portál

Magazín

Magazín scifi.sk je miesto pre novinky zo sveta science-fiction, fantasy, hororu a ďalších žánrov fantastiky, ale aj eseje či úvahy na publicistické témy. Ak máš novinku, ktorú by si chcel vidieť v magazíne, stačí ju pridať.

Všetko zlé na Hre o tróny

Všetko zlé na Hre o tróny

Aldeberan

Posledná časť Game of Thrones bola takmer perfektná. Tak sme pre vás pripravili zhrnutie všetkých chýb 6. série. Aby ste náhodou nezabudli.

Nový con v Žiari nad Hronom

Nový con v Žiari nad Hronom

Alexander Schneider

Priaznivci sci-fi a fantasy sa dočkajú vlastného festivalu aj v Žiari!

Už o niekoľko týždňov sa môžete stať súčasťou dvojdňového festivalu sci-fi, fantasy, hier a japonskej kultúry. Žiarsky Geekfest sľubuje dva dni kvalitného programu plného prednášok, skvelých filmov a zábavy.

Podporte Slovenský horor!

Podporte Slovenský horor!

andrej android praznovsky

Peter Czikrai rozbehol svoju prvú crowdfundingovú kampaň, na svoj nový krátky film s názvom - Komunita

Pre tých, ktorí ešte nevideli Game of Thrones, ale aj pre tých, ktorí tejto serial milujú. Game of Thrones pre začiatočníkov v podaní nikoho iného ako ikony scifi Samuel L. Jacksona

Pod vedením Petra F. 'Riusa Jílka, ktorý pracuje s chorvátskymi študentami slovakistiky v Záhrebe, začalo vznikať príjemné hororové dielko na pokračovanie. Ak ste teda fanúšikmi a vydržíte čakať medzi jednotlivými časťami, hor sa do čítania!

Jedna z očakávaných filmových noviniek tohto roku je adaptácia románu J.K. Rowlingovej Fantastické zvery a ich výskyt.

Prvým dojmom po začítaní sa je, že autor až príliš tlačil na pílu. Chcel znázorniť prirodzený ľudský strach z nesmiernej temnoty a tlaku na oceánskom dne posilnený neznámou zlou silou, ktorá v ňom prebýva. Ale jeho snaha je premrštená. Postavy a tým pádom ani čitateľ nemajú ani chvíľočku pokoja. Autor ich vlečie z jednej extrémnej hrôzy do druhej. Výsledkom môže byť len jedno: čitateľ sa otupí.

O návštevách veštcov kolujú rôzne príbehy v podaní zákazníkov, ale čo takto pohľad z druhej strany stola?

"Bol spln, tak som rozmýšľal nad príbehom.. kedy sa vám jednoducho nechce zaspať.. kedy jednoducho nechcete cítiť samotu.. a tmou sa vydáte za tou osobou.. ktorá vás už očakáva.. pretože táto noc je iná.. je niečím výnimočná."

Pozor na želania, mohli by sa splniť. Prvá poviedka tohto autora na našom serveri.

Vyjadrenie autora tentoraz znie: "Scifi a Slovensko nejde dokopy? Dá sa aj takto. Venujem Adhare."

Vyberte si destináciu na dovolenku. Ehm, minulosť či prítomnosť?

SFDB

SFDB je srdce scifi.sk - databáza filmov, seriálov, ság, ich rôznych odnoží a ďalších objektov... ak v nej nenájdeš to, čo hľadáš, vieš to do nej dokonca pridať aj ty a tak ju spraviť ešte lepšiu!

RECENZIE

Lantern City (recenzia)

Lantern City (recenzia)

Steampunkový svet Lampášového mesta tu je už niekoľko rokov. Po tom, čo sa jeho autorom nepodarilo predať koncept televíznym staniciam, pokúšajú svoje šťastie v aréne komiksov. A veru celkom úspešne.

Pred troma rokmi uzrel svetlo sveta koncept na steampunkový televízny seriál Lantern City (Lampášové mesto), za ktorým okrem iných stál aj Bruce Boxleitner, známy najmä zo seriálu Babylon 5. On a Paul Jenkins a Matthey Daley spoločne vytvorili svet, v ktorom sa mieša postapokalyptický pocit neustáleho ohrozenia ale zároveň politická intriga v rámci ojedinelého univerza pary a protomechanizovaných strojov. Koncept Lantern City bol v roku 2013 ponúknutý na produkciu niekoľkým televíznym štúdiám a staniciam, no ani jedna sa ho neujala. Teraz, o niekoľko rokov neskôr sa ešte stále jeho autori, ktorý veria v jeho hodnotu, snažia udržať relevantným a pri živote. Po publikácii ilustrovaného románu Lantern City: Rise sme sa teda dočkali komiksového vydania príbehu hlavného hrdinu, Sandera Jorveho, ktorý sa napriek svojej vôli stáva hrdinom.

Lantern City je mesto, ktoré prežíva vďaka silnej triednej segregácii, neustálemu dozoru zo strany vyšších vrstiev a útlaku slobodných ľudí, žijúcich na pomedzí chudoby. To je aj pozícia, do ktorej sa rodí Sander, ktorému Stráž zabila rodičov a ako sirota sa potom predieral systémom. Teraz pracuje ako zberač ovocia na jednej z plantáží patriacej vládnucemu rodinnému klanu Greyovcov. Prostredníctvom švagra Kendala sa dostáva do styku s odbojom, ktorý sa snaží vyburcovať ľud žijúci v temnom prostredí pri úpätí obrovských veží mesta k revolúcii. Tieto pokusy ale prekazí koordinovaný útok Stráže, ktorá zhromaždenie rozoženie a mnohých prítomných postrieľa. Sandera, ktorý sa doteraz nechcel pridať zo strachu o svoju rodinu, presvedčia, aby skúsil infiltrovať Stráž v obleku jedné...

Slovenská fantastika do "uší" – Prvá audiokniha slovenských sci-fi poviedok

Prednedávnom sa mi dostala do rúk (alebo skôr do uší :)) zaujímavá slovenská audiokniha obsahujúca tri sci-fi poviedky od troch autorov: Juraja Kaščáka, Míny Pávovej a Tomáša Knapka. Ako milovníka audiokníh ma celkom potešila možnosť si vypočuť túto novinku obsahujúc poviedky z môjho obľúbeného žánru. O dôvod viac je aj fakt, že je ide o slovenskú tvorbu a audiokníh v slovenčine som zatiaľ vypočula dosť málo...

Petra Neomillnerová: Zmetek z temnot (recenzia audioknihy)

Petra Neomillnerová: Zmetek z temnot (recenzia audioknihy)

Meno Petry Neomillnerovej je v našich končinách dobre známe, minimálne v žánrových kruhoch. Osobne som od nej ale doteraz nič nečítal, takže som sa tešil na audioknihu jej novely Zmetek z temnot, ktorú pre Wolker a Volf nahovorila Daniela Choděrová.

Alexandra Pavelková: Údolie ľalií - recenzia

Alexandra Pavelková: Údolie ľalií - recenzia

Poslednú knihu od Saši Pavelkovej sme tu mali predsa len už dosť dávno, takže keď sa na internete objavili indikácie o tom, že pripravuje nový kúsok v spolupráci so Slovartom, nadšenie na seba nenechalo dlho čakať.

MINIRECENZIE

Film
8/10

Veronika Valent Veronika Valent

12 Monkeys

Takže, dnes slávnostne dopozerané. Niekde medzi 6 a 9 dielom som mala krízu, kládla som si otázku, či má zmysel v tom pokračovať. Som veľmi rada, že som to nevzdala v dieloch, počas ktorých som si v podvečerných hodinách doslova podriemkavala. Tým by som dala tak asi 6/10. Potom sa...

Kniha
9/10

cyberstorm cyberstorm

Smteľné stroje

Veľmo silne odporúčam. Parádna zmes dieselpunku, postapo SF, dobrodružstva a mladej naivity. Charaktery nie su vyslovene čierno-biele a hoci ide dej v podstate priamočiaro vpred, bez akýchkoľvek kľučiek alebo zvratov, človek sa ani chvíľu nenudí. Mládež, kašlite na Stmievanie a pod...

Film
8/10

Stano LACKO Stano LACKO

12 Monkeys

Cestovanie v čase, zas a znova, a ešte raz. A paradoxy a zmeny, a teba som už videl, ale ty mňa ešte nie lebo sa stretneme v budúcnosti, och. Paráda! Hon na 12 opíc sa môže začať.

