Diskusia 1/1: Severín a čarovný notes

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Poznám a používam "skoro ma šľak trafil" ale "chytila ho chlopňa" je pre mňa teda nové :D
Napísané to bolo celkom dobre, nejaké chyby som tam nevidel, ale tak ako pri predchádzajúcej mi nesedí logika.
Chápem, že Severín je cynik, ale naozaj by ani jedno zo želaní nepoužil na zlepšenie svojej situácie? Jeho želania sú niekde na pomedzí detinského a pubertálneho si osobne myslím. Plus, ak by aj dieťa vedelo rozprávať, znamená to, že by hneď vedelo tvoriť súvislé a zmysluplné vety?
Radšej by som privítal jednoznačný koniec, než cliffhanger.
04.09.2023
ama_rilla
Poviedka mi svojim štýlom pripomína dve poviedky, ktoré tu svojho času tiež boli - o Popoluške a Červenej karkulke tuším. Nepamätám si už ale kto ich písal (možno to boli aj dvaja autori). Uznávam, že na niektorých pasážach som sa pobavila (využitie prvého priania bolo pomerne originálne :D), niektoré mi prišli premrštené (matka s dieťaťom, Cecília). Niektoré dialógy boli vtipné, niekde autor príliš tlačil na pílu. Ale písať vtipne nie je nič jednoduché, takže z tohto pohľadu myslím, že to bol vcelku úspešný pokus. Mrzelo ma ale to, že poviedka stála len na vtipoch a chýbal jej zaujímavejší dej. V podstate sa v nej nič nestalo a priania Severína nikam neposunuli, resp. ich využil dosť zvláštne. Možno to bol zámer autora vykresliť Severína ako beznádejného babráka a stratený prípad, no veľmi to nefungovalo.
04.09.2023
BocianSara
Zo začiatku som si hovorila ako dobre autor využil, že má svoj štýl, je to vtipné (smiala som sa nahlas) a veľmi zapamätateľné. Potom prišiel "vtip" Cecília - Cecil a prešlo ma to.
Súhlasím s ostatnými, že sa hlavná postava ani na chvíľku nezamyslela poriadne nad tým, čo by si mohol naozaj priať. To ako mal všetkého pokrk ešte neznamená, že žije len v danej chvíli a nič iné ho nebude zaujímať. To práve mohlo trošku vylepšiť posledné prianie, ktoré zostalo vo vzduchoprázdne.
Pri hovoriacom dieťati mi nevadili súvislé vety ako to, že malo rovnaký slovník ako Severín.
04.09.2023
Hieronymus
Mno... nemôžem povedať, že by som sa nezasmial, predsa len to odporučenie urny bolo veľmi fajn :) Škoda len, že sa tak tlačilo na vtipy, ktoré vyznievali až absurdne (batoľa), alebo ani neboli vtipné (šéfka). Skontrolovať si, či to naozaj funguje na dôchodcovi mi príde trošku kruté, ale v rámci postavy Severína.
Nesedí mi, že by niekto niekde vyhodnotil Severína ako správneho adepta na to, aby si splnil 5 želaní. Ten systém (ak nejaký existuje) musel vymyslieť pes (nič proti psom). Predsa len to nie je dobrý človek, viditeľne nemá rád ľudí, dokonca ich nazýva parazitmi, ktovie, čo by si mohol priať. Ale možno to brali tak, že je to idiot a nič nehrozí. Čo sa vlastne aj stalo.
Celkovo je to taká poviedka, kde keby Severín nestretol dôchodcu, tak by to celé dopadlo rovnako, vlastne sme sa vrátili na začiatok, aj keď koniec chce naznačiť niečo iné, ale som si istý, že chudák dôchodca znova pôjde domov s plnými nohavicami.
04.09.2023
Martin Chabada
Vtípky boli pekné a hlavne cynicky nekorektné (také mám rád). Hlavný hrdina sympaťák, aj keď sa správal nelogicky. Ale čo je výhra v lotérii oproti pohľadu na posratého čarovného deduška?
Vadil mi hlavne otvorený záver.
05.09.2023
Veles
Ama_rilla, Popolušku napísal Marco Ottra, Karkulku zase ja :D Ale ak by som to mal prirovnať ku niekoho tvorbe, tak mi to pripomína "Až kým ich smrť nerozdelí" od Martina Chabadu, akurát tu bolo menej vtipov.
05.09.2023
Martin Chabada
Jaj, tento môj "hlboký poklesok" si niekto pamätá. :-) Tú poviedku som si ešte nedal ani na blog.
05.09.2023
Lucika
Ja som sa celkom pobavila :D tiež som sa pozastavila nad rečou dieťaťa, ale zas kľudne mohlo tak nadávať preto, lebo to želanie vyslovil práve Severín :) Ináč je fakt škoda, že sa tam neudialo aj niečo akčnejšie. Chápem, že Severín je proste taký aký je, ale chcelo by to aspoň jedno väčšie želanie. A veľmi mi tam chýba zakončenie.
11.09.2023
Martin Hlavňa
Poviedka ma bavila. Vtipy u mňa asi fungovali všetky, chápem však, že niektorých komentujúcich nie. Predsa len, humor je dosť subjektívna vec a nedá sa trafiť každému do vkusu. Problém so slovníkom dieťaťa mi nevadil, pochopil som to tak, že na neho preniesol kus svojej osobnosti. Námet síce nový bol, ale vďaka ľahkému spracovaniu a pár zmenám (päť prianí namiesto troch, ...) na mňa pôsobil neošúchane. V rámci Severínovej postavy mi vadili dve veci. Jednak niektoré repliky mi prišli skôr ako niečo, čo by si pomyslel, ako povedal nahlas a jednak to čo bolo už spomínané - nezamýšľal sa poriadne nad tým čo si želal. Napríklad namiesto obedu si mohol priať peniaze a mal by vystarené na dlhšie. Zároveň by tým mohol vyriešiť aj svoj odpor k práci. Príbeh bol fajn, ale zároveň mi to prišlo ako sekvencia vtipných scén. Nenastal žiaden konflikt (mohol napríklad prianím niečo veľmi pokaziť a potom sa to snažiť vyriešiť). Tým potom utrpel záver, lebo v ňom jednoducho ani nebolo čo poriadne uzavrieť. S posledným prianím vo vzduchoprázdne ma to ako čitateľa sklamalo. Inak, ale poviedka ubiehala dobre a bavila ma.
17.09.2023
Tom Hotep
Ďakujem všetkým za vašu kritiku, pozitívnu aj negatívnu.
12.10.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.