scifi.sk

Podporte scifi.sk
Offline

Nasledujúce streamy:

04.08.2024 19:30 Na okraji impéria - Dupot obra

Posledné streamy:

19.07.2024 15:00 Majstri svetov - Kampane vs. One-shoty (GameCon 2024)

14.07.2024 19:30 Na okraji impéria - Mraky na oblohe

14.07.2024 17:00 Majstri svetov - Atmosféra pri stole

Najnovšie spacenews

B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Prinášame vám tri tipy na krátke série, od ktorých vás delí len pár klikov
Slav Orim
Slav Orim
Vyrojilo sa aj dostatočné množstvo nových autoriek a autorov. Nesklamali. Takisto ako už ostrieľaní „psavci“. Potešila aj slovenská účasť a vlastne z mikropoviedok bola podľa mňa najlepšia.
Jozef Frajkor
Jozef Frajkor
V ďalšom dieli nám The Acolyte ukázal, ako sa nemá robiť flashback.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Trochu gotickej atmosféry do horúceho leta
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Týchto statočných autorov neodradili ani horúčavy, sadli si, zapotili sa a tu sú ich poviedky!
YaYa
YaYa
Ako to dnes dopadlo? Dozviete sa tu!

Poviedky na počkanie 92 - Témy

V dnešnom počasí sa potíme tak či tak, takže sa poďme potiť nejako produktívnejšie - nad klávesnicou!
YaYa
YaYa
Chcem vám porozprávať o knihe. Výnimočnej knihe, na ktorú som narazila náhodou, ale zanechala vo mne hlbokú stopu, o románe Boy´s Life od Roberta McCammona. Hoci prvý raz vyšiel už začiatkom 90. rokov, ale do našich končín sa dostal až minulý rok – v českom vydaní z vydavateľstva Fobos, pod názvom Smrt pred úsvitem.

Krátke správy

Ak ste si obľúbili posádku lode Protostar, tak sa máte na čo tešiť - zdá sa, že druhá séria Star Trek: Prodigy posunie veci do nových súvislostí a miest! Decká sa naozaj stávajú súčasťou Akadémie a spolu s teraz už reálnou Janewayovou a nie hologramom, sa vydávajú na prvé oficiálne misie. My sa už tešíme - a tešiť sa po zhliadnutí traileru budete aj vy.

Star Trek: Prodigy - Trailer - 2. séria Disclaimer

Ešte sa veru párkrát vyspíme, kým sa budeme môcť dočkať nového kresleného seriálu o našej obľúbenej lovkyni pokladov, Lare Croft. Seriál bude nadväzovať na trilógiu počítačových hier, ktoré uzavrel Shadow of Tomb Raider, a takto preklepnie hluché miesta v chronológii frančízy.

Tomb Raider: The Legend of Lara Croft - Trailer - Oznámenie premiéry Disclaimer

Hviezdne obsadenie pôvodného Beetlejuicea sa vracia s novým scenárom a príbehom pre ďalšiu generáciu... či len nostalgickou spomienkou pre tú staršiu? Uvidíme, keď to príde do kín. Zatiaľ si vychutnajte posledný trailer:

Beetlejuice Beetlejuice - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Cybertron je domov Autobotov a Decepticonov - úhlavných nepriateľov medzi transformermi. Aký je ale začiatok tohto príbehu? Čo viedlo k vojne na Cybetrone? Prečo museli Autoboti utiecť? A kto bol vlastne Optimus Prime či Megatron predtým, než sa stali úhlavnými nepriateľmi. Príbeh ich pôvodného priateľstva rozpráva nový trailer a následne film, na ktorý sa môžeme tešiť v septembri.

Transformers One - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Po tom, čo sme do stredovekého Japonska preniesli Batmana s Jokerom, sa do neho teraz japonská divízia Warnerov rozhodla preniesť celú Jednotku samovrahov pod vedením Harley Quinn. Podarí sa im vo fantasy svete zlikvidovať hrozbu a zároveň sa vrátiť do toho nášho do 72 hodín? Uvidíme v novom seriáli, ktorý má mať premiéru v júli 2024.

異世界スーサイド・スクワッド - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Francúzsky neo-noirový príbeh z budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo Mars a postupne sa androidi stali úplnou súčasťou našich životov. Detektívka, ktorá možno zavíta aj do našich kín? Ktovie. Zatiaľ si máte možnosť pozrieť jej prvý trailer, ktorý vás určite naladí na správnu cyberpunkovú nôtu. Po novembrovej premiére vo Francúzsku by sa mal dočkať májovej v USA.

