Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.
EPIZÓDA: Vianočná koleda (Christmas Carol)
PLOT
ZÁHADNÝ TELEFONÁT A ZDANLIVÁ SAMOVRAŽDA DOVEDÚ SCULLYOVÚ K MALÉMU DIEVČATKU EMILY, KTORÉ JE PODĽA SCULLYOVEJ DCÉROU JEJ SESTRY MELISSY.
Podporte scifi.sk

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
SYNOPSIA / OBSAH
Na námornej základni Scullyová a jej matka prichádzajú do domu Billa Scullyho mladšieho - Scullyovej brata. Je zopár dní pred Vianocami a rodina sa tu rozhodla stráviť vianočné sviatky. Zvítajú sa aj s Billovou tehotnou manželkou Tarou. Zakrátko zvoní telefón. Scullyová zodvihne slúchadlo. Z telefónu sa ozve ženský hlas, ktorý znie presne ako hlas Scullyovej mŕtvej sestry Melissy. Ženský hlas Scullyovej povie, že niekto potrebuje jej pomoc. Scullyová po tomto záhadnom telefonáte volá do FBI, aby jej zistili číslo, z ktorého hovor prišiel. FBI jej oznamuje, že telefonát prišiel z domu rodiny Simovcov. Scullyová požiada Billa, aby ju tam zaviezol. Na mieste sa dozvedá, že v dome sa stala tragédia. Detektív Kresge ju pustí do kúpeľne, kde vo vani leží mŕtve telo pani Roberty Simovej, ktorá zjavne spáchala samovraždu. Kresge hovorí, že ak jej z tohto domu volala nejaká žena, mohla to byť jedine Roberta. Problém je však v tom, že tá bola mŕtva už dávno pred telefonátom, ktorý Scullyová obdržala.
Scullyová sa v dome neskôr stretne s manželom obete Marshallom a jeho malou trojročnou dcérou Emily. Scullyová sa uprene zahľadí na Emily, lebo jej tvár jej niekoho pripomína. Doma Scullyová svojej mame povie, že ako dôsledok únosu už nikdy nebude môcť mať deti.
Neskôr v noci sa Scullyovej sníva sen z detstva, v ktorom jej brat Bill ako malý chlapec chcel zabiť jej milovaného králika. Počas sna sa malá Scullyová stretne s Emily. Zo spánku Scullyovú prebudí ďalší telefonát od záhadnej ženy, ktorá jej povie, aby "šla za ňou". Hovor opäť prišiel z domu Simovcov, ale Marshall Scullyovú uistí, že telefón nikto nepoužil. Scullyová si z vstupných dverí v kuchyni stihne všimnúť dvoch neznámych mužov sediacich pri kuchynskom stole, ale Marshall sa s ňou rýchlo rozlúči a zatvorí dvere.
Na druhý deň Scullyová požiada detektíva Kresgeho, aby jej povolil prístup ku všetkým dôkazom v prípade samovraždy Roberty Simovej. Tiež volá do FBI a žiada spis k prípadu vraždy jej sestry Melissy. Uskutoční pitvu na tele Roberty. Objaví niekoľko nejasností a na Robertinej nohe nájde malú ranku akoby od injekcie. Scullyová injekciu v dome Simovcov skutočne nájde. Preto existuje dôvodné podozrenie, že Roberta bola zavraždená. Marshall však tvrdí, že injekcie denne pichá svojej dcére, ktorá trpí anémiou.
Scullyová svojej mame povie, že nechala urobiť test DNA, ktorý na 60 percent potvrdil, že Emily je Melissina dcéra. Presnejší test dostane o niekoľko dní. Matke pripomína, že isté obdobie v roku 1994 bola Melissa nezvestná - práve vtedy mohla porodiť dieťa a dať ho na adopciu, aby sa o tom nikto z rodiny nedozvedel. Scullyovej matka sa však Scullyovej oprávnene pýta, prečo by to Melissa robila. Scullyovej sa v noci sníva ďalší sen, ktorý je ďalšou spomienkou na minulosť. Ide o spomienku na Vianoce, kedy jej jej matka dala retiazku s krížikom, ktorú teraz Scullyová nosí okolo krku. Prebudí ju Tara a povie jej, že má návštevu. Za Scullyovou prišiel detektív Kresge, aby ju informoval o finančných vkladoch, ktoré do banky prišli na Marshallov účet v období posledných osemnástich mesiacov. Peniaze pochádzali od zdravotníckej spoločnosti Prangen.
Scullyová a Kresge sa neskôr rozprávajú s Dr. Calderonom, ktorý im povie, že Emily podstúpila na ich klinike klinickú liečbu, za ktorú dostala jej rodina finančnú odmenu. Calderon im tiež prezradí, že injekcie nepredpísal Emily, ale Marshallovi. V dôsledku krivej výpovede Marshalla polícia zatkne a obviní ho z vraždy manželky. Malú Emily umiestnia do ústavu sociálnej opatery, no ešte predtým jej Scullyová dá svoju retiazku s krížikom.
Marshall Sim sa vzápätí prizná k vražde. Nájdu sa však svedkovia, ktorí mu na čas vraždy poskytnú alibi. Scullyová a Kresge odchádzajú do väzenia, kde v cele nájdu Marshalla mŕtveho. Scullyová si pred vstupnou bránou do väzenia všimla dvoch neznámych mužov, ktorých predtým videla v dome Simovcov a ktorí pred chvíľou navštívili Marshalla, ale muži jej utečú. Scullyová doma Billovi povie, že Marshalla zavraždili tak, aby to vyzeralo ako samovražda. Do Billovho domu prichádza sociálna pracovníčka Susan Chamblissová a Scullyovej povie, že jej žiadosť o adopciu Emily bola zamietnutá. Scullyová tvrdí, že cíti, že nadišiel čas, kedy by mala uprednostniť rodinu pred kariérou. Chamblissová sľúbi, že jej žiadosť prehodnotia. Ako darček pod vianočný stromček Scullyová obdrží výsledky DNA testu. Scullyová sa dozvedá, že matkou Emily nie je jej sestra Melissa, ale Scullyová sama.
Pokračovanie nabudúce ...