namieta, že Muldera vždy držal v šachu. "Stvoril som ho," pokračuje. Prvý starec namieta, že ich zdroj z FBI potvrdil, že Mulder spáchal samovraždu. Muž s cigaretou však Muldera nikdy nepodcenil a stále ho podľa vlastných slov nepodceňuje. Na pôde Americkej univerzity sa Scullyová dozvedá, že bunky zo vzoriek ľadu sa nedajú klasifikovať ako čisto rastlinné či živočíšne, ale ide o chiméru, ktorá započala somatický vývoj. Inými slovami: ide o začiatok novej neznámej formy života. Scullyová sa sama seba pýta, či našla dôkaz existencie mimozemského života, alebo pravý opak: vedecky vyvinutú chiméru, biologický produkt vyvinutý "na objednávku"? Počas týchto jej slov vidíme Muldera, ako našiel miestnosť plnú stolov, na ktorých ležia desiatky falošných mimozemských tiel. Mulder pristúpi k ďalšej miestnosti, v ktorej na stoloch ležia ženy, ktoré tu podrobujú testom podobných tým, aké pred rokmi vykonali na Scullyovej. Scullyová si začína uvedomovať, že odpoveď na jej otázku leží v samotnom vnútri tohto organizmu -- dôkaz prepojenia medzi rakovinou v jej tele a vírusom v chimérických bunkách.
Na pôde univerzity sa ukáže Skinner. Scullyová je podozrievavá sa pýta sa ho, čo tam robí. Skinner jej oznámi, že obdržal správu patológa o tele nájdenom v Mulderovom byte. Vie, že to nie je Mulder a Scullyovú varuje, že má ešte päť hodín na to, aby si rozmyslela, či bude pred komisiou klamať. "Všetky klamstvá vedú k pravde, nie je to tak?" reaguje Scullyová a je odhodlaná urobiť všetko v záujme odhalenia pravdy. Je si istá, že Skinner ju celý čas využíval na potvrdenie klamstiev. Skinner namieta, že ak sa Scullyová rozhodne klamať, nezachráni ju už vôbec nič.
Mulder získava prístup do archivačných priestorov, ktoré sú podzemným tunelom spojené s Pentagónom. Na stovkách radov políc sa nachádzajú tisícky evidenčných záznamov o zdravotnom stave a testoch uskutočnených na civilistoch. V tomto dôslednom úschovnom systéme má "svoju" kartu nielen Scullyová, ale i Michael Kritschgau. Mulder nájde i nepopísanú kartu jeho syna. Číslo na Scullyovej karte Muldera dovedie ku krabici, ktorá obsahuje malú kovovú tubu, ktorej číslo sa zhoduje s číslom na Scullyovej karte. Mulder si tubu vezme a ponáhľa sa preč. Ministerstvo obrany už však medzičasom zablokovalo Ostelhoffovu kartu. Mulder by zostal uzamknutý v areáli štvrtej úrovne, nebyť Muža s cigaretou, ktorý Mulderovi bez toho, že by to Mulder vedel, umožní utiecť.
Scullyová medzičasom predstúpila pred vypočúvaciu komisiu a rozpovedala im o Mulderovej "samovražde". Otvoria sa dvere a dovnútra miestnosti vstúpi Skinner s výsledkami pitvy. Scullyová je komisii pripravená predložiť výsledky testov dokazujúce, že jej rakovina sa vyvinula následkom toho, že pri únose bola vystavená účinku rovnakého vírusu, aký izolovala zo vzoriek ľadu. Má v rukách vedecký dôkaz, že jej rakovinu jej niekto spôsobil. Scullyová si je istá, že ten niekto je práve teraz prítomný v miestnosti. Nečakane jej však z nosa vytečie krv a stráca rovnováhu i vedomie.
Mulder sa pomáhľa za Osamelými strelcami, aby analyzovali obsah kovovej tuby z archívu. Strelci vzápätí bezradnému Mulderovi oznamujú, že tuba obsahuje obyčajnú deionizovanú vodu.

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať...