scifi.sk

Filmová história scifi

Najnovšie spacenews

YaYa
YaYa
V recenzii sa pozrieme na jednu z noviniek z kuchyne vydavateľstva Epocha, mestskú fantasy Zákon azylu.
HB
HB
Dissolving Classroom je zábavnou jednohubkou z mysle japonského kráľa hororovej mangy Junjiho Itoa. Poďme sa jej spoločne pozrieť na zúbok.
cyberstorm
cyberstorm
Stále ešte neviete, či sa pustiť do najnovšej knihy od Kristýny Sněgoňovej s názvom Země v troskách, voľného pokračovanie skvelej postapo Město v oblacích? Nech sa páči, prečítajte si ukážku :)
HB
HB
Po niekoľkoročnej odmlke sa vracia populárna séria antológií found footage hororov pod názvom V/H/S. Ako sa podarilo zabodovať jej najnovšiemu prírastku?
cyberstorm
cyberstorm
V malom českom vydavateľstve Gnóm!, ktoré sa aj u nás zapísalo chuťovkami od Ursuly K. Le Guin, Pat Murphy, Lairda Barrona alebo Philipa Fracassiho, už čoskoro vyjde román oceňovanej autorky Rebeccy Roanhorse. Postapo urban fantasy s motívmi indiánskej mytológie znie viac než skvelo, takže vám prinášame malú ochutnávku v podobe ukážky :) Nech sa páči :)
Dearon
Dearon
Tad Williams sa vrátil románom Koruna z čarodřeva po tridsiatich rokoch do sveta Východného Ardu. Rovnaký čas ubehol aj v tomto svete ľudských kráľovtiev, malých trollov a tajomných sithov a nornov. Čo sa všetko za ten čas zmenilo a či k dobrému alebo zlému si povieme v našej recenzii.
Roland Axenberg
Roland Axenberg
Kultový režisér kultových sci-fi filmov uvádza svoju dokumentárnu mini sériu zameranú na najdôležitejšie témy sci-fi, počas ktorej nám predstavý takmer všetky najzásadnejšie sci-fi filmy a seriály.
Alexander Schneider
Alexander Schneider
Magazín Variety publikoval správu o tom, že Joe Michael Straczynski pripravuje spolu s americkou stanicou CW reštart jeho pôvodného seriálu Babylon 5. Reakcie na túto novinku sú roznorodé. Medzičasom sa k správe vyjadril aj samotný tvorca, JMS.

Krátke správy

Presne o mesiac, 19. novembra, sa konečne dočkáme hraného Cowboya Bebop z dielne streamovacej služby Netflix. Očakávania fanúšikov zvyšuje aj štýlovo ladený nový trailer. Tešíte sa?

Cowboy Bebop - Trailer - COWBOY BEBOP Trailer (2021) Disclaimer

Nový Batman už začína pomaly klopať na dvere! Tešíte sa?

The Batman - Trailer - THE BATMAN – Main Trailer Disclaimer

Ghostface je späť a spolu s ním aj poriadna kopa hrôzy a krvavej zábavy. Tešíte sa?

Scream - Trailer - Scream | Official Trailer (2022 Movie) Disclaimer

Nový seriál podľa (skoro nekonečnej) rovnomennej ságy od Roberta Jordana už o desať dní príde na stream Amazonu! Zatiaľ sa aspoň pokochajte prvou ukážkou z neho, ktorá vykresľuje príchod sedai Moiraine...

The Wheel of Time - Ukážka – Stretnutie vo Winespring Inn Disclaimer

Critical Role na ComicCone v New Yorku predstavili nielen scenár prvej epizódy, ale aj úvodnú zvučku ich plánovaného animovaného seriálu, ktorý čerpá z dobrodružstiev v ich hernej RPG kampani.

The Legend of Vox Machina - Celý záznam - Intro seriálu Disclaimer
A keďže také intro nie je dosť, tak osadenstvo Critical Role naživo dubovalo aj jednu zo scénok v pripravovanom seriáli:
The Legend of Vox Machina - Ukážka - Scéna v krčme - Dabing naživo s animáciou Disclaimer

Intro hraného Cowboya Bebop je tu a vyzerá veru parádne. 3... 2... 1... Let's jam! Nech je to už tu!

Cowboy Bebop - Soundtrack - Cowboy Bebop | Opening Credits | Netflix Disclaimer

Keď kúpilo Disney aj celé Fox, nad seriálom Orville, ktorému sme svojho času hovorili "Toto je skutočný Star Trek", zvonil umieráčik. Ľady sa však pohli, a tak sa môžeme tešiť, už 10.3.2022, (oki o pol roka) na tretiu sériu tohto úsmevného vážneho seriálu. (Veľa čiarok vo vetách, čo?)

The Orville - Trailer - The Orville: New Horizons I Season #3 Date Announcement Disclaimer

Krátky trailer nám predstavuje remake klasického slasheru I Know What You Did Last Summer. Tešíte sa?

I Know What You Did Last Summer - Trailer - I Know What You Did Last Summer | Official Teaser | Prime Video Disclaimer

Picard sa vracia v druhej sezóne, a čo ešte lepšie na rozdiel od Discovery, on sa vracia späť v čase. Timetravelers, let's rock!

Star Trek: Picard - Trailer - STAR TREK: PICARD SEASON 2 Official Trailer (2022) Disclaimer

Psychologický horor Last Night in Soho od režiséra Edgara Wrighta pripomína svojim vizuálom tie najlepšie talianske giallo filmy, nemyslíte?

Last Night in Soho - Trailer - LAST NIGHT IN SOHO Trailer 2 (2021) Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Magda Medvecká
Magda Medvecká
2/3
Juraj Orolín
Juraj Orolín
Nová planéta mala byť spásou, útočiskom pred zdevastovaným domovom. Preto ju pomenovali Nádej. Optimistický názov však stratí na svojom význame, keď sa na planéte objavia nezvaní návštevníci. Takí, ktorí by podľa všetkých známych fyzikálnych zákonov nemali ani existovať.
Magda Medvecká
Magda Medvecká
Jedna staršia poviedka, najfantastickejšie fantasy, aké som kedy napísala. :) Je dosť dlhá, takže to bude na viac častí. 1/3
Lilien Rose
Lilien Rose
Je to nevyhnutelné. Přišli si pro to, co jim lidstvo dluží, nevíme kdo jsou zač a co po nás chtějí, jsou tu všude kolem nás. Z klidných ulic a měst s občasnou kriminalitou se rázem stal chaos plný zmatku, slz, potu a strachu. Mrtvá těla se valí na ulicích, krev teče proudem a denně umírají stovky nevinných lidí. Takto dopadla naše země. Dokážeme je porazit a žít opět normální život? Aspoň kdybychom o nich cokoliv věděli...
Goran
Goran
Vydajte sa s nami za hviezdy, vydajte sa tam, kde ani tie hviezdy už nesvietia. Tam budú naším sprievodcom Stelline zlatožlté oči. Tam za nás budú bojovať jej titánové pazúry a volfrámové tesáky. A jej nekonečná odvaha. Bude to ale stačiť?
nenasytnik
nenasytnik
.
Zlodejisnov
Zlodejisnov
Už nech je sneh a môžem tu byť pravidelne :)
JJ37
JJ37
Hokejisti môžu zažiariť a po sezóne zhasnúť. Žiarenie však netreba preháňať.
Straka
Straka
Horenie je oxidačno redukčná chemická reakcia, ktorá je sprevádzaná vylučovaním tepla a svetla. Tento „plameň“, „žiara“ či čo to k sakru bolo, nezahŕňal uvoľňovanie tepla do okolia.
Veles
Veles
PnP
BocianSara
BocianSara
PnP
WriterInTheDark
WriterInTheDark
Zaspievajme si...

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

6
Free Guy
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 07.10.2021 20:54:43
Má to veľmi zaujímavú a vlastne aj originálnu hlavnú myšlienku, ale hlavne kvôli nie až tak podarenému spracovaniu je z toho vlastne len priamočiarejši a chudobnejší Ready Player One, strihnutý Tronom nesúci sa na vlne hier ako GTA či Fortnite.

6
Star Wars: Visions
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 29.09.2021 16:58:03
Tri vymakané epuzódy (The Duel, The Ninth Jedi, The Elder) a zbytok klasický anime bizár.

6
Black Widow
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 19.09.2021 15:40:01
Ako by povedal klasik - chceli sme to urobiť oveľa lepšie, teda natočiť dospelejšiu komiksovku, so surovšiou akciou, drsnejším príbehom, ale dopadlo to ako vždy. A tak je nakoniec Black Widow len ďalším infantilným akčným výplachom, ktorý sa dá pozerať s polovičným výkonom mozgu a štvrtinovým výkonom pamäte. Každopádne sa teším na spin-off Red Guardiana, ten má ako červený antihrdina veľký potenciál.

