scifi.sk

Podporte scifi.sk

Najnovšie spacenews

YaYa
YaYa
Ešte koncom minulého roka si pre nás vydavateľstvo Epocha pripravilo novinku od Lucie Lukačovičovej s názvom Čepel Azylu. Ako sa nám čítal? A je lepšia Čepel alebo Zákon Azylu? Dozviete sa v recenzii.
cyberstorm
cyberstorm
Bez hrôzy by to nebolo ono! Najlepšie knižné horory minulého roku!
Arcey
Arcey
Je rok 2038 a svet je pohltený prachom. V západnej časti Kanady leží, ako smaragd uprostred púšte, ostrovček, kde rastú posledné stromy na svete. Potomok Grennwoodovcov zisťuje desivú skutočnosť – nákaza prenikla aj sem. Podarí sa ju zastaviť, alebo sa zo Zeme stane šedá planéta?
cyberstorm
cyberstorm
Minuloročná nádielka fantasy bola extrémne bohatá a tak sme sa rozhodli počet tých najlepších fantasy titulov rozšíriť. Nech sa páči, najlepšie fantasy knihy minulého roku :)
Ella
Ella
Nedávno vyšli v slovenskom preklade Kadeti, úvodná kniha YA science fiction trilógie Medzi hviezdami. Keďže je Sanderson doma v žánri fantasy, môžeme si položiť otázku, ako si poradil so scifi tematikou, ktorá býva od tej fantasy tak odlišná.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Začnite nový rok trochu kultúrne – poviedkami!
cyberstorm
cyberstorm
V roku 2022 vyšlo obrovské množstvo zahraničných žánrových kníh preložených do českého alebo slovenského jazyka. Z nich Vám ponúkame výber tých najlepších a najzaujímavejších scifíčok.
Jakub Jezdinský
Jakub Jezdinský
Senzace mezinárodního Booktoku konečně i u nás!

Krátke správy

Mighty Nein je druhou kampaňou skupiny Critical Role, ktorej na Amazone práve premiéruje druhá séria jej prvej kampane ako animovaný seriál. A veru, Amazon je zdá sa číslami nadšený, pretože sa dočkáme aj druhej kampane ako animáku!

Mighty Nein - Trailer - Teaser Disclaimer

Napriek kontroverzným správam ohľadom vývoja licenčných podmienok pre stolovú RPG hru Dungeons & Dragons a správach o bojkote prichádajúceho filmu sa Paramount a Wizards of the Coast (Hasbro) snažia o čo najlepšiu reklamu - napr. novým trailerom na pripravovaný film Česť zlodejov, ktorý k nám zavíta koncom marca.

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves - Trailer - 2 Disclaimer

Sarah Michelle Gellar sa vracia k fantasy žánru a od upírov presedláva v novom televíznom seriáli pre streamovaciu službu Paramount+ do pozície policajtky vyšetrujúcej čudesné vraždy spojené s kalifornskými lesnými požiarmi... a vlkodlakmi.

Wolf Pack - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Jedna kríza skončila, druhá klope na dvere - aj v novom traileri na pokračovanie prvej série televízneho seriálu Nadácia od Apple TV. Koľko z toho je ale vôbec z pôvodného literárneho diela, nikto nevie.

Foundation - Trailer - 2. séria Disclaimer

Konečne sme sa dočkali. Nový trailer na živú adaptáciu kultového anime Saint Seiya príde na filmové plátna už budúci rok. A veru prekypuje známymi menami: Famke Janssen, Sean Bean, Marc Dacascos či Nick Stahl. Čo naň hovoríte vy?

Knights of the Zodiac - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Nový (a je jedno, či "pre dospelých" alebo nie) trailer na ďalšie dobrodružstvá Vox Machiny? My sa nenecháme prosiť. Sem s tým!

The Legend of Vox Machina - Trailer - Red Band Disclaimer

Mládežnícky seriál Teen Wolf je ďalšou z frančíz, ktorou na svoju streamingovú platformu snaží Paramount prilákať viac diváctva. Nový film v tomto univerze so známymi postavami je prvou lastovičkou. Uvidíme, či vzbudí záujem najmä starého fandomu tohto seriálu. Veď posúďte z prvého traileru:

Teen Wolf: The Movie - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Na brazílskom ComicCone pred pár dňami debutoval nový trailer na ďalší príbeh Strážcov Galaxie a my sa možno dočkáme aj pozadia príbehov ďalších postáv... však, Rocket?

