scifi.sk

Podporte scifi.sk
Offline

Nasledujúce streamy:

zajtra 19:00 Poviedky na počkanie 91

02.06.2024 17:00 Majstri svetov - Predstavujeme: Fate (a deriváty)

02.06.2024 19:30 Na okraji impéria - Zákon džungle

Posledné streamy:

21.05.2024 18:00 Adventúristi 8. bitu - The Dig - Ep. 2 - Nový svet

20.05.2024 20:00 Nerd Space - Satanské horory: diabli a démoni v žánri hrôzy

19.05.2024 19:30 Na okraji impéria - Straty a nálezy

Najnovšie spacenews

Slav Orim
Slav Orim
Do uzávierky Martinus Ceny Fantázie zostáva týždeň. My sa medzičasom ešte raz obzrieme za predošlým ročníkom. Tentoraz poviedky hodnotil viacnásobný úspešný súťažiaci Miro Švercel.
cyberstorm
cyberstorm
V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)
cyberstorm
cyberstorm
Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!
Alexander Schneider
Alexander Schneider
Online časopis scifi.sk prichádza s výzvou na prijímanie poviedok do prvej antológie kvír fantastiky na Slovensku. V tejto chceme dať priestor zaujímavým hlasom, témam či autorstvu, ktoré bude mať takto priestor a šancu predostrieť vlastnú víziu tohto subžánru.
cyberstorm
cyberstorm
Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?
Adhara
Adhara
Túto trilógiu som si prečítala na odporučenie a neoľutovala som. Zhodnotím však len prvé dva diely, pretože zhruba v strede tretieho sa zmienené klady začnú vytrácať a s koncom nie som veľmi spokojná. Ostatne, koniec druhého dielu je veľmi uzavretý a čitateľ môže pokojne končiť aj ním.
YaYa
YaYa
V recenzii si rozoberieme druhý diel série Sága zelených kostí z od kanadskej autorky čínskeho pôvodu Fondy Lee.
J. Freeman
J. Freeman
Po 13 rokoch sa vracia pokračovanie nordického super-naturálneho herného trileru...

Krátke správy

Cybertron je domov Autobotov a Decepticonov - úhlavných nepriateľov medzi transformermi. Aký je ale začiatok tohto príbehu? Čo viedlo k vojne na Cybetrone? Prečo museli Autoboti utiecť? A kto bol vlastne Optimus Prime či Megatron predtým, než sa stali úhlavnými nepriateľmi. Príbeh ich pôvodného priateľstva rozpráva nový trailer a následne film, na ktorý sa môžeme tešiť v septembri.

Transformers One - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Po tom, čo sme do stredovekého Japonska preniesli Batmana s Jokerom, sa do neho teraz japonská divízia Warnerov rozhodla preniesť celú Jednotku samovrahov pod vedením Harley Quinn. Podarí sa im vo fantasy svete zlikvidovať hrozbu a zároveň sa vrátiť do toho nášho do 72 hodín? Uvidíme v novom seriáli, ktorý má mať premiéru v júli 2024.

異世界スーサイド・スクワッド - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Francúzsky neo-noirový príbeh z budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo Mars a postupne sa androidi stali úplnou súčasťou našich životov. Detektívka, ktorá možno zavíta aj do našich kín? Ktovie. Zatiaľ si máte možnosť pozrieť jej prvý trailer, ktorý vás určite naladí na správnu cyberpunkovú nôtu. Po novembrovej premiére vo Francúzsku by sa mal dočkať májovej v USA.

Mars Express - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Nový seriál od Disney štúdií je ich prvým vstupom do žánru afrofuturizmu. V nigerijskom Lagose budúcnosti stretáva Tola, mladé dievča z bohatej štvrti na ostrove, najlepšieho priateľa Kole, ktorý je samouk a technický expert, pričom spoločne spoznávajú tajomstvá a nebezpečenstvá oboch ich častí mesta. Seriál je od konca februára dostupný na Disney+ platforme.

Iwájú - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Grimmovské variácie sa na Netflixe objavia už dnes a nás prenesú do tých temných zákutí ľudských duší, ktoré sa zrkadlia v príbehoch bratov Grimmovcov. My sa zatiaľ naladíme na ich nôtu s pomocou traileru.

グリム組曲 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Roztrhne sa vrece s námetmi ohľadom umelej inteligencie? Možno. A práve Netflix sa do boja o diváka púšťa ako prvý. Nový film s Jennifer Lopez v hlavnej úlohe ponúkne - priznajme si po zhliadnutí prvých ukážok - celkom pekný vizuál. Bude ale mať čo doň zabaliť? Uvidíme 24. mája 2024.

Atlas Shepherd, brilantná dátová analytička (možno odkaz na ľudské počítače NASA?) s hlbokou nedôverou v umelú inteligenciu sa pridá k misii, ktorej cieľom je nájsť a chytiť odpadlíckeho robota, s ktorým ju spája tajomná minulosť. Keď ale všetky plány stroskotajú, jej jedinou šancou na prežitie a záchranu budúcnosti ľudstva je dôverovať práve AI.
Atlas - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Že by sme sa konečne dočkali návratu k tým pravým votreleckým pocitom? Tvorcovia filmu Alien: Romulus si evidentne za inšpiráciu zobrali úspech hry Alien: Isolation. A to nie je zlá voľba. Užite si prvý teaser filmu!

Alien: Romulus - Trailer - Teaser Disclaimer

X-meni sa dožili mnohých podôb, ale máloktorá bola tak obľúbená ako animovaný seriál z 90. rokov. Zdá sa, že Marvel má podobný názor, lebo toto štúdio sa rozhodlo reinkarnovať tento seriál, inkl. jeho formu animácie v novom pokračovaní. Privítajte X-Men '97 a ich prvý trailer.

X-Men '97 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

V apríli 2024 sa na nás opäť vrhnú titáni kina - Kong a Godzilla. Tentokrát ale vo filme, kde (opäť raz) budú musieť bojovať proti niečomu, čo ohrozuje nielen životy ľudstva ale aj ich vlastné. O čo sa presne bude jednať, zatiaľ nevieme... ale ukážky stoja za to.

Godzilla x Kong: The New Empire - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Panda Po sa snaží postupne stať duchovným vodcom Údolia mieru, ale to znamená, že niekto po ňom musí prevziať miesto Dračieho bojovíka. Zatiaľ čo sa pokúša nájsť svojho následovníka, bude musieť čeliť čarodejke Chameleón, ktorá sa snaží získať sily duší jeho starých nepriateľov. Štvrtý diel Kung Fu Panda sa do kín dostane začiatkom marca 2024.

Kung Fu Panda 4 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Kalendár akcií

25.05.2024 19:00 - 20:30
91. kolo Poviedok na počkanie bude v sobotu 25. mája.
05.07.2024 - 07.04.2024
Pravidelný Comic Con konajúci sa v Prahe.

Najnovšie poviedky

Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Len čo sa K'rael prebudil z nepokojného spánku vedel, že...
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Poviedka o tom, ako cesta za poznaním môže vplývať na svety o ktorých ani netušíme, že existujú.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
„Eglik? Tuším, že ste sa tej opici z Terry mali ozvať...“
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Dievča, ktoré sa muselo vrátiť domov.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Skupina náhodne vybraných ľudí dostane šancu zachrániť sa.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Svetlá zhasli a vonku zúri tá najnebezpečnejšia šelma...
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Všetky postavy a charaktery v tejto poviedke sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť so skutočnými osobami, situáciami alebo realitou je čisto náhodná. Naozaj.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Príbeh o strojoch, ktoré sa musia rozhodnúť, či si zvolia bezpečné otroctvo, alebo budú riskovať v boji o slobodu.
YaYa
YaYa
Karl a Anna dovolenkujú na Sicílii. Nie však na tom ostrove, ale na tej planéte...
Lucika
Lucika
PnP
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
PNP
Nevada Vacho
Nevada Vacho
Osoba na lavičke stretne tlupu priemerných Slovenských detí. Nasleduje najstrašidelnejší príbeh na svete (alebo také niečo)

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 17.05.2024 23:08:04
Ide to presne v šľapajach predchádzajúcej časti, teda úplné rezignovane na nejaký zmysluplný dej, ale tu sa mi zdajú aj tie akčné pasáže slabé a nasilu pozliepané. Ďalšej časti sa už úprimne obávam.
Godzilla x Kong: Nové impérium

Roland Axenberg
6
Roland Axenberg @martiner 11.05.2024 17:40:18
Tak trochu lowcostová verzia Tichého miesta s čudnými dejovými skratkami a ešte čudnejším hereckým prejavom Nicolasa Cagea, na čo sme si v poslednej dobe vlastne už zvykli. Má to však slušný hororový feeling a zopár naozaj desivých momentov (jama, ruka vo dverách).
Arcadian

Roland Axenberg
7
Roland Axenberg @martiner 10.05.2024 07:02:23
Simplicitné postavy, prepálené emócie a kvantum pátosu. Neviem či sú takéto všetky Japonské filmy, ale tento určite. Zachraňuje to skvelo vystavaný dej, akčné scény a samozrejme Godzilla, ktorá je síce moderný počítačový model, ale vizuálne ctí svojich predchodcov.
Godzilla Minus One

