Diskusia 1/1: Lov

Filmová história scifi

Diskusia

BaconBacon
Príbeh o kapitánke Jenny a jej boji s... POKÉMONMI!! :D
Paráda! Fakt paráda! Tie malé zvieratká čo spôsobovali pred dvomi dekádami 8 z 10 nechcených úmrtí skokom z balkóna v domnienke fanúšika, že dokáže lietať ako jeho obľúbené príšerky boli aj pre mňa fenomén. Každou vetou v texte som sa čoraz hlbšie ponáral do spomienok na moju mladosť a sobotné rána pri rozprávkach.
Ale dosť bolo rozkokoše :D ... poďme na samotnú poviedku.
Začína s pytliakom Jonom,, ktorý toto pekné zamestnanie zdedil po otcovi. Musím sa priznať, že mi bol mladý sympatický a jeho smrť spôsobená hlavným záporákom príbehu ma ranila. Už som ho videl ako hlavného hrdinu a zrazu dačo... Sklamaný som však nebol dlho, lebo Jenny som si obľúbil tiež, a ďakujem autorovi, že aspoň tú nechal nakoniec prežiť! Viac prezrádzať nebudem... :)
Poviedka má pekne začatý aj uzavretý príbeh, technicky sa mi zdá tiež v poriadku. Čítala sa takpovediac sama a pokémonov milujem rovnako ako 100gramovú Milku po dobrom obede.
Hodnotím vysoko.
10.01.2023
MartinB
Áno, bavilo ma to. Vytknúť nemám čo.
10.01.2023
Veles
Je to dobré, jedna z lepších poviedok tohto kola, ale zase ma to tak neohúrilo ako Bacona. Nejaké chyby čo sa týka čiarok tam boli, ale to je asi všetko.
Čo sa týka príbehu, bol zaujímavý, ale dosť veľa pasáží boli stručných, aspoň teda pre mňa. Napríklad scéna kedy John umiera, drevorubači ho nájdu a prichádza Jenny, to všetko sa skončí priskoro podľa mňa, vedel by som si predstaviť rozšíriť to. Ale možno bol autor/ka limitovaný počtom znakov.
Ten koniec nie je zlý, opis súboja a to ako zomrú je dobré, len ukončené je to dosť narýchlo si myslím. Dal by som tam ešte niekoľko riadkov dialógu, napríklad že Jenny ponúkne Marcusovi nech sa pridá ku polícii, alebo aspoň aby porozmýšľali prečo vôbec ten Weezing útočil? Sú útoky Pokémonov na ľudí bežné, alebo je to zriedkavý úkaz?
Ak by som si mal naslepo tipnúť autora, povedal by som, že to napísal Bacon :D
10.01.2023
BaconBacon
Veles, žeby som to bol ozaj ja? Samoľúby egocentrista? :D Žeby som si chcel super komentárom na vlastné dielo nahnať u čitateľov body? Môže byť... ale možno nie. Možno som napísal Príbeh... alebo Prekliatu... alebo nič. Hah. Uvidíme vo februári.
PS: Gotta catch´em all! :D
10.01.2023
Veles
To len tak podpichujem :D Ale pravý kumšt je podľa mňa okomentovať vlastnú anonymnú poviedku bez toho, aby si sa prezradil že si ju napísal :D Keď sa začalo minulý rok s anonymnými kolami sme to robievali viacerí tak :)
10.01.2023
Ray Janonoff
Nuž... za nostalgiu a vyhodenie náboja z komory dávam veľké plus (aj keď ten multifunkčný opasok by ma zaujímal, ešte som nevidel zavesiť zásobník, ale tak iný svet:).
Ako mínus beriem preskakovanie z osoby na osobu, myslím, že prvé dve časti - mŕtvy Jon a drevorubači - mohli byť podané z pohľadu Jenny, možno aj v prvej osobe...
... čo sa spája s tým, že by na mňa možno viac fungovali emócie. Jenny je najprv smutná, potom ľadovo chladná ako pred každou akciou, o chvíľu zas plače, hoci by teda mala byť ľadovo chladná, pretože je v akcii. Chápem, ako to autor myslí, ale ak idú emócie v akcii stranou, potom aspoň niečo v zmysle, že toto bolo aj na ňu priveľa.
Časť dialógov mi prišla umelá, ale to bol problém v celom texte. Záverečnú akčnú scénu by som rozsekal, je tam veľa súvetí a pomerne málo odsekov.
Plus chýba dosť čiarok, aspoň čo vidím.
17.01.2023
Arcey
Poviedka má hneď niekoľko problémov. Hlavným je asi ten, že kto nepozná viac ako trochu svet Pokémonov, bude stratený. Keby na tom nefičali moje deti, asi by som sa tiež v jednom kuse pýtal, kto je kto. Potom je tu problém s postavami. Je ich veľmi veľa a niektoré majú úplne zbytočne mená. Je také, viac menej nepísané pravidlo, že kto v poviedke zomrie skoro, alebo sa iba mihne, nepotrebuje meno. Poviedka začína s chlapcom, ktorý po pár odsekoch zomiera. Čitateľ nepotrebuje vedieť jeho meno, má v samotnom príbehu iba štek. Tak isto, členovia komanda - dokopy sú spomenutý v troch vetách. Potom je tu lovec a jeho prostredník, ktorý vyhľadá hlavnú postavu. Pokojne by som tieto dve postavy zlúčil a bolo by to údernejšie. Hlavná postava je ako tak sympatická, ale nemám pocit, že by bola policajtka. Jej konanie ale dávalo zmysel, hoci jednala skratovo a bola dosť emočne labilná - čo sa ale dá pochopiť, čiže za mňa ok. Štylistika je miestami veľmi kostrbatá, chcelo by to skúsiť niektoré vety preformulovať alebo zmeniť slovosled. Čiarky ani nekomentujem, lebo chýbajú na mnohých miestach a text sa potom ťažšie číta. Dialógy sú zle napísané, jednak ich zlá štylistika a jednak hovoria ako autor chce, nie akob to hovorili postavy. Tak isto som našiel niektoré nespisovné slová, či archaizmy. Príbeh ako taký sa mi páčil, keď som zbadal podtitul tak som sa na neho tešil a v tomto ma nesklamal. Bola to fajn jednohubka a možno by si to zaslúžilo aj nejaké to pokračovanie. Ak sa odstránia chyby, ďalšie texty môžu vyznieť o niečo lepšie. Napriek tomu, že som to dosť skritizoval - konštruktívne, si myslím - hodnotím pomerne vysoko. A držím palce nabudúce.
Hodnotím: 7/10
27.01.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.