Ak máte radi postapo písané majstrami pera, rozhodne vám nesmie ujsť novinka Gazela a Chřástal od Margaret Atwood, ktorá v týchto dňoch vyšla v českom Argu!
Už nejaký čas môžete na pultoch kníhkupectiev nájsť novinku Karolíny Francovej s názvom Metamorf, ktorú vám v rámci edície Evropská Space Opera prinieslo vydavateľstvo Brokilon.
Na Slovensku nie je veľa čisto hororových autorov a tak nečudo, že akákoľvek novinka od nich je malou oslavou. Je pritom jedno, či vychádzajú v slovenskom alebo českom jazyku. Do tej druhej kategórie spadá aj Prokletý záliv, krátky román Rada Kozáka, ktorý už čoskoro vyjde vo vydavateľstve Golden Dog!
Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!
V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!
Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.
Ak ste ako ja otrávení z toho, že väčšina kníh je stále o tom istom, dajte šancu tomuto. Je to niečo iné. Fakt iné, než sme zvyknutí z mainstreamu, dokonca iné, než sme zvyknutí z (brakovej) sci-fi.
Prvý diel napínavej sci-fi série od mladej slovenskej autorky vás udrží pri knihe od začiatku do konca... a prináša aj prekvapenie vo forme tajomného darčeka.
Na slovenský trh sa dostala tretia porcia diela H. P. Lovecrafta v domácom jazyku pod názvom V horách šialenstva a iné monštruozity. Čo ponúka? Zistíte v nasledujúcej recenzii.
Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!
Myslím si, že Tima Burtona netreba predstavovať. Lenže málo jeho fanúšikov vie, že napísal aj originálnu zbierku básní a kresieb. Túto zbierku poézie prebásnil talentovaný pán Vladimír Janček, ktorý výborne prebásnil z anglického jazyka Burtonove texty.
Poézia je, ako je už u pána Burtona zvykom, jedinečná, tak trocha creepy a milo zvláštna. Vzbudzuje širokú škálu emócií, a to je naozaj super.
Knižka obsahuje aj samotný anglický originál. Kresby vyzerajú milo creepy.
Koralína je mojím najobľúbenejším dielom Neal Gaimana. Je pravda, že ho nemám kompletne načítaného, ale to nijako nebráni môjmu nadšeniu z tejto knižky, ktorá je určená deťom, ale pri jej čítaní sa boja všetci dospelí. Gaiman je podľa môjho názoru majstrom kulís, vytvárania sveta a atmosféry. Svet Koralíny je ale naším svetom, len s jednými malými dvierkami, ktoré nás privedú niekam inam, do sveta... ktorý je skoro totožný s tým našim. Worldbuilding je tu teda naozaj veľmi minimalistický, ale o to účinnejší. Mám takmer pocit, akoby vďaka tomu, že mal autor menej priestoru ponoriť sa do bezpečných vôd toho, v čom obyčajne boduje, investoval svoju energiu do budovania príbehu. Ani ten nie je prehnane košatý, ale stavia na emóciách, vnímania a prežívania hlavnej postavy a jej porovnávania oboch svetov a balansovania vlastných hodnôt. Je to príliš veľa na hlavnú postava, ktorá je vlastne len malé dievčatko? Táto knižka však nádherne ilustruje, koľko sa toho v malých dievčatkách môže skrývať.