Števko Filaga

Rád čítam knihy :)

Info

Prezývka __sXe__
Web: https://stefan-filaga.webnode.sk/
Členom scifi.sk: 2 roky
Naposledy online: 30.04.2020
E-mail: sxe_simik@centrum.sk
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 4
Články: 0
Poviedky: 1

Zbierka - ponúka

Števko Filaga ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Števko Filaga ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Števko Filaga ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Zlé skutky
Pobavilo ma to a čo sa týka niektorých "nelogických" vecí, tie boli zhrnuté v prvých dvoch komentároch + sem tam nejaké to slovko si napísal zle, ale to si človek niekedy nevšimne ani keď si to číta 10 krát po sebe ( napr. Maličké démon, bodrel miesto bordel ). Čo som však chcel dodať je, že mi táto poviedka vo veľkej časti pripomína video s názvom - Vypusti mor Geoffrey! - kde sa Boh hrá aj na dobrého a aj na zlého a nič si z toho nerobí. Myslím si však že poviedka splnila to čo mala - pobavila, bola zaujímavá a k aktuálnej téme.
18.04.2020 13:40:01

Pandémia pre Mórica
Čo sa týka hlavnej postavy - to by človek mohol povedať na akúkoľvek postavu, ktorá mu nesedí. Niekomu by vadil väzeň, vrah alebo kňaz. Ja som pôvodne chcel z hlavného hrdinu spraviť len internetového trolla, ktorý je tak trochu sociopat. Časom sa však z neho vykľul práve ožran, ktorý je taký, aký je - sebecký a ľahostajný. Potom sa k tomu pridala aj tá hlúposť a to práve z toho dôvodu, že ľudia sú v dobe pandémie viac hlúpi, ako múdri. Stačí sa pozrieť na prvé dni ešte pred samotnou pandémiou - dlhé rady v obchodoch, konflikty medzi ľuďmi za toaletný papier či droždie (vlastná skúsenosť), porušovanie vládnych opatrení či karantény. Tak isto aj s tými rúškami - ľudia ktorí nemali rúško nenosili ani šál a ani inú vec ktorá by im zakrývala tvár a to z toho dôvodu - ak nemám rúško, nedám si nič. Toto všetko robia v podstate hlúpi ľudia (a to nie sú ani opilci) ktorí nedokážu triezvo rozmýšľať. A presne takto rozmýšľal aj samotný Móric, ktorý však nekupoval toaleťák či droždie, ale alkohol a cigarety. Nuž a nakoniec - prečo by som dal za hlavnú postavu tejto poviedky človeka, ktorý by bol slušný, milý a abstinent ak plánuje niečo, čo taký človek snáď ani nedokáže? Sú jednoducho knihy, poviedky či príbehy, ktoré majú hlavnú postavu zápornú. To, že nesedí každému je samozrejmé - nikto by nechcel poznať takého človeka (aj keď mnoho z nás takého človeka pozná a preto sa mu táto postava hnusí) a tobôž nie ho mať v rodine. Samozrejme cením si Vašej úprimnosti a ďakujem za komentár a hodnotenie ! Aby som to ešte tak uzavrel - verte mi, knihu s takouto hlavnou postavou by som písať a ani čítať nechcel :D .. aj pri písaní tejto poviedky som sa dosť premáhal, avšak vnukla sa mi takáto myšlienka a tak som ju dal zo seba von.
18.04.2020 13:20:46

Pandémia pre Mórica
Ďakujem za ďalšie hodnotenie. Áno, viem že táto poviedka sa síce venuje Pandémii, ale je napísaná inak ako by si zrejme väčšina návštevníkov a čitateľov tejto stránky želala. Málo fantasy či post-apo prvkov. Preto som so zverejnením poviedky aj trochu váhal, ale keď človek neriskne, tak sa nič nedozvie. Mojim cieľom celého tohto bolo zúčastniť sa a hlavne zistiť, či má zmysel, aby som písal ďalšie poviedky - aby som dostal aspoň trochu nádeje, že to má cenu. Nuž a tá forma - sľubujem že to pri ďalšej poviedke zmením, alebo sa aspoň posnažím čo najviac.
14.04.2020 09:49:46

Pandémia pre Mórica
Ďakujem veľmi pekne za hodnotenie a zareagujem v bodoch :) 1. Pôvodne tam bol aj nóbúk a aj fasabúk ale nakoniec som tam ponechal len to prvé. Nóbúk mám z reálnej a nedávnej skúsenosti, keď mi kolega v práci rozprával, že jeho starká hovorí miesto notbúk - nóbúk. Tak ma to napadlo a dostalo sa to do textu. 2. Dlhé texty - v tomto je moja slabosť, lebo vždy keď chcem niečo napísať, tak píšem v takýchto obludných pasážach. Je to zrejme ešte zvyk z môjho písania dlhých článkov a aj keď si sám sebe hovorím, že to čitateľa bude nudiť, tak to tam aj tak ponechám. Avšak vo Worde to pôsobilo úplne iným dojmom. Vôbec som netušil, že to budem musieť postnúť priamo na stránku a nie nahrať prílohu vo worde. Tam to aj inak ukázalo, dokonca myšlienky samotného Mórica tam boli kurzívou, no tu sa dá nedá tak spraviť (alebo sa mi to nepodarilo). Takže toto ma aj trochu mrzí, že tá úprava textu nie je taká, akú by som si prial. 3. Čo sa týka samotnej myšlienky jeho motivácie - vedel som že ľudia si budú toto hovoriť - Prečo si Móric jednoducho nedal niečo na hlavu a bolo by vybavené. Môj pôvodný zámer tejto poviedky bol iný, dokonca Móric mal byť úplne normálny chalan bez tých jeho neduhov a bez nejakého rúška. Ale keď som videl, ako ľudia na Slovensku vôbec nerozmýšľajú, sťažujú sa ako majú nosiť rúška, keď ich nemajú kde kúpiť - tak mi napadla myšlienka - čo takto Mórica dať do kože súčasného človeka, ktorý vlastne vôbec nerozmýšľa ako človek ale ako stroj. Ak nemám, tak nedám ! A momentálne ľudia konajú ako stroje bez rozumu, no s negatívnymi ľudskými vlastnosťami. Aspoň zo začiatku pandémie to tak bolo (po dnešnom dni a skúsenosti pri obchode si však uvedomujem že to nerozmýšľanie trvá stále). 4. Ďakujem za pripomienku, zapíšem si to za ucho. Ak človek nepíše často, tak zabudne aj to, čo vedel.
11.04.2020 09:58:39

Minirecenzie

Števko Filaga ešte nepridal žiadnu minirecenziu.

Články

Števko Filaga ešte nepridal žiadnu spacenews.

Poviedky

Pandémia pre Mórica

Nie len vo svete, ale aj na Slovensku vládne pandémia, ktorá dokáže poriadne poblázniť zmýšľanie ľudí. Hlavný hrdina tejto poviedky - Móric - patrí k tým jednoduchším ľuďom, ktorých nezaujíma nejaká p...

8 komentárov