Seriál
8/10

Stano LACKO Stano LACKO

Knihovníci

Humorne ladené pokračovanie ságy o Knihovníkovi. Nakoľko má však veľa roboty, Knižnica si povolá na pomoc nie len Strážcu, ale aj nových pomocníkov, a tak má zrazu Knižnica skupinu Knihovníkov. A tí čelia nejednému zlu, nakoľko mágia sa vrátila do tohto sveta. A neočakávajte...

Fandom

Fandom je všeobecné pomenovanie pre komunitu fanúšikov žánrov fantastiky. Ak ním si, tak vlastne patríš do fandomu. Máš už svoje konto u nás, aby si sa zapojil do diskusií? Stačí sa zaregistrovať!

pred 1 dňom
Puf
Homogamia

Ahoj Aleš, ďakujem že si po toľkom čase zablúdil k tejto starej poviedke. Ja ju spätne nehodn...

pred 2 dňami
Adhara
Veštiace Karty

Pre mňa je to slabé. Jednak je to zle napísané s krkolomnou štylistikou plnou chýb a chýbajú...

pred 4 dňami
Zdeno Jašek
Bohovia sú hraví

Aha, tie tri samostatné príbehy som v tom tiež nepostrehol - skôr som to vnímal ako špirálu t...

pred 4 dňami
Aleš Horváth
Homogamia

k nocnemu kupaniu - kazdorocne sa na Zelenej vode niekto utopi skrz "opity"napad kupat sa ...

pred 4 dňami
Aleš Horváth
Homogamia

Ahoj Puf. poviedka ma nezaujala hned od zaciatku, ale cca od momentu ako zacal plavat jazerom. od to...

Kalendár
Facebook
Twitter

Štúdio

Pri scifi.sk funguje aj kreatívne štúdio, ktoré pod hlavičkou Force Majeure produkuje a predáva pôvodnú slovenskú fantastickú tvorbu. Ak by si mal/a niečo, čo by sme si mali pozrieť, tak sa nám ozvi.

Produkty
Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)


Vážení a milí scifisti,

ako novoročný darček sme si pre Vás pripravili niečo naozaj výnimočné – všetky doteraz publikované poviedky zo sveta Jolany a Flufilonu, plus jednu nepublikovanú, v kompaktnom elektronickom balení, doplnenom krásnymi ilustráciami Moniky Herda Belicovej, ktorú určite mnohí poznáte.

Sme veľmi radi, že sa táto vec podarila, pretože sme na nej už pomerne dlho potajomky pracovali a dúfame, že sa nám touto cestou jednak podarí osloviť čo najširšiu skupinu čitateľov, ale najmä, že pritiahneme na scifi.sk nových návštevníkov.

Preto je táto e-kniha dostupná exkluzívne z našej stránky, je zadarmo a budeme veľmi radi, ak sa o ňu podelíte s Vašimi známymi a priateľmi. Tiež nás poteší akákoľvek spätná väzba, či už formou komentárov, recenzií, článkov, blogov alebo e-mailov, a radi odpovieme na akékoľvek Vaše otázky.

V budúcnosti plánujeme túto zbierku vydať aj v Poľsku, takže ak budete mať pocit, že ide o dielo, ktoré si zaslúži prekonať hranice Slovenska, budeme veľmi vďační za prípadný drobný príspevok na zabezpečenie prekladu :-)

Za redakciu scifi.sk Vám pohodové čítanie a všetko dobré do nového roka želá

jurinko

Linky na stiahnutie:

Formát .pdf:

Formát .epub:

Formát .mobi:

Zárodky hviezd 2010

Zárodky hviezd 2010

Skalní fanúšikovia vedia, že sme sa o samostatnom zborníku poviedok scifi.sk rozprávali už roky, no až otvorenou diskusiou na našom portáli a neskôr aktívnym prístupom Martina Tomčíka sa stojaté vody pohli a my sme sa v lete 2010 rozhodli, že sa podujmeme na túto cestu.

Tričko "Velikáni Sci-Fi"

Tričko "Velikáni Sci-Fi"

Pre tých, ktorí chcú nosiť svojich literárnych bohov na svojom tele a chcú šíriť aj na verejnosti ich dobré meno, sme pripravili edíciu trička scifi.sk s menami desiatich velikánov science-fiction: Verne, Wells, Asimov, Clarke, Herbert, Bradbury, Gibson, Heinlein, Card a Adams.