scifi.sk

Podporte scifi.sk

Najnovšie spacenews

xius
xius
Poviedky ste navarili, poďme ochutnávať! Len opatrne, sú ešte horúce.
xius
xius
Deväťdesiateprvé pokračovanie Poviedok na počkanie! Ak ste doteraz nepísali, nezúfajte. Ja som doteraz nezadával témy! Držme si laby.
cyberstorm
cyberstorm
Planeta9 vydáva drahokam v podobe Vodíkovej sonáty, ďalšieho románu z Kultúry od významného škótskeho autora Iaina M. Banksa!
Slav Orim
Slav Orim
Do uzávierky Martinus Ceny Fantázie zostáva týždeň. My sa medzičasom ešte raz obzrieme za predošlým ročníkom. Tentoraz poviedky hodnotil viacnásobný úspešný súťažiaci Miro Švercel.
cyberstorm
cyberstorm
V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)
cyberstorm
cyberstorm
Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!
Alexander Schneider
Alexander Schneider
Online časopis scifi.sk prichádza s výzvou na prijímanie poviedok do prvej antológie kvír fantastiky na Slovensku. V tejto chceme dať priestor zaujímavým hlasom, témam či autorstvu, ktoré bude mať takto priestor a šancu predostrieť vlastnú víziu tohto subžánru.
cyberstorm
cyberstorm
Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Krátke správy

Cybertron je domov Autobotov a Decepticonov - úhlavných nepriateľov medzi transformermi. Aký je ale začiatok tohto príbehu? Čo viedlo k vojne na Cybetrone? Prečo museli Autoboti utiecť? A kto bol vlastne Optimus Prime či Megatron predtým, než sa stali úhlavnými nepriateľmi. Príbeh ich pôvodného priateľstva rozpráva nový trailer a následne film, na ktorý sa môžeme tešiť v septembri.

Transformers One - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Po tom, čo sme do stredovekého Japonska preniesli Batmana s Jokerom, sa do neho teraz japonská divízia Warnerov rozhodla preniesť celú Jednotku samovrahov pod vedením Harley Quinn. Podarí sa im vo fantasy svete zlikvidovať hrozbu a zároveň sa vrátiť do toho nášho do 72 hodín? Uvidíme v novom seriáli, ktorý má mať premiéru v júli 2024.

異世界スーサイド・スクワッド - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Francúzsky neo-noirový príbeh z budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo Mars a postupne sa androidi stali úplnou súčasťou našich životov. Detektívka, ktorá možno zavíta aj do našich kín? Ktovie. Zatiaľ si máte možnosť pozrieť jej prvý trailer, ktorý vás určite naladí na správnu cyberpunkovú nôtu. Po novembrovej premiére vo Francúzsku by sa mal dočkať májovej v USA.

Mars Express - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Nový seriál od Disney štúdií je ich prvým vstupom do žánru afrofuturizmu. V nigerijskom Lagose budúcnosti stretáva Tola, mladé dievča z bohatej štvrti na ostrove, najlepšieho priateľa Kole, ktorý je samouk a technický expert, pričom spoločne spoznávajú tajomstvá a nebezpečenstvá oboch ich častí mesta. Seriál je od konca februára dostupný na Disney+ platforme.

Iwájú - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Grimmovské variácie sa na Netflixe objavia už dnes a nás prenesú do tých temných zákutí ľudských duší, ktoré sa zrkadlia v príbehoch bratov Grimmovcov. My sa zatiaľ naladíme na ich nôtu s pomocou traileru.

グリム組曲 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Roztrhne sa vrece s námetmi ohľadom umelej inteligencie? Možno. A práve Netflix sa do boja o diváka púšťa ako prvý. Nový film s Jennifer Lopez v hlavnej úlohe ponúkne - priznajme si po zhliadnutí prvých ukážok - celkom pekný vizuál. Bude ale mať čo doň zabaliť? Uvidíme 24. mája 2024.

Atlas Shepherd, brilantná dátová analytička (možno odkaz na ľudské počítače NASA?) s hlbokou nedôverou v umelú inteligenciu sa pridá k misii, ktorej cieľom je nájsť a chytiť odpadlíckeho robota, s ktorým ju spája tajomná minulosť. Keď ale všetky plány stroskotajú, jej jedinou šancou na prežitie a záchranu budúcnosti ľudstva je dôverovať práve AI.
Atlas - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Že by sme sa konečne dočkali návratu k tým pravým votreleckým pocitom? Tvorcovia filmu Alien: Romulus si evidentne za inšpiráciu zobrali úspech hry Alien: Isolation. A to nie je zlá voľba. Užite si prvý teaser filmu!

Alien: Romulus - Trailer - Teaser Disclaimer

X-meni sa dožili mnohých podôb, ale máloktorá bola tak obľúbená ako animovaný seriál z 90. rokov. Zdá sa, že Marvel má podobný názor, lebo toto štúdio sa rozhodlo reinkarnovať tento seriál, inkl. jeho formu animácie v novom pokračovaní. Privítajte X-Men '97 a ich prvý trailer.

X-Men '97 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

V apríli 2024 sa na nás opäť vrhnú titáni kina - Kong a Godzilla. Tentokrát ale vo filme, kde (opäť raz) budú musieť bojovať proti niečomu, čo ohrozuje nielen životy ľudstva ale aj ich vlastné. O čo sa presne bude jednať, zatiaľ nevieme... ale ukážky stoja za to.

Godzilla x Kong: The New Empire - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Panda Po sa snaží postupne stať duchovným vodcom Údolia mieru, ale to znamená, že niekto po ňom musí prevziať miesto Dračieho bojovíka. Zatiaľ čo sa pokúša nájsť svojho následovníka, bude musieť čeliť čarodejke Chameleón, ktorá sa snaží získať sily duší jeho starých nepriateľov. Štvrtý diel Kung Fu Panda sa do kín dostane začiatkom marca 2024.

Kung Fu Panda 4 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Kalendár akcií

05.07.2024 - 07.04.2024
Pravidelný Comic Con konajúci sa v Prahe.

Najnovšie poviedky

magnumka
magnumka
Maja sa pokúsi úspešne vykonať jej kadetskú škúšku.
Irwin
Irwin
Je veľa pravdepodobných budúcností. Jedno je však skoro isté. Sme to my ľudia, čo pochováme ľudstvo. Otázkou je, ako, kedy a koho všetkého stiahneme na dno so sebou.
YaYa
YaYa
Daniel pozve svoju priateľku Ivetu, aby s ním strávila víkend u babky na dedine.
nenasytnik
nenasytnik
.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
PNP
Domča
Domča
Už je to roky, čo som videla svetlo ako toto. Po vojne sa všetko zničilo. Tak to býva. Prišli sme o veľa no hlavne o to, čo drží našu planétu pri živote. Slnko. Akoby nás aj ono chcelo potrestať za tú preliatu krv, ktorú máme všetci na rukách. Občianska vojna bola to najhoršie čomu sme sa všetci poddali. No vďaka Vládkyni svetla sme zachránili tento svet a dali nádej obyvateľom.
BlackTom
BlackTom
Takto sa tá invázia nerobí, do psej matere!
MartinB
MartinB
PnP
mayo
mayo
Aj strata pamäte môže byť na niečo dobrá.
Lucika
Lucika
PnP
Scarecrow
Scarecrow
PnP

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 24.05.2024 21:37:45
Kombinácia béčkového scifi z 80. rokov, animácií z moderných počítačových hier a niečím od Zacka Snydera. Jediné pozitívum sú tu mechovia a tých zopár akčných scén, to ostatné za veľa nestojí.
Atlas

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 17.05.2024 23:08:04
Ide to presne v šľapajach predchádzajúcej časti, teda úplné rezignovane na nejaký zmysluplný dej, ale tu sa mi zdajú aj tie akčné pasáže slabé a nasilu pozliepané. Ďalšej časti sa už úprimne obávam.
Godzilla x Kong: Nové impérium

Roland Axenberg
6
Roland Axenberg @martiner 11.05.2024 17:40:18
Tak trochu lowcostová verzia Tichého miesta s čudnými dejovými skratkami a ešte čudnejším hereckým prejavom Nicolasa Cagea, na čo sme si v poslednej dobe vlastne už zvykli. Má to však slušný hororový feeling a zopár naozaj desivých momentov (jama, ruka vo dverách).
Arcadian

Roland Axenberg
7
Roland Axenberg @martiner 10.05.2024 07:02:23
Simplicitné postavy, prepálené emócie a kvantum pátosu. Neviem či sú takéto všetky Japonské filmy, ale tento určite. Zachraňuje to skvelo vystavaný dej, akčné scény a samozrejme Godzilla, ktorá je síce moderný počítačový model, ale vizuálne ctí svojich predchodcov.
Godzilla Minus One

Roland Axenberg
4
Roland Axenberg @martiner 30.04.2024 06:36:53
Kvantová superpozícia vedomia Noomi Rapace naozaj nefunguje. Prvé dve časti tak trochu pripomínajúce Gravitáciu sú celkom fajn, akonáhle sa však začne rozvíjať vyššie spomínaná teória a zmätane sa začne pobehovať v paralelnej realite v štýle Silent Hill ide to všetko rapídne dole vodou a celé to končí ako chaotický fantasy hororový guláš.
Konštelácia

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Pražský Comic-Con sa pomerne rýchlo vypracoval na stálicu medzi českými a slovenskými festivalmi popkultúry. Na pomery našich dvoch krajín ponúka čosi takmer neuveriteľné – obrovský festival plný zahraničných hviezd, ale i prednášok a množstva stánkov s tovarom. Som veľmi rád, že sa mi tejto geeky udalosti podarilo konečne zúčastniť a že som na nej mohol zastupovať redakciu scifi.sk. Ako však na tomto cone bolo? Prinášam vám kratšiu fotoreportáž.

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

Vo februári sme sa dočkali hneď niekoľkých skvelých šťavnatých noviniek, ale pár reprintov. Výber tých najlepších knižných a komiksových kúskov za fenruár 2024 je tu! :)

Posledné príspevky v diskusii

YaYa
27.05.2024 23:46:46
YaYa

Prečo si (znovu) prečítať Stopárovho sprievodcu Galaxiou

Ahoj, ja som čítala pôvodné znenie, mám také cute paperbacky, ku ktorým sú aj nálepky. Čes...


B.T. Niromwell
27.05.2024 20:14:02
B.T. Niromwell

Hudba v aute

Ten nápad mi príde nesmierne príťažlivý, a možno aj svojou nelogickosťou, ako hovorila Lucik...


B.T. Niromwell
27.05.2024 20:05:14
B.T. Niromwell

Von

Ako treba uznať, že určitá časť toho života je lákavá :D Oceňujem, ako sa jeho "pán&...


jurinko
27.05.2024 17:04:49
jurinko

Prečo si (znovu) prečítať Stopárovho sprievodcu Galaxiou

Ahoj YaYa, tesim sa, ze si sa po case vratila k tejto klasike, mam len jednu otazku, ak mozem: V ako...


xius
27.05.2024 13:06:07
xius

Hudba v aute

Start je spravne tajomny - hrdinka, skuska, koniec sveta. Potom nas to navedie do takeho naivneho sc...


xius
27.05.2024 12:35:31
xius

Von

Oj, to bolo mile! Strasidelne uvedomenie si reality zmiernene akousi hrejivou spokojnostou? Len ten ...

Recenzie

Do uzávierky Martinus Ceny Fantázie zostáva týždeň. My sa medzičasom ešte raz obzrieme za predošlým ročníkom. Tentoraz poviedky hodnotil viacnásobný úspešný súťažiaci Miro Švercel.

Túto trilógiu som si prečítala na odporučenie a neoľutovala som. Zhodnotím však len prvé dva diely, pretože zhruba v strede tretieho sa zmienené klady začnú vytrácať a s koncom nie som veľmi spokojná. Ostatne, koniec druhého dielu je veľmi uzavretý a čitateľ môže pokojne končiť aj ním.

V recenzii si rozoberieme druhý diel série Sága zelených kostí z od kanadskej autorky čínskeho pôvodu Fondy Lee.

Po 13 rokoch sa vracia pokračovanie nordického super-naturálneho herného trileru...

Rado Kozák sa pozrel na starší farncúzsky hororový seriál Marianne z roku 2019. Ako s amu páčil?