Diskusia 2/2: Na sever

Filmová história scifi

Diskusia

Marco Ottra
Medzi nesúťažnými tam už mám zaradený jeden taký zábavný úlet, tak som zvedavý, kedy ho zavesia online a potom aj na komentáre. :)
14.03.2022
Marco Ottra
Btw, je tu ešte niekto, koho znepokojil podnadpis "two guys one snow"? :D
14.03.2022
Veles
Tiež som sa na to pozeral Marco :D A nebolo mi všetko jedno keď som čítal tú poviedku, som čakal, či na mňa niečo "nevyskočí" :D
14.03.2022
Terry Chrapúňzel
Mne sa tento štýl poviedok páči, hlavne ak sú dobre napísané a dej odsýpa. Táto poviedka je ale trochu kostrbatá a často sa v nej opakujú slová (napríklad bol, začal, boj). A občas je tam na malom priestore veľa prirovnaní pri sebe:
Vtedy sa ZAČALO peklo. Akonáhle vzal do rúk meče, zmenil sa na smrtiace tornádo a prešiel obrami v miestnosti, AKO moč krátkym vtákom. Ani sa len nezadýchal. Telá na zemi ZAČALI tvoriť hromady. O protivníkov však NEBOLA núdza a severanov si už takmer nevšímali. BOJ sa sústredil na Ardiela. Sám BOJOVAL s dvadsiatimi obrami. BOLO tam málo miesta na BOJ. Obkľučovali ho z každej strany. Nemal sa kam pohnúť. Rozdával rany AKO lacná deva choroby.
Nedostatok miesta však nakoniec spôsobil, že zakopol. SPADOL a jeden z mečov mu VYPADOL z ruky. Značne ho to oslabilo. DRŽAL sa len tak tak, ale DRŽAL sa.
To by sa dalo upraviť trebárs takto:
Rozpútalo sa peklo. Len čo vzal do rúk meče, zmenil sa na smrtiace tornádo. Prešiel obrami, AKO moč krátkym vtákom, ani sa pri tom nezadýchal. Na zemi sa kopili hromady tiel, no i tak o protivníkov NEBOLA núdza. Útočiaci obri si severanov úplne prestali všímať a sa sústredili na Ardiela. Dvadsaťnásobná presila ho obkľúčila z každej strany, až sa nemal sa kam pohnúť.
V trma-vrme zakopol, SPADOL a jeden z mečov mu vyšmykol z ruky. Značne ho to oslabilo, ale aj tak sa držal.
14.03.2022
Terry Chrapúňzel
A niektoré veci na mňa pôsobili rušivo - napríklad, keď sa v dialógu spomenú kilomentre (do sword and sorcery by sa hodili skôr míle), alebo keď v uvádzacej vete jednej repliky miesto mena postavy odrazu použiješ slovo severan. Možno by v predošlej replike mal Magnis povedať miesto: "u nás doma je to podobné" radšej "u nás na severe je to podobné".
Tiež je tam občas zbytočná slovná vata. Napríklad namiesto "Zaklopali zvolenému domčeku na dvere" stačí napísať "Zaklopali na dvere" alebo namiesto "toto je voľajaký ostrov" stačí "toto je ostrov".
Vo vete "Aký bratranci" je hrúbka.
Namiesto "napadlo ho" má byť "napadlo mu".
Namiesto "koľko je tam von útočníkov" má byť "koľko je tam vonku útočníkov".
14.03.2022
Terry Chrapúňzel
Páči sa mi nadávka "Do diery v čurákovi!" a tiež slovné spojenie "aktívne sa potil" :D
14.03.2022
Grimbur
Kluci a kľučky, ďakujem pekne za všetky rady a vychytávky. Celé si to skopírujem a vytlačím ako motiváciu nerobiť podobné chyby. Teraz som v strede niečoho dobrého. You''re the best arooound....
16.03.2022
B.T. Niromwell
Nebola to odpoveď ktorej by sa potešil. – pred ktorý vždy, vždy, vždy, vždy ide čiarka
Mrzí ma to (čiarka) kamarát – oslovenia sa vždy vydeľujú čiarkami
Aký bratranci – v množnom čísle mužskom rode nominatív mäkké í Akí bratranci
Brazdigor je super meno 😊
Ak oboli tu istotne nádherné momenty. Jazyk Severanov, prirovnania. I postavy si dobre rozpracoval. Podobne ako Velesove Kobky mi pride, akoby ste išli napísať štylistické cvičenie na tému boj, príbeh začne od stredu a vlastne sa neskončí. Ale toto sa mi páčilo o dosť viacej, tu sme videli aj vybudované a rozlíšené charaktery, v dobrom tempe dávkované informácie. Keby to bol stred nejakého románu, bola by som šťastná.
25.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.