Na Slovensku nie je veľa čisto hororových autorov a tak nečudo, že akákoľvek novinka od nich je malou oslavou. Je pritom jedno, či vychádzajú v slovenskom alebo českom jazyku. Do tej druhej kategórie spadá aj Prokletý záliv, krátky román Rada Kozáka, ktorý už čoskoro vyjde vo vydavateľstve Golden Dog!
Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!
V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!
Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.
Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.
Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!
Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!
Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.
Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.
Neviem ci tam vonku je podobne mocna kniha ako Dune pre mna. Hladam-hladam a mnohe sa priblizili, ale na taky zivot meniaci moment, ako precitanie Dune, sa nechytaju. Da zabrat, ma vrstvy a vrstvy. Ale inspiruje nekonecne. Stale sa prichytim pri upratovani, ze si dumam o Fremenoch alebo mocnom Saj-Huludovi.
Mechanický pomaranč vo mne zanechá silný dojem zakaždým keď ho vidím. Ide o veľmi vydarené spoločenské sci-fi, ktoré zobrazuje dve časti spoločnosti, ktoré vždy boli a budú. Na jednej strane obyčajných grázlov, sadistov a zločincov, sociopatov, ktorí na spoločnosti vlastne ani neparazitujú skôr žijú vedľa nej občas do nej kopnú či bodnú len tak pre zábavu. Na druhej strane sa venuje tomu, čo by hipíci nazvali “the Man”. Bacharovi z väznice, čo vás hodí na samotku kvôli každej blbosti, prísnemu ministrovi vnútra, čo pošle na študentský protest vodné delá, dopravnému policajtovi, ktorý vás prehľadá konečník, lebo ste nevyhodili smerovku. Kubrick ten film natočil tak, aby nebolo jasné, kto je naozajstná obeť, či mladý sadistický zločinec alebo spoločnosť, ktorá ním trpí, na druhej strane ho vytvorila. Ja osobne to nevidím, moje primitívne východoeurópske oči viac sympatizujú s fízlami, ktorýnastolia poriadok, ako s rozmaznaným spraktom, ktorý mláti ľudí pre zábavu. Každopádne, majstrovské dielo.
Tretia kniha z úspešnej a poďla mňa preceňovanej románovej série Expanzia. Zo štyroch, čo som čítal, podľa mňa aj najhoršia. Gro príbehu sa odohráva na jednej lodi, akcii chýba pocit úžasu a veľkosti ako v prvej knihe (veľké veci sa dejú v pozadí). Celkovo ide skôr o akčné sci-fi ako space operu. Postavy ma neoslovili, kniha je moc dlhá, predlžuje ju umelé preťahovanie. Záver je vyslovene zlý. Vidieť, že autori sa snažili byť imaginatívni a priniesť nový space opera koncept, avšak oproti Reynoldsom, Banksom a ostatným majstrom žánru to vyznelo nudne a nevedecky. Jeden z mála prípadov, kedy je seriál lepší ako kniha.
Koralína je mojím najobľúbenejším dielom Neal Gaimana. Je pravda, že ho nemám kompletne načítaného, ale to nijako nebráni môjmu nadšeniu z tejto knižky, ktorá je určená deťom, ale pri jej čítaní sa boja všetci dospelí. Gaiman je podľa môjho názoru majstrom kulís, vytvárania sveta a atmosféry. Svet Koralíny je ale naším svetom, len s jednými malými dvierkami, ktoré nás privedú niekam inam, do sveta... ktorý je skoro totožný s tým našim. Worldbuilding je tu teda naozaj veľmi minimalistický, ale o to účinnejší. Mám takmer pocit, akoby vďaka tomu, že mal autor menej priestoru ponoriť sa do bezpečných vôd toho, v čom obyčajne boduje, investoval svoju energiu do budovania príbehu. Ani ten nie je prehnane košatý, ale stavia na emóciách, vnímania a prežívania hlavnej postavy a jej porovnávania oboch svetov a balansovania vlastných hodnôt. Je to príliš veľa na hlavnú postava, ktorá je vlastne len malé dievčatko? Táto knižka však nádherne ilustruje, koľko sa toho v malých dievčatkách môže skrývať.
Skvelý román, ktorý si zaslúži pozornosť slovenských čitaťeľov. V románe sa naplno prejavila autorova znalosť historie, ale aj jeho hravosť a fantázia. Napriek tomu, že dej sa akoby odohrával v ranom stredoveku, autor tam naznačuje aj mnoho problémov súčastnosti. Je vhodný pre tínedžerov, ale aj dospelý človek s fantazijou zažije krásny príbeh s čarodejmi, vílami a trpaslíkmi.