Diskusia 1/2: Brána, za ktorou nič nie je

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Dobré, veľmi dobré. Je vidieť, že sa zlepšuješ :) Ale mám aj nejaké negatíva :D
Príbeh bol dosť predvídateľný, ale príliš mi to nevadilo. Skôr by ma zaujímalo, čo presne sú zač tie beštie, prečo sa sústredia na tvár, do akého obdobia zaradiť poviedku, tá opakovacia puška mi tam nesedí. Čo sa týka koncu, ten sa dal čakať. Aj keď by bolo možno lepšie vynechať tú poslednú vetu.
03.11.2023
Hieronymus
Nie je to zlé a dobre sa to čítalo, ale pár vecí mi tu vyskočilo.
Nie som si istý obdobím, v ktorom sa to odohráva a preto neviem, či by sa železiarstvo volalo železiarstvo. Možno kovotepec, alebo niečo podobné by tu znelo lepšie.
Ďalšia vec je, že neviem, či by som obrannú stavbu okolo dediny nazval plotom, skôr by mi tam viac sedela palisáda.
Potom nechápem ľudí v dedine, ktorý nechali stráženie brány na starého, paranoidného alkoholika. Podľa mňa je práve on tým typom človeka, ktorého by mali držať od brány, čo najďalej, lebo nikto si nemôže byť istý, čo mu skrsne v hlave. Čo keď chytí paranoju z ľudí v dedine a zmyslí si pustiť hentie potvory do dediny? Čo keď sa proste ožerie a napadne mu len tak otvoriť bránu? Čo keď bude zrazu presvedčený, že ľudia v dedine sú vlastne prezlečené monštrá a vystriela celú dedinu?
Pochopil by som, že niekto nechá strážiť alkoholika nejakú malú bránku, ktorá je aj tak dlhodobo zapečatená a tým pádom nepriechodná. Ale pri tak dôležitej bráne by som čakal aspoň pár mladých chlapov, o ktorých kompetentnosti by som nemal pochybnosti.
Toto je pre mňa najslabšia časť príbehu.
A zarazilo ma ešte ako suverénne chlapci našli zbrane u starca. Už uňho niekedy boli?
Príbeh ako taký je jednoduchý, čo je fajn, aj keď je to len o tom, že chlapci zomreli kvôli vlastnej skúške odvahy. Cliffhanger na konci mi príde trochu nepatričný, lebo potom poviedka smrdí ako začiatok niečoho väčšieho, lebo je tam naznačené, že jedna baba už prežila útok netvorov a nie je jasné ako. Inak neviem, čo má posledná veta priniesť príbehu.
Takže v kocke povedané, je to ok, ale dalo sa z toho vytrieskať omnoho viac.
03.11.2023
MartinB
Vďaka za komentáre. Je to vstup do môjho nového fantasy sveta. V budúcnosti bude príbeh hlavnej hrdiny pokračovať. Vales: su to tvarozruti, preto sa sustredia na tvár 😁 mozno je tam mäsko najjemnejšie a najviac im chutí. a obdobie je 37. storočie po Kristovi alternatívneho vesmíru, kde existujú tvárožrúti, a oveľa horšie monštrá. vdaka ešte raz za komentáre, posúvajú ma dopredu
04.11.2023
ama_rilla
Poviedka sa mi páčila, čítala sa dobre, bolo jednoduché nechať sa vtiahnuť do deja.
Mne príliš nevadí, že som nevedela, v akom sme svete, čase a pod. Ale mala som trochu problém si predstaviť miesto, kde hrdinovia žili... teda to bola dedina obohnana múrom? A všetci teda žili len vo vnútri, či chodili aj von (pochopila som, že cez deň to nebolo také nebezpečné)? Je to škoda, že nevieme viac o tom, ako to tam funguje, ale chápem, že poviedka má obmedzený rozsah. Čo ma mrzí ale viac, že sme sa nedozvedeli o osude dievčaťa, ktoré, pravdepodobne, prežilo útok už 2x. Lebo je to najzaujímavejšia info celej poviedky...
04.11.2023
MartinB
Ďakujem. Leina by mala byť hlavnou postavou tretej poviedky z tohto sveta.
05.11.2023
Lucika
Super vybudovana atmosféra, bolo to napínavé :) ale pár vecí mi tam stále vyskakuje. Ako som spomínala aj v betareade, zdalo sa mi zvláštne, že príšery mali problém dostať sa cez bránu, ale presne vedeli kam majú ísť, ako sa dostať do domov, aj keď väčšina dediny už spala.
