scifi.sk

Filmová história scifi
Offline

Posledné streamy:

06.12.2022 18:00 Adventúristi 8. bitu - Void Breach - Ep. 2 - Stred

04.12.2022 17:00 Majstri svetov - Prečo a ako skončiť so skupinou?

29.11.2022 18:00 Adventúristi 8. bitu - Void Breach - Ep. 1 - Začiatok

Najnovšie spacenews

cyberstorm
cyberstorm
Vydavateľstvo Planeta9 prináša zaujímavý román, v ktorom sa snúbi kyberpunk, autoritárska dystópia, umelé inteligencie i detekltívna zápletka. Nech sa páči, ukážka z knihy 2184: Pád Kaspické republiky od málo známeho autora Neila Sharpsona.
Slav Orim
Slav Orim
Na začiatku zborníka, ktorý obsahuje víťazné a finálové príspevky do Ceny Karla Čapka v roku 2020, sa nám už tradične prihovára Jiřina Vorlová, ktorá sumarizuje daný ročník. Poďme sa pozrieť na tento výber mojím subjektívnym okom, pokiaľ možno bez veľkého spoilerovania.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Nadelil vám Mikuláš výhru vo Fantastickej poviedke?

Vyhlásenie výsledkov Fantastickej poviedky už dnes!

Všetky poviedky si rozoberieme naživo na streame!
cyberstorm
cyberstorm
Dobrej space opery nie je nikdy dosť. Ukážka z tej najnovšej - Střepy Země od Adrian Tchaikovsky z vydavateěstiev Planeta9/Triton.
BlackTom
BlackTom
Tešíte sa na ďalší drsný príbeh bojovníka v čiernom trikote s ikonickou lebkou? Tak to vás musím sklamať, o Punisherovi v dobe, do ktorej sa vrátime, nikto nepočul. Meno Frank Castle sa však už vtedy, v sedemdesiatych rokoch, bilo o slávu...
Arcey
Arcey
Čo by ste robili, keby začala klesať intenzita slnečného žiarenia? Keby ste vedeli, že máte iba pár desiatok rokov do vyhynutia ľudstva? Existuje možnosť záchrany? Áno, jedna by tu bola. Vzdialená niekoľko svetelných rokov.
cyberstorm
cyberstorm
Míši už čoskoro vyjde dlho očakávaný závarečný diel Delavského cyklu s názvom Píseň války. A aby sme skrátili vaše čakanie, tak vám prinášame z nej ukážku :)

Krátke správy

Na brazílskom ComicCone pred pár dňami debutoval nový trailer na ďalší príbeh Strážcov Galaxie a my sa možno dočkáme aj pozadia príbehov ďalších postáv... však, Rocket?

Guardians of the Galaxy Vol. 3 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Prvé ukážky z prichádzajúceho filmu o Mariovi a Luigim spustili vlnu kritiky voči Chrisovi Prattovi a animovanej dupy Mária, ale prvý trailer na tento film nás necháva dúfať, že to nebude až tak zlé.

The Super Mario Bros. Movie - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Suzume je 17. ročné dievča žijúce v pokojnej dedinke na ostrove Kjúšú, ktorá stretne chlapca hľadajúceho určité dvere. Spoločne naozaj nájdu naozaj staré dvere stojace uprostred rozvaliny v horách, ktorých otvorenie nevedie k ničomu dobrému.

すずめの戸締まり - Trailer - Oficiálny trailer Disclaimer

Štvrtú sériu sme len nedávno dopozerali a už sa Paramount hlási s trailerom na tú nadchádzajúcu. Kam nás dobrodružstvá posádky Disca zavedú teraz?

Star Trek: Discovery - Trailer - Prvý pohľad na 5. sériu Disclaimer

Po Interview s upírom sa od januára uzrie svetlo LEDkových obrazoviek na stanici AMC ďalší seriál z pera kráľovny hororov Anne Rice - Bosorky rodu Mayfair s Alexandrou Daddario v hlavnej úlohe ako Rowan Fielding.

Anne Rice's Mayfair Witches - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Už sa vyspíme len... ok, ešte veľakrát (do januára 2023), aby sme sa dočkali druhej série Legendy o Vox Machine, ale prvý trailer nás víta dračím (ľadovým) dychom.

The Legend of Vox Machina - Trailer - Prvý pohľad na 2. sériu Disclaimer

Japonsko nám dalo Godzillu. Kórea Hosta. Teraz prichádza Thajsko s ich verziou kaiju. Epické monštrum v jazere rieky Mekong ožíva!

บึงกาฬ - Trailer - Thajská godzilla útočí v novom traileri Disclaimer

Adaptáciu knižného hororu od Paula Tremblyho pod taktovkou M. Nighta Shyamalana príde na plátna kín vo februári 2023. Dovtedy si môžeme užiť aspoň trailer, ktorý prezrádza veľmi fajnové herecké obsadenie.

Knock at the Cabin - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Laurence Fishburne sa vracia k Marvelu ako jeden z autorov nového seriálu založeného na postave Lunelly Lafayette aka Moon Girl (ktorá zasa odkazuje na Moon-Boya zo 70. rokov) - vraj najinteligentnejšej bytosti Marvelovského univerza. Diabolský dinosaurus je len a len plus!

Marvel's Moon Girl and Devil Dinosaur - Trailer - Oficiálny trailer Disclaimer

Najnovší reboot Hellraiser univerza vo filmovej podobe z dielne Hulu sa dočkal ukážky a veru, Jamie Clayton ani vizuálny tím to neodflákli. Tešíme sa na premiéru!

Hellraiser - Trailer - Hellraiser - Official Trailer (2022) Jamie Clayton Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Timotej
Timotej
Gitarista ide dokončiť a dať svetu dôležitý odkaz aspoň nejakým spôsobom.
Lucika
Lucika
Carina má zvláštne sny. Ale sú to ozaj len sny?
Lucika
Lucika
PNP
Monika Kandriková
Monika Kandriková
Na potulkách uprostred vesmíru.
maly_dadok
maly_dadok
„Naozaj ma niekto sleduje. Zostaň so mnou. Bojím sa byť teraz sama.“ Naliehala teraz už tichším hlasom.
Alexander Schneider
Alexander Schneider
Krátka poviedka na druhú inšpiráciu v PnP.
Gullath
Gullath
Tvrdili to indiáni, čo keď mali pravu
Arcey
Arcey
Vyvolený na ceste o záchranu posledného stromu na Zemi
Olex
Olex
PNP
nenasytnik
nenasytnik
.
kadas98
kadas98
dobrodružstvo na skládke

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

8
Čierny krab
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 03.12.2022 20:42:00
Dusná, temná atmosféra beznádeje, ešte podčiarknutá podobnosťou s práve prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. Hlavná zápletka, ale aj priebeh deja postačuje na to, aby vás film držal neustále v napätí a všetko podčiarkuje mrazivá severská príroda.

7
Médium
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 03.12.2022 13:55:00
Hard sci-fi z dôrazom na hard. Virtuálna realita, viacero časových línii a boj o moc medzi rôznymi frakciami v prítomnosti a hlavne budúcnosti. Ťažký seriál kde sa musíte maximálne koncentrovať aby vám neuniklo jediné slovíčko, či indícia a aj tak sa môžete v deji ľahko stratiť. Vlastne celé to rozprávanie príbehu mi pripadalo podané dosť nešikovne až som mal pocit, že bola zadaptovaná každá druhá stránka Gibsonovej predlohy. Taktiež akčné scény, ktoré to mali celé oživiť by mohli byť natočené o dosť lepšie. Takže celkovo zmiešané pocity a mierne obavy z prípadnej druhej série.

10
Smrtihlav
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 30.11.2022 10:35:23
Dokonale temná atmosféra a bezchybný vizuál s tajomným príbehom o meste nepretržite zahalenom do tmy, kde sa dejú až príliš podivné veci.

1
Strážcovia Galaxie Sviatočný špeciál
Stano Lacko
Stano Lacko @stano 25.11.2022 22:05:34
Podpriemerné využitie Strážcov Galaxie pre účely Disney+. Stratená necelá hodina času. Celé zle.