Guardians of the Galaxy Vol. 3 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Prvé ukážky z prichádzajúceho filmu o Mariovi a Luigim spustili vlnu kritiky voči Chrisovi Prattovi a animovanej dupy Mária, ale prvý trailer na tento film nás necháva dúfať, že to nebude až tak zlé.

The Super Mario Bros. Movie - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Suzume je 17. ročné dievča žijúce v pokojnej dedinke na ostrove Kjúšú, ktorá stretne chlapca hľadajúceho určité dvere. Spoločne naozaj nájdu naozaj staré dvere stojace uprostred rozvaliny v horách, ktorých otvorenie nevedie k ničomu dobrému.

すずめの戸締まり - Trailer - Oficiálny trailer Disclaimer

Kalendár akcií

28.01.2023 19:00 - 20:15
Prvé kolo Poviedok na počkanie tento rok!

Najnovšie poviedky

MartinB
MartinB
Partia mladých ľudí ide stanovať do lesa a to, čo tam nájdu, navždy zmení ich životy.
Veles
Veles
Básne vytvorené počas Spooktober 2022.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Gotta catch´em all!
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Nielen z pomsty žije človek, niektorým však iné neostáva.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Koniec? Každý si vyberáme vlastný koniec
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
„Tajomstvo lásky je väčšie ako tajomstvo smrti.“ — Oscar Wilde
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Ray sa s bolesťou hlavy prebudí na zvláštnom mieste.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
... alebo až naveky.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Roleta na okne je spustená a zatiahnutá. Zachumlám sa do teplej deky. V prítmí maličkej izby sa cítim o niečo bezpečnejšie. Každá sekunda mi zabodáva pod nechty ostré ihličky.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Kedysi ľudia verili, že jaskyňa je bránou do nadprirodzena.
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Aké tajomstvo skrýva starý hrobár? A je na ňom vôbec niečo pravdivé? Kto je tajomný najdúch a čo sa mu hrobár snaží povedať? Čítajte...
Anonymný jednorožec
Anonymný jednorožec
Na podobločnici zanechal svoje pierko... azda anjel? A naozaj sa máme pre čo báť duchov? Každý jeden potrebuje niekoho... druhého!

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Roland Axenberg
9
Roland Axenberg @martiner 16.01.2023 20:38:07
Po tomto túžili všetci, ktorím sa páčila atmosféra a príbeh hry, ale akosi sa k nej nedostali. Seriál kombinuje tie najlepšie témy z hry s možnosťami filmového média. Ak si aj ostatných osem častí zachová rovnakú kvalitu ako pilot tak tu máme instant classic, ktorá má našliapnuté byť podobným seriálovým fenoménom ako Černobyl.
Posledný z nás

Roland Axenberg
8
Roland Axenberg @martiner 09.01.2023 23:05:04
Napriek vizuálnemu či dejovému minimalizmu sa tu rozoberá množstvo tém: kritika korporácií a manipulácie mysle, zamyslenie sa nad slobodou jednotlivca a jeho konflikt so spoločnosťou a dalo by sa tu nájsť aj veľa podnetných myšlienok zo sociológie či psychológie. Záberom tém, atmosférou a prácou s tajomnom by sa to dalo s trochou nadsádzky označiť za korporátny Lost. Dúfajme, že si seriál zachová kvalitu aj v ďalších sériách a nedopadne rovnako.
Oddelenie

Roland Axenberg
7
Roland Axenberg @martiner 25.12.2022 08:17:48
Začína sa to ako bezmyšlienkový videoherný akčný výplach s hlavným hrdinom, ktorého vizáž toto všetko zosobňuje a vlastne sa to tak aj končí. Niekde medzi tým však badať snahu o budovanie sveta s vlastnou mytológiou, fungujúcou zápletkou a dokonca aj vážnejšími filozofickými otázkami. Tieto dva svety sa však nepodarilo celkom skĺbiť a výsledný dojem je tak veľmi rozpačitý. Navyše zamrzí kolísavá kvalita jednotlivých častí a dejových línií (tá na Madrigale je takmer nepozerateľný nudný gýč).
Halo

