Marián Kubicsko: Veža elfov - Recenzia

Po tom, čo v roku 2008 Štefan Konkol románom Pohrobok nadviazal na spoluprácu s Alexandrou Pavelkovou z trilógie Miešanci, sa do kníhkupectiev dostáva voľné pokračovanie Pohrobka s názvom Veža elfov od nového autora, Mariána Kubicska.

Marián Kubicsko je napriek tomu, že v roku 2010 vyhral súťaž Ceny IstroConu a následne o rok neskôr aj Poviedku zo sveta Pohrobka, relatívne neznáme meno. Artis Omnis mu aj tak ponúklo miesto vo svojom edičnom pláne k vydaniu jeho debutového románu, ktorý práve držíme v rukách. Urobilo ale dobre, ak zverilo tento zdieľaný svet novému autorovi?

Veža elfov - Plagát - Obal / Zdroj Disclaimer

Dej knihy Veža elfov priamo nadväzuje na udalosti Pohrobka od Štefana Konkola, takže v dobrodružstvách hlavnej postavy, Richarda Steinera z Bratislavy (prosím, do budúcna už žiadne zdrobneniny), ktorý sa magickým portálom dostane do sveta mágie a čudných stvorení, pokračujeme tam, kde sme pred rokmi prestali. Medzitým ale vo fantasy svete prešli roky a Richardov návrat nebude taký ružový, ako by si ho predstavoval. Prvé kapitoly nám umožnia zoznámiť sa najmä s novými hrdinami tohto dobrodružstva – sivou elfkou Lamiou, jej bratom Edhelsindom a trpaslíčkou Lujsou. Objavia sa aj starí známi ako trpasličí princ, teraz kráľ, Korrak, či v retrospektívach tiež elfovia Furrkrig a Invareel. Príjemnou je prítomnosť nových ženských postáv v skupine, škoda len, že tieto medzi riadkami tvoria vlastne iba prívesky, popr. ľúbostné ciele ostatných mužských postáv. (Lamia z nevysvetliteľných príčin proti vlastnému presvedčeniu a prísahe opúšťa svoj cieľ cesty, len aby pomáhala Rišovi. Áno, dá sa to eventuálne vysvetliť konfliktom prísah, ale to je príliš slabá náplasť na túto zívajúcu jazvu v logickom deji knihy.) Aspoň Lujsa si tým pádom ustojí vlastné miesto.

Už po prológu bude čitateľovi zrejmé, že na štýl autora si možno bude musieť trochu zvykať – jeho kvetnaté opisy blížiace sa skoro k lyrizovanej próze (ktorú predčí už asi len Morhen) nebudú po chuti každého čitateľa. Tým, ktorí v nich nájdu poetiku tohto fantasy sveta, gratulujem, ostatní sa naučia ich mentálne preskakovať.

Napriek štýlu autora a jeho inklinovaniu k precíteným opisom, detailnému vyrozprávaniu bojových scén a polopatistickému vysvetľovaniu toho, čoho sme ako čitatelia práve boli svedkom – proti gustu žiaden dišputát – sa dej celej knihy relatívne ľahko posúva dopredu a najmä od polovice knihy naberá pekné tempo, ktoré vás bude motivovať k rýchlemu dočítaniu knižky. Vzhľadom na to, že dej je relatívne lineárny (s niekoľkými návratmi do minulosti na lepšie vykreslenie pôvodu nových postáv a ich motivácie), sa jej dej sústreďuje najmä na centrálnu dejovú líniu – klasický boj dobra so zlom, v tomto prípade zase v podobe Šajdána, temného elfa s legendárnymi magickými schopnosťami. Škoda, že mnohé z posunov deja vpred alebo náhodných stretnutí či čarovných rozhodnutí pripomínajú deus ex machina zásahy autora, aby sa rýchlo dostal k cieľu. Textové skratky, ktorých je v texte neúrekom, vytvárajú pocit koncentrovaného rozprávania, no zároveň až príliš zjednodušujú dejovú líniu. Osobne som mal pocit, že si ten príbeh žiadal trochu košatejšiu štruktúru. Takto sa veľkosť sveta scvrkáva na zápas pri mystickej veži elfov.

V texte sa nachádza niekoľko preklepov, ktoré bolo možné vychytať už len použitím jednoduchej kontroly pravopisu v textovom editore. Viac ma ale škrelo najmä na začiatku (potom som asi rezignoval) práca redaktorov textu, ktorí autorovi nechali príliš voľnú ruku a to aj pri štylisticky a logicky nefungujúcich a dejovo nelogických momentoch. Jedná sa najmä o nevysvetlenú zmenu v konaní hlavných postáv (ako napr. rozhodnutie Lamie nezabiť Riša, popr. neskontrolovať, či je Korrak naozaj mŕtvy, vyšumenie dôležitosti artefaktu čarovného meča, a pod.). Okrem toho aj ukvapený odklon v pocitoch Riša k Lamii namiesto Elgy mi vyznieval ako klasická samovôľa autora. Ak sa už ako autor udomácňujem v zabehanom svete, nešiel by som celkom proti nemu pseudo-vykynožením všetkých hlavných postáv z minulého dielu alebo ich odstavením na vedľajšiu koľaj. Áno, dá sa to nazvať aj premyslený marketingovo-dejový ťah, keď sa zrazu všetko následne otočí o 180 stupňov, ale asi by som to riešil inak.

