Prečo je ázijský horor hrôzostrašnejší?

Neviditeľní duchovia a ich hrôzy... zdajú sa byť v ázijskom horore na dennom poriadku. Čím to je, že je tento žáner práve v ázii tak vynikajúco spracovaný? Ringu (alebo dokonca všetkých päť), The Eye a im podobné...
Filmová história scifi
Ringu - Japonský poster Ringu - Japonský poster
Dávnejšie, keď sa hovorilo o Ázii, ozývalo sa často spojenie "tajomný východ". Možno sme na to počas nastávajúcej globalizácie zabudli, ale o filmovom umení ázijského kontinentu to stále platí. Ak sa tam totiž niekto rozhodne natočiť strašidelný film, určite sa s tým nebude piplať. Aj keď sa Hollywood pokúša o dobré spracovanie hororu, zdá sa, že kinematografia Hong Kongu a Japonska to dokáže lepšie. Tento fakt stačí podložiť úspechom Ringu (Kruh) (1998) Hidea Nakatu alebo The Eye (Oko) (2003) Oxidea Panga.
Ringu - Strach Ringu - Strach
Ázijské príbehy o duchoch majú prastarú tradíciu. Či sa jednalo o Kenjiho Mizoguchiho, Masakiho Kobayashiho alebo Stanleyho Kwana - všetci pracovali aj v tomto žánri bez toho, aby sa za to hanbili či považovali to za lacné. A práve Nakata a Pang postupujú v týchto šľapajách. Ringu sa dokonca dostal minulý rok do USA prestredníctvom réžie Gorea Verbinského, ktorého verzia The Ring vyzerá, akoby duchovia strašili v nesprávnom dome. Zvláštnosť Ringu spočíva v zrnitom obraze nahratom na videopásku, ktorá zabíja všetkých, ktorí mali to nešťastie ju vidieť. Koniec je znepokojujúci: aj keď je niekoľko postáv zachránených, sila ducha pásky nie je zlomená a ostáva byť stále hrozivá.
Ringu - Duch Ringu - Duch
Ringu - Smrť Ringu - Smrť
Ringu - Reiko Ringu - Reiko
Hollywood je ešte stále neschopný dodať - česť výnimkám - svojim filmom správny apokaliptický podtón. A aj Verbinského viditeľná nervozita ohľadom dôsledku originálu spôsobila, že jeho remake je neporovnateľne oslabený. Taktiež sa do Hollywoodu chystá aj druhý film - The Eye. Citlivosť hollywoodskych producentov tu bude ešte viac pod škripcom, pretože film bratov Pangovcov rozpráva príbeh o tom, ako je to byť svedkom neopísateľných hrôz, zároveň ale nebyť schopný ich odvrátiť. Klimax nie je potom nič iné, ako spoveď o krutosti osudu v podaní nočnej mory na filmovom plátne. Hrdinka filmu, Mun (hrá ju Lee Sin-Je) je mladá slepá žena, ktorej prinavrátia zrak až transplantáty. Po chirurgickom zákroku ju začínajú prenasledovať aj obrazy rozličných hrôz. Vo filme nenájdeme priameho antagonistu či nepriateľa.
The Eye (Jian gui) - Medzinárodný poster The Eye (Jian gui) - Medzinárodný poster
Duchovia v Ringu a The Eye sú špeciálnym výtvorom ázijskej kultúry a je ťažké ich zachytiť našou mysľou, ktorá vo svojom kultúrnom kontexte nechápe nepriateľa, ktorého nemožno vedome definovať alebo vidieť. Rozdiel spočíva v samotnom pristúpení k faktu, že "duchovia sú jednoducho medzi nami". V japonskej klasike napr. Kwaidan (Lafcadio Hearn, 1904) vyhrávajú prevažne duchovia v bojoch s ľuďmi. A ak opustia bojové pole, tak preto, že sa nudia alebo im to spôsobí pobavenie. Podobne napríklad "žena snehu" v Masakiho Kobayashiho verzii Kwaidanu z roku 1964.
The Eye (Jian gui) - Dievča The Eye (Jian gui) - Dievča
Duhovia sú v ázijskej kultúre videní ako metafóra pre neotrasiteľnú prítomnosť minulosti a ich prítomnosť je vlastne každodenná. Preto aj objavenie sa ducha je pre Japonca/ku o niečo menej alarmujúcim než pre Európana. Pre nás by to bol číry šok.
Dúfajme teda, že si americký filmový priemysel dá pri remake-u The Eye záležať a ja sa už teraz teším na skvelý horor.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Súvisiace objekty SFDB

