scifi.sk

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Najnovšie spacenews

cyberstorm
cyberstorm
Ani sme sa nenazdali a do kníhkupectiev sa zakotúľal už piaty diel epickej fantasy ságy Koleso času, tentoraz s podtitulom Oheň z nebies. Ukážku z neho si môžete prečítať aj na našich stránkach.
cyberstorm
cyberstorm
O Ramsayovi Campbellovi ste možno počuli vďaka minuloročnej zbierke poviedok. Vydavateľstvo Golden Dog nám tento rok nachystalo jeho prvý preložený román Půlnoční slunce.
cyberstorm
cyberstorm
Ukážka z nového vydania výbornej knihy Přístav u řeky Styx od skvelého Pavla Fritza.
cyberstorm
cyberstorm
Jednorožcov nikdy nie je dosť. Ani tých posledných od Petra S. Beagla. Aj preto vám prinášame ukážku z poradia už tretieho českého vydania tejto nádhernej knižky.
cyberstorm
cyberstorm
Tento článok začal ako odstavec do Best of seriály... a skončil ako trojstranová recenzia na seriál, o ktorom ste pravdepodobne nepočuli a ktorý si, dúfam, teraz zoženiete a pozriete. A prečo? Lebo je jednoducho geniálny!
cyberstorm
cyberstorm
V Tritone práve vyšla zbierka poviedok Útěky z pekla od bratov Strugackých s niekoľkými dosiaľ ešte nepreloženými kúskami! Ukážku z nej si môžete prečítať buď na oficiálnej stránke Tritonu, alebo priamo u nás :)
cyberstorm
cyberstorm
Začiatok roku je na novinky takmer vždy skúpi. Podobne je tomu aj teraz. Vydavateľstvá sa sústredia skôr na prípravu edičných plánoch a ich postupné zverejňovanie, než na nápor na naše peňaženky. Poďme si spolu teda prejsť tých pár najzaujímavejších titulov, ktoré už stihli vyjsť.
cyberstorm
cyberstorm
Ukážka z novej temnej fantasy z vydavateľstva Golden Dog.

Krátke správy

X-meni sa dožili mnohých podôb, ale máloktorá bola tak obľúbená ako animovaný seriál z 90. rokov. Zdá sa, že Marvel má podobný názor, lebo toto štúdio sa rozhodlo reinkarnovať tento seriál, inkl. jeho formu animácie v novom pokračovaní. Privítajte X-Men '97 a ich prvý trailer.

X-Men '97 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

V apríli 2024 sa na nás opäť vrhnú titáni kina - Kong a Godzilla. Tentokrát ale vo filme, kde (opäť raz) budú musieť bojovať proti niečomu, čo ohrozuje nielen životy ľudstva ale aj ich vlastné. O čo sa presne bude jednať, zatiaľ nevieme... ale ukážky stoja za to.

Godzilla x Kong: The New Empire - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Panda Po sa snaží postupne stať duchovným vodcom Údolia mieru, ale to znamená, že niekto po ňom musí prevziať miesto Dračieho bojovíka. Zatiaľ čo sa pokúša nájsť svojho následovníka, bude musieť čeliť čarodejke Chameleón, ktorá sa snaží získať sily duší jeho starých nepriateľov. Štvrtý diel Kung Fu Panda sa do kín dostane začiatkom marca 2024.

Kung Fu Panda 4 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Prichádza planetárna apokalypsa. Na Zem sa rúti planéta X-krát väčšia ako naša rodná hruda. Carol má ale problém. Nevie si pripustiť a prijať, čo prináša chaos, ktorý vznikol za posledných niekoľko mesiacov v našej spoločnosti. Čo vlastne chce od (zbytku) života? Na Netflixe od 15.12.2023.

Carol & the End of the World - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Píše sa rok 1989 a nepochopená tínedžerka je zamilovaná - do krásnej mŕtvoly. A keď sa jej ju podarí priviesť opäť k životu, rozhodnú sa spoločne vydať sa na cestu za láskou a šťastím... ktorá si vyžiada niekoľko nových častí tela.

Lisa Frankenstein - Trailer - Oficiálny Disclaimer

V novom psychologickom trileri s mysterióznym nádychom svetového elektronického kolapsu sa smotánka Hollywoodu postaví svojim vlastným démonom a zároveň ľudskej (alebo zvieracej?) inštiktívnej reakcii na nepredvídané situácie. Trailer na Leave the World Behind podľa knihy od Rumaana Alama:

Leave the World Behind - Trailer - Oficiálny Disclaimer

2D animovaný seriál od Joea Bennetta a Charlesa Huettnera, postavený na nápade ich pôvodného krátkeho filmu Scavengers z roku 2016 čoskoro prichádza na HBO Max. A veru - je na čo tešiť sa - inovatívny príbeh zasadený do psychedelickej krásy cudzej planéty, ktorá ohrozuje a zároveň víta stroskotanú posádku vesmírnej lode...

Scavengers Reign - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Po prvej ukážke z plánovaného pokračovania animovaného seriálu Star Trek: Prodigy z augusta, sme sa konečne dočkali spásonosnú informáciu - Netflix sa dohodol s Paramountom a uvedie nielen prvú sériu v novembri, ale aj druhú počas roku 2024!

Posádka Protostar v nových uniformách
Posádka Protostar v nových uniformách / Zdroj Disclaimer
Prvú videoukážku z druhej série Star Trek Prodigy nájdeš na oficiálnych stránkach Star Treku: https://www.startrek.com/en-un/videos/star-trek-prodigy-season-2-first-look.

Prvá séria Nokturna skončila... a koniec si pýta pokračovanie, pretože toto nemohlo uspokojiť žiadnych fans Castlevania. Upíroch na zabíjanie má Richter Belmont dostatok a Alžbeta Báthory je ešte stále nažive. Netflix preto upokojil všetkých video-oznámením, že 2. séria je v produkcii! Vydýchli sme si.

Castlevania: Nocturne - Trailer - Oficiálne oznámenie 2. série Disclaimer

Čoskoro to Netflix rozbalí v ďalšom animovanom seriáli - tentokrát v spolupráci s Ubisoftom na základe ich rôznych videoherných frančíz. Nasiaknime teda synthwaveom a ponorme sa do dystopickej alternatívnej minulosti, už od 19. októbra 2023.

Captain Laserhawk: A Blood Dragon Remix - Trailer - Oficiálny Drop 01 Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Norbert Novosád
Norbert Novosád
Šejk Nasrulláh ibn Nasrulláh ibn Nasrulláh bol zlým dieťaťom Rady. Bez výnimky hlasoval proti každému návrhu, či už bol dobrý, alebo zlý. Raz niekto z recesie navrhol, aby Rade predsedal, no šejk nič nedaroval svojej povesti a samozrejme hlasoval proti vlastnému zvoleniu.
magnumka
magnumka
Keď vlak mešká takmer hodinu a nikto na to neupozorní, asi sa deje niečo zvláštne.
BlackTom
BlackTom
Tak kopni do tý bedny, ať panstvo nečeká...
Olex
Olex
poézia:)
Scarecrow
Scarecrow
Vlak zastavil. Lukáš sa s trhnutím zobudil. Rozospato zažmúril cez okno. Vo svete mesiaca uvidel lavičky a budovu stanice. Najbližšia stanica mala byť jeho. Rýchlo vstal, schmatol batoh a vybehol von. Jeho dnešná obeť bol mladý právnik. Miešal sa do čoho nemal a tak sa rozhodlo, že musí skončiť. Naveky.
Ray Janonoff
Ray Janonoff
PNP
jemiplano
jemiplano
Láska, vojna a strach
Ingrid Rudavská
Ingrid Rudavská
PNP
Monika Kandriková
Monika Kandriková
Nie každá cesta prinesie ten správny úžitok
Veles
Veles
PnP
PauliG
PauliG
Fénix je hrozba či pomocník?
Lucika
Lucika
PnP

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Roland Axenberg
4
Roland Axenberg @martiner 05.02.2024 16:08:58
Najviac mi bolo ľúto Patricka Wilsona, ktorý sa musel celý čas tváriť, že to všetko berie smrteľne vážne. Momoa to má celé na saláme rovnako ako jeho postava a na Nicole Kidman vidno, že niekde vo vnútri sa váľa od smiechu z tých blbostí, ktoré musí hovoriť. Vlastne celé je to len mix neprehľadných a zle zostrihaných akčných scén pozliepaných dokopy absurdným príbehom a sem tam nejakou hláškou.
Aquaman a stratené kráľovstvo

