12 Opíc

Terry Gilliam (mimo iného aj tvorca kultového sci-fi Brazil) nás pred pár rokmi zaskočil neobvyklým sci-fi thrillerom, z ktorého sa nejednému z nás poriadne zatočila hlava. Čo si na nás spolu so scenáristom Blade Runnera Davidom Webb Peoplesom (scenár je napísaný veľmi volne na motívy krátkometrážneho filmu Chrisa Markera La Jette / Rampa) tento člen legendárnej skupiny Monty Python prichystal?
Filmová história scifi
Twelve Monkeys
Twelve Monkeys Disclaimer
Je rok 2035 a posledné zbytky civilizácie prebývajú v podzemných komplexoch, ktoré im dávajú poslednú šancu na prežitie. Väčšina populácie bola totižto vyhladená smrtiacim vírusom na konci 20. storočia a keďže vírus sa stále nachádza na povrchu, výsledok vašej cesty von z podzemia bez použitia ochranného obleku sa rovná istej smrti. Na prieskum vyľudneného povrchu sa tak vyberajú len "dobrovoľníci" z radov väzňov a James Cole (Bruce Willis) je jedným z nich. Nakoľko sa tento ukáže ako celkom šikovný prieskumník, je vybraný do nového projektu na záchranu civilizácie. Má sa vydať späť do minulosti aby zabránil katastrofe. Informácií sa však zachovalo len veľmi málo. Sú to v podstate len útržky, z ktorých sa vedci pokúšajú zostaviť plán ako postupovať. Ich hlavnou stopou je radikálna, zvieratá ochraňujúca organizácia Armáda Dvanástich Opíc, ktorá podľa všetkého za biologickým útokom stojí. Bohužial rovnako mizerne ako s informáciami sú na tom vedci aj s ich strojom času a tak sa náš priekumník ocitá najprv 6 rokov pred plánovaným časom výsadku, kde v psychiatrickej liečebni spoznáva budúceho šéfa tejto organizácie Jeffreyho Goinesa (Brad Pitt). Práve tu sa začína rozohrávať hra, ktorej výsledok môže mať vplyv na budúcnosť celého ľudstva.
Twelve Monkeys
Twelve Monkeys Disclaimer
Zatiaľ čo my sa za tónov krásne znepokojivej hudby pomaly vnárame do post katastrofického sveta budúcnosti, na cestu s podobnými parametrami sa vydáva aj hlavný hrdina James Cole. Väzeň uväznený v ďalšom väzení surovo technickej budúcnosti, do ktorej nám Terry Gilliam umožňuje nazrieť. Tá je však tak morbídne nádherná, že sa ju rozhodne oplatí vidieť. Mám na mysli hlavne vizuálnu pôsobivosť tohto sveta, spojenú s až šialenými technickými kreáciami. Či už to je ochranný skafander pre výstup na povrch (v kategórii kostými si 12 opíc vyslúžilo nomináciu na Oscara) alebo vypočúvacia miestnosť, odvšadiaľ cítiť snahu o navodenie tej pravej bezútešnej atmosféry.
Twelve Monkeys Cestovanie časom
Twelve Monkeys Disclaimer
Rovnako je na tom aj samotný dej. Aj keď v priebehu filmu vám veľa vecí nebude jasných, na rozdiel od väčšiny sci-fi o cestovaní časom vám v tomto filme na konci akosi všetko zapadne do seba. Iste, chce to trochu porozmýšľať, ale výsledok potom stojí za to. Je to podobný pocit akoby ste riešili nejakú ťažkú matematickú rovnicu a zrazu by ste si dosadili všetky chýbajúce neznáme.
Twelve Monkeys Monitor(y)
Twelve Monkeys Disclaimer
Filmovú rovnicu však tvoria aj herci. Pre Bruce Willisa znamenala postava Jamesa Colea tak trochu odprostenie sa od klasických akčných tvrďáckych, teroristov zabíjajúcich týpkov a Willis dokázal, že aj charakterové postavy mu nerobia žiaden problém. Potom je tu Brad Pitt ako šialený fanatický ochranár Jeffrey Goines, ktorý tu podal jeden so svojich najlepších výkonov a právom bol zaň nominovaný na Oscara. Celé to uzatvára Madeleine Stowe ako psychiatrička, ktorá sa náhodou ocitne vo víre svet zachraňujúcich udalostí, jej výkon je taktiež bez výhrad.
Twelve Monkeys - Poster - 2 Twelve Monkeys - Poster - 2
Twelve Monkeys - Poster - 2 Disclaimer
12 opíc je film, ktorý sa stal kultovou záležitosťou a aj keď je možné sa vo všetkých tých dejových a časových zvratoch ľahko stratiť, je to jeden z mála filmov, v ktorých mi cestovanie časom prišlo logické. Jediné negatívum vidím v akejsi nejednoznačnosti. Akoby samotné cestovanie časom nebolo dosť zamotané, sú tu scény, ktoré naznačujú, že celý príbeh sa môže odohrávať len v hlave hlavného hrdinu. To je aj jedna z mála osobných výhrad, ktoré by som k filmu mal. Tento prvok mi tam naozaj pripadal ako niečo nasilu dodané, čo v konečnom dôsledku pôsobí značne rušivo.
Twelve Monkeys - Poster - 1 Twelve Monkeys - Poster - 1
Twelve Monkeys - Poster - 1 Disclaimer
12 opíc je rovnako výborné sci-fi ako napínavý thriller o boji s časom a proti času. Rovnako o boji s ľudmi a proti nim. Tiež je to o ľudskej hlúposti, ktorú nám však neservíruje Terry Gilliam priamočiaro, ako sme na to zvyknutý u Monty Pythonov, ale vypovedá týmto síce zložitým, ale o to krajším a cennejším príbehom.
Twelve Monkeys
Twelve Monkeys Disclaimer

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Súvisiace objekty SFDB

(1995)

12 Opíc

Diskusia

SARS
Skutočne kvalitný film. Jeden z mála scifi filmov, kde cestovanie v čase je korektné.
25.04.2006
draculin
A jeden z mala filmov,kde Willis nezachrani vsetkych:) nebolo to planovane ako kulťak..ale zda sa,ze na tento film budu ludia spominat aj o 10 rokov..
26.04.2006

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(1995)

12 Opíc