Mariotovi dediči - Harry Potter na slovenský spôsob

Recenzia na knihu Maritovi dediči I.: Predurčenie. Maja Holecyová by mala byť slávna.
Je pekná, milá, inteligentná, nadaná a... zadaná. Skutočná ozdoba slovenského fandomu. Jej meno vám však asi nič nepovie. Nesmierna škoda, pretože keby sa narodila v zahraničí, už by si ju zobralo na paškál Inferno na Polici.
Zhruba vo veku, kedy bežní smrteľníci maturujú, ona vydala svoju prvú knižku a v čase, kedy jej rovesníci bojovali s nástrahami vysokých škôl, vydala ďalšie tri.
Filmová história scifi
Teraz má pauzu, len občas vypustí do sveta nejakú poviedku. Naposledy vlani, do Ceny Fantázie poslala Kalkulačka smrti. Light sci-fi, ktoré zaujme hlavne spôsobom rozprávania a milým zhrnutím stavu súčasnej filozofie do jedného odstavca. Pre mňa bola víťazom, oficiálne skončila druhá. A ja šestnásty a nevadí mi to!
Teraz k tomu, čo to vlastne napísala. Mariotovi dediči je fantastická tetralógia, ktorá sa vezie na módnej vlne Harryho Pottera a Eragona. Ťažko povedať na koľko tieto dve série Maju pri písaní ovplyvnili, Dediči však nesú v sebe čosi z oboch. Hlavne to, že je to určené násťročným čitateľom, čo sa odráža aj na príbehu. Hlavnou hrdinkou je Mija, ktorá sa náhle dozvie, že je čarodejnica, jej otec chce dobiť celý svet (No a? Keď to robil Alexander Veľký, nikto sa nesťažoval!) a musí odísť zo svojej milovanej Nitry do nejakého zapadákova k prísnemu starcovi. S tým sa pätnásťroční ľahko stotožnia, aj im pripadá, že ich všetci v živote len dusia a bývajú v diere. Bez výnimky, každý v tom veku tak uvažuje.
A ako sa mi čítala prvá kniha tejto ságy, Predurčenie?
Z textu cítiť na koľko skúsená bola autorka pri jeho písaní. V akčných scénach som mal mierne chaos, alebo pre podrobné opisy strácali na dynamike. Takisto som párkrát pokrútil hlavou nad príliš komplikovanými opismi alebo opakovaním slov.
Zvláštne vyznelo aj, inak dobré finále, ktoré dovtedy komorný príbeh o hľadaní priateľstva nasilu posúvalo do epickejšej roviny. Ale aspoň to bolo logicky odôvodnené.
Čo mi však naozaj vadilo, boli mená – zvláštne slovíčka evokujúce staroslovienčinu, no v skutočnosti iba prekrútené tvary bežných mien. Petram = Peter, Miseag = Mišo atď. Netradične vyznievajú aj zaklínadlá, ktoré sú tvorené bližšie nešpecifickým jazykom. Spisovateľ –amatér vo mne mal neuveriteľnú chuť zobrať pero a....
Chcelo by to urobiť hromadu prepisov, ale na to je už neskoro. Predurčenie vyšlo v roku 2010, čo síce nie je dávno, ale revidovaného vydania sa tak skoro nedočkáme. Vlastne to nie je ani treba.
Možno to vyznie neuveriteľne, ale po dočítaní som mal v skutočnosti dobrý pocit. Miji... teda Maji sa podarilo šikovne budovať napätie, na začiatku nastolila kopu zaujímavých otázok, aby čitateľ mal dostatočný dôvod pokračovať ďalej. Väčšina z nich síce zostala nezodpovedaná, ale to nikomu neprekáža, keď sú tu ešte ďalšie tri diely.
Text má navyše spád, slušne odsýpa a baví. Naozaj mi to pripomínalo „staré časy“ s Harrym Potterom, nielen témou ale aj štýlom. Príbeh Mariotových dedičov je síce vystavaný z hromady klišé, ale to je poňaté zaujímavým spôsobom – slovenským – to je najvýstižnejšie slovo. Dediči sú ako bryndzové halušky – nebudú chutiť každému, ale sú naši, domáci. Nie na povrchu, ten by obstál aj v zahraničí, ale kdesi vo vnútri, v ich DNA.
Tak si to zhrňme.
Predurčenie, je kniha, na ktorej je cítiť ešte istá nevypísanosť autorky. Je však slovenská do špiku kosti, plná zaujímavých nápadov, napínavá a dostatočne svižná. Ideálne čítanie na leto, oddychové, ale nie hlúpe. Odporúčam ju, hlavne mladším ročníkom, ale ani starší by z nej nemuseli byť sklamaní, hlavne ak strávia hromadu klišé. V ďalších dieloch by sa to malo len zlepšovať. Už teraz sa na ne teším.
Maja Holecyová je proste dobrá autorka, ktorá má len dve chyby. Píše málo a pod podivný pseudonym Marja.

