scifi.sk

Filmová história scifi
Offline

Posledné streamy:

včera 19:30 Na okraji impéria - Nový vietor v korunách

včera 17:00 Majstri svetov - Zloduch a jeho preslov

18.06.2024 18:00 Adventúristi 8. bitu - The Dig - Ep. 5 - Keď veci zapadnú do seba

Najnovšie spacenews

YaYa
YaYa
Pamätáte si ešte na českých „ghostbusterov“ Benedikta a Teodora z kníh Zákon Azylu a Čepeľ Azylu? Ich literárna mama Lucie Lukačovičová tento rok rozšírila sériu o ďalšie, už tretie pokračovanie. Vyšlo v apríli vo vydavateľstve Epocha pod názvom Chrám Azylu. Poďme sa teda tejto knižnej novinke pozrieť na zúbok.
Bea Beta
Bea Beta
Prešlo pekných pár ročných období, kým sa objavilo to Piate od N. K. Jemisin v slovenčine. Prináša temnotu, chaos a košatý príbeh, tkaný pre náročného čitateľa.
cyberstorm
cyberstorm
Pre všetkých fanúšikov českej urban fantasy máme skvelú správu! Kladivo na čaroděje sa po dlhých šiestich rokoch vracia!
cyberstorm
cyberstorm
Vonku tridsiatky a prázdniny už klopú na dvere. Ak váhate, čo si počas začínajúceho leta prečítať, máme pre vás pár tipov z májovej nádielky :)
Radoslav Kozák
Radoslav Kozák
Česká domáca hororová tvorba zažíva renesanciu, a tak nečudo, že sa stretávame stále s novými a novými dielami. Aktuálnu novinku, antológiu Smečka z vydavateľstva Golden Dog, sa rozhodol prevetrať Rado Kozák. Ako bol spokojný s jej výkonom? Dokázala mu nahnať strach? Zaryla sa mu tesákmi až do krvi? Alebo mu len priateľsky oblízala tvár?
Jozef Frajkor
Jozef Frajkor
Píšete poviedky? Hrávate stolové RPG? Ak áno, potom toto je seriál, na ktorom sa naučíte, ako to nerobiť.
cyberstorm
cyberstorm
Tad Williams patrí k najlepším autorom epickej fantasy a keďže mu u západných susedov vyšila Do údolí mlh, prvá polovica tretej knihy série Poslední král Východního Ardu, tak si ukážku z nej nemôžeme nechať ujsť :)
Krivko
Krivko
Pár rokov dozadu časopis Shonen Jump znovu odmenil svojich čitateľov novou sériou menom Dandadan. Napriek fantastickému artu a nezvyčajného príbehu túto mangu pozná realtívne málo ľudí. To je však škoda, lebo s prichádzajúcou adaptáciou v októbri tohoto roka očakávam, že Dandadan zažije boom roka.

Krátke správy

Ešte sa veru párkrát vyspíme, kým sa budeme môcť dočkať nového kresleného seriálu o našej obľúbenej lovkyni pokladov, Lare Croft. Seriál bude nadväzovať na trilógiu počítačových hier, ktoré uzavrel Shadow of Tomb Raider, a takto preklepnie hluché miesta v chronológii frančízy.

Tomb Raider: The Legend of Lara Croft - Trailer - Oznámenie premiéry Disclaimer

Hviezdne obsadenie pôvodného Beetlejuicea sa vracia s novým scenárom a príbehom pre ďalšiu generáciu... či len nostalgickou spomienkou pre tú staršiu? Uvidíme, keď to príde do kín. Zatiaľ si vychutnajte posledný trailer:

Beetlejuice Beetlejuice - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Cybertron je domov Autobotov a Decepticonov - úhlavných nepriateľov medzi transformermi. Aký je ale začiatok tohto príbehu? Čo viedlo k vojne na Cybetrone? Prečo museli Autoboti utiecť? A kto bol vlastne Optimus Prime či Megatron predtým, než sa stali úhlavnými nepriateľmi. Príbeh ich pôvodného priateľstva rozpráva nový trailer a následne film, na ktorý sa môžeme tešiť v septembri.

Transformers One - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Po tom, čo sme do stredovekého Japonska preniesli Batmana s Jokerom, sa do neho teraz japonská divízia Warnerov rozhodla preniesť celú Jednotku samovrahov pod vedením Harley Quinn. Podarí sa im vo fantasy svete zlikvidovať hrozbu a zároveň sa vrátiť do toho nášho do 72 hodín? Uvidíme v novom seriáli, ktorý má mať premiéru v júli 2024.

異世界スーサイド・スクワッド - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Francúzsky neo-noirový príbeh z budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo Mars a postupne sa androidi stali úplnou súčasťou našich životov. Detektívka, ktorá možno zavíta aj do našich kín? Ktovie. Zatiaľ si máte možnosť pozrieť jej prvý trailer, ktorý vás určite naladí na správnu cyberpunkovú nôtu. Po novembrovej premiére vo Francúzsku by sa mal dočkať májovej v USA.

Mars Express - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Nový seriál od Disney štúdií je ich prvým vstupom do žánru afrofuturizmu. V nigerijskom Lagose budúcnosti stretáva Tola, mladé dievča z bohatej štvrti na ostrove, najlepšieho priateľa Kole, ktorý je samouk a technický expert, pričom spoločne spoznávajú tajomstvá a nebezpečenstvá oboch ich častí mesta. Seriál je od konca februára dostupný na Disney+ platforme.

Iwájú - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Grimmovské variácie sa na Netflixe objavia už dnes a nás prenesú do tých temných zákutí ľudských duší, ktoré sa zrkadlia v príbehoch bratov Grimmovcov. My sa zatiaľ naladíme na ich nôtu s pomocou traileru.

グリム組曲 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Roztrhne sa vrece s námetmi ohľadom umelej inteligencie? Možno. A práve Netflix sa do boja o diváka púšťa ako prvý. Nový film s Jennifer Lopez v hlavnej úlohe ponúkne - priznajme si po zhliadnutí prvých ukážok - celkom pekný vizuál. Bude ale mať čo doň zabaliť? Uvidíme 24. mája 2024.

Atlas Shepherd, brilantná dátová analytička (možno odkaz na ľudské počítače NASA?) s hlbokou nedôverou v umelú inteligenciu sa pridá k misii, ktorej cieľom je nájsť a chytiť odpadlíckeho robota, s ktorým ju spája tajomná minulosť. Keď ale všetky plány stroskotajú, jej jedinou šancou na prežitie a záchranu budúcnosti ľudstva je dôverovať práve AI.
Atlas - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Že by sme sa konečne dočkali návratu k tým pravým votreleckým pocitom? Tvorcovia filmu Alien: Romulus si evidentne za inšpiráciu zobrali úspech hry Alien: Isolation. A to nie je zlá voľba. Užite si prvý teaser filmu!

Alien: Romulus - Trailer - Teaser Disclaimer

X-meni sa dožili mnohých podôb, ale máloktorá bola tak obľúbená ako animovaný seriál z 90. rokov. Zdá sa, že Marvel má podobný názor, lebo toto štúdio sa rozhodlo reinkarnovať tento seriál, inkl. jeho formu animácie v novom pokračovaní. Privítajte X-Men '97 a ich prvý trailer.

X-Men '97 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Kalendár akcií

29.06.2024 19:00 - 20:15
92. kolo Poviedok na počkanie
05.07.2024 - 07.04.2024
Pravidelný Comic Con konajúci sa v Prahe.

Najnovšie poviedky

Veles
Veles
Spooktober 2023
BlackTom
BlackTom
Takto sa tá invázia nerobí, do psej matere!
Irwin
Irwin
Je veľa pravdepodobných budúcností. Jedno je však skoro isté. Sme to my ľudia, čo pochováme ľudstvo. Otázkou je, ako, kedy a koho všetkého stiahneme na dno so sebou.
Domča
Domča
Už je to roky, čo som videla svetlo ako toto. Po vojne sa všetko zničilo. Tak to býva. Prišli sme o veľa no hlavne o to, čo drží našu planétu pri živote. Slnko. Akoby nás aj ono chcelo potrestať za tú preliatu krv, ktorú máme všetci na rukách. Občianska vojna bola to najhoršie čomu sme sa všetci poddali. No vďaka Vládkyni svetla sme zachránili tento svet a dali nádej obyvateľom.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
PNP
Lucika
Lucika
PnP
Veja
Veja
Bol súdny deň a ja s Gregom sme sa viezli v aute. Akurát sme prekračovali hranice jedinej živej pôdy, o ktorej sme vedeli. Už ani ona nebola pre nás bezpečné útočisko. No v kufri sme niesli našu poslednú nádej.
Scarecrow
Scarecrow
PnP
Hieronymus
Hieronymus
PnP
nenasytnik
nenasytnik
.
Veles
Veles
PnP
mayo
mayo
Aj strata pamäte môže byť na niečo dobrá.

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 24.05.2024 21:37:45
Kombinácia béčkového scifi z 80. rokov, animácií z moderných počítačových hier a niečím od Zacka Snydera. Jediné pozitívum sú tu mechovia a tých zopár akčných scén, to ostatné za veľa nestojí.
Atlas

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 17.05.2024 23:08:04
Ide to presne v šľapajach predchádzajúcej časti, teda úplné rezignovane na nejaký zmysluplný dej, ale tu sa mi zdajú aj tie akčné pasáže slabé a nasilu pozliepané. Ďalšej časti sa už úprimne obávam.
Godzilla x Kong: Nové impérium

Roland Axenberg
6
Roland Axenberg @martiner 11.05.2024 17:40:18
Tak trochu lowcostová verzia Tichého miesta s čudnými dejovými skratkami a ešte čudnejším hereckým prejavom Nicolasa Cagea, na čo sme si v poslednej dobe vlastne už zvykli. Má to však slušný hororový feeling a zopár naozaj desivých momentov (jama, ruka vo dverách).
Arcadian

Roland Axenberg
7
Roland Axenberg @martiner 10.05.2024 07:02:23
Simplicitné postavy, prepálené emócie a kvantum pátosu. Neviem či sú takéto všetky Japonské filmy, ale tento určite. Zachraňuje to skvelo vystavaný dej, akčné scény a samozrejme Godzilla, ktorá je síce moderný počítačový model, ale vizuálne ctí svojich predchodcov.
Godzilla Minus One

Roland Axenberg
4
Roland Axenberg @martiner 30.04.2024 06:36:53
Kvantová superpozícia vedomia Noomi Rapace naozaj nefunguje. Prvé dve časti tak trochu pripomínajúce Gravitáciu sú celkom fajn, akonáhle sa však začne rozvíjať vyššie spomínaná teória a zmätane sa začne pobehovať v paralelnej realite v štýle Silent Hill ide to všetko rapídne dole vodou a celé to končí ako chaotický fantasy hororový guláš.
Konštelácia

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Vonku tridsiatky a prázdniny už klopú na dvere. Ak váhate, čo si počas začínajúceho leta prečítať, máme pre vás pár tipov z májovej nádielky :)

Píšete poviedky? Hrávate stolové RPG? Ak áno, potom toto je seriál, na ktorom sa naučíte, ako to nerobiť.

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Pražský Comic-Con sa pomerne rýchlo vypracoval na stálicu medzi českými a slovenskými festivalmi popkultúry. Na pomery našich dvoch krajín ponúka čosi takmer neuveriteľné – obrovský festival plný zahraničných hviezd, ale i prednášok a množstva stánkov s tovarom. Som veľmi rád, že sa mi tejto geeky udalosti podarilo konečne zúčastniť a že som na nej mohol zastupovať redakciu scifi.sk. Ako však na tomto cone bolo? Prinášam vám kratšiu fotoreportáž.

Posledné príspevky v diskusii

Adhara
17.06.2024 12:33:12
Adhara

Hyperion v slovenčine! (recenzia)

Mám rozporuplné pocity po prečítaní tohto aj druhého dielu. Začiatok nijako chytľavý, potom...


mayo
13.06.2024 00:28:07
mayo

Což takhle dát si guláš

PS: A načo loviť? Zábavné by bolo, keby do auta na zadné sedadlá naložili oboch hasičov a do...


mayo
13.06.2024 00:23:45
mayo

Což takhle dát si guláš

Postavy a ich konanie mi pripadali viacmenej uveriteľné (teda až na ten guláš na konci, akoby t...


Martin Chabada
11.06.2024 17:33:04
Martin Chabada

Což takhle dát si guláš

Mám momentálne obrovské množstvo hobby, ktoré mi berú čas a energiu - okrem písania poviedok...


Tono Stiffel
07.06.2024 13:01:17
Tono Stiffel

Hyperion v slovenčine! (recenzia)

Parádne napísana recenzia, akú si toto dielo zasluží :)


Vivid
06.06.2024 19:57:53
Vivid

Gluovia

Bola to zaujímavá poviedka, aj keď dej som chápala len tak okrajovo, skôr som si domýšľala o...

Recenzie

Pamätáte si ešte na českých „ghostbusterov“ Benedikta a Teodora z kníh Zákon Azylu a Čepeľ Azylu? Ich literárna mama Lucie Lukačovičová tento rok rozšírila sériu o ďalšie, už tretie pokračovanie. Vyšlo v apríli vo vydavateľstve Epocha pod názvom Chrám Azylu. Poďme sa teda tejto knižnej novinke pozrieť na zúbok.

Prešlo pekných pár ročných období, kým sa objavilo to Piate od N. K. Jemisin v slovenčine. Prináša temnotu, chaos a košatý príbeh, tkaný pre náročného čitateľa.

Česká domáca hororová tvorba zažíva renesanciu, a tak nečudo, že sa stretávame stále s novými a novými dielami. Aktuálnu novinku, antológiu Smečka z vydavateľstva Golden Dog, sa rozhodol prevetrať Rado Kozák. Ako bol spokojný s jej výkonom? Dokázala mu nahnať strach? Zaryla sa mu tesákmi až do krvi? Alebo mu len priateľsky oblízala tvár?

Pár rokov dozadu časopis Shonen Jump znovu odmenil svojich čitateľov novou sériou menom Dandadan. Napriek fantastickému artu a nezvyčajného príbehu túto mangu pozná realtívne málo ľudí. To je však škoda, lebo s prichádzajúcou adaptáciou v októbri tohoto roka očakávam, že Dandadan zažije boom roka.

Hyperion Dana Simmonsa patrí k zlatému fondu science fiction a už niekoľko desaťročí sa spolu s Herbertovou Dunou strieda na pozícii najlepšieho scifi románu všetkých čias. A vďaka vydavateľstvu Lindeni a celému tímu prekladateľov a editorov sme sa konečne dočkali tohto skvostu v slovenčine!