Mars Express - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Nový seriál od Disney štúdií je ich prvým vstupom do žánru afrofuturizmu. V nigerijskom Lagose budúcnosti stretáva Tola, mladé dievča z bohatej štvrti na ostrove, najlepšieho priateľa Kole, ktorý je samouk a technický expert, pričom spoločne spoznávajú tajomstvá a nebezpečenstvá oboch ich častí mesta. Seriál je od konca februára dostupný na Disney+ platforme.

Iwájú - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Grimmovské variácie sa na Netflixe objavia už dnes a nás prenesú do tých temných zákutí ľudských duší, ktoré sa zrkadlia v príbehoch bratov Grimmovcov. My sa zatiaľ naladíme na ich nôtu s pomocou traileru.

グリム組曲 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Roztrhne sa vrece s námetmi ohľadom umelej inteligencie? Možno. A práve Netflix sa do boja o diváka púšťa ako prvý. Nový film s Jennifer Lopez v hlavnej úlohe ponúkne - priznajme si po zhliadnutí prvých ukážok - celkom pekný vizuál. Bude ale mať čo doň zabaliť? Uvidíme 24. mája 2024.

Atlas Shepherd, brilantná dátová analytička (možno odkaz na ľudské počítače NASA?) s hlbokou nedôverou v umelú inteligenciu sa pridá k misii, ktorej cieľom je nájsť a chytiť odpadlíckeho robota, s ktorým ju spája tajomná minulosť. Keď ale všetky plány stroskotajú, jej jedinou šancou na prežitie a záchranu budúcnosti ľudstva je dôverovať práve AI.
Atlas - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Že by sme sa konečne dočkali návratu k tým pravým votreleckým pocitom? Tvorcovia filmu Alien: Romulus si evidentne za inšpiráciu zobrali úspech hry Alien: Isolation. A to nie je zlá voľba. Užite si prvý teaser filmu!

Alien: Romulus - Trailer - Teaser Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Veles
Veles
Čo by ste odkázali vy budúcnosti?
jakeerko
jakeerko
Príbeh nešťastného vzťahu a starej videohry.
Scarecrow
Scarecrow
Keď Juraj prechádzal uličkou v súdnej sieni, v mysli mu znelo jediné slovo. Nevinný.
BlackTom
BlackTom
M. M.: z lat. Memento mori je latinské príslovie, ktoré znamená Pamätaj, že zomrieš. Používalo sa aj vo variante Memento mortis – Pamätaj na smrť.
mayo
mayo
Táto poviedka je technošamanistická. Prosíme nalaďte sa na správnu frekvenciu :)
Marco Ottra
Marco Ottra
„Nie vždy, keď lampu nájdeš, na konci môžeš byť rád, stačí na chvíľu zaváhať, a ostane ti iba smrad.“
Lucika
Lucika
Vietor ustane, harpye zaútočia. Koniec je blízko.
Marek Grega
Marek Grega
Nesplatený dlh zosnulej samaritánke ho bodá ako šrapnel v tele. Možno to, čo začalo ako obyčajný žoldniersky džob, bude príležitosťou na jeho vykúpenie.
Avery
Avery
Taká je spoločnosť.
BlackTom
BlackTom
Nevideli ste náhodou šedú dodávku s koncovkou 7734...?
Veles
Veles
PnP

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Roland Axenberg
3
Roland Axenberg @martiner 20.07.2024 16:10:23
Najhorší Star Wars seriál všetkých čias (ešte aj Obi-Wan je oproti tomuto masterpiece). Chaotické,  fádne, zle zrežírované, ešte horšie napísané a premrhaná šanca mať kvalitný seriál z obdobia High Republic. Okrem pár slušných súbojov to nemá absolútne čo ponúknuť. Prosím pani Leslye Headland aby čo najskôr zabudla na SW.
Akolytka

Roland Axenberg
10
Roland Axenberg @martiner 28.06.2024 11:48:01
Presne tento film som chcel vidieť keď som dopozeral jednotku. Ako napovedá názov, už to nie je zbesilá cesta a dej nie je taký intenzívny, tentokrát sa zameriavame na podrobnejšie vykreslenie sveta  a jednotlivých postáv. Je to v podstate sága boja Immortana Joea a Dementusa o moc v postapokalyptickom svete, do ktorého sa pripletie práve Furiosa. Všetko ostatné, ale ostáva rovnaké ako v jednotke, teda perfektná akcia, neuveriteľné nápady, postavy do ktorých sa vžijete a budete s nimi prežívať peklo sveta Mad Maxa.
Furiosa: Mad Max sága

