scifi.sk

Filmová história scifi

Najnovšie spacenews

Alexander Schneider
Alexander Schneider
Jedno potvrdenie a pár administratívnych krokov z tvojej strany nám pomôže robiť ešte lepšie veci pre fantastiku na Slovensku. Aj ty môžeš prispieť na odmeny autorom a autorkám vo výzve Fantastická poviedka, podporiť online scifi.skony alebo fungovanie samotného scifi.sk!
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
A takto to celé dopadlo
cyberstorm
cyberstorm
Január 2023 je úspešne za nami a hoci sa mnohé vydavateľstvá ešte len rozbiehajú, už teraz dorazilo na trh pár noviniek, ktoré sa oplatí čítať. Výber z tých pre nás najzaujímavejších Vám prinášame v nasledujúcom zozname :)
8HitBoy
8HitBoy
Českému a slovenskému trhu s mangou už dlhodobo kraľuje vydavateľstvo Crew. Jeho dominanciu sa v uplynulom roku pokúsili narušiť dve (staro)nové vydavateľstvá. Menovite sa jedná o návrat Zoner Pressu, ktorý sa uviedol zaujímavým kúskom Manga Jókai, ale i o nástup vydavateľstva Dobrovský. To založilo dedikovanú manga sekciu vydavateľstva pod názvom Gate. Neuviedlo sa však zrovna najlepšie, keďže sa jednalo u uponáhľané vydania plné menej kvalitných prekladov a zlej sadzby. Nevadí, vítame ich na trhu a veríme, že trend postupného zlepšovania sa z konca roku si Dobrovský udrží. Ohliadnime sa spolu za rokom 2022 a pripomeňme si mangy, na ktoré budeme v dobrom spomínať.
Arcey
Arcey
Máte chuť na kvalitnú sci-fi ako vystrihnutú z diel Lema alebo Asimova? Pozrite si Exception! Budete sa baviť.
cyberstorm
cyberstorm
Nové vydanie slávneho Konca detstva od legendárneho Arthura C. Clarka sa už dostalo na pulty kníhkupectiev. Ak neviete, či po tejto skvelej knihe z vydavateľstva Argo siahnuť, možno Vám pomôže v rozhodovaní nasledujúca ukážka.
cyberstorm
cyberstorm
Spočiatku čisto okrajová záležitoť, dnes už pevná súčasť popkultúry a fantastiky. Komiksy a grafické romány nám jednoducho prirástli k srdcu a ročne sa ich vydá nikoľko desiatok titulov. Takže, ak neviete, po čom siahnuť, prinášame prehľad tých najlepších bublinkáčov za minulý rok!
YaYa
YaYa
Predvianočná nádielka knižných noviniek bola minulý rok naozaj bohatá. Vydavateľstvo Epocha si pre nás medziiným pripravilo aj Píseň války, tretí a záverečný diel série Písne Delavy od Michaely Merglovej. Ako dopadol príbeh bojovníka Cuchenana a barda Minangara? Pozná

Krátke správy

Mighty Nein je druhou kampaňou skupiny Critical Role, ktorej na Amazone práve premiéruje druhá séria jej prvej kampane ako animovaný seriál. A veru, Amazon je zdá sa číslami nadšený, pretože sa dočkáme aj druhej kampane ako animáku!

Mighty Nein - Trailer - Teaser Disclaimer

Napriek kontroverzným správam ohľadom vývoja licenčných podmienok pre stolovú RPG hru Dungeons & Dragons a správach o bojkote prichádajúceho filmu sa Paramount a Wizards of the Coast (Hasbro) snažia o čo najlepšiu reklamu - napr. novým trailerom na pripravovaný film Česť zlodejov, ktorý k nám zavíta koncom marca.

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves - Trailer - 2 Disclaimer

Sarah Michelle Gellar sa vracia k fantasy žánru a od upírov presedláva v novom televíznom seriáli pre streamovaciu službu Paramount+ do pozície policajtky vyšetrujúcej čudesné vraždy spojené s kalifornskými lesnými požiarmi... a vlkodlakmi.

Wolf Pack - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Jedna kríza skončila, druhá klope na dvere - aj v novom traileri na pokračovanie prvej série televízneho seriálu Nadácia od Apple TV. Koľko z toho je ale vôbec z pôvodného literárneho diela, nikto nevie.

Foundation - Trailer - 2. séria Disclaimer

Konečne sme sa dočkali. Nový trailer na živú adaptáciu kultového anime Saint Seiya príde na filmové plátna už budúci rok. A veru prekypuje známymi menami: Famke Janssen, Sean Bean, Marc Dacascos či Nick Stahl. Čo naň hovoríte vy?

Knights of the Zodiac - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Nový (a je jedno, či "pre dospelých" alebo nie) trailer na ďalšie dobrodružstvá Vox Machiny? My sa nenecháme prosiť. Sem s tým!

