Hra o tróny - Recenzia

Zdal sa vám Pán prsteňov až príliš rozprávkový? Máte radi dospelejšie a naturalistickejšie príbehy, ale Rím bol pre vás až príliš reálny? Rozhodnite sa potom pre Hru o tróny - ďalší ultimátny seriál z produkcie HBO prichádza.

Iron Throne Disclaimer

Kedysi dávno, v jednom preďalekom kráľovstve... Na tróne ukutom z roztavených mečov nepriateľov vládol šialený kráľ. Jeho vláda bola krutá a neľútostná a každý, kto sa mu postavil do cesty, skončil v plameňoch... Až keď už násilie prerástlo únosnú mieru, rozhodol sa kráľov ochranca tyrana zabiť... Po krutej zime tak prišli svetlé dni a do Ríše siedmich kráľovstiev opäť vstúpil mier a pokoj... Avšak veci sú vždy v pohybe, zlo nikdy nespí a zima opäť prichádza...

Game of Thrones - Ukážka - Opening Credits Disclaimer

Game of Thrones - Záber - Disclaimer

Niekde tu začína nový fantasy seriál z produkcie HBO. Po fenomenálnom Ríme tak došiel čas na fantasy, ktoré si okamžite po uvedení vyslúžilo rad ocenení a nadšených reakcií divákov a kritiky. Sfilmovaná prvá časť epickej fantasy ságy Pieseň ohňa a ľadu od George R. R. Martina tak dosahuje minimálne rovnaký úspech ako jej knižná predloha. V čom spočíva úspech tohto seriálu na miestach, kde všetky ostatné pokusy o filmové či seriálové spracovanie fantasy pre dospelých - samozrejme okrem nedosiahnuteľnej modly v podobe Pána prsteňov - zúfalo zlyhávajú?

King's Landing Disclaimer

Úspech č. 1 - RÉŽIA

Keď chcete natočiť fantasy pre dospelých, musí byť drsné. Keď chcete, aby sa ľudom páčilo, musí byť vizuálne príťažlivé. A keď chcete, aby bolo reálne, musí byť aj patrične temné, lebo stredovek, ktorého predobraz seriál používa, taký nesporne bol. A tak pri kombinácii všetkých troch zložiek nemohol prísť, aspoň čo sa týka technickej stránky, neúspech. Filmovo tu naozaj všetko funguje tak ako má a aj keď je seriálový rozpočet cítiť - hlavne pri vynechávaní davových scén - vôbec to nevadí. Akási komornosť k televíznemu seriálu patrí a počítačové kompozície nahrádzajúce drahú výpravu do tohto konceptu sadnú rovnako dobre. To, čo sa dá, je tu zobrazené na úrovni filmovej produkcie, či už ide o kulisy, rekvizity či CGI, z každého záberu je cítiť kvalitu a profesionalitu.

Game of Thrones - Záber - Disclaimer

Úspech č. 2 - PRÍBEH

Tak vymyslený a pritom tak reálny. Ako sa hovorí - doba sa mení, ľudia ostávajú rovnakí. A v Hre o tróny to platí doslovne. Boj o moc a intrigy tiahnuce sa celou históriou ľudstva sú tu zobrazené priamo na podnose. Hra o tróny je doslova akousi výkladnou skriňou našich dejín. To, o čom písal Machiavelli, to, čo zažili panovníci (nielen) stredovekej Európy - to všetko tu vidíme zobrazené vo svojej nahote a bez príkras. Dejiny píšu víťazi a tí nie sú vždy tými najčestnejšími a najcharakternejšími.

Game of Thrones - Disclaimer

Úspech č. 3 - SVET

Ak ste zvyknutí na komlexný svet Pána prsteňov, budete rovnako spokojní aj v tomto. Tento svet so svojou históriou oplývajúci životom, kultúrami, rodmi bojujúcimi o moc je svetom uveriteľným a rovnako tak magickým. Svet v Hre o tróny nie je plný čarodejníkov a nadprirodzených postáv, je skôr až desivo skutočným a fantasy prvky sú tu používané len okrajovo, takže nečakajte Saurona alebo lietajúce ohnivé gule. Hra o tróny používa tieto aspekty na úplne iné veci a v úplne iných súvislostiach.

Game of Thrones - Záber - Disclaimer

Úspech č. 4 - POSTAVY

Keď niečo robí Hru o tróny geniálnou, sú to práve jej postavy. Nie je to len Sean Bean (Eddard Stark), ktorý je akousi hlavnou postavou a zároveň ikonou tohto seriálu, možno pre jeho Boromira a možno preto, že sám pôsobí, ako keby sa v stredovekom rytierskom kostýme už narodil. Aj keď by sa možno dali postavy označiť za dobré a zlé, hranica oddeľujúca tieto dva póly je, tak ako v reálnom živote, veľmi nejasná a niekdy závisí zaradenie do tej či onej škatuľky len od uhla pohľadu. Typickým príkladom môže byť asi najlepšie napísaná a aj zahraná postava Tyriona Lannistera, ktorej sa majstrovsky zhostil trpasličí herec Peter Dinklage.

Game of Thrones - Záber - Disclaimer

Úspech č. 5 - ZVRATY

Moderné seriály sú postavené na zvratoch a časť, ktorá nekončí cliffhangerom je považovaná za nudnú. Hra o tróny, aj keď je historickým a vo svojej podstate klasickým seriálom, sa drží moderných trendov a nenechá vás po skončení žiadnej časti kľudným. Jedným zo špecifík Hry o tróny je aj nemilosrdné likvidovanie hlavných postáv. Preč sú tie časy nastrčených vedľajších charakterov určených na umieranie. Tak ako v každodennom živote, tu sa umiera vo veľkom a umierajú veľkí. Dajte si teda pozor na to, ktorú postavu si obľúbite, pretože v ďalšej časti už nemusí byť na žive.

The Wall Disclaimer

Nebojím sa povedať, že Hra o tróny je takmer dokonalým seriálovým dielom a splneným snom každého fanúšika fantasy či histórie. Nie sú tu hluché miesta, nie sú tu zbytočné dialógy, nebudete sa nudiť ani na sekundu, skôr naopak, každú jednu scénu budete hltať s otvorenými ústami. Zdá sa až neuveriteľné, že doteraz nebol nikto schopný nič podobné natočiť. Dajú sa povedať na tento seriál vôbec nejaké negatíva? Je tu možno až príliš veľa explicitného násilia a sexu, ale to je moderný trend, s ktorým asi ani tvorcovia seriálu nič nespravia. Hard core fantasy fanúšikovia zase môžu oponovať, že tento seriál v podstate fantasy ani nie je a možno budú mať sčasti pravdu. Ja by som seriál označil skôr za polit-fiction z alternatívnej histórie s fantasy prvkami, ale pri všetkých jeho kvalitách na exaktnom žánre naozaj nezáleží.

Game of Thrones - Záber - 1 Disclaimer

Pre mňa osobne je jediné negatívum to, že Hra o tróny nie je sci-fi ale fantasy. Epická space opera s podobnými parametrami musí byť snom každého čitateľa tejto stránky. Vráťme sa ale z vesmírnych výšin späť na zem a vážme si aspoň to, čo máme, pretože toho máme v tomto prípade naozaj dosť. Takmer deväť hodín napínavého epického príbehu o boji dobra so zlom, o nás ľudoch, akí sme a akí vždy budeme, o vládnutí, o politike, o našej histórii a budúcnosti...

A na záver dobrá správa. Hneď po odvysielaní prvej časti sa tvorcovia pustili do príprav sfilmovania ďalšej knihy ságy - Stret kráľov - ktorá by sa mala na obrazovky dostať v apríli budúceho roku.

Bude to naozaj dlhé čakanie...


Roland Axenberg

Diskusia

draculin
Juj, dobra recenzia. Ale ze privela nasilia a sexu? Jednak si to nemyslim - ale pokial aj ano, tak potom nejde o modny trend, kedze sa len kopiruje kniha, kde bolo krvi a sexu tiez dost. Alebo tak primerane, kedze sex hra nemalu rolu v zapletkach :)
22.07.2011

Aldeberan
je to hrozné, Game of Thrones je taký dobrý, že mi znechutil všetky ostatné seriály, teda okrem Doctora Who. Vlastne - aj pri ňom som už kritickejší k fillerom :) Draculin: sex - IMHO až na jeden (spoiler!) incest a jeden riadny manželský sex bol čisto samoúčelný - lezbický sex v bordeli, všetky tie štetky večne sa točiace okolo trpazlíka...
22.07.2011

draculin
Nezabudaj, ze aj v knihe bol Tyrion zatazeny na sex - a jeho sexualne zameranie bolo vyraznym problemom, co formovalo jeho vztah k Tywinovi.
22.07.2011

kAnYs
holu shit. that good? tusim to zacnem pozerat. nemate niekto knihu v oroginale?
22.07.2011

draculin
Cesky preklad je dost dobry, netreba sa bat. Xces poslat ebuk?
22.07.2011

Šaňo aka Babcom
Asi si to budem musiet predsa len pozriet do konca a potom na to napisat proti-recenziu, pretoze je to podla mna nezvladnuty serial... ale nech. A mozno mi proste vadi to, co uz spomenul Roland, ze to vlastne ani nie je fantasy, ale nejaka polit-fiction.
23.07.2011

draculin
Sano, ale to sa musis stazovat u autora predlohy, ze tam drahov, Inych a ohnivu magiu nedal od prvej strany a v 10-nasobnom mnozstve :)
23.07.2011

Aldeberan
Draculin: knihu som necital a ani neplanujem ale pochybujem, ze tam boli presne opisy sexuálnych scén kazdu druhu kapitolu, pretoze to by bola obdoba toho, co robili v serialy. Sano: vzdy sa najde biela vrana :) GoT je skoro dokonaly serial po technickej stranke - nemusi sa ti pacit premisa, setting, cokolvek, ale nezvladnuty urcite nie je :)
24.07.2011

draculin
Nuz, ja som zase v seriali nepocital vsetky sexualne sceny :) A ked si to tak zoberieme...mame tu principialny incest, Tyrionov vztah k Sae, casto spominane znasilnenia, stretnutia v Bealisovych bordeloch, neskor Cersei pouzivajuca sex na manipulovanie, Jon a Ygrette, sex tu...sex tam... a ano, bez detailnych opisov, ale netreba sa tvarit pruderne len preto, ze niekde je vidiet hole prso, alebo zadok :)
24.07.2011

Aldeberan
hm, zrátať všetky sexuálne scény? Nie zlý nápad, nie zlý :-P Tak ja osobne sex v seriáloch vidím rád (everything''s better with boobs), čo je mimochodom veľká zmena oproti tomu, keď som bol decko či v puberte (sic), kedy ma to otravovalo a pripadalo mi, že to len zdržuje príbeh (čo je pravda aj teraz... but those tities!)
24.07.2011

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB