scifi.sk

Podporte scifi.sk
Offline

Nasledujúce streamy:

dnes 17:00 Majstri svetov - Tvorba svetov - Geografia

dnes 19:30 Babylon 5 RPG - Obete vyšších záujmov

zajtra 19:00 Nerd Space - Stargate

Posledné streamy:

včera 19:00 Poď sa s nami báť - Resident Evil 8

07.05.2021 20:00 Planéta Weeb - Naše najobľúbenejšie slice-of-life

05.05.2021 19:00 Poď sa s nami báť - Amnesia: A Machine for Pigs

Najnovšie spacenews

HB
HB
S menom českej prekladateľky Anny Křivánkovej sa každý slovenský a český fanúšik mangy stretol už veľakrát. Pre mnohých z nás bola však pani Křivánková len tých zopár písmeniek v kolónke "Preklad" na konci zväzku mangy. Nielen na to, aké to je prekladať mangu, a čo všetko to obnáša sme sa spýtali priamo tej najpovolanejšej.
cyberstorm
cyberstorm
Už máte Monu Lisu? Ak neviete, či si knihu kúpiť, možno v rozhodovaní poradí ukážka.
10Geek
10Geek
Ako obstojí Wonder Woman v nebezpečnom postapokalyptickom svete plnom Kaiju? Stojí novinka vydaná Crew za Vašu pozornosť?
Dearon
Dearon
Nuž. Zablúdil som do krajov YA literatúry, ktorá je viac pre dievčatá. Uvedomujem si, že nie som cieľovka, a tak sa pokúsim podtrhnúť veci, ktoré sú v tomto diele celkovo dobré/zlé a nie typické veci, ktoré trápia YA.
Alexander Schneider
Alexander Schneider
Harlan Ellison nikdy nebol autorom, ktorý by si dával servítku pred ústa. Ani v jeho poviedke I have no mouth, and I must scream alebo jej hernej adaptácii do PC adventúry sa tak nedeje. Horor a psychologický teror si tu podávajú ruky.
cyberstorm
cyberstorm
Minulý týždeň sme oslávili Alien Day a pri tejto príležitosti sme sa spolu s našimi hosťami rozprávali o legendárnej frančíze.
Aldeberan
Aldeberan
Duchovia a manželská nevera idú prekvapivo dobre dokopy. Things Heard & Seen je nový film na Netflixe.
YaYa
YaYa
Tento týždeň opäť pokračujú všetky naše streamovacie seriály. Okrem toho už môžete bodovať súťažné diela Fantastickej poviedky.

Krátke správy

Blížiaca sa štvrtá séria populárneho seriálu Stranger Things sa nám predstavuje tajomným teaserom, ktorý nás necháva nahliadnuť do minulosti hlavnej hrdinky, Eleven. Tešíte sa rovnako ako my?

Stranger Things - Trailer - Stranger Things 4 | Eleven, are you listening? | Netflix Disclaimer

Prvý trailer na tretí diel hororovej série Conjuring je tu. Predlohou tohto filmu je skutočný príbeh Arneho Cheyenne Johnsona, muža obvineného z vraždy, ktorý na súde na svoju obhajobu použil údajné posadnutie diablom. Už teraz sa tešíme na zimomriavky!

The Conjuring: The Devil Made Me Do It - Trailer - CONJURING 3 Official Trailer (2021) Disclaimer

Už tento piatok sa na našich obrazovkách opäť (a znovu nanovo) rozozneje "Mortal Kombaaat!", a vy sa už teraz nalaďte sa na tú správnu bojovú vlnu prvými 7 minútami z filmu.

Mortal Kombat - Ukážka - Príchod Sub-Zera Disclaimer

Simu Liu si zahraje Šang-Či, legendárneho Majstra Kung-Fu v MCU... a my sme zvedaví, ako sa Marvelu podarí ho zapasovať do ich univerza. Premiéra v septembri 2021.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings - Trailer - Teaser Disclaimer

Druhá séria sľubuje rovnakú nádielku príbehov - vtipných, hrôzostrašných, dojemných, inšpiratívnych či plných napätia. Samozrejme, o robotoch, láske a smrti. Na Netflixe od 14.5.2021.

Love, Death & Robots - Trailer - LOVE DEATH + ROBOTS VOLUME 2 - Oficiálny trailer Disclaimer

Veľmi srandovne natočený trailer na novú Subnauticu je úplne pecka a nás navnadil na prichádzajúce pokračovanie podmorského dobrodružstva.

Subnautica - Below Zero - Trailer - Trailer Disclaimer

Nový trailer na Resident Evil: Village je vonku... aj s úchvatnými vizuálmi a zvukomalebným upírím cucaním.

Resident Evil Village - Trailer - 4. trailer Disclaimer

Konečne sme sa dočkali traileru na jeden z najočakávanejších seriálov tohto roka.