6
Najnadanejšie dievča
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 19.10.2022 07:34:16
Neoficiálny Britský spin-off The Last of Us, ktorý si vypožičiava nápady zo známejších zombie snímkov (Day of the Dead, 28 Days Later) a stojí na zaujímavom nápade s detskými zombie-ľudskými hybridmi. Niektoré scény ako napr. útok na základňu, alebo 'prechádzka' medzi hibernujúcimi zombies sú super a taktiež zobrazenie postapo sveta je prvotriedne, ale trochu dlhšia stopáž, nudná dejová línia so zdivočenými deťmi a zopár nelogičností hlavne v závere posúvajú snímok do zombie priemeru.

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Vydavateľstvo Planeta9 prináša zaujímavý román, v ktorom sa snúbi kyberpunk, autoritárska dystópia, umelé inteligencie i detekltívna zápletka. Nech sa páči, ukážka z knihy 2184: Pád Kaspické republiky od málo známeho autora Neila Sharpsona.

Míši už čoskoro vyjde dlho očakávaný závarečný diel Delavského cyklu s názvom Píseň války. A aby sme skrátili vaše čakanie, tak vám prinášame z nej ukážku :)

Argo nedávno vydalo mamutiu prierezovú zbierku James Tiptree Jr., velikánky fantastiky zrovnateľnej s Ursulou K. Le Guin alebo Octaviou Butler. Ukážku z nej si môžete prečítať v článku.

Na Slovensku len nedávno vzniklo nové vydavateľstvo Príbeh zamerané na domácu žánrovú tvorbu. Jednou z ich prvých lastovičiek je Prekliata zbierka, antológia pôvodnej slovenskej fantastiky, v ukážke ktorej si môžete zalistovať.

Posledné príspevky v diskusii

Ray Janonoff
06.12.2022 21:22:26
Ray Janonoff

Srdce mesiaca

Z poviedky mám celkom dobrý dojem, hoci sa mi nečítala práve najľahšie. Myslím, že dosť sl...


cyberstorm
06.12.2022 14:50:30
cyberstorm

Mlok z roku 2020 vás chytí a nepustí, kým ho nedočítate

jj to bola super poviedka. Inak celá tá Fritzova zbierka je super!!! Odporúčam všetkým, čo ne...


YaYa
06.12.2022 10:52:34
YaYa

Mlok z roku 2020 vás chytí a nepustí, kým ho nedočítate

Pavla Fritza sme počúvali ako audioknihu v aute cestou na Pegascon. Má v tej zbierke viac pamätn...


Veles
06.12.2022 10:06:15
Veles

Vyhodnotenie Fantastickej poviedky – 5. kolo roku 2022

Ďakujem za hlasy, veľmi si to cením :) A gratulujem Arceyovi aj všetkým ostatným súťažiacim...


Martin Chabada
06.12.2022 09:20:24
Martin Chabada

Vyhodnotenie Fantastickej poviedky – 5. kolo roku 2022

Gratulujem víťazovi, ďakujem za hlasy.


YaYa
05.12.2022 08:46:57
YaYa

Recenzie

Na začiatku zborníka, ktorý obsahuje víťazné a finálové príspevky do Ceny Karla Čapka v roku 2020, sa nám už tradične prihovára Jiřina Vorlová, ktorá sumarizuje daný ročník. Poďme sa pozrieť na tento výber mojím subjektívnym okom, pokiaľ možno bez veľkého spoilerovania.

Tešíte sa na ďalší drsný príbeh bojovníka v čiernom trikote s ikonickou lebkou? Tak to vás musím sklamať, o Punisherovi v dobe, do ktorej sa vrátime, nikto nepočul. Meno Frank Castle sa však už vtedy, v sedemdesiatych rokoch, bilo o slávu...

Čo by ste robili, keby začala klesať intenzita slnečného žiarenia? Keby ste vedeli, že máte iba pár desiatok rokov do vyhynutia ľudstva? Existuje možnosť záchrany? Áno, jedna by tu bola. Vzdialená niekoľko svetelných rokov.

One Piece Film: Red prináša na veľké plátna opäť legendárneho Monkeyho D. Luffyho a jeho posádku, nemusí však sadnúť každému divákovi najmä pre veľké množstvo hudobných čísel.

Román Inferium od Romana Bureša sa tento rok dočkal pokračovania. V oboch Bureš exceluje ako tvorca zaujímavých svetov. Prvá kniha prekvapuje inováciami, pokračovanie najmä hrúbkou knihy.