The Legend of Vox Machina - Trailer - Red Band Disclaimer

Mládežnícky seriál Teen Wolf je ďalšou z frančíz, ktorou na svoju streamingovú platformu snaží Paramount prilákať viac diváctva. Nový film v tomto univerze so známymi postavami je prvou lastovičkou. Uvidíme, či vzbudí záujem najmä starého fandomu tohto seriálu. Veď posúďte z prvého traileru:

Teen Wolf: The Movie - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Na brazílskom ComicCone pred pár dňami debutoval nový trailer na ďalší príbeh Strážcov Galaxie a my sa možno dočkáme aj pozadia príbehov ďalších postáv... však, Rocket?

Guardians of the Galaxy Vol. 3 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Prvé ukážky z prichádzajúceho filmu o Mariovi a Luigim spustili vlnu kritiky voči Chrisovi Prattovi a animovanej dupy Mária, ale prvý trailer na tento film nás necháva dúfať, že to nebude až tak zlé.

The Super Mario Bros. Movie - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Suzume je 17. ročné dievča žijúce v pokojnej dedinke na ostrove Kjúšú, ktorá stretne chlapca hľadajúceho určité dvere. Spoločne naozaj nájdu naozaj staré dvere stojace uprostred rozvaliny v horách, ktorých otvorenie nevedie k ničomu dobrému.

すずめの戸締まり - Trailer - Oficiálny trailer Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Ray Janonoff
Ray Janonoff
Kráľovstvo sa po dlhých rokoch pokoja zmieta v chaose, najvernejší zavraždeného panovníka utekajú do Pohraničia. Cirkev robí viac neporiadku než dobra a rád Sestier svetla sa jej ideálom vzďaľuje čoraz viac. Lenže veľká hra sa jednej novicky nijako nedotýka, aspoň kým nesklapne pasca...
Veles
Veles
PnP
WriterInTheDark
WriterInTheDark
PNP
František Guderna
František Guderna
Máte radi prechádzky a tajomno?
MartinB
MartinB
PnP
Arcey
Arcey
Dievčatko Yuki sa vydá na prechádzku a tam stretne lesného ducha
Lucika
Lucika
PNP
jakeerko
jakeerko
PNP
Olex
Olex
PNP
Anitram
Anitram
PNP
magnumka
magnumka
Dvaja gumbaldi objavia fontánu v ktorej sa skrýva o mnoho viac ako si myslia. Zároveň sa ich snaží zachrániť jeden kocúr a keď sa do toho zamotá aj malé dievčatko tak už zrazu nič nedáva zmysel.
siliante
siliante
Prijmete zmenu, nech bude akákoľvek?

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Roland Axenberg
9
Roland Axenberg @martiner 16.01.2023 20:38:07
Po tomto túžili všetci, ktorím sa páčila atmosféra a príbeh hry, ale akosi sa k nej nedostali. Seriál kombinuje tie najlepšie témy z hry s možnosťami filmového média. Ak si aj ostatných osem častí zachová rovnakú kvalitu ako pilot tak tu máme instant classic, ktorá má našliapnuté byť podobným seriálovým fenoménom ako Černobyl.
Posledný z nás

Roland Axenberg
8
Roland Axenberg @martiner 09.01.2023 23:05:04
Napriek vizuálnemu či dejovému minimalizmu sa tu rozoberá množstvo tém: kritika korporácií a manipulácie mysle, zamyslenie sa nad slobodou jednotlivca a jeho konflikt so spoločnosťou a dalo by sa tu nájsť aj veľa podnetných myšlienok zo sociológie či psychológie. Záberom tém, atmosférou a prácou s tajomnom by sa to dalo s trochou nadsádzky označiť za korporátny Lost. Dúfajme, že si seriál zachová kvalitu aj v ďalších sériách a nedopadne rovnako.
Oddelenie

Roland Axenberg
7
Roland Axenberg @martiner 25.12.2022 08:17:48
Začína sa to ako bezmyšlienkový videoherný akčný výplach s hlavným hrdinom, ktorého vizáž toto všetko zosobňuje a vlastne sa to tak aj končí. Niekde medzi tým však badať snahu o budovanie sveta s vlastnou mytológiou, fungujúcou zápletkou a dokonca aj vážnejšími filozofickými otázkami. Tieto dva svety sa však nepodarilo celkom skĺbiť a výsledný dojem je tak veľmi rozpačitý. Navyše zamrzí kolísavá kvalita jednotlivých častí a dejových línií (tá na Madrigale je takmer nepozerateľný nudný gýč).
Halo

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 23.12.2022 22:01:39
Vizuál a atmosféra super, ale dejovo ťažko nezvládnuté, s nekonečným vŕšením hádaniek, z ktorých sa mnohé ukázali na konci ako samoúčelné, vlastne ako drvivá väčšina deja. Najviac zo všetkého mi to pripomenulo tie posledné, takmer nepozerateľné časti Lost. Posledných pár minút je super, avšak neviem si predstaviť, že by sa na to dalo nejako zmysluplne nadviazať.
1899

Stano Lacko
7
Stano Lacko @stano 23.12.2022 18:49:10
Takeshi Kovacs sa vracia. Veľmi spin-off.
Altered Carbon: Nové púzdro

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Jedno potvrdenie a pár administratívnych krokov z tvojej strany nám pomôže robiť ešte lepšie veci pre fantastiku na Slovensku. Aj ty môžeš prispieť na odmeny autorom a autorkám vo výzve Fantastická poviedka, podporiť online scifi.skony alebo fungovanie samotného scifi.sk!

