portál

Magazín

Magazín scifi.sk je miesto pre novinky zo sveta science-fiction, fantasy, hororu a ďalších žánrov fantastiky, ale aj eseje či úvahy na publicistické témy. Ak máš novinku, ktorú by si chcel vidieť v magazíne, stačí ju pridať.

Čo by bolo, keby mala Jednotka samovrahov ten správny koncept?

Čo by bolo, keby mala Jednotka samovrahov ten správny koncept?

Monika Kandriková

Po papuľnatej predohre prichádza namiesto veľkého tresku iba bada-bum. Niežeby som sa nepobavila, hlavne keď obrazu prídu na pomoc gitarové rify, ale na pocikanie mi z toho filmu neni. A to je teda vážne škoda - viac v recenzii a reflexii na Jednotku samovrahov od Moniky Secentity Kandrikovej.

Všetko zlé na Hre o tróny

Všetko zlé na Hre o tróny

Aldeberan

Posledná časť Game of Thrones bola takmer perfektná. Tak sme pre vás pripravili zhrnutie všetkých chýb 6. série. Aby ste náhodou nezabudli.

Nový con v Žiari nad Hronom

Nový con v Žiari nad Hronom

Alexander Schneider

Priaznivci sci-fi a fantasy sa dočkajú vlastného festivalu aj v Žiari!

Už o niekoľko týždňov sa môžete stať súčasťou dvojdňového festivalu sci-fi, fantasy, hier a japonskej kultúry. Žiarsky Geekfest sľubuje dva dni kvalitného programu plného prednášok, skvelých filmov a zábavy.

Pre tých, ktorí ešte nevideli Game of Thrones, ale aj pre tých, ktorí tejto serial milujú. Game of Thrones pre začiatočníkov v podaní nikoho iného ako ikony scifi Samuel L. Jacksona

Pod vedením Petra F. 'Riusa Jílka, ktorý pracuje s chorvátskymi študentami slovakistiky v Záhrebe, začalo vznikať príjemné hororové dielko na pokračovanie. Ak ste teda fanúšikmi a vydržíte čakať medzi jednotlivými časťami, hor sa do čítania!

Jedna z očakávaných filmových noviniek tohto roku je adaptácia románu J.K. Rowlingovej Fantastické zvery a ich výskyt.

Prvým dojmom po začítaní sa je, že autor až príliš tlačil na pílu. Chcel znázorniť prirodzený ľudský strach z nesmiernej temnoty a tlaku na oceánskom dne posilnený neznámou zlou silou, ktorá v ňom prebýva. Ale jeho snaha je premrštená. Postavy a tým pádom ani čitateľ nemajú ani chvíľočku pokoja. Autor ich vlečie z jednej extrémnej hrôzy do druhej. Výsledkom môže byť len jedno: čitateľ sa otupí.

Svet stojí pred veľkými zmenami. Kráľovná je po štátnom prevrate prinútená opustiť kráľovský dvor, aby zachránila svoj domov a svoj ľud. Je pripravená obetovať vlastné šťastie v prospech krajiny, ktorú nadovšetko miluje. Prvá poviedka tejto autorky na našom serveri.

Pokračovanie poviedky Mesiac S Nova. Došlo k zlepšeniu oproti prvej časti? Posúďte sami.

"Keď sa práca nájomného vraha zvrtne, v lepšom prípade ho rýchlo usmrtia." Mňa táto veta veľmi navnadila, dúfam, že aj vás. Poviedka už má plánované pokračovanie.

O návštevách veštcov kolujú rôzne príbehy v podaní zákazníkov, ale čo takto pohľad z druhej strany stola?

"Bol spln, tak som rozmýšľal nad príbehom.. kedy sa vám jednoducho nechce zaspať.. kedy jednoducho nechcete cítiť samotu.. a tmou sa vydáte za tou osobou.. ktorá vás už očakáva.. pretože táto noc je iná.. je niečím výnimočná."

SFDB

SFDB je srdce scifi.sk - databáza filmov, seriálov, ság, ich rôznych odnoží a ďalších objektov... ak v nej nenájdeš to, čo hľadáš, vieš to do nej dokonca pridať aj ty a tak ju spraviť ešte lepšiu!

Hľadaj v SFDB
RECENZIE

Čo by bolo, keby mala Jednotka samovrahov ten správny koncept?

Čo by bolo, keby mala Jednotka samovrahov ten správny koncept?

Po papuľnatej predohre prichádza namiesto veľkého tresku iba bada-bum. Niežeby som sa nepobavila, hlavne keď obrazu prídu na pomoc gitarové rify, ale na pocikanie mi z toho filmu neni. A to je teda vážne škoda - viac v recenzii a reflexii na Jednotku samovrahov od Moniky Secentity Kandrikovej.

