Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Andy Weir10,0
3.Frank Herbert10,0
4.Jan Hlávka10,0
5.Jana Vybíralová10,0

Najnovšie články

Na Slovensku nie je veľa čisto hororových autorov a tak nečudo, že akákoľvek novinka od nich je malou oslavou. Je pritom jedno, či vychádzajú v slovenskom alebo českom jazyku. Do tej druhej kategórie spadá aj Prokletý záliv, krátky román Rada Kozáka, ktorý už čoskoro vyjde vo vydavateľstve Golden Dog!

Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!

V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!

Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.

Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.

Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!

Najnovšie recenzie

Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!

Je nový Kyša rovnako dobrý ako Kotleta?

Alfa Savci: Vampyrismus je názov románu, ktorý sľubuje kontroverziu a šťavu.

Naša redakcia sa pozrela na zborník najväčšej žánrovej súťaže Martinus Cena Fantázie z minulého roku.

Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.

Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.

Vaše hodnotenia

Lucia.medekova@gmail.com @Lucy999
10
Myslím si, že Tima Burtona netreba predstavovať. Lenže málo jeho fanúšikov vie, že napísal aj originálnu zbierku básní a kresieb. Túto zbierku poézie prebásnil talentovaný pán Vladimír Janček, ktorý výborne prebásnil z anglického jazyka Burtonove texty. Poézia je, ako je už u pána Burtona zvykom, jedinečná, tak trocha creepy a milo zvláštna. Vzbudzuje širokú škálu emócií, a to je naozaj super. Knižka obsahuje aj samotný anglický originál. Kresby vyzerajú milo creepy.
Dávid Novotný @keyko
9
0 Tu bola pre mňa 'bleskom z jasnho neba'. O autorovi som dovtedy nepočul, ani jeho svet Coraabie a hru z jej prostredia som nepoznal. O to väčšie a príjemnejšie prekvapenie to bolo. K domácej fantastike pristupujem opatrne, ono tých fakt kvalitných vecí veľa nebýva, a aj keď je niečo vynášané do nebies, často to býva nanajvýš priemer. Tentoraz ale dostávame z ničoho nič, bez nejakých predchádzajúcich náznakov, poviedok, čohokoľvek, hotové dielo od 'vypísaného' autora, ktoré má potenciál preraziť aj v zahraničí. Príbeh sleduje osudy generačných lodí, putujúcich na akýsi mýtický skladkový svet Coraabie, plný surovín a bohatstva. Román je písaný formou denníku ctihodnej Tal Kusa-Gammah, vodkyne klanu, ktorý ovláda jednu z lodí. Prvá kniha sa venuje jej detstvu a dospievaniu, kedy naivnému dieťaťu postupne padajú klapky z očí a pomaly spoznáva celkom nehostinný a krutý svet v ktorom žije. Učí sa na vlastných chybách a neúspechoch, ktoré ju posúvaju ďalej a pripravujú ju tak na jej ďalšiu životnú rolu. Často mimo zrak dospelých, bez ich vedenia a usmernenenia. Tak ako Kusa-Gammah postupne objavuje a spoznáva svet, máme ho možnosť aj my pomaly objavovať. Ide tak o skvelý spôsob world buidingu, ktorý autor zvolil. Zo začiatku sa trochu zdá, že tempo je pomalšie, a často sa nič nestane, no aj tie najmenšie náznaky majú dopad v budúcnosti. V poslednej tretine sa príbeh už poriadne rozbehne, dôjde na intrigy, násilie a aj celkom silné momenty poznačené krutosťou. Kniha konči v podstate v polovici, kedže oba diely tvoria jeden ucelený román, rozdelený, zrejme kvôli lepšej predajnosti do dvoch kníh. Čo sa týka samotného vydania, tak tu Argo odviedlo skvelú prácu. Pevná väzba bez prebalu, zato s výraznou obálkou a farebnou oriezkou. Titulná čierno biela ilustrácia od francúzkeho ilustrátora Johann Bodina, ktorého práce su ladené skôr do temnejšieho tónu, okamžite upúta pozornosť. Kniha je doplnená o nakresy a mapy, ktoré pomáhajú s orientáciou vo svete Coraabie. Kapitoly su výrazne oddelené, občas doplnené o akési citáty a celková typografická úprava zaujme už na prvý pohľad. Spolu so soundtrackom od autora, tak kniha tvorí uceleny zážitok a výnimočný počin na domácej scéne. Vec ktorú by mal mať každý fanúšik sci-fi vo svojej knižnici. Niektoré članky 0 Tu prirovnávajú k Dune, a aj keď to može pôsobiť len ako čisto marketingový ťah, musím povedať, obzvlášť ako veľký fanúšik univerza Duny, že náznaky a potenciál tam sú, a nemôžem teda namietať. Samotný autor pri osobnom stretnutí pôsobil veľmi pokorne, ale zato cieľavedomo, a želám mu veľa úspechov a daľších zárezov v jeho Coraabskom univerze.
Roland Axenberg @martiner
9
Popri Hviezdnej pechote a Nekonečnej vojne jasná TOP 3 knižných military scifi. Zatiaľ čo Heinlein militarizmus vyzdvihuje a Haldeman ho naopak kritizuje, Scalzi bere vojnu ako nutné zlo. Spolu je to však ultimátna trilógia o vojne, armáde, jej potrebe, či naopak absurdnosti a taktiež skvelá ukážka vývoja scifi literatúry od klasiky cez modernu až k postmoderne.