Roland Axenberg
5
Roland Axenberg @martiner 23.12.2022 22:01:39
Vizuál a atmosféra super, ale dejovo ťažko nezvládnuté, s nekonečným vŕšením hádaniek, z ktorých sa mnohé ukázali na konci ako samoúčelné, vlastne ako drvivá väčšina deja. Najviac zo všetkého mi to pripomenulo tie posledné, takmer nepozerateľné časti Lost. Posledných pár minút je super, avšak neviem si predstaviť, že by sa na to dalo nejako zmysluplne nadviazať.
1899

Stano Lacko
7
Stano Lacko @stano 23.12.2022 18:49:10
Takeshi Kovacs sa vracia. Veľmi spin-off.
Altered Carbon: Nové púzdro

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Bez hrôzy by to nebolo ono! Najlepšie knižné horory minulého roku!

Minuloročná nádielka fantasy bola extrémne bohatá a tak sme sa rozhodli počet tých najlepších fantasy titulov rozšíriť. Nech sa páči, najlepšie fantasy knihy minulého roku :)

V roku 2022 vyšlo obrovské množstvo zahraničných žánrových kníh preložených do českého alebo slovenského jazyka. Z nich Vám ponúkame výber tých najlepších a najzaujímavejších scifíčok.

Druhý diel zo série článkov mapujúcich minulý rok vo fantastickom žánri - to najlepšie z domácej českej knižnej scény.

Posledné príspevky v diskusii

Arcey
27.01.2023 08:22:17
Arcey

Fantastická poviedka – šieste (anonymné) kolo roku 2022

Toto kolo mi prišlo trochu slabšie ako to posledné, veľa poviedok bolo nedokončených alebo na ...


Arcey
27.01.2023 08:16:33
Arcey

Lov

Poviedka má hneď niekoľko problémov. Hlavným je asi ten, že kto nepozná viac ako trochu svet ...


Arcey
26.01.2023 13:34:39
Arcey

Čierny a černejší

Parádna poviedka. Podľa mňa skončila v momente keď mala a ďalšie dobrodružstvá môžu pokra...


Arcey
26.01.2023 11:14:48
Arcey

Príbeh

Mne sa poviedka páčila, niekoľko vecí ma potešilo, ale iné zase nie. Hlavne mi to prišla zase...


ama_rilla
26.01.2023 11:06:03
ama_rilla

Prekliata

Pripájam sa ku komentárom vyššie. Poviedka mala dobrý nápad, niektoré situacie boli zaujímav...


Arcey
24.01.2023 21:37:20
Arcey

Nikdy, nikdy, nikdy sa nevzdávaj!

Tak toto bolo niečo! Do dokonalosti tomu chýbali nejaké tie chybičky, ale inak skutočne silná ...

Recenzie

Ešte koncom minulého roka si pre nás vydavateľstvo Epocha pripravilo novinku od Lucie Lukačovičovej s názvom Čepel Azylu. Ako sa nám čítal? A je lepšia Čepel alebo Zákon Azylu? Dozviete sa v recenzii.

Je rok 2038 a svet je pohltený prachom. V západnej časti Kanady leží, ako smaragd uprostred púšte, ostrovček, kde rastú posledné stromy na svete. Potomok Grennwoodovcov zisťuje desivú skutočnosť – nákaza prenikla aj sem. Podarí sa ju zastaviť, alebo sa zo Zeme stane šedá planéta?

Nedávno vyšli v slovenskom preklade Kadeti, úvodná kniha YA science fiction trilógie Medzi hviezdami. Keďže je Sanderson doma v žánri fantasy, môžeme si položiť otázku, ako si poradil so scifi tematikou, ktorá býva od tej fantasy tak odlišná.

Senzace mezinárodního Booktoku konečně i u nás!

Strašidelný dom, skryté svety, rodinné tajomstvá! Využila V.E. Schwab svoj potenciál naplno?