Juraj Búry

Juraj Búry
Mám veľa čiernych vlasov, kocúra a plyšového pavúka. Väčšinou sa mocem v Nitre, alebo po kopcoch a hradoch. Strašne rád sa hrám, čítam a pozerám a potom o tom premýšľam. Pôsobím mladší ako v skutočnosti som.

Diskusia

Lenona
Páči sa mi, že si siahol po našej /slovenskej/ autorke a neváhal napísať svoj názor. Máš v pláne prečítať celú sériu a zistiť, či autorka časom "vyzrela"?
Tiež sa v poslednom čase snažím čítať našu fantastiku a niektoré veci sa mi celkom páčili, no niektoré ma dosť sklamali. Čo už, aspoň si urobím prehľad.
02.07.2013

Juraj Búry
hej, chcem ju prejst celú
04.07.2013

Adhara
Zaujímalo by ma, ako sa jej to podarilo tak skoro vydať. V čase, keď bežní smrteľníci maturujú, som ja dopisovala už svoju druhú knihu (a nie som sama, teenagerov s viacerými dokončenými rukopismi som už na blogoch zopár videla), no trvalo mi šesť rokov, kým som nejaké vydavateľstvo presvedčila, aby si ju vôbec prečítalo. Zdôrazňujem prečítalo. A niekoho si nielen prečítajú na prvý pokus, ale na prvý pokus rovno aj vydá... je na to nejaké tajné zaklínadlo, ktoré treba napísať do sprievodného listu? :-)
05.07.2013

mercdok
Male, velke plus k sebaprezentovaniu je aj vlastny web, postaci aj jednoducha stranka.
05.07.2013

draculin
Adhara: a vari si napisala tinejdzersku fantasy, ktora bola inspirovana blockbusterovym Potterom? Zaner, to je hlavne. Plus to muselo mat aj urcitu kvalitu, ale ved sama vies aka je realita. Klasicka scifi sa vydava pomenej, pretoze sa menej predava. Smutne,ale co uz... to co pises ty je kvalitne, ale si takmer v situacii toho, kto sa pokusa predavat perfektne bravcove rezne v Saudskej Arabii ;)
05.07.2013

Adhara
No popravde, ja som na strednej škole písala hard sci-fi s ekologickým posolstvom. :-) (O čom aj jeden redaktor napísal, že už len to samo osebe znie odpudzujúco, ale čo si budem charakteristiku vymýšľať?) Kvalita – veď v tom je ten problém. Jednému dielu dajú aspoň šancu, aby tú kvalitu ukázalo – prečítajú si ho –, druhému takúto šancu vôbec nedajú. Rukopis môže byť akokoľvek geniálny, ale bez prečítania ho nikto nevydá. Sorry za offtopic, je to totiž vec, ktorá ma strašne žerie. :-)
06.07.2013

draculin
Minule som cital clanok o tom, ako Herbertovi nechceli vydat Dunu. Tucet vydavatelov to odmietali pocas dlhych rokov. A znosili pod ciernu zem, pripadne chceli uplne prerobit. Ale nakoniec to vyslo - a o kvalite nikto nepochybuje. A v podstate aj vydavatel je len clovek a musi vydavat to, co sa bude predavat...ked ma dve knihy, kde sa z jednej moze predat X kusov a z druhej desatnasobok (kvoli teme a cielovej skupine) - rozhodovanie ma jasne. Cize ti zostava len pisat stale dobre a este lepsie a k tomu nervy ako struny od piana. Alebo ustupit narokom trhu a trosku zmenit to, co pises. Myslim, ze ta prva moznost bude spravna ;)
06.07.2013

Adhara
Draculin, a nevedel by si mi ten článok poslať? Rada čítam takéto "povzbudivé príhody" zo života spisovateľov. :-) Nárokom trhu som neustúpila. Pokušenie síce bolo, ale keďže vydavateľstvo bolo nekompromisné, nuž čo, môj rukopis zrejme oslávi aj siedme narodeniny nevydaný.
08.07.2013

draculin
http://neviditelnypes.lidovky. cz/literatura-duna-veledilo-je z-nemelo-vzniknout-flj-/p_scif i.asp?c=A100610_231158_p_scifi _hpe
08.07.2013

Juraj Búry
Adhara: teba som pocul na toto sa stazovat uz vo viacerých diskusiách :) Zamyslela si sa nad tým ze ci to nie je aj niecím iným ze ta nechcú vydat ? (nie zánrom alebo témou ale formou? aj epchovi redakcia fantázie odmietla vydať poviedku potom, čo usúdili, že je nečitatelná a on ju odmietol opraviť a trval na tom že je to jeho štýl*) ...a hard - hordcore sci-fi s ekologickým posolstvom - to naozaj znie strašne, hlavne preto, že je to neuveritelne banálne klišé. * maja tam má niekolko vecí, čo sa jej dajú vytknúť ale má lahkočitatelný štýl - to urobí veľa
13.07.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB