Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Andy Weir10,0
2.Isaac Asimov10,0
3.Frank Herbert10,0
4.Jana Vybíralová10,0
5.Juraj Červenák10,0

Najnovšie články

Na Slovensku nie je veľa čisto hororových autorov a tak nečudo, že akákoľvek novinka od nich je malou oslavou. Je pritom jedno, či vychádzajú v slovenskom alebo českom jazyku. Do tej druhej kategórie spadá aj Prokletý záliv, krátky román Rada Kozáka, ktorý už čoskoro vyjde vo vydavateľstve Golden Dog!

Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!

V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!

Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.

Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.

Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!

Najnovšie recenzie

Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!

Je nový Kyša rovnako dobrý ako Kotleta?

Alfa Savci: Vampyrismus je názov románu, ktorý sľubuje kontroverziu a šťavu.

Naša redakcia sa pozrela na zborník najväčšej žánrovej súťaže Martinus Cena Fantázie z minulého roku.

Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.

Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.

Vaše hodnotenia

cyberstorm @cyberstorm
1
Jedna z najlepších space opier súčasnosti... Odhalený vesmír britského autora Alastaira Reynoldsa je pravou ukážkou toho, ako má vyzerať dospelo napísané vesmírne dobrodružstvo, pri ktorom máte naozaj pocit nepríjemnej stiesnenosti a reálnosti. Príbeh ktorý v určitom bode spojí osudy archeológa, dávno vymretej civilizácie, mladú ultranautku a prepojí ich s osudom ľudstva, stojí vskutku za prečítanie. Tajmostvo vymretých civilizácií. Prastaré zbrane. Galaktické vojny z na úsvite času. Nanotechnológie vutrhnuté z reťaze, či technlogické artefakty obrovskej moci. To všetko tu nájdete. Kniha (v tomto prípade knihy, lebo český vydavateľ rozdelil Odhalený vesmír do dvoch zväzkov) sa neskutočne rýchlo číta a ku koncu čitateľ začne ľutovať, že príbeh tak rýchlo skončil. Našťastie, autor vystaval okolo románu celý svet a pripopjil k nemu niekoľko ďalších kníh a poviedok, v ktorom líči boj ľudstva proti Zmarom. Skvelá voľba pre všetkých fanúšikov hard SF, kyberpunku, temne ladených príbehov a... space opery ;)
Stano Lacko @stano
8
Ak sa ti páčil film Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, a zaujíma ťa viac z tohto sveta, napr. ako to začalo, prípadne iné historky z minulosti, táto poviedková zbierka je určite pre teba. Kvalita poviedok je kolísavá, ale pre tie lepšie sa určite túto zbierku oplatí prečítať.
Roland Axenberg @martiner
9
Popri Hviezdnej pechote a Nekonečnej vojne jasná TOP 3 knižných military scifi. Zatiaľ čo Heinlein militarizmus vyzdvihuje a Haldeman ho naopak kritizuje, Scalzi bere vojnu ako nutné zlo. Spolu je to však ultimátna trilógia o vojne, armáde, jej potrebe, či naopak absurdnosti a taktiež skvelá ukážka vývoja scifi literatúry od klasiky cez modernu až k postmoderne.