Cieľová skupina násťročných, ktorým je tento román podľa môjho uváženia smerovaný, toto až tak hlboko riešiť nebude. Bude im stačiť niekoľko silných striel z luku končiacich v očnej dutine nejakého škreta, ghúla či Axtlapánca a milostný románik hlavného hrdinu. Nevyčerpaný potenciál a možno aj pripravované pokračovanie tohto románu ale prebleskuje v silnom momente na konci knihy, ktorý uzatvára kruh s predchádzajúcim dielom.

Veža elfov je jednohubka na pár popoludní, ktorá by chutila o niečo lepšie, ak by bola redaktorsky silnejšie podchytená a štylisticky vybrúsená. Prináša ale rozšírenie klasického fantasy sveta a uzatvorením ďalšej kapitoly príbehu (Richard vs. Šajdán), tak pripravuje podhubie pre ďalšie dobrodružstvá v ňom. Na tie sa určite teším.


Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

jurinko
Prave to citam. Povodne som mal v umysle napisat o tom recenziu, ale kedze uz na scifi.sk vysla, necham to asi iba na komentare :-) Momentalne som cca v polovici, a som dokonale otraveny, bojujem s kazdou strankou a iba moja kompulzivna potreba docitat kazdu rozcitanu knihu ma posuva dalej. Ked sa na 100 stranach stane 100 totalnych dejovych kotrmelcov (to ani nie su zvraty) v style "Korrak je mrtvy. Riso je sympatak. Riso, bud nasim kralom. Ked ja neviem. Mam? Chcete to? A snubenica na to co? Rozmyslim si to. Beriem to. Korunovacia. Korrak nie je mrtvy. Zatknite uchvatitela tronu! Nie tak rychlo, prilozim kamosovi pod krk noz a zabijem ho, ak ma nenechate prejst. Tak dobre, polozili sme zbrane. Tak ja teda idem. Dobre, chod, ale nezabi si kamosa generala. Alebo teda nejdem. Zajmite ho!", tak sa mi zda, ze ani nejde o vec vkusu, ale vylozenu remeselnu nezrucnost autora. Dej skace ako ...
08.05.2015

jurinko
[pokr.] epilepticka kobylka na LSD, postavy preriesuju to iste stale dokola, logickych chyb je v kazdej kapitole za vrece a nejaky prenos emocii ci komunikacia s citatelom, moznost vcitit sa do postav, ci nebodaj aspon zakladny ich vyvin, tak z toho sa proste ani jedno nekona. Svet, ktory podla predslovu Stefana Konkola vyzera zaujimavo a urcite umoznuje velku autorsku slobodu a pribehovu variabilitu, je splosteny do polohy boja akehosi mlandraveho dobra s uplne prvoplanovym zlom. Pohrobka som necital, ale ak je autor sveta spokojny s takymto vyvinom udalosti, tak mi asi prilis vela neuslo... Vo Vezi elfov je vsetko uz 100x videne, magicky mec a''la Temmer od Michaela A. Stackpola (http://en.wikipedia.org/wiki/ The_DragonCrown_War_Cycle - bez medzier ;-) ), ale omnoho menej prepracovany, cely setting opajcnuty z Pana prstenov, skombinovany s Nekonecnym pribehom, dej ako variacia na ...
08.05.2015

jurinko
[pokr.] v podstate kazde putovanie za artefaktom ever, to vsetko prepchate postavami, ktore tam asi su iba preto, lebo boli v povodnom romane, pretoze inak si ich pritomnost neviem vysvetlit, konajucimi presne ako Sano napisal uplne podla predvidatelneho zameru autora, za hojneho pouzitia deus ex machina. Risko ani nevie, kde je sever, Lamia je husta bojovnica, ale sprava sa, akoby v mene nemala "i", trpazlycy do teho vypravjaju (co je uplny minus, jednak to vadi a druhak je to nedosledne napisane, trpaslik niekedy prekvapi spisovnym vyrazom rovnako, ako autor hrubicou v rozpravacskej casti textu), deturence suslu a Sajdanik sa tiez, napriek tomu, ako husto sa tvari, sprava tak, ze taky Sauron by mu dal patadvadsat na zadok a poslal by ho do kuta klacat na polienko... Vysledkom je nieco neuveritelne otravne, banda tuponov sa potaca generickym fantasy svetom, aby cosi dokazali a comusi...
08.05.2015

jurinko
[pokr.] zabranili, ale vo vysledku je to uplne jedno, pretoze ak by aj cely svet zhorel v nuklearnych plamenoch, tak by za nim nikto nevyronil ani jedinu slzu, taky je nezaujimavy a nudny a take su postavy toporne a umele... Ach, som sa zas rozpisal... A este som iba v polovici, ked to docitam, tak sa urcite este pridem podelit o dojmy ;-) Vsak sa vsetci tesite? :-D
08.05.2015

Kr4b
Ja sa teším určite :D okrem tvojho umne podaného (a podľa všetkého oprávneného) hejtu si v tvojich komentoch človek dokáže nájsť aj užitočné rady a tipy
09.05.2015

jurinko
No, tak som to docital. Ze mi druha polovica trvala skoro mesiac, asi naznacuje, ze sa to moc nezlepsilo, ze? Zakladny opis tohto zbytocneho paromanu by som s dovolenim parafrazoval z Honest trailers (Cpt. America - Winter soldier): "Everybody dies, but not quite."
02.06.2015

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2014)

Veža elfov