Akty X (1993)

Mulder a Scullyová za nás všetkých.

EPIZÓDA: Nezvyčajní podozriví (Unusual Suspects)
PLOT
PÍŠE SA ROK 1989 A PO PRVÝKRÁT SA STRETÁVAJÚ OSAMELÍ STRELCI PRI ÚSILÍ POMÔCŤ ŽENE, KTORÁ SA SNAŽÍ ZASTAVIŤ PROCES TESTOVANIA NEBEZPEČNÉHO BIOCHEMICKÉHO PRÍPRAVKU NA NIČ NETUŠIACEJ VEREJNOSTI. BYERS, LANGLY A FROHIKE SA STÁVAJÚ NEROZLUČNOU TROJICOU, POUKAZUJÚC NA KRUTOSŤ VLÁDY, KTOREJ OVERENOU OBRANOU JE ÚTOK.

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený

SYNOPSIA / OBSAH

V roku 1989 policajný úderný tím vrazí do tmavého skladu, ktorého podlaha je na viacerých miestach pokrytá krvou. Dôstojníci začujú stonanie a pod kopou krabíc nájdu na podlahe ležať nahého Muldera vykrikujúceho vetu "Sú tu." Naraz zo svojho úkrytu vyskočia traja neznámi muži a dajú sa na útek, ale policajtom sa ich podarí zadržať. Sú to Osamelí strelci -- Byers, Langly a Frohike.

Na policajnej stanici mesta Baltimore neskôr detektív Munch vypočúva Byersa. On a Frohike a Langly majú na krku vlámanie sa do skladu, v ktorom nič nechýbalo, prestrelku bez zbraní, kaluže krvi bez zranených a k tomu všetkému sa priplietol aj "agent FBI, ktorý sa rád vyzlieka a tára o mimozemšťanoch". Munch chce počuť vysvetlenie. Byers mu opíše okolnosti, ktoré viedli k tomu, že ich polícia našla v skladisku. Príbeh sa začína.

Byers sa v ten deň ráno ako pracovník vládneho Federálneho komunikačného výboru zúčastnil výstavy počítačov a elektroniky v meste Baltimore, kde sa spoznal so ženou, ktorá sa mu predstavila ako Holly a rozpovedala mu o svojom bývalom priateľovi, ktorý uniesol ich trojročnú dcérku. Holly v hľadaní pomáhala polícia a súkromní detektívi, no bez úspechu. Teraz sa jej podarilo zistiť, že jej bývalý priateľ sa pohybuje v oblasti Baltimore a jedinou stopou vedúcou k jej unesenej dcére je adresa na Arpanet, vládnu počítačovú sieť vytvorenú Agentúrou pre výskum pokrokových projektov Ministerstva obrany. Byers sa nabúra do vládneho systému, kde nájde záznamy o nezvestnej dcére, ktorá sa volá Susanne Modeská. Súbor je však zakódovaný. Prečo utajená vládna databáza obsahuje zakódovaný súbor o trojročnom dievčati? Byers to nevie, no pozná chlapíka odvedľa, ktorý by súbor vedel dekódovať. Holly si neďaleko povšimne muža, v ktorom spozná svojho bývalého priateľa. S Byersom sa schovajú, aby ich muž nespozoroval. My ho spočiatku vidíme od chrbta a keď sa obráti, postrehneme, že je to Fox Mulder.

Frohike a Byers sledujú Muldera a dozvedia sa, že je agentom FBI. Keď sa vrátia, Holly je preč. Na mieste sa ukážu dôstojníci armádnej polície a zatknú muža, ktorý hral počítačovú hru na počítači, ktorým sa pred chvíľou Byers nabúral do vládnej databázy. Byers sa im chce priznať, no Frohike ho zastaví predtým, ako by Byers urobil osudnú chybu. Okolo sa pohybujú agenti FBI a armádna polícia a Frohike vie, že to znamená, že sa tu niečo deje a Holly je stredobodom toho všetkého. Hľadá ju FBI a Frohike preto navrhne, aby sa vlámali do ich počítačového systému. "Hovoríš o premyslenom zločine proti vláde Spojených štátov?" pýta sa ho zdesený Byers. "Áno, dnes už tvoj druhý v poradí," odpovedá Frohike a strhne mu zo saka odznak pracovníka Federálneho komunikačného výboru. "Vitaj na našej strane," dodá.

Frohike sa pozná s Langlym a poprosí ho, aby sa vlámal do počítačovej siete FBI. Langlymu sa to podarí a dozvedia sa, že Holly sa v skutočnosti volá Susanne Modeská. Bola zamestnankyňou vojenského muničného skladu a FBI ju hľadá kvôli spojeniu s bombovým útokom v laboratóriu, pri ktorom umreli štyria ľudia. "Subjekt Modeská je považovaná za nestabilnú a nedôveryhodnú, so sklonmi k podvádzaniu a násilnému konaniu," píše sa v správe. "Psychotická a ťažko paranoidná," číta Langly. "Ozbrojená a obzvlášť nebezpečná," číta ďalej Frohike a obaja sa s obavami zahľadia na Byersa, ktorý nevie, čo na to povedať. Vtedy sa otvoria dvere a dovnútra vstúpi Susanne Modeská.

