Podpor tvoju scifi komunitu 2 % z dane

Prvýkrát môžeš tento rok podporiť scifi.sk a takto tvoju žánrovú komunitu scifi a fantasy nadšencov! Aj málo nám pomôže tvoriť lepší obsah, poskytovať kvalitným autorom možnosť dostať odmenu za poviedku písanú pre náš portál a rozširovať funkcionality nášho webu.

Hviezdne vojny - Scéna - Help me, Obi Wan Kenobi / Zdroj Disclaimer

Minulý rok sme sa podujali, že predsa len otestujeme možnosť získať nejaké to percento z dane od našich fanúšikov, autorov textov či priateľov nášho webového portálu. Vykonali sme teda všetky potrebné byrokratické úkony, zozbierali všetky možné doklady a potvrdenia a zaplatili 66-eurový poplatok (ktorý dúfame, že sa nám aspoň vráti a nakoniec neprerobíme).

Do budúcna máme zaujímavé plány, ako rozšíriť funkcionality na scifi – a to nielen pre fanúšikov ale aj pre našich poviedkových autorov, či tých, ktorí sa nimi chcú stať. Na to ale potrebujeme trochu aj finančnú pomoc. Cez reklamy naškrabeme každý rok maximálne na doménu a spol, takže tudy cesta nevede… Preto sa obraciame na teba, áno teba, ktorý práve čítaš tieto riadky. Ak si zamestnanec, tak máš do konca apríla možnosť poukázať 2 % z dane občianskemu združeniu alebo iniciatíve, ktorá je blízka tvojmu srdcu. My by sme boli veľmi radi, ak by si tento rok zvážil rozhodnúť sa pre scifi.sk a jeho materské občianske združenie Force Majeure, ktoré tento internetový časopis a portál zastrešuje.

Áno? Tak potom takto na to:

Potrebuješ na to dve tlačivá:

1. Potvrdenie o zaplatení dane (od tvojho zamestnávateľa)

2. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane (to si stiahneš a vyplníš ty)

Potvrdenie o zaplatení dane:

Do 15. februára ti mal zamestnávateľ vystaviť ročné zúčtovanie zaplatených preddavkov na daň. Ak tak urobil, popros ho, aby ti vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto Potvrdenia o zaplatení dane si vieš zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať 2 % z tvojej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžeš tento rok poukázať. Je možné, že ti tento dokument poskytne automaticky.

Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane:

Do tlačiva, ktoré si môžeš s už predvyplnenými údajmi stiahnuť, vypíš tebou vypočítanú sumu a údaje o sebe a údaje o prijímateľovi nasledovne (tie sme pre teba už vypísali my, ale ak by si mal prázdne tlačivo, tak tu ich ešte raz uvádzame):

II. ODDIEL - ÚDAJE O PRIJÍMATEĽOVI

15 - IČO/SID: IČO: 42383862

16 - Právna forma: občianske združenie

17 - Obchodné meno / Názov: Force Majeure

18 - Sídlo - Ulica: Boženy Němcovej

19 - Súpisné/Orientačné číslo: 5

20 - PSČ: 08005

21 - Obec: Prešov

Nakoniec obe tieto tlačivá (Potvrdenie o zaplatení dane od zamestnávateľa a vyplnené Vyhlásenie) musíš do 30. apríla tohto roku doručiť na Daňový úrad podľa tvojho bydliska.

A to je všetko! ;) Jednoduché, však?

Ešte niečo pre našich spolupracujúcich dobrovoľníkov – Možnosť poukázať 3 % z dane

Pre tých, ktorí u nás publikujú pravidelne alebo robia pre naše združenie inú činnosť (napr. propagáciu na conoch, prednášky, úpravy textov, editáciu poviedok a podobne), majú možnosť poukázať nie 2, ale až 3 percentá z dane. Podmienkou je, že si na dobrovoľnícku činnosť vynaložil/a min. 40 hodín času počas minulého roku.

Ak sa tak stalo, obráť sa na Šaňa (alexander.schneider@scifi.sk), ktorý to preverí a podľa danej činnosti ti vystaví Potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti. S týmto potvrdením budeš mať následne možnosť poukázať až 3 percentá z dane. (Pozor, následne musíš aj správne vypočítanú sumu uviesť vo Vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane.) ;)

Tvoje rozhodnutie je anonymné. Nikomu nemusíš hovoriť o tom, komu venuješ svoje 2 alebo 3 %. Na druhej strane, môžeš na Vyhlásení zaznačiť, aby sme sa o tvojom dare dozvedeli my ako prijímateľ, minimálne by sme ti potom radi poďakovali.

Ak ste dočítali až sem, sme radi a veríme, že spolu slovenskú fantastiku a našu komunitu posunieme o niečo ďalej.


Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Neregistrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Otravuje ťa neustále vyplňovanie mena, emailu či krkolomné rozpoznávanie textu.
Zaregistruj sa, kde si môžeš vytvoriť svoj profil a po prihlásení je tento formulár pre teba už minulosťou.
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Strana:

|< < (1) > >|

}