Diskusia 1/1: Bez slov

Filmová história scifi

Diskusia

ama_rilla
Táto poviedka patrí do kategórie skončilo to skôr ako to začalo:D mala som pomerne problém sa nejako vžiť do zvieracieho hrdinu. Nie je mi jasné, kde sa to odohrávalo, čo to bol za svet, prečo zvieratá verili, že (asi) ľudia sú démoni a prečo nakoniec teda sa k nim správali ľudia priateľsky. Koniec s osvojením jazyka mi prišiel tiež taký pomerne zvláštny. Nápadu by pomohlo viac aa venovať budovaniu deja, takto to bol len nejaký útržok, rozpracovaný nápad.
08.05.2024
Hieronymus
Tu sa toho veľa nestalo a aj to, čo sa stalo a udialo bez akéhokoľvek kontextu, čiže neviem, čo tým poviedka chcela povedať. A aj pre mňa je slovo matka na konci iba WTF moment, ktorý som nepochopil.
11.05.2024
Veles
Príde mi to ako ukážkový príklad autorskej slepoty, spolu s nedostatočným betarradingom, čo je škoda.
11.05.2024
BlackTom
Zaujímavý nápad, len sa mi to ťažšie čítalo. Posledná veta výborná.
A povedal by som to na Velesa, nebyť jeho komentáru :DD
12.05.2024
Ray Janonoff
Ak sú všetky mená cez apostrof, prečo Tauri nie? Aj modré svetlo a kruh cez ktorý prechádzajú mi hovorí, že to možno chcelo byť fanfiction Stargate.
Ak má byť matka na konci akože ona bude matka, zdôraznil by som to viac. Takto to znelo akože jeho milovaná družka je zároveň matka, ale však čo ja viem, čo je to za mimozemšťanov?:D
29.05.2024
mayo
Táto poviedka ma z tohoto kola zaujala v istom smere najviac, pretože veľmi rád čítam veci napísané z pohľadu inteligentných zvierat alebo mimozemšťanov ktorí nie su ani trocha humanoidní (mal som dojem že tento druh nie je). Páčilo sa mi ako mali pomenované nebeské telesá, echolíšky (super! bolo by dobré rozviesť v čom boli zvláštne, a v čom potom boli odlišné netopiere od našich netopierov, možno to boli skôr topiere a nepoužívali echo, aby ich líšky nepočuli :)
Čo mi nesedelo bolo, že prečo má iný člen svorky veľa "deciek" (zrejme rovnakého veku, lebo majú za sebou len "prvý lov"), pričom on predpokladá že jeho družka čaká len jedno (raz hovorí že "potomstvo" a inde zasa "dieťa"). Ináč, ak ide o mäsožravce, tak typicky je vo vrhu aj 3-6 mláďat na rozdiel od bylinožravcov ktoré majú zvyčajne len 1. To by bola ináč celkom zaujímavá zápletka, že prečo má len jedno, prípadne je tam vážnejší problém, než poškodená laba, a potom to nejak napasovať na to, že ju kvôli tomu démoni uniesli a liečia ju (tie ostatné zvieratá tam ani nemuseli byť so svojimi viac-menej triviálnymi problémami, napríklad zranený chvost. Takto to trocha vyznelo ako paródia na Noemovu archu).
Čiže ich civilizácia používa oheň ale nevie ho založiť (ináč v tom prípade by som čakal že budú mať niekoho kto je poverený strážením ohňa, a ak mu zhasne tak ho zožerú, ale možno klíma na tej planéte nie je až taká zlá, takže to pre nich nebolo až také dôležité). A tiež asi majú nejakú reč (chcel zobudiť ostatých a nejakým spôsobom im vysvetliť aby mu pomohli hľadať S''rai), a neskôr sa dozvieme že majú aj legendy atď.. Takže to je náznak toho, že používajú jazyk, ale nie je v ňom slovo pre matku? Možno ich jazyk nie je tvorený slovami (to by bolo zaujímavé dozvedieť sa, ako to potom je, ako sa vlastne dorozumievajú, možno ultrazvukom, alebo sú telepati? ale to by asi nemali hlasivky). A ak majú reč prenášanú akustickým signálom niekde mezi 200 a 8000 Hz ako my, tak proste rozumejú že aj Démoni používajú jazyk, a K''rael je prvý lingvista ktorý prišiel na prvé slovo v démonsko-ľudskom slovníku (chýbalo mi tiež slovo, ktorým nazývajú svoj vlastný druh, ale vo väčšine jazykov je to proste ekvivalent slova "ľudia", len sa to ináč píše a vyslovuje. :)
Ďalšia vec je, že odkiaľ vôbec poznal slovo "látka" a teda tak vedel nazvať tú bielu vec ktorou démoni ošetrovali zvieratá. Nemal som dojem že by ich druh používal šaty, mali hustú kožušinu a pravdepodobne huňaté chvosty. Radšej by som hľadal niečo, čo dôverne pozná, a mohol by k tomu tú neznámu vec prirovnať. Ináč postreh, že potom budú ľahšie uloviteľné, bol super! Podobné veci zistili už aj pozemskí ochranári. Btw vieš prečo kamufláž zebier funguje veľmi dobre, hoci ich vôbec nemaskuje? Lebo levice nedokážu identifikovať konkrétneho jedinca, zamerať sa na neho a uštvať ho. Preto aj ľahšie ulovia takú ktorá sa niečím líši, napríklad že je už poranená alebo kríva.
Zvláštne slovné spojenie bolo bol aj strach z ktorého vrie, a nie tuhne, krv v žilách. potom nejaké drobnosti, zatrhol/zavrhol... A vyhol by som sa zvratom ako "letel s vetrom o preteky", to je už dosť ošúchané, iná planéta predsa poskytuje kopec priestoru na to, ako tam vsunúť drobnosti, ktoré pomáhajú budovaniu sveta... čo tak radšej "letel ako topier unikajúci pred echolíškou"?
Zmiatlo ma aj to, prečo démoni tak stoicky zareagovali na to že ich K''rael zopár zahlušil, a potom ho ignorovali a venovali sa ďalej práci, ale pomyslel som si že možno šlo o androidov, len šéfko bol organickej podstaty.
A nesedelo mi, ako dokáže chlpatý mäsožravec s chvostom tak poľahky čítať mimický výraz humanoida. Nám sa to síce zdá pravdepodobné lebo to ide napríklad s konkrétnym psom, ktorého dobre poznáme, ale s levom alebo dokonca s gorilou čo je v podstate náš evolučný bratranec, by sme asi nepochodili.