9
Diera
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 17.09.2021 14:35:35
Kocka meets Snowpiercer, alebo filmová metafora o ľudskom sebectve, chamtivosti a hlúposti. Zároveň aj zamyslenie sa nad tým, že spravodlivý spoločenský systém sa kvôli ľudskej prirodzenosti vytvoriť nedá. Okrem na môj vkus až príliš metaforickému koncu maximálna spokojnosť.

3
Monster Hunter
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 31.08.2021 23:05:00
Neviem na čom fičí Paul W. S. Anderson, ale mám podozrenie na kvalitné LSD. Ron Perlman s účesom Donalda Trumpa po nevydarenej trvalej, kocúr v čižmách, zmutované červy z Duny, arachnidy z Hviezdnej Pechoty, draci z Hry o tróny a do toho všetkého elektronická hudba zo 16-bitovej éry. Dokopy to samozrejme nedáva absolútne žiadny zmysel a naozaj by som rád videl toho človeka, ktorý po prečítaní scenára tento projekt odklepol. Dnes je už pravdepodobne na úrade práce. (31.08.2021)

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Kultový režisér kultových sci-fi filmov uvádza svoju dokumentárnu mini sériu zameranú na najdôležitejšie témy sci-fi, počas ktorej nám predstavý takmer všetky najzásadnejšie sci-fi filmy a seriály.

Pripomeňme si pár skvelých kníh, ktoré vyšli v omnoho chladnejšom máji. Prinášame zopár tipov na dovolenkové čítanie :)

To, že sa chystá hraná verzia klasického anime Cowboy Bebop, bolo známe už dlhšiu dobu. Aj keď predošlé skúsenosti otaku komunity s hranými anime nie sú najlepšie, s Cowboyom je spojených viacero drobných aspektov, ktoré môžu u fanúšikov vyvolať opatrný optimizmus. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Vari najlepší Lovecraftov pokračovateľ... Ale aj autor, ktorý dokázal byť sám sebou, a ktorý nám priniesol slávny Nekroskop.

Posledné príspevky v diskusii

Goran
19.10.2021 20:35:28
Goran

Dračie údolie 2/3

Asi sa mi to páčilo o trošku viac, ako prvý diel (ktorý sa mi tiež páčil). Tento je väčšm...


Goran
19.10.2021 20:07:07
Goran

Súmrak Nádeje

Hmmm, tú poviedku som nečítal, nepoznám ju, hoci Pavelkovú mám veľmi rád. Mne to dosť pripo...


Aleš Horváth
19.10.2021 16:42:06
Aleš Horváth

Súmrak Nádeje

Len doplním predchádzajúci komentár: Alexandra Pavelková - Malé dobrodružstvo obchodných let...


Goran
14.10.2021 18:01:01
Goran

Súmrak Nádeje

:D super!!!
Dobrá poviedka, ktorá by nezapadla ani v súťaži FP. Veľmi ma to bavilo čít...


Aleš Horváth
14.10.2021 13:55:28
Aleš Horváth

Dračie údolie 1/3

chápem, že nie som autor, preto som slušný ako sa len dá.
súhlasím, že poviedky okrem...


Goran
14.10.2021 13:14:22
Goran

Dračie údolie 1/3

Aleš, existuje - môžeš mi napísať predsa na mail, keď čosi. Ja sa teda tiež vyjadrím, ale ...

Recenzie

V recenzii sa pozrieme na jednu z noviniek z kuchyne vydavateľstva Epocha, mestskú fantasy Zákon azylu.

Dissolving Classroom je zábavnou jednohubkou z mysle japonského kráľa hororovej mangy Junjiho Itoa. Poďme sa jej spoločne pozrieť na zúbok.

Po niekoľkoročnej odmlke sa vracia populárna séria antológií found footage hororov pod názvom V/H/S. Ako sa podarilo zabodovať jej najnovšiemu prírastku?

Tad Williams sa vrátil románom Koruna z čarodřeva po tridsiatich rokoch do sveta Východného Ardu. Rovnaký čas ubehol aj v tomto svete ľudských kráľovtiev, malých trollov a tajomných sithov a nornov. Čo sa všetko za ten čas zmenilo a či k dobrému alebo zlému si povieme v našej recenzii.

Tvorca excelentného THE HAUNTING OF HILL HOUSE a vynikajúceho THE HAUNTING OF BLY MANOR Mike Flanagan prichádza s novým hororovým seriálom. Ako dopadol?