Prizná sa im, že sa im predstavila pod vymysleným menom, žiadnu dcéru nemá a v minulosti naozaj ako organická chemička pracovala v muničnom sklade, avšak nikdy nikoho nezabila. Obávala sa, že keby im od začiatku povedala pravdu, neuverili by jej. A jej obavy boli namieste -- snaží sa odhaliť sprisahanie vlády Spojených štátov proti svojim vlastným občanom. Tomuto sprisahaniu nevedomky napomáhala pri vývoji EH-plynu, čo je aerosolový plyn, ktorý aj v malých dávkach v ľuďoch vyvoláva paranoju. Vládne skupiny teraz tento plyn plánujú otestovať na nič netušiacej verejnosti. Frohike aj Langly vyjadria svoje pochybnosti, no Susanne trvá na tom, že im to dokáže. Potrebuje len dešifrovať záznam, ktorý jej Byers stiahol a vytlačil z databázy Ministerstva obrany. Chalani sú jej ochotní pomôcť.

Dešifrovaním záznamu sa dozvedajú o riadenej biologickej operácii, ktorá sa uskutoční o týždeň v oblasti mesta Baltimore. Inými slovami, o týždeň budú účinky plynu otestované na ľuďoch. "Bezpečnostné riziká minimalizované. O tím Dr. Modeskej bolo postarané a je pripravená hodnoverná fabula," píše sa v zázname. Susanne im objasní, že to znamená, že zabili jej spolupracovníkov a vinu zvalili na ňu. Zo záznamu ďalej zisťujú, že EH-plyn je uskladnený v sklade v priemyselnej zóne. "Susanne Modeská je monitorovaná 24 hodín denne. Sledovací prístroj zavedený Dr. Michaelom Kilbourneom," píše sa v zázname ďalej. "Kto je Dr. Michael Kilbourne?" pýta sa Byers. "Môj zubár," odpovedá šokovaná Susanne, zoberie do ruky kliešte a odchádza do kúpeľne. "Na čo myslíte," pýta sa spoločníkov Byers. "Na... toho jej zubára," odpovedá neisto Langly. Chalani za Susanne kráčajú do kúpeľne, kde si ona zatiaľ z úst vytrhla zub. Ukáže im ho. Zo spodnej časti zubu trčí malý elektronický prístroj. Zubu sa zbavia a odchádzajú do skladu.

Tam objavia krabice a v nich zabalené astmatické inhalátory. Teraz už majú dôkaz, ale vyruší ich tam Mulder, ktorý prišiel zatknúť Susanne. Na scéne sa objavia dvaja ďalší muži. Mulder od nich chce, aby sa identifikovali, no muži naňho namiesto toho vytiahnu automatické zbrane. Rozstrieľajú kartóny a obsah inhalátorov sa vyleje na Muldera, ktorý sa pre nepriaznivý účinok kvapalného obsahu začne rýchlo vyzliekať zo šiat. Muži by ho zastrelili, nebyť Susanne, ktorá mu zachráni život a včas mužov zastrelí. Potom uteká preč a do skladu prichádza "upratovacia čata", ktorej velí Pán X.

Mulder má halucinácie a ľudí okolo vidí v takých podobách, že mu pripomínajú mimozemšťanov. Muži sa dajú do práce a odstraňujú stopy. Byers podíde k Pánovi X a chce vedieť, prečo to robia. Obvinili Susanne a plánujú testovať chemikálie na nič netušiacej verejnosti. Prečo? "Všetko, čo o vás Susanne povedala, je pravda, že? O Johnovi F. Kennedym? O Dallase?" dožaduje sa odpovede Byers. "Počul som, že tam strieľal osamelý strelec," odpovedá Pán X, spolu so svojimi mužmi si dokončia svoju prácu, odchádzajú a Strelcov nechávajú kľačať na podlahe skladiska. Z diaľky začujeme sirény prichádzajúcich policajných áut.

"Hneď nato prišla polícia. Spanikárili sme a skryli sme sa. Zvyšok už poznáte," končí na policajnej stanici svoje rozprávanie Byers. Detektív Munch mu neverí. Strelci skončia vo väzenskej cele, Mulder sa však našťastie preberie a potvrdí ich príbeh, aspoň tú časť, ktorú si pamätá. Strelci sa dozvedajú, že auto, ktorým zo skladu utiekla Susanne, bolo nájdené pri železničnej stanici. Chalani vedia, že Susanne neodišla, to sa len chcela zbaviť polície. Vedia, že svoj príbeh chce publikovať a redakcia miestnych novín je neďaleko stanice. Nájdu ju na ulici. V redakcii jej neuverili. Ani slovo, ale ona je pevne rozhodnutá nevzdať sa. "Nájdem ľudí, ktorí budú počúvať," hovorí Susanne. "Ľudí ako vy. Nezáleží na tom, nakoľko ste paranoidní, aj tak to nestačí. Hovorte pravdu. Povedzte ju každému, komu budete môcť. To je vaša zbraň," rozlúči sa s nimi Susanne a kráča preč. Na konci chodníka sa objaví čierne auto a zablokuje jej cestu. Susanne chce utiecť, ale z auta vystúpia muži a natlačia ju dovnútra. Strelci jej už nedokážu pomôcť a muži ju unesú. Posledné, čo uvidia, je tvár Pána X, ktorý sedí vzadu v aute.

Osamelí strelci sa napokon opäť stretávajú s Mulderom. Susanne je nezvestná a vyšetrovanie prípadu sa končí. Mulder od nich chce, aby mu povedali, čo sa to uplynulú noc vlastne stalo. "Chcete pravdu?" pýta sa ho Byers. "Áno, chcem pravdu," odpovedá Mulder, načo sa všetci posadia a chalani Muldera, vtedy ešte "začiatočníka", zasvätia do sprisahania, o ktorom predtým netušil a ťažko sa mu verí, že vláda verejnosti nehovorí celú pravdu.

diskusia pridaj novú tému