Janko a Marienka – film, z ktorého nedostanete cukrovku

Veď prečo by ste aj mali? Je to film. Z filmov sa nedostáva cukrovka. Aj keď pri niektorých scénach mi lentilky zhorkli v ústach.
Tak a teraz k Jankovi, Marienke, ich stalkerovi, hromade stríg a 3D. Čo sa o tom dá povedať?
Panteón majstrov hrôzy
Keď tento film išiel do kín, rozprúdil takú malú debatu. Je vôbec dobré, že takto „przníme“ klasické rozprávky? Zaujímavá otázka, ale bezpredmetná. Klasické rozprávky od bratov Grimovcov sa ponášali na horory, takže verzie, ktoré poznáme, už sú sprznené, vykastrované a zbavené všetkej šťavy. Ďalšie zmeny im neublížia. Určite nie, keď sa im tie „gule prišijú naspäť“ – nepríjemné, ale trefné prirovnanie. Ja fandím takýmto adaptáciám. Sú akčné, zábavné a na nič sa nehrajú. A dávajú dostatočný priestor tvorcom aby sa vybláznili, využili rozpor, ktorý je už v nadpise, na maximum. Spomeňte si len na vizuál Kliatby bratov Grimovcov! Navyše, nie je to len tupý akčný film, je to zároveň postmoderná tvorivá hra – čo nie je extrémna intelektuálna výzva, ale... málokto sa chodí do komerčného kina intelektuálne vyžiť.
Tento argument pri Hanzel and Gretel neplatí, lebo je to skôr sequelom k známej rozprávke. To, čo už poznáme je zhrnuté do päťminútového úvodu presiaknutého temnou atmosférou.
Čo by som mohol povedať ešte o tomto filme? Veľa a nič. Ten film je proste dobrý. Zábavný. Popkornový. Dojmy, ktoré nadobudnete pri trailery sú pravdivé, film je presne taký. Ak na to chcete aj po tom ísť, tak neváhajte a dostanete všetko, čo chcete.
Balíček obsahuje okrem divokej akcie s nekompromisne krvavými scénami aj poriadnu dávku humoru a sebairónie. Nedajte sa však pomýliť, všetko je správne dávkované a vyvážené. Komediálne scény sa striedajú s vážnymi, po zbesilej akcií príde čas na emócie (tak aby ich zvládla aj väčšina amerických mužov). Znie to ako prevarený recept, našťastie krátka minutáž (cca 90 min.) udržuje svižné tempo, tak nemáte čas sa nudiť.
Škoda, že všetky ostatné postavičky sa strácajú popri ústrednej dvojke – sexy Gemme Arterton v tesných kožených gatiach a korzete a cukrovkárovi Jankovi (Jerry Renner – Hawkeye z Avengers), ktorý radšej strieľa, až potom premýšľa. Je pravda, že tam nie je čo hrať, no aj to nič je veľmi solídne.
Režisér si dal záležať v zmysle hesla: „Keď je to už tupé nech sa dá na to aspoň pozerať.“ Dokonca aj to 3D je podarené a využívané. Minimálne sedemkrát vám niečo vletí do ksichtu. Vyťažil všetko čo sa z toho scenáru a prevedenia dalo vyťažiť. Hold, európsky režisér, bežný hollywoodsky remeselník by to asi pohnojil.
Jediné, čo tomu filmu chýbalo, bola hlbšia mytológia podobná tej vo Van Hellsingovi. A menej priamočiarosti .
Janíčko a Marienka: Lovci čarodejníc nie je zlý film. Ani tupý. Je to čistokrvný akčný film zahalený do fantasy okorenený niekoľkými hororovými prvkami. A poriadnou dávkou krvi. Vie, komu sa chce predať, vie, že to máme radi. Zabudnite na naivné povedačky o perníkoch. Každé malé decko dnes vie, že by to bolo inak. Prispôsobme si to teda našim dospelejším požiadavkám. Takže sa tohto filmu nebojte. Previnilo sa cítiť môžete, ale nebojte sa. Pozrite si to. Veď aj tak je väčšina z nás len veľkými deťmi.
Orientačne : Gulity pleasure roka (zatiaľ) tak teda 90%.
Janíčko a Marienka: Lovci čarodejníc
Hansel and Gretel: Witch Hunters
USA/ Nemecko, 2013
83 min.
Réžia: Tommy Wirkola
Hrajú: Gemma Arterton, Jeremy Renner, Famke Janssen, Peter Stormare, Ingrid Bolsø Berdal, Zoë Bell, Derek Mears, Thomas Mann, Pihla Viitala, Joanna Kulig a ďalší.
Hansel and Gretel: Witch Hunters - Trailer - Red Band Trailer Disclaimer
Hansel and Gretel: Witch Hunters - Trailer - Red Band Trailer 2 Disclaimer

Juraj Búry

Juraj Búry
Mám veľa čiernych vlasov, kocúra a plyšového pavúka. Väčšinou sa mocem v Nitre, alebo po kopcoch a hradoch. Strašne rád sa hrám, čítam a pozerám a potom o tom premýšľam. Pôsobím mladší ako v skutočnosti som.

Diskusia

Stano Lacko
No podla trailerov to vyzera na poriadky masaker a s davkou humoru to moze byt sranda ;-)
30.03.2013

jurinko
Skoda tych nelogizmov a cukrovky Janka (zbytocna, nevyuzita a prejavuje sa tak, ze byt doktor, tak asi placem). Ale inak dobre, ked si clovek vypne mozog. Len to mne ide dost tazko :-) Podla mna to vobec nebolo surove, malo to byt logickejsie, surovsie, brutalnejsie, psychopatickejsie. Take zlo, ake boli bosorky, uz sme videli stotisickrat. "Mozem odbachnut hlavnu postavu? Ok, ale ja to neurobim, ved sa akoze idem pohrat, aby ma mohli na konci porazit." Pripomina mi to tuto scenu (1:45 - 2:25): https://www.youtube.com/watch? v=-7O7sBg-iJc
30.03.2013

jurinko
Ale aby to nevyznelo zle, tych par desiatok minut v kine ma uplne neotravilo, dalo sa to pozerat :-)
30.03.2013

Sirius.SVK
Mne sa to páčilo mám podobný typ filmov rád.
30.03.2013

Juraj Búry
hej aj som chrochtral blahom :)
03.04.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB