Diskusia 1/1: Existencia

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Zaujímavý začiatok nového kola :D Nie je to zlé, ale trošku... naivné, povedal by som? Hlavne ten náhly prerod Adama, ako rýchlo zmenil pohľad na celú situáciu. Koniec (myslím ten dodatok s dátumami) sa mi páčil, aj keď je tam nanešťastie chybička. Možno keby tam bol nejaký nečakaný zvrat bolo by to lepšie. Napríklad tie atentáty by si objednával samotný Ronan, aby zradikalizoval androidov? A ten predseda strany, keď už mal francúzske priezvisko, tak by sa mi tam viac hodilo Émil. :) Ale inak dobré.
01.05.2023
Hieronymus
Cítil som z toho Asimova a Dicka. Malo to niekoľko fajn technických nápadov, miestami to bolo napísané trošku ťažkopádne, ale inak v pohode.
Prvé čo mi udrelo do očí je taká drobnosť, ale nechápem, že pri tak pokročilej technológii nikomu nenapadlo dať kameru pred dvere bytu, alebo si ju tam sám nainštalovať. Narážam na to, že Adamovi niekto dal kufrík pred dvere a ani o tom nevedel. Ale možno býval v bezpečnej štvrti. Druhá vec, nepochopil som aký majú androidi status. Síce nemajú práva ako ľudia, ale môžu sa zhromažďovať a protestovať, čo väčšinou býva zakázané, lebo nikto nechce, aby sa jeho odporcovia navzájom hecovali. Potom mi nie je jasná história. Čo sa vlastne stalo? Pochopil som, že bola vojna, ale čo potom zabilo 90 percent ľudstva? A v akej fáze začali androidi zariaďovať novú planétu pre zvyšky ľudstva? A čo vlastne potom všetkom ešte nasledovalo za utrpenie, že je Adam tak v pohode s prípadným mučením? Je to možno nepodstatné, ale minimálne to, čo sa týka ľudstva, dotvára hlavnú postavu, tak by ma to zaujímalo.
No a teraz hlavná postava. Najprv sa mi zdá ako vcelku racionálny človek, ktorý vie kedy čo spraviť, potom pri druhej akcii zrazu nezmyselne riskuje a tlačí na pílu, len aby to dokončil, kvôli čomu ho aj chytia a pritom je v texte napísané, že to robí, aby prežil, nie z presvedčenia, plus zaznie aj to, že je vždy opatrný a podľa všetkého to robí nejaký čas, tak prečo na to tak tlačil? Potom je vo väzení a zaľúbi sa do robotky a tá ho zmení (v priebehu týždňa) a zrazu je strane robotov, ktorých predtým zabíjal a pomôže im dosiahnuť ich ciele. V prvom rade na taký prerod treba čas a toho je na to málo. Druhá vec, zabíjal robotov a netrpel kvôli tomu zlým svedomím (minimálne som si aspoň nevšimol, že by niečo také bolo v poviedke) a aj keď je z textu jasný jeho vnútorný boj a snaha o pochopenie vlastných emócii voči robotke, mne to príde neuveriteľné, že by sa do nej zamiloval. Adam je na začiatku za racionálneho psychopata, ktorý zabíja s chladnou hlavou, robot je robot, nie je to človek a ja som tu, aby som ho zabil a to aj spravím. Potom sa Adam mení, zrazu vie oceniť výzor robota a pocíti k nemu silné emócie a to mi príde ako zmena na základe ničoho. Adam nezažil nič silné, čo by zmenilo jeho názor na robotov, proste mu len pekný robot nosil jedlo, bodka. A ten jeho argument, že to robil aby prežil mi príde trošku nie úplne pravdivý, lebo ráno po prvej akcii sa zobudil v krásnom byte, tak neviem, čo presne znamená prežitie v jeho jazyku.
A nechápem tých robotov, že mu zrazu verili, hlavne preto, že ich predtým zabíjal. Ku koncu sa pomaly k sebe správali ako bratia.
Skrátka, inteligencia a správanie postáv sa menilo podľa toho, ktorým smerom chcel autor pohnúť dejom a to je škoda, lebo z tohto by sa dalo vytrieskať omnoho viac.