"tma ako nikdy"... lepšie by bolo vrátiť sa k Dravcovi a Obeti, a poznamenať, že ju už konečne ulovil a zaliezol s ňou do nory? (Obeť by som možno zmenil na Korisť, to slovo má v sebe viac osssstrrrých spoluhlásokkk).
"Mozog mu pracoval tak tvrdo, až sa mu z nosa pustila krv, vôbec si to ale nevšimol." to sa mi páčilo, je to zaujímavá vlastnosť jeho druhu, ale trocha samoregulujúca, lebo toho, kto príliš premýšľa, predátory ľahšie vystopujú :) Teda ak ich druh vôbec nejakých má.
@Ray: Taury asi boli myslené ako názov druhu, takže bez apostrofu, ale autor nás zmiatol tým že ich písal s veľkým písmenom. Zaujímavé by bolo aj keby mal K''rael svoju korisť pomenovanú (teda konkrétneho jedinca na ktorého poľoval) ako "Taura". Ale inde ho zasa vymenúva zaradom s jeleňmi atď... takže ide zrejme o druh. A celkom fajn takto ho nazvať, lebo to okamžite evokuje dojem že ide o nejaký druh bujaka. :D
04.06.2024
mayo
A sorry za guláš, tento systém asi nedodržiava odstavce, len tam kde sa mu chce? :-/
05.06.2024

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.