Roland Axenberg
4
Roland Axenberg @martiner 28.06.2024 11:31:48
Seriál založený na nepochopení kvantovej superpozície a elementárnej logiky. Pokiaľ ste ochotný preniesť sa cez tieto veci tak sa to dá dopozerať a užiť si pár vcelku slušných trilerových momentov okorenených rodinnou drámou. Inak budete celý čas škrípať zubami tak ako ja.
Temná hmota

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 24.05.2024 21:37:45
Kombinácia béčkového scifi z 80. rokov, animácií z moderných počítačových hier a niečím od Zacka Snydera. Jediné pozitívum sú tu mechovia a tých zopár akčných scén, to ostatné za veľa nestojí.
Atlas

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 17.05.2024 23:08:04
Ide to presne v šľapajach predchádzajúcej časti, teda úplné rezignovane na nejaký zmysluplný dej, ale tu sa mi zdajú aj tie akčné pasáže slabé a nasilu pozliepané. Ďalšej časti sa už úprimne obávam.
Godzilla x Kong: Nové impérium

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Vonku tridsiatky a prázdniny už klopú na dvere. Ak váhate, čo si počas začínajúceho leta prečítať, máme pre vás pár tipov z májovej nádielky :)

Píšete poviedky? Hrávate stolové RPG? Ak áno, potom toto je seriál, na ktorom sa naučíte, ako to nerobiť.

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Pražský Comic-Con sa pomerne rýchlo vypracoval na stálicu medzi českými a slovenskými festivalmi popkultúry. Na pomery našich dvoch krajín ponúka čosi takmer neuveriteľné – obrovský festival plný zahraničných hviezd, ale i prednášok a množstva stánkov s tovarom. Som veľmi rád, že sa mi tejto geeky udalosti podarilo konečne zúčastniť a že som na nej mohol zastupovať redakciu scifi.sk. Ako však na tomto cone bolo? Prinášam vám kratšiu fotoreportáž.

Posledné príspevky v diskusii

mayo
20.07.2024 00:38:08
mayo

V bare

vyborny napad! myslim ze Majstra N spoznala B.T. v strapatom čarodejovi, bol to legendárny zabáva...


Vivid
17.07.2024 17:24:13
Vivid

V rytme lovu

Ďakujem za odpovede 🙂
Naozaj zaujímavý svet. Dúfam že sa s týmto svetom ešte stretnem...


mayo
14.07.2024 23:27:14
mayo

V rytme lovu

@Veles chapem, no ved ide o take techno scifi (uz sa dostavame z oblasti "hard" trocha do ...


mayo
14.07.2024 23:09:23
mayo

Gluovia

@Vivid dakujem, som rad ze Ti pripadala zaujimava. Sheldona beriem ako pochvalu! :)


Vivid
13.07.2024 22:36:31
Vivid

V rytme lovu

Začiatok bol trochu ťažší na čítanie, na mňa veľa mien a nových pojmov, ktoré si treba za...


Vivid
13.07.2024 22:26:23
Vivid

Nečakaná hádanka

Mne osobne sa to nezdalo až také vtipné, ale môj brat škôlkar sa pri tej hádanke váľal od s...

Recenzie

Vyrojilo sa aj dostatočné množstvo nových autoriek a autorov. Nesklamali. Takisto ako už ostrieľaní „psavci“. Potešila aj slovenská účasť a vlastne z mikropoviedok bola podľa mňa najlepšia.

V ďalšom dieli nám The Acolyte ukázal, ako sa nemá robiť flashback.

Trochu gotickej atmosféry do horúceho leta

Chcem vám porozprávať o knihe. Výnimočnej knihe, na ktorú som narazila náhodou, ale zanechala vo mne hlbokú stopu, o románe Boy´s Life od Roberta McCammona. Hoci prvý raz vyšiel už začiatkom 90. rokov, ale do našich končín sa dostal až minulý rok – v českom vydaní z vydavateľstva Fobos, pod názvom Smrt pred úsvitem.

Osudy tých, ktorí ťahajú za nitky historických udalostí, boli odjakživa skvelým námetom na spracovanie. V tomto prípade si hrdinovia budú musieť dať pozor najmä na vysávače a inteligentné chobotnice.