Loki - Trailer - Marvel Studios' Loki | Official Trailer | Disney+ Disclaimer

Nový trailer nám predstavuje pripravovaný horor Spiral, ktorý nadväzuje na populárne Saw univerzum. Premiéra filmu je už za rohom - 14. mája 2021!

Spiral: From the Book of Saw - Trailer Disclaimer

S blížiacou sa premiérou nám tvorcovia priniesli full trailer.

Shadow and Bone - Trailer - Shadow and bone - official trailer Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Grimbur
Grimbur
V strážnej službe by sa na seba mali chlapi vzájomne spoľahnúť. Bohužiaľ pre Randolfa sa ideál ani zďaleka nepribližoval realite.
HB
HB
O tom, aký ťažký vie byť život v zlatej klietke počas dystopickej a nepohostinnej budúcnosti by mladá Kórejka Kim Sun-Hi vedela hovoriť svoje. Pohodlne sa usaďte a vypočujte si príbeh tejto slávnej speváčky.
Tomáš Staviteľ
Tomáš Staviteľ
A zatiaľ čo sa celá Stoka dívala na blázna, ktorý ňou s úsmevom a rytmom tancoval, akoby bol v muzikáli, Xanmerián si len ďalej užíval Queenov, hrajúcich mu v ušnom implantáte, zatiaľ čo sa blížil k bránam klubu Červia diera.
Zlodejisnov
Zlodejisnov
Gregor, Ivan, Mike a Susan sú štyria vyslúžilí vojaci, ktorí už naďalej nehodlajú živoriť. Rozhodnú sa riskovať všetko v Las Vegas.
Amaterius
Amaterius
Príbeh veľmi voľne nadväzuje na moju decembrovú poviedku "V zime maky nekvitnú".
Smrtislav Pierko
Smrtislav Pierko
Rád bieleho krídla pomaly upadá do zabudnutia. Stádo koní sa stenčuje, pokladnica vyprázdňuje a počty mladých kadetiek sú z generácie na generáciu menšie. Vo chvíli najväčšieho zúfalstva pristúpila veľmajsterka na prijatie dcéry extravagantného šľachtica do rádu. Lenže stať sa jazdkyňou rádu nie je vôbec jednoduché a samotná hlava rádu má o svojom rozhodnutí vážne pochybnosti. Poverí preto výcvikom mladej dámy najmenej schopnú jazdkyňu. Dokáže Jednooká Sue napriek nepriazni svojej hlavnej veliteľky splniť úlohu, ktorá jej bola daná?
Goran
Goran
Láska až za hrob, hovorí sa... Alebo nenávisť? A čo keď je to viac než len porekadlo?
Leona
Leona
Narodeniny nemusia byť vždy veselou udalosťou. Niekedy sa to jednoducho pokazí - navždy.
Ingrid Zambová
Ingrid Zambová
Zajačik, tak toto si schovával. Chlapík mal pravdu. Nalejem si do pohára Janka Kráčajúceho, sadnem do hojdacieho kresla, dedičstva po otcovi, ktoré sa do môjho dievčenského bytu vôbec nehodí a rozmýšľam. Prečo dal dôkaz mne a nešiel na políciu, alebo do hocakej inej dôveryhodnej inštitúcie?
Lukáš Polák
Lukáš Polák
Vlado Atebo dostane zaujímavú zákazku od tajuplného Waltera Mora. Čo sa skrýva za ponukou?
nenasytnik
nenasytnik
.
BocianSara
BocianSara
PnP

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

9
Stranger Things
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 02.05.2021 13:47:28
Dokonalá kombinácia nostalgie, atmosféry a príbehu o dospievaní. Prvá a druhá séria super, tretia už tak trochu nasilu, štvrtej sa už úprimne bojím.

5
Čierny pasažier
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 02.05.2021 12:57:40
Postavy bez hĺbky, vedecké problémy bez logiky, dej bez napätia a koniec bez konca.

9
Stranger Things
HB
HB @HB 30.04.2021 13:21:35
Parádny seriál, ktorý získal už za kratučký čas svojej existencie kultový status. Premisa je podobná ako u skvelého anime Elfen Lied, čím sa tvorcovia absolútne netaja, avšak v tomto seriáli je premisa dievčaťa, ktoré utieklo z laboratória, v ktorom na ňom robili pokusy využitá a rozvinutá omnoho lepšie. Zaujímavé postavy, medzi ktorými pre mňa osobne vynikajú najmä Steve Harrington, ktorý si prechádza zaujímavým charakterovým vývojom z arogantného fracka na "babysittera" a šerif Jim Hopper, ktorý v sebe nachádza postupne ochrancu a starostlivého "otecka" pre mladú Eleven. Prvá séria excelentná, druhá veľmi dobrá, tretia najlepšia. Už teraz sa neviem dočkať štvrtej.

Výborné naviazanie na azda najlepšie anime všetkých čias. Knocking on Heaven's Door je možno najlepším "dielom" Cowboya Bebop a najlepšie zachytáva všetko, čo robí Bebopa Bebopom - kopa bitiek a prestreliek, do toho výborná bebopovská noir atmosféra. Tento film predstavuje kopu nových postáv, ktoré dokonale prevrátia životy našich hrdinov hore nohami. Tí sú presne takí, akých si ich pamätáme a akých sme si ich zamilovali. Spike nonšalantne flegmatický, Faye lenivá a poriadne drzá, Jet je klasicky rozvážnym adoptívnym oteckom všetkým členom posádky. Ed s Einom zabezpečujú najmä humornú stránku deja, keďže Ed tára hádam viac, než v ktorejkoľvek inej časti Bebopa vôbec. Všetci sú tak odlišní, ale pritom sú si tak blízki! Vynikajúce po všetkých stránkach. Pre fanúšikov seriálu absolútna povinnosť, ale viem si predstaviť, že film môže pre človeka doposiaľ Cowboyom Bebop nepobozkaného fungovať tiež - ako kvalitný scifi anime film. See you space cowboys...

7
Stratení vo vesmíre
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 28.04.2021 17:23:23
Vlastne nič prevratné, dobrodružný seriálový priemer, rodinné sci-fi, nie nepodobné filmu z 90. rokov (pôvodný seriál som nevidel). Potešia efekty, sci-fi prvky, napätie sa dá niekedy krájať, aj keď tie zhody náhod sú maximálne nedôveryhodné a niekedy ani nie veľmi logické (napr. scéna s cisternou).

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

S menom českej prekladateľky Anny Křivánkovej sa každý slovenský a český fanúšik mangy stretol už veľakrát. Pre mnohých z nás bola však pani Křivánková len tých zopár písmeniek v kolónke "Preklad" na konci zväzku mangy. Nielen na to, aké to je prekladať mangu, a čo všetko to obnáša sme sa spýtali priamo tej najpovolanejšej.

Stvoriteľ jednej z najslávnejších kníh. Ten, ktorý dal upírovi do vienka nesmrteľnosť...

V dnešnom NerdSpace sme sa venovali viktoriánskej fantastike, steampunku, dobovej urban fantasy, gothic horroru a gaslamp fantasy. Že vám to nič nevraví? A čo tak Dracula, Frankenstein, Sherlock Holmes a Jack rozparovač?

Sci-fi čierna komédia Made for Love pripomína v mnohom kultový seriál Black Mirror. Ako nám budú v (nie tak vzdialenej) budúcnosti inteligentné technológie zasahovať do každodenných životov a do akých extrémov budeme ochotní nechať to celé zájsť?

Posledné príspevky v diskusii

Zlodejisnov
08.05.2021 19:11:44
Zlodejisnov

Nepríjemné uvoľnenie

Cena fantázie stresuje aj mňa, ale asi inak ako teba. Poviedku už mám nachystanú minimálne mes...


Grimbur
08.05.2021 17:50:53
Grimbur

Nepríjemné uvoľnenie

Zlodej, ďakujem za tvoju chválu aj kritiku. Máš pravdu, koniec som trošku odflákol. Mal som ve...


Goran
08.05.2021 13:19:08
Goran

Rád bieleho krídla

K Amateriovým pripomienkam: s tými dialógmi to je pravda, ale podľa mňa to nevadilo, nevnímam ...


Goran
08.05.2021 13:02:22
Goran

Rád bieleho krídla

Tak toto bolo prekrásne! Ľudské, napínavé, smutné, hodnotné. A šťastný koniec, ktorý nebo...


Zlodejisnov
08.05.2021 11:58:09
Zlodejisnov

Nepríjemné uvoľnenie

Dlhočizné opisy sú pre mňa veľmi ubíjajúce a nepríjemne. V tomto prípade ale klobúk dole. ...


Goran
08.05.2021 10:54:49
Goran

Nočný hosť

Díkes, a áno, dokonale si ma vystihol. Podotknem len, že sa snažím sústrediť i na príbeh a n...

Recenzie

Ako obstojí Wonder Woman v nebezpečnom postapokalyptickom svete plnom Kaiju? Stojí novinka vydaná Crew za Vašu pozornosť?

Nuž. Zablúdil som do krajov YA literatúry, ktorá je viac pre dievčatá. Uvedomujem si, že nie som cieľovka, a tak sa pokúsim podtrhnúť veci, ktoré sú v tomto diele celkovo dobré/zlé a nie typické veci, ktoré trápia YA.

Harlan Ellison nikdy nebol autorom, ktorý by si dával servítku pred ústa. Ani v jeho poviedke I have no mouth, and I must scream alebo jej hernej adaptácii do PC adventúry sa tak nedeje. Horor a psychologický teror si tu podávajú ruky.

Duchovia a manželská nevera idú prekvapivo dobre dokopy. Things Heard & Seen je nový film na Netflixe.

Vydavateľstvo Crew nám prináša finále Thorovej ságy. Dostojí komiks hype-u, ktorý sa okolo neho vytvoril?