Roland Axenberg
8
Roland Axenberg @martiner 27.01.2024 16:38:01
Audiovizuálne stránka je ohromujúca a nemá ďaleko k Hollywoodu (nikdy som si nepomyslel, že môže v Čechách vzniknúť film na úrovni nového Blade Runnera). Škoda len že dej trochu zaostáva. Zápletka je v globále v podstate jednoduchá detektívka, v detailoch naopak príliš prekombinovaná. Na druhej strane divákovu pozornosť spoľahlivo udrží celé takmer dve hodiny, takže v sumáre sa jedná o veľmi kvalitné sci-fi a pri chabej filmovej nádielke, možno dokonca sci-fi roku 2013.
Bod obnovy

Drea
10
Drea @samael 23.01.2024 14:13:39
Bolo to nečakané, ale musím priznať, že som nevedela odtrhnúť zrak.
Castlevania

Drea
9
Drea @samael 23.01.2024 14:11:30
Posledné série trochu pokazili, ale prvých päť si vždy s radosťou pozriem znova.
Upírie denníky

Drea
10
Drea @samael 20.01.2024 18:11:26
Touto knihou sa začala moja knižná obsesia. Vraví sa, že čím ste starší a čím viac čítate, tak vaše detské knihy už nie sú tak zaujímavé. Pri tejto knihe to neplatí. Zamilujete si každú postavu. Udrží vás v napätí od začiatku do konca, od prvej knihy po poslednú. Atmosféra celého príbehu vás úplne pohltí. Navždy moja srdcovka.
Padlí

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Začiatok roku je na novinky takmer vždy skúpi. Podobne je tomu aj teraz. Vydavateľstvá sa sústredia skôr na prípravu edičných plánoch a ich postupné zverejňovanie, než na nápor na naše peňaženky. Poďme si spolu teda prejsť tých pár najzaujímavejších titulov, ktoré už stihli vyjsť.

Aké boli najlepšie fantastické filmy roku 2023 podľa redakcie scifi.sk? Čo sa nám páčilo zo žánrov science fiction, fantasy a horor?

Aké boli najlepšie seriály minulého roku?

Aký bol rok 2024 na poli japonského anime? Pozrime sa na to!

Posledné príspevky v diskusii

Veles
10.02.2024 17:43:56
Veles

Scavengers Reign: trocha drastickejšia Pandora

Zaujímalo by ma, že kde to pozeral recenzent?


BlackTom
06.02.2024 19:23:52
BlackTom

Noc má tisíc očí

So všetkým vyššie uvedeným úplne súhlasím. Poviedka bola osekávaná, príliš veľa motívo...


Marek Páperíčko Brenišin
06.02.2024 09:54:05
Marek Páperíčko Brenišin

Zlo bez tváre

Nuž, takto, začnem pozitívami:
1) Páčilo sa mi portrétovanie vzťahu Tilie a jej nenarode...


Martin Chabada
06.02.2024 07:37:24
Martin Chabada

Princezná so zlomenou nohou

akujem za komentáre aj postrehy.
Báť sa o mňa nikto nemusí a neprežívam (momentálne) an...


Martin Chabada
06.02.2024 07:35:07
Martin Chabada

Vyhodnotenie Fantastickej poviedky – 6. kolo roku 2023

Ďakujem všetkým za body aj komentáre.


BlackTom
06.02.2024 04:55:42
BlackTom

Recenzie

Tento článok začal ako odstavec do Best of seriály... a skončil ako trojstranová recenzia na seriál, o ktorom ste pravdepodobne nepočuli a ktorý si, dúfam, teraz zoženiete a pozriete. A prečo? Lebo je jednoducho geniálny!

Príbehy z čias našich predkov, keď svetu vládli Perún, Svarog či ďalší slovanskí bohovia, sa tešia na tuzemskom trhu mimoriadne veľkej obľube. Treba však pripustiť, že veľa záleží od spracovania, ktoré dokáže čitateľa očariť, no aj znechutiť.

Dávid sa pozrel na dva roky starý, ale výborný horor Rybář od Johna Langana z vydavateľstva Fobos, ktorému minulý rok vyšla rovnako skvelá zbierka hororov.

Prečítali sme si zborník z posledného ročníka MCF. Podrobný rozbor nájdete v tejto recenzii.

Prednedávnom na Netflixe pribudla kratučká miniséria zo sveta pokémonov, fenoménu nášho detstva. Väčšine z vás mohol tento kúsok uniknúť a veru, je to škoda. Pokémon Concierge je totižto jedným z najkrajších hidden gems poslednej doby.