Január 2023 je úspešne za nami a hoci sa mnohé vydavateľstvá ešte len rozbiehajú, už teraz dorazilo na trh pár noviniek, ktoré sa oplatí čítať. Výber z tých pre nás najzaujímavejších Vám prinášame v nasledujúcom zozname :)

Českému a slovenskému trhu s mangou už dlhodobo kraľuje vydavateľstvo Crew. Jeho dominanciu sa v uplynulom roku pokúsili narušiť dve (staro)nové vydavateľstvá. Menovite sa jedná o návrat Zoner Pressu, ktorý sa uviedol zaujímavým kúskom Manga Jókai, ale i o nástup vydavateľstva Dobrovský. To založilo dedikovanú manga sekciu vydavateľstva pod názvom Gate. Neuviedlo sa však zrovna najlepšie, keďže sa jednalo u uponáhľané vydania plné menej kvalitných prekladov a zlej sadzby. Nevadí, vítame ich na trhu a veríme, že trend postupného zlepšovania sa z konca roku si Dobrovský udrží. Ohliadnime sa spolu za rokom 2022 a pripomeňme si mangy, na ktoré budeme v dobrom spomínať.

Nové vydanie slávneho Konca detstva od legendárneho Arthura C. Clarka sa už dostalo na pulty kníhkupectiev. Ak neviete, či po tejto skvelej knihe z vydavateľstva Argo siahnuť, možno Vám pomôže v rozhodovaní nasledujúca ukážka.

Posledné príspevky v diskusii

Kasiopejka
07.02.2023 21:17:07
Kasiopejka

Vyhodnotenie Fantastickej poviedky – 6. kolo roku 2022

Taktiež gratulujem víťazovi a ďakujem všetkým za podnetné pripomienky. Verím, že ďalšie p...


Ray Janonoff
07.02.2023 16:31:34
Ray Janonoff

Vyhodnotenie Fantastickej poviedky – 6. kolo roku 2022

Pripájam sa ku gratulácii víťazovi a takisto ďakujem za všetky názory. Budem sa to snažiť z...


Olex
07.02.2023 09:41:59
Olex

Prekliata

Ahoj,
ďakujem za komentáre:))


BaconBacon
07.02.2023 09:35:35
BaconBacon

Vyhodnotenie Fantastickej poviedky – 6. kolo roku 2022

Ahojte! Ďakujem krásne za hodnotenia a teda aj prvenstvo v súťaži. Priamy prenos som si užil, ...


Olex
07.02.2023 09:06:55
Olex

Vyhodnotenie Fantastickej poviedky – 6. kolo roku 2022

Zdravím,
ďakujem redakcii za spätnú väzbu. Veľmi mi pomáha. Nech sa vám darí:))


8HitBoy
07.02.2023 09:06:51
8HitBoy

Recenzie

Máte chuť na kvalitnú sci-fi ako vystrihnutú z diel Lema alebo Asimova? Pozrite si Exception! Budete sa baviť.

Predvianočná nádielka knižných noviniek bola minulý rok naozaj bohatá. Vydavateľstvo Epocha si pre nás medziiným pripravilo aj Píseň války, tretí a záverečný diel série Písne Delavy od Michaely Merglovej. Ako dopadol príbeh bojovníka Cuchenana a barda Minangara? Pozná

Minulý rok sa vydavateľstvu Hydra podarilo pridať do svojej série tematických antológií hneď dva nové tituly, Vianoce, zas Vianoce a Slovenské temno. Práve druhej menovanej sa dnes pozrieme na zúbok.

Ešte koncom minulého roka si pre nás vydavateľstvo Epocha pripravilo novinku od Lucie Lukačovičovej s názvom Čepel Azylu. Ako sa nám čítal? A je lepšia Čepel alebo Zákon Azylu? Dozviete sa v recenzii.

Je rok 2038 a svet je pohltený prachom. V západnej časti Kanady leží, ako smaragd uprostred púšte, ostrovček, kde rastú posledné stromy na svete. Potomok Grennwoodovcov zisťuje desivú skutočnosť – nákaza prenikla aj sem. Podarí sa ju zastaviť, alebo sa zo Zeme stane šedá planéta?