Druhá vec, mne by viac sedelo keby šli zachrániť najskôr svoje rodiny, nie cudzích hneď rad radom :)
Mne práveže nevadí, že to je súčasť niečoho väčšieho, ale údernejší koniec by bol bez posledných dvoch viet
12.11.2023
MartinB
Ďakujem, Lucika :)
13.11.2023
Tom Hotep
Mladíci spravili niečo, čo spôsobilo katastrofu. Nie je to práve najoriginálnejší námet (na druhú stranu, čo dneska je?), ale dá sa s ním pracovať. Tu to však veľmi nevyšlo. Prvé, čo ma trochu zarazilo, bol les hneď za bránou. Dedina síce mohla byť uprostred lesa, ale prišlo by mi lepšie, keby mládež musela prejsť nejakú tú vzdialenosť, než sa dostali do lesa. Ďalšia vec boli samotné príšery. Ak sú tak nebezpečné, prečo nikto nestráži bránu? Prečo je tam len jeden starý chren? Naviac mi príde, že takéto obludy by bez problémov akúkoľvek palisádu okolo dediny hravo preliezli a brána by bola pre nich nepodstatná. Najlepšie by bolo, keby chlapci v lese príšery prebudili (napr. spaly uväznené v nejakej mohyle a sopliaci ju otvorili alebo niečo podobné) a tie následne napadli dedinu.
21.11.2023
Martin Hlavňa
V betareade som toho napísal viac, tak to nebudem zbytočne rozmazávať znova. Zopár vecí čo mi vadilo a nezazneli už vyššie boli občas nejaké drobnosti v štylistike, čo ma vyrušili a privítal by som medzi chlapcami možno viac takej pubertálnej rivality. Trochu sa mi tiež nezdal ich prerod, že išli zrazu zachraňovať dedinčanov.
A vzhľadom na to, že to je úvod väčšieho sveta by som do budúcna dal ešte pozor na to, aby ďalšie poviedky fungovali aj bez kontextu tejto jednej, či ktorejkoľvek ďalšej.
24.11.2023
Ray Janonoff
Žáner - horor. Hororový humor? Pretože ak sa to malo brať vážne, nijako mi to nefungovalo. Ak to bolo naschvál postavené na hlavu, tiež ma to nepobavilo, no aspoň to dáva zmysel.
Obdobie - nejasné. Vysvetlenie v komentári nepomáha, aj fantasy svet by mal mať nejakú technologickú úroveň (ak máme opakovaciu pušku, sme niekde 19. storočie a viac) a napriek tomu je múr jediné, čo zastaví extra silné príšery. Prečo ho nepreskočia, neprelezú - prípadne aj tú zavretú bránu?
Ľudia organizujú susedské hliadky aj pri oveľa menších veciach, ako je trvalé ohrozenie príšerami. V tomto prípade to nechajú na múr, veď pohoda - nezmysel. Ak príšery chodia raz do roka, aj tak by som čakal ospalého strážcu skôr než deda v dome, ktorý vraj počuje úplne všetko - len nie práve vykecávajúcu sa partiu tínedžerov.
Nepočuje ani keď prídu príšery, nepomôže mu ani jeho zbierka zbraní, z ktorých si vyberú dve tretiny postáv totálne hlúposti. Šable? Dve?? Že sú to frajeri tínedžeri chápem, ale už idú zachraňovať, tak snáď začali rozmýšľať - alebo nie?
Luk? Kebyže je od prvej scény uvedený s lukom v ruke, uveril by som, ale prečo by si v dome plnom "všetkého čo strieľa" vyberal práve zbraň, na ktorú treba cvik, to nedáva zmysel. Frajerina to opäť neospravedlňuje.
Puška dáva zmysel a samozrejme tam musela byť od momentu, čo sa objavilo dedovo meno, žiaľ, vtip nefunguje ani keď to celé beriem ako komédiu (a to úplne chápem nutkanie použiť čechovovu pušku fyzicky, moja je dokonca útočná a so zárezmi na pažbe).
Postavy mi splynuli, možno by mi stačili dve - jeden beží, druhý stráži. Ich prerod bol tiež všelijaký, viac by mi sedelo hrdinstvo, keď ostanú zahnaní do kúta, to sa dá pochopiť.
Prirovnania mi nesedeli do sveta a k postavám - ako tetiva, ako tanečnica, ako kyvadlo? Nejako mi to dokopy nedávalo žiadnu kultúrnu (a technologickú) spojitosť.
A napriek všetkým týmto veciam mi to prišlo dobre napísané, akurát chýbalo trochu logiky a ujasnenia, čo vlastne chce tento príbeh byť. A možno viac informácií o svete, príšerách.
28.11.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.