V článku sa nachádzajú spoilery a tak, ak ste film ešte nevideli, nečítajte ďalej!

Filmárske umenie má svoje pravidlá. Ak má film odsýpať, musí mať od začiatku do konca jasno. Rešpekt k pochopeniu prináša jasno i divákovi, a práve tam niekde sa ukrýva potenciál k absolútnej dokonalosti.

Keď sa niekto vyberie do kina na Marvel filmy očakáva dobrých hrdinov stojacich na správnej strane a víťazných, lebo mimozemské hrozby treba poraziť, sem tam vtip a veľkolepé súboje. Dobrých hrdinov ako Cape, Thor, Iron-man, i Hulk ... zjednotených, čiastočne vojensky mašinérizovaných.

Keď niekto iný viac preferuje DC, chce v kine vidieť trpiaceho samozvanca, ktorý dostáva po papuli, a predsa akýmsi zázrakom stále zostáva na správnej strane a prežíva, stačia mu aj pozemskí záporáci, sem tam vtip a veľkolepé súboje. Chce takých samozvancov, akými sú Batman, Superman, Aquaman, Gordon ... viac, či menej neorganizovaných, málo úspešných, lebo viete - život.

Kto sa vybral na Suicide Squad mal jednoznačné očakávania. Žiadal si zlých chlapíkov robiacich zlé veci. Niečo v štýle Deadpoola, ale DC, teda viac bolesti, viac pošahaných zloduchov (Ó, sladký Joker, kde zostali tvoje žiletky z trailerov? Obstrihali ti ich dokrútky?) viac zákerných sprisahaní a zrady a viac samozvaných záchrancov. Bohužiaľ, film je síce dobrá letná jazda, ale iba polovičná bomba. Tak ako Deadpool či Guardiáni zavŕšili svoj úžasný úspech jedinou správnou vetou (D:Nemusíš sa narodiť ako hrdina, správna baba z teba hrdinu urobí, G:Sám si to povedal, pako, sme strážcovia galaxie.) samovrahovia svoj leitmotív z nejakého dôvodu ukrátili azda aj o celú polovicu.

Aj zlí chlapci vedia m...

Lantern City (recenzia)

Lantern City (recenzia)

Steampunkový svet Lampášového mesta tu je už niekoľko rokov. Po tom, čo sa jeho autorom nepodarilo predať koncept televíznym staniciam, pokúšajú svoje šťastie v aréne komiksov. A veru celkom úspešne.

Slovenská fantastika do "uší" – Prvá audiokniha slovenských sci-fi poviedok

Prednedávnom sa mi dostala do rúk (alebo skôr do uší :)) zaujímavá slovenská audiokniha obsahujúca tri sci-fi poviedky od troch autorov: Juraja Kaščáka, Míny Pávovej a Tomáša Knapka. Ako milovníka audiokníh ma celkom potešila možnosť si vypočuť túto novinku obsahujúc poviedky z môjho obľúbeného žánru. O dôvod viac je aj fakt, že je ide o slovenskú tvorbu a audiokníh v slovenčine som zatiaľ vypočula dosť málo...

Petra Neomillnerová: Zmetek z temnot (recenzia audioknihy)

Petra Neomillnerová: Zmetek z temnot (recenzia audioknihy)

Meno Petry Neomillnerovej je v našich končinách dobre známe, minimálne v žánrových kruhoch. Osobne som od nej ale doteraz nič nečítal, takže som sa tešil na audioknihu jej novely Zmetek z temnot, ktorú pre Wolker a Volf nahovorila Daniela Choděrová.

MINIRECENZIE

Film
3/10

Juraj Búry Juraj Búry

Jednotka samovrahov

Strašne zlé. Nelogické deravé, klišeoidné, predvídateľné, nudné. Ako obrázky a vybrané scénky a soundtrack super, ale zvyšok, prepojenia ...nula bodov. Možno chceli mať z toho divný, temný a zvrátený (humorne zvrátený) akčný film, ale vyšla z toho retardovaná, vykastrovaná...

Film
8/10

Veronika Valent Veronika Valent

12 Monkeys

Takže, dnes slávnostne dopozerané. Niekde medzi 6 a 9 dielom som mala krízu, kládla som si otázku, či má zmysel v tom pokračovať. Som veľmi rada, že som to nevzdala v dieloch, počas ktorých som si v podvečerných hodinách doslova podriemkavala. Tým by som dala tak asi 6/10. Potom sa...

Kniha
9/10

cyberstorm cyberstorm

Smteľné stroje

Veľmo silne odporúčam. Parádna zmes dieselpunku, postapo SF, dobrodružstva a mladej naivity. Charaktery nie su vyslovene čierno-biele a hoci ide dej v podstate priamočiaro vpred, bez akýchkoľvek kľučiek alebo zvratov, človek sa ani chvíľu nenudí. Mládež, kašlite na Stmievanie a pod...

Film
8/10

Stano LACKO Stano LACKO

12 Monkeys

Cestovanie v čase, zas a znova, a ešte raz. A paradoxy a zmeny, a teba som už videl, ale ty mňa ešte nie lebo sa stretneme v budúcnosti, och. Paráda! Hon na 12 opíc sa môže začať.

Fandom

Fandom je všeobecné pomenovanie pre komunitu fanúšikov žánrov fantastiky. Ak ním si, tak vlastne patríš do fandomu. Máš už svoje konto u nás, aby si sa zapojil do diskusií? Stačí sa zaregistrovať!

pred 8 hod
jurinko
Deti robia hlúposti

Stano, ja uz som na to prisiel - panovi chyba appka do mobilu, kde by mohol "tvorit literaturu&...

pred 8 hod
jurinko
Termín

mayo, to znie dobre, to si urcite zasluzi poviedku! :-D

pred 2 dňami
Veronika Valent
Kráľovná

Ahoj Anna,
dala som Ti 6. Hneď vysvetlím prečo. Jednoznačne máš talent, ovládaš poetick...

pred 3 dňami
Aleš Horváth
Kráľovná

zdeno. aj mne to doslo az po dlhsej dobe. ale je dovolenkove obdobie a bud clovek odpociva alebo tah...

pred 3 dňami
Zdeno Jašek
Kráľovná

Tak sa ospravedlňujem - naozaj mi to potvrdenie publikovania došlo. Síce až 16.8., ale predsa.

Kalendár
Facebook
Twitter

Štúdio

Pri scifi.sk funguje aj kreatívne štúdio, ktoré pod hlavičkou Force Majeure produkuje a predáva pôvodnú slovenskú fantastickú tvorbu. Ak by si mal/a niečo, čo by sme si mali pozrieť, tak sa nám ozvi.

Produkty
Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)


Vážení a milí scifisti,

ako novoročný darček sme si pre Vás pripravili niečo naozaj výnimočné – všetky doteraz publikované poviedky zo sveta Jolany a Flufilonu, plus jednu nepublikovanú, v kompaktnom elektronickom balení, doplnenom krásnymi ilustráciami Moniky Herda Belicovej, ktorú určite mnohí poznáte.

Sme veľmi radi, že sa táto vec podarila, pretože sme na nej už pomerne dlho potajomky pracovali a dúfame, že sa nám touto cestou jednak podarí osloviť čo najširšiu skupinu čitateľov, ale najmä, že pritiahneme na scifi.sk nových návštevníkov.

Preto je táto e-kniha dostupná exkluzívne z našej stránky, je zadarmo a budeme veľmi radi, ak sa o ňu podelíte s Vašimi známymi a priateľmi. Tiež nás poteší akákoľvek spätná väzba, či už formou komentárov, recenzií, článkov, blogov alebo e-mailov, a radi odpovieme na akékoľvek Vaše otázky.

V budúcnosti plánujeme túto zbierku vydať aj v Poľsku, takže ak budete mať pocit, že ide o dielo, ktoré si zaslúži prekonať hranice Slovenska, budeme veľmi vďační za prípadný drobný príspevok na zabezpečenie prekladu :-)

Za redakciu scifi.sk Vám pohodové čítanie a všetko dobré do nového roka želá

jurinko

Linky na stiahnutie:

Formát .pdf:

Formát .epub:

Formát .mobi:

Zárodky hviezd 2010

Zárodky hviezd 2010

Skalní fanúšikovia vedia, že sme sa o samostatnom zborníku poviedok scifi.sk rozprávali už roky, no až otvorenou diskusiou na našom portáli a neskôr aktívnym prístupom Martina Tomčíka sa stojaté vody pohli a my sme sa v lete 2010 rozhodli, že sa podujmeme na túto cestu.

Tričko "Velikáni Sci-Fi"

Tričko "Velikáni Sci-Fi"

Pre tých, ktorí chcú nosiť svojich literárnych bohov na svojom tele a chcú šíriť aj na verejnosti ich dobré meno, sme pripravili edíciu trička scifi.sk s menami desiatich velikánov science-fiction: Verne, Wells, Asimov, Clarke, Herbert, Bradbury, Gibson, Heinlein, Card a Adams.