Roland Axenberg
4
Roland Axenberg @martiner 30.04.2024 06:36:53
Kvantová superpozícia vedomia Noomi Rapace naozaj nefunguje. Prvé dve časti tak trochu pripomínajúce Gravitáciu sú celkom fajn, akonáhle sa však začne rozvíjať vyššie spomínaná teória a zmätane sa začne pobehovať v paralelnej realite v štýle Silent Hill ide to všetko rapídne dole vodou a celé to končí ako chaotický fantasy hororový guláš.
Konštelácia

Roland Axenberg
8
Roland Axenberg @martiner 27.04.2024 08:06:28
Príbeh o psychológovi, ktorý celý život zachraňuje ľudí, ale nevie zachrániť svoju vlastnú manželku na pozadí sveta, kde ľudstvo prežíva vďaka vyrábaniu ľudských stromov, ktoré následne konzumuje. Znie to bizarne ale je to nesmierne pohlcujúce, hlavne vďaka úžasnej melancholickej atmosfére a koncu, ktorý vás donúti o filme ešte dlho premýšľať. Nie som veľký fanúšik rotoskopie a niektoré animácie odhaľovali nízky rozpočet, napriek tomu to pokladám v našich končinách za unikátny projekt a jedno z najlepších scifi roku.
Umelohmotné nebo

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Pražský Comic-Con sa pomerne rýchlo vypracoval na stálicu medzi českými a slovenskými festivalmi popkultúry. Na pomery našich dvoch krajín ponúka čosi takmer neuveriteľné – obrovský festival plný zahraničných hviezd, ale i prednášok a množstva stánkov s tovarom. Som veľmi rád, že sa mi tejto geeky udalosti podarilo konečne zúčastniť a že som na nej mohol zastupovať redakciu scifi.sk. Ako však na tomto cone bolo? Prinášam vám kratšiu fotoreportáž.

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

Vo februári sme sa dočkali hneď niekoľkých skvelých šťavnatých noviniek, ale pár reprintov. Výber tých najlepších knižných a komiksových kúskov za fenruár 2024 je tu! :)

Posledné príspevky v diskusii

Vivid
23.05.2024 13:12:04
Vivid

Dieťa osudovej aktualizácie

Zaujímavá myšlienka aj príbeh. Rada by som si niečo takéto prečítala aj v knižnej verzii. N...


Terry Chrapúňzel
22.05.2024 20:53:09
Terry Chrapúňzel

Kvír antológia fantastiky volá po poviedkach!

To znie skvele. Už sa teším, až sa bude dať zbierka kúpiť :)


Alexander Schneider
22.05.2024 14:19:34
Alexander Schneider

Kvír antológia fantastiky volá po poviedkach!

Áno, určite nebudeme publikovať obsah, ktorý je evidentne homofóbny alebo iným spôsobom diskr...


Terry Chrapúňzel
22.05.2024 13:58:45
Terry Chrapúňzel

Kvír antológia fantastiky volá po poviedkach!

Budú poviedky okrem editorskej úpravy prechádzať aj sensitivity readingom?


ama_rilla
20.05.2024 21:02:56
ama_rilla

Což takhle dát si guláš

Tiež mi vadil prítomný čas, v ktorom je poviedka napísaná. Nie som si istá, či autor chcel p...


Veles
20.05.2024 15:16:49
Veles

Alan Wake 2 (recenzia, PC)

S tými jumpscarmi nesúhlasím, mne sa práveže "páčili" alebo mi minimálne nevadili....

Recenzie

Do uzávierky Martinus Ceny Fantázie zostáva týždeň. My sa medzičasom ešte raz obzrieme za predošlým ročníkom. Tentoraz poviedky hodnotil viacnásobný úspešný súťažiaci Miro Švercel.

Túto trilógiu som si prečítala na odporučenie a neoľutovala som. Zhodnotím však len prvé dva diely, pretože zhruba v strede tretieho sa zmienené klady začnú vytrácať a s koncom nie som veľmi spokojná. Ostatne, koniec druhého dielu je veľmi uzavretý a čitateľ môže pokojne končiť aj ním.

V recenzii si rozoberieme druhý diel série Sága zelených kostí z od kanadskej autorky čínskeho pôvodu Fondy Lee.

Po 13 rokoch sa vracia pokračovanie nordického super-naturálneho herného trileru...

Rado Kozák sa pozrel na starší farncúzsky hororový seriál Marianne z roku 2019. Ako s amu páčil?