(2002)

Kruh

(2002)

Oko

(1998)

Ringu

Diskusia

Martin (Anonym)
No, niektore americke horory s Jackom Nicholsonom boli celkom dobre.
25.07.2003
Stanley (Anonym)
To s tym americkym The Ring som nepochopil... ("akoby duchovia strasili v inom dome") videl som aj japonsky Ringu aj The Ring a podla mna sa americka verzia podarila na jednotku a je to jeden z najlepsich horrorov poslednych par rokov, co som videl ...
25.07.2003
Vlado Eisenhammer
Čo ma prekvapilo, je, že The Ring mal prístupnosť (štempel :-)) PG-13. No na horor (a kvalitný) je to dosť nízka hranica, aj keď to nebola doslovná brutalita.
27.07.2003
wyktor
Vlado> Amici to maju trochu "posahane". Oni totizto urcuju rating filmu podla tabuliek. Kedze to rozhodnutie o ratingu je predom dane (staci splnit podmienky) tvorcovia to vedia niekedy fantasticky obist:) ako priklad si pozri South Park: Peklo na Zemi, kde sa nadava v jednom kuse ale kedze to nieje v spojitosti s nasilim a navyse je to v kreslenom filme, ako celok nemohli dat SP rating vyssi ako PG-13. (ale neskor zmenili tabulky a SP dostal R-ko)
inak na www.filmratings.com su vsetky ratingy, niekedy celkom zaujimave:)
27.07.2003
SARA (Anonym)
bOL TO SKVELY HOROR INY AKO OSTATNE A HLAVNE TIE AMERICKE BOLO VIDNO ZE TO NEJDE Z ICH HLAVY NIC PROTI NIM JEDNODUCHO KTO HO NEVIDEL PRISIEL O VELA..........
14.01.2004
KRISTíNA (Anonym)
NO MNE SA THE RING PáčIL, WRAJ BUDE AJ THE RING 2...FUUHA...Už SA TEšííM..
07.04.2004
Lucia Bunčeková
Hmmm ja si myslím, že po Kruhu sa začali vyrábať ďalšie napodobeniny ( nehovorím o USA verzii Kruhu ) ako napr. The grudge ( Smrtiaca nenávisť ). Ten film je spravený podla Kruhu a 3:15 zomrieš. Tiež je tu Muoi- viac ako pripomína to Kruh. Ešte na titulku zadnej strany filmu Zmeškaný hovor je napísané v štýle slávneho Ringu. Lenže čo je vrchol, film Kliatba domu slnečníc je nejaký mix hororu Kruh, 3:15 zomrieš a Oka. Ale vrátim sa k tomu, čo som chcela napísať o japonských hororoch...
Myslím, že len rozhádzané ľudské črevá a mozgy, končatiny človeka nevystrašia. Sú aj lepšie horory, horory, ktoré sú zamerané na psychiku, a práve také sú japonské horory. Lepšie horory, kde netreba len krv, krv, krv, hektolitre krvi. No, samozrejme že v The grudge je tam toho dostatočne, napr. ľudská sánka. ako napr. kruh -nie je tam ani kvapka krvi, no človek sa pri tom fakt bojí. Jeden dokonca napísal: Kto tvrdí, že sa pri Kruhu nebál, klame. Ja teda podla neho klamem,ale ja vravím pravdu, nebála som sa. Horory zamerané na psychiku ( ktoré uprednostňujem pred horormi, po ktorých musíš ísť automaticky vracať ) sú strašidelnejšie, ako nehutné horory. zamerajú sa na ľudskú mysel a psychiku a dokážu ho, radi, neradi, dohnať aj k šialenstvu. Teda, nič pre ľudí so slabým srdcom. Ale fakt mám račej tie :D teda myslím, že japonské sa oplatia...
23.03.2009

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2002)

Kruh

(2002)

Oko

(1998)

Ringu