01.05.2023
ama_rilla
Páčila sa mi androidská tematika v poviedke a aj dokresľovanie situácie nastávajúcimi voľbami. Ale ako písal aj Hieronymus, celý ten prerod sa udial akosi prirýchlo, bez nejakého poriadneho dôvodu, prečo by sa mal Adam zmeniť. Láska medzi ním a androidkou je ťažko uveriteľná, keďže v celej poviedke prehodia asi 4 vety. Takisto je ťažko uveriteľné, že by mu androidi začali odrazu len tak veriť a prečo by do takej nebezpečnej akcie šiel vodca androidov? Viac by ma zaujímalo čosi z dejín Novej Európy. Z textu mi nie je jasné, či androidi mali konzistentne v dejinách podradné postavenie a toto boli ich prvé pokusy o získanie rovnoprávnosti alebo to už bolo aj nejako inak? Navyše v texte je uvedené, že táto strana, ktorá je súčasne pri moci, je naklonená androidom, tak premýšľam, prečo práve teraz robili protesty? V poviedke sa píše aj to, že v minulosti sa androidi pokúsili vyhladiť ľudstvo. Ak by to tak bolo, stačil by jeden čin pred telkou, aby si opäť získali priazeň?
Celkovo si myslím, že autor mal v hlave pekný príbeh, ktorý nám ale nestihol na týchto riadkoch poriadne vykresliť.
01.05.2023
Kasiopejka
Poviedka mala dobrý nápad, bolo to príjemné čítanie. Pobavila ma napríklad časť, kde bol Kurt nespokojný, že sú od neho všetci krajší. Tiež mi bohužiaľ prišlo trocha od veci, že sa Adam zrazu zaľúbil do androidky. Ešte mi udrelo do očí spojenie voňa zatuchnutia. Nahradila by som to slovom voňa zatuchliny. (na mobile nemám vokáň 🤷‍♀️) Ale inak ma poviedka bavila. Autora tipujem BaconBacon
01.05.2023
Veles
Toto mi skôr príde ako MartinB, ak by som mal tipovať autora. BaconBacon toto kolo vraj nepridal žiadnu poviedku. A ešte že si to spomenul Hieronymus, tiež mi tam vadilo, že ten vírus tam bol len spomenutý a nič viac, najmä keď to bola taká závažná udalosť.
02.05.2023
Martin Hlavňa
NÁPAD / TÉMA:
Téma práv robotov, lásky medzi človekom a strojom nie je v zásade nič nové. Osviežuje ju, ale politická konšpirácia a "povolanie" hlavného hrdinu, ktorý má za úlohu potláčať protesty.
ZAČIATOK:
Chýb a mi silný háčik na začiatku. V úvode sa síce dozvedám všetko potrebné na to, aby som sa zorientoval v kontexte (čo je určite plus), ale pôsobí to na mňa dojmom skôr info dumpu. Tie dlhšie súvetia mohli byť rozbité na kratšie vety a hneď by to pôsobilo viac dynamickým dojmom.
Naopak príhovor robota, hoc to stále bol do istej miery info dump, pôsobil pomerne prirodzene (lebo burcuje dav).
PRÍBEH
Zopár drobnosti logicky škrípe:
V úvode je Adam vykreslený ako rozvážny a opatrný, následne ale nezmyselne riskuje, čim sa vytvára kríza príbehu. Bolo by to v poriadku, ak by mal k tomu nejaký dôvod - napríklad časove okno v ktorom to stihnú sa kráti a nemá lepši nápad.
Terraforming planety by trval asi dlhšie ako trinásť rokov. Ale to je len drobnosť.
Prerod postavy bol príliš prudký. Dalo by sa to tu pekne spraviť - ako by sa začal rozprávať s tou robotkou a konfrontoval vlastne názory s tým aká je a co k nej záčina citát. Kladne ako starter toho citu mohlo byt to, ze sa mu páčila, ale aby dokázal kvôli nej zmeniť svoje presvedčenie tak by to chcelo dlhšie budovanie vzťahu.
To, že režisér spolu s asistentom zaspia v práci, počas priameho prenosu by si asi niekto všimol :) Najprv som mal pocit, ze používajú diaľkovo ovládane kamery a až potom som sa dozvedel, ze to vlastne android slúži ako kameraman. To trochu protirečí s tým, proti čomu sa búria - alebo ma televízia sídlo mimo kolónie?
Páči sa mi samotný fakt, ze k prerodu postavy dochádza. Dej sa za úvodom rozbehol pomerne dobre.
ZÁVER
Poviedka na môj vkus dosť rýchlo vyfučala. Hlavne je asi problém v tom, ze ten zaver je až moc opisný (show dont tell). Dalo by sa tu rozpovedať ako nasli Adama, ako sa prebral, ako reagoval na to co sa stalo (možno tam do toho dostať emóciu...). Asi to ale vyplynulo z toho, že sa míňal rozsah.
Preklep zhruba 100 rokov v poslednej vete taka veľká chyba nie je, ale predsa len to trochu vyrušilo.
POSTAVY
Kurt a Lars by si zaslúžili viac priestoru, keď už tam sú. Co sa nimi vlastne stalo?
Adam bol ako hlavná postava samozrejme najlepšie prekreslený, ale ako som písal už v časti príbehu správal sa občas jemne nelogicky. Rovnako jeho motivácia je nejasná, lebo "robí to aby prežil", ale býva v super modernom dome, ktorý bol asi dráhy.
Emil Dubois ako hlavný záporák sa objaví len v jedinom dialógu a to je škoda. Jednak by sa dalo s nim pracovať v závere (síce je povedané, ze dostal trest smrti, ale kľudne by sa tu mohlo pracovať s tým ako ho Adam verejne odhalí atd.) Celkovo na jeho prejave nie je nič, čo by ma donútilo vytvoriť si k nemu negatívnu emóciu.
JAZYK
Nezachytil som žiadne výrazné hrúbky a aj ja so svojou chabou znalosťou čiarok som si všimol, že asi to bude na väčšine miest dobre. Minimálne nič nebolo také, aby ma to vytrhlo z čítania.
DYNAMIKA
Text sa mi na pár miestach ťahal. V akčnejších scénach by som zvolil kratšie a údernejšie vety. Mimo tieto miesta bolo tempo v poriadku a čítalo sa mi to dobre.
DIALÓGY
Dialógy občas pôsobia neprirodzene. Vidno to hneď v úvode, keď trojica tvorí nejakú skupinu a bavia sa o tom, že Adam ešte Androida neposlal do šrotu pretože si to chce naplánovať tak aby to malo najväčší impact... ale to by už o sebe postavy mali dávno vedieť.
CELKOVÝ DOJEM
Až na pár rušivých momentov sa poviedka čítala dobre. Téma síce nová nebola, ale bola aspoň osviežená primiešaním politického boja, ktoré síce stálo v pozadí, ale prinieslo aspoň nejakú variabilitu. Problém s krátkym záverom zrejme vzišiel z nedostatku rozsahu, ale to by sa dalo riešiť zoškrtaním, niektorých menej dôležitejších pasáží.
Svet, v ktorom bola poviedka zasadená bol zaujímavý a páčilo sa mi aj využitie androidov v procese prípravy planétu na príchod ľudí.
Teším sa na ďalšiu tvorbu :) Dúfam, že pripomienky neurazili, ale pomôžu v ďalšej tvorbe :)
02.05.2023
Ray Janonoff
Pripájam sa k väčšine už spomínaných výhrad - rýchly prerod Adama, málo priestoru pre vedľajšie postavy, aspoň pár slov viac k histórii, pár logických detailov.
K Adamovi by mi osobne stačilo, keby bola Lena nastrčená pretože mu má niekoho pripomínať, hoci sestru, ak už bola spomenutá, možno do toho zamotať umelú chémiu, nech si myslí, že ju miluje/musí ju chrániť a pomôcť im. Potom by sa to dozvedel a ľutoval, alebo by bola zmena príliš silná a skončilo by to rovnako.
Tých sto rokov na konci ma zaseklo, veď možno konečne vyriešili sto rokov starú vraždu a zistili, že za tým bol android a teda už sto rokov dokázali zabiť človeka, no nerobili to? Malá chybička, ale odviedla ma kam nemala:)
Súhlasím tiež s tým, že nápad je fajn, len asi chýbal rozsah.
02.05.2023
Lucika
Súhlasím s komentármi vyššie. Ten prerod Adama by si pýtal ešte aspoň niekoľko viet o vnútorných pocitoch, aby to bolo uveriteľnejšie.
Inak, by ma tiež zaujímalo, čo sa stalo s ľudstvom, čo to bolo za hroznú smrť, ktorá ich postihla.
A preklep v poslednej vete - podľa mňa to mal byť rok 2150, čiže pol roka po tom, ako sa vzali. A teraz je otázka, kto bol obeť? Čo ak to bol Adam, ktorého zabila Lena? (manželské nezhody? :D)
15.05.2023
8HitBoy
Toto bolo fajn. Nebolo to výborné, ale je tam slušný potenciál. Nápad sa mi páčil. Jasné, cítiť z toho silne rôzne inšpirácie, ale aj tak to bavilo. Forma tiež v zásade nie je zlá, ale je stále na čom pracovať, text pôsobil miestami tak ťažkopádnejšie, rôzne veci sa dali prepísať, napísať krajšie. Ale opakujem sa, nápady a v podstate aj relatívne fajn spracovanie tam bolo. Ďalej píš, získaj do písania kúsok ľahkosti navyše a bude to fakt dobré.
01.06.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.