prihlásenie | registrácia   Login with Facebook
scifi.SK -=- scifi space: Scifi.sk partnerom súťaže New Weird
Spacenews


 
spacenews PRIDAJ VLASTNÚ SPRÁVU
Scifi.sk partnerom súťaže New Weird
08.03.2012 22:01 | Kategória: Magazín - Novinky | Autor: jurinko
Internetová divožienka Sussanah (vlastným menom Kateřina Andrlová) si povedala, že už ju nebaví čakať na to, kým príde rytier v bielej zbroji, a zachráni československú scifi a fantasy scénu...
Namiesto toho sa zdravo nasr... dila, a povedala si, že začne od seba. Vymyslela preto literárnu súťaž New Weird, čo je žáner, spájajúci v sebe možno to najlepšie, čo vôbec fantastická literatúra ponúka. New Weird je atmosférický, tiesnivý, je v ňom horor, scifi, fantasy, možno sem-tam je šmrncnutý cyberpunkom či štipkou urban fantasy. Jedným slovom, je to to najlepšie z najlepšieho. Nečakajte ružových jednorožcov a dúhami opradené údolia plné medu a mlieka. Čakajte po nociach sa zakrádajúce potvory, v sychravej hmle miznúcich detektívov, pátrajúcich po upíroch s robotickými končatinami, čakajte existenčnú krízu vlkolaka, jednoducho – čakajte neočakávateľné!

Rovnako ako samotný žáner, aj súťaž v sebe spája niekoľko protikladov. Porota je pestrou zmesou rôznorodosti, počnúc ostrieľanými porotcami a autormi českej fantastiky (napr. Temnářka alebo Karel Doležal, a.k.a. Sikar), cez blogerov, publikujúcich najmä na stránkach blog.cz a mfantasy.cz, až po amatérskych, ale o to nadšenejších čitateľov. Takáto navonok nesúrodá porotcovská „sebranka“ sa mohla zísť iba vďaka novátorskému prístupu autorky súťaže, ktorá poskytla porotcom možnosť voľne sa prihlasovať do poroty, čo zo súťaže robí naozajstný unikát na československej literárnej scéne.

A to je vlastne aj dôvod, prečo a ako sa k tomuto projektu dostala naša stránka. Zatiaľ v poradí ôsmym porotcom, a jediným Slovákom v porote, totiž bude – počujete tie fanfáry? – jurinko, čiže autor týchto riadkov, čiže ja! Tým sa zároveň súťaž stala podujatím, presahujúcim hranice, umožňujúcim slovenským autorom nielen sa zapojiť, ale aj dostať adekvátne hodnotenie. Hm, asi sa príliš nechávam unášať vlastnou úžasnosťou, preto radšej pomaly skončím, kým sa rozšupnem tak, že ma už nič nezastaví.


Neodpustím si však zopár základných faktov o súťaži:

Téma: New Weird
Rozsah: 10 000 – 40 000 znakov vrátane medzier
Formát: .doc (Word 2003)
Dátum uzávierky: 30.6.2012 do polnoci
Dátum vyhodnotenia: podľa počtu prijatých poviedok, predbežne 30.11.2012

Každý súťažiaci môže zaslať iba jednu poviedku! Poviedka nesmie byť až do vyhodnotenia súťaže nikde zverejnená a nesmie sa zúčastniť inej súťaže. Súťaž nie je vekovo obmedzená.

Súťaž prebieha anonymne, výlučne virtuálne, a je jednokolová. Poviedky stačí poslať na mail sherridon@seznam.cz vo vyššie uvedenom formáte. Do súboru poviedky nepíšte svoje meno, to napíšte iba do mailu (nič iné v podstate ani nemusíte písať). Autorka súťaže potvrdí prijatie mailu s poviedkou, takže ak nedostanete potvrdzujúci mail, skúste poviedku poslať znova.

Tri texty, ktoré dosiahnu najlepšie hodnotenie, vyhrajú knihu!

Detaily o súťaži, medailóniky jednotlivých porotcov, a ostatné informácie, môžete nájsť na blogu Sussanah.


Myslím si, že ide o zaujímavý projekt na poli československej fantastiky, ktorý má ambíciu posunúť sa z nadšeneckého podujatia na úroveň, konkurujúcu etablovaným súťažiam. Dúfam, že sa zapojíte, a že vás moja neúprosná prítomnosť neodradí :-)Kvalita tejto spacenews: Ak chceš hodnotiť spacenews, musíš byť prihlásený
diskusia zobraz diskusiu
Culter (08.03.2012)
Zúčastním, pretože poviedky majú byť údajne hodnotené slovne. Niečo sa mi marí, že som to zachytil na nejakom Sikarovom blogu Alebo sa pletiem, Jurinko?
Inak k súťažiam. Aktuálna je súťaž časopisu Pevnost s názvom AI 2052 (www.pevnost.cz) a ďalšou je Fantastická povídka (http://fantastickapovidka.cz/ )


Šaňo aka Babcom (09.03.2012)
Janko, nechces o tych dvoch sutaziach pridat dva clanky, kde ich trochu popises? Takto je to trochu stratene... :(


jurinko (09.03.2012)
Janko, ano, poviedky budu hodnotene slovne, a hodnotenie dostane kazdy autor mailom (co je zaroven jedno z lakadiel sutaze ;-) )


cyberstorm (09.03.2012)
wow...new weird? Hmmm, kto bude slovenskym Mievillom?


Culter (09.03.2012)
Ok, Šaňo, idem na to.


Aldeberan (09.03.2012)
paráda :)


Aldeberan (11.03.2012)
wtf, ako sa sem dostal bot?


cyberstorm (12.03.2012)
zamaskoval sa za R2D2 :P


Strana:|<  <  (1)  >  >| 
Príspevok:
Sledovanie: odoberať nové príspevky v téme na email (len pre registrovaných).
Registrovaný užívateľ
Neregistrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zabudli ste svoje heslo?
Otravuje ťa neustále vyplňovanie mena, emailu či krkolomné rozpoznávanie textu.
Zaregistruj sa, kde si môžeš vytvoriť svoj profil a po prihlásení je tento formulár pre teba už minulosťou.
Meno:
Email: (nebude zverejnený)
Podmienky: čítal som a súhlasím s podmienkami
  Podporte scifi.sk

  Cosplay týždňa
Diskusia: 0 (začiatok)
staršie  
Facebook
 
Twitter
 
Súvisiace linky
 
Súvisiace články
Literárna súťaž New Weird 2013
11.01.2013 9:00
Diskusia: 6 (začiatok)
 

copyright © 1995 - 2018, Force Majeure
scifi.sk, ročník 2018, vychádza denne, ISSN 1339-8180

Vydavateľ: Force Majeure, Boženy Němcovej 5, 08005 Prešov
Zástupcovia redakčnej rady: Stanislav Lacko, Alexander Schneider, Roman Schnellbach