Duna - TV mini séria

Od prvého sfilmovania Duny uplynulo 16 rokov a tak sa režisér niekoľkých TV seriálov a filmov John Harrison pustil do ďalšieho pokusu o sfilmovanie nesfilmovateľného a nesmrteľného rovnomenného románu Franka Herberta. Takto nám v medzinárodnej koprodukciu pod záštitou amerického Sci-Fi chanelu ponúka možnosť pozrieť sa na filmový svet Duny aj inými očami ako sme to mali možnosť vidieť v Dune Davida Lyncha. Ako to teda celé dopadlo?
Filmová história scifi
Dune – TV mini series Paul a Irulan
Dune – TV mini series Disclaimer
V prvom rade treba poznamenať, že aj keď obidva filmu sú o tom istom, nie sú vôbec také isté ako by sa mohlo zdať. Duna J. Harrisona sa točila ako televízny projekt, kdežto v Lynchovom prípade sa jednalo o veľkú hollywoodsku produkciu. Ďalší rozdiel spočíva v dĺžke. Nová Duna je točená ako mini séria (3 časti po 90 min) nie ako klasický film. No a rozdiel asi najpodstatnejší je v samotnej koncepcii s akou Harisson k novej Dune pristúpil. V jeho prípade je tu evidentná snaha držať sa čo najviac knižnej predlohy. Už to nie je ako kedysi Duna Davida Lyncha, už je to Duna Franka Herberta sfilmovaná J. Harissonom a to hovorí za všetko. Samozrejme všetko by bolo OK keby tu nebol jeden maličký problém. Harisson zabudol na to, že knihu neobsiahnu tri filmy, ba ani desať. Áno, snažil sa natočiť a vyrozprávať príbeh čo najpodrobnejšie, ale to čo asi najviac udrie do oka je až prílišná filmová sterilita.
Dune – TV mini series William Hurt ako Vojvoda Leto Atreides
Dune – TV mini series Disclaimer
Už tu nie sú Lynchove psycho-vizuálne orgie už je tu len film, ktorý nenesie žiaden vážnejší rukopis a to je ten problém. Všetko to potom zaklincováva snaha urobiť toho veľa z minimálnym rozpočtom. Tak tu môžeme vidieť až príliš ateliérovú púšť, až príliš sterilné interiéry, až príliš počítačové mestá, vesmírne lode, zastaralé efekty a celé to naozaj vyznieva až príliš lacno.
Dune – TV mini series Planéta Caitan - sídlo Cisára
Dune – TV mini series Disclaimer
Ale aby som len nekritizoval. Celé to má aj svoju svetlejšiu stránku. Keď uvážime, že harrisonova Duna je len televízny projekt a nebudeme porovnávať, obstojí v celku dobre. Keď sa na to celé pozrieme s pohľadu, že sa podujal sfilmovať taký komplexný a náročný príbeh len z minimálnym rozpočtom, Harisson príjemne prekvapil. O to viac si cením jeho snahu a snahu všetkých zúčastnených na tomto projekte. Pochváliť treba asi najviac hercov. Samozrejme, že celému filmu dominuje oscarový William Hurt (Smrtihlav, Stratený vo vesmíre) ako vojvoda Leto Atreides, ktorý ako jediný zastupuje americkú hviezdnu komunitu a jeho výkon je tradične bezchybný. Ostatný herci sú z rozličných krajín a nechýbajú tu ani naši bratia Česi.
Dune – TV mini series Alec Newman ako Paul Atreides
Dune – TV mini series Disclaimer
Takto môžeme vo filme videť napr. Barboru Kodetovú ako Chani - veľmi solídny výkon alebo Jána Vlasáka ako mentanta Thufira Hawata. Asi najťažšiu úlohu mal ale škótsky herec Alec Newman, ktorý stelesnil postavu Paula Atreida a treba podotknúť, že sa svojej úlohy zhostil naozaj dobre, asi to bude tým, že v novej Dune má mladý Paul viac priestoru, ale jeho výkon je naozaj lepší ako výkon Lynchovho Mclachlana, klobúk dole. Vymenovanie všetkých postáv by zabralo minimálne ďalšiu stranu tak to shrniem rovnakým konštatovaním ako v prípade Lynchovej Duny. Herci tvoria konzistentný celok kde nikto nevybočuje z rady.
Dune – TV mini series James Watson ako Duncan Idaho
Dune – TV mini series Disclaimer
Čo múdreho ešte povedať? Snáď len toľko, že Harissonova Duna sa oplatí vidieť. Áno aj tu sa nájdu odchýlky od knižnej predlohy, áno aj tu sa nájdu niektoré rozpory (napr. Fremeni by mali mať oči síce celé modré, ale určite by im nemali v tme svietiť ako to môžeme vidieť v niektorých záberoch), ale aj tu sa dajú nájsť naopak príjemné prekvapenia (aj napriek výhradám k niektorým efektom niektoré stoja vážne zato, napr. púštne červy, nádherná sekvencia keď sa Letova hlava mení na lebku a potom sa rozpadne na prah a obzvlášť mi utkvela v pamäti scéna topenia červa, ktorá v lynchovej Dune nebola).
Dune – TV mini series Julie Cox ako Princezná Irulan Corrino
Dune – TV mini series Disclaimer
Takže keby ste sa ma spýtali, ktorá Duna je lepšia povedal by som vám, že lynchova, keby ste sa ma spýtali, ktorú Dunu si máte pozrieť ak ste nečítali knihu a chcete poznať príbeh Duny čo najdetailnejšie povedal by som vám, že harissonova, ale pre všetkých odporúčam pozrieť si obe a urobiť si svoj vlastný názor. A nadôvažok si prečítať aj knihu, Duna za to rozhodne stojí.

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Súvisiace objekty SFDB

(